Handel z Rosją. Kto odpowiada za odprawę celną i jak uzyskać VAT 0%?

GloomyJack

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Witam,
mam pewien kłopot. Jestem dosyć nowym pracownikiem w pewnej firmie produkcyjnej, która do tej pory wysyłała swoje towary do krajów Unii Europejskiej. Nie było z tym żadnych problemów.
Teraz natomiast mamy wysyłkę do Rosji. W umowie jest napisane, że za wszystkie rzeczy związane z odprawą celną odpowiada kupujący (Rosja) i to on również organizuje transport do naszej placówki po odbiór towaru. My jedynie produkujemy i czekamy na ich przewoźnika (EX-Works).

W związku z tym moje pytanie, czy my jako sprzedający musimy załatwiać jakieś formalności związane z urzędem celnym? Jestem zielony w tych sprawach, bo nie mieliśmy styczności z krajami spoza UE. Obawiamy się, że towar utknie w urzędzie celnym, bo czegoś niedopilnowaliśmy.

Druga sprawa, na jakiej zasadzie potem udowodnić, że towar został przekazany, aby uzyskać 0% VAT? Czy my musimy coś załatwiać, czy takie potwierdzenie otrzymamy od kupującego?

Jest to dla mnie BARDZO ważna sprawa i byłbym wdzięczny za wytłumaczenie na chłopski rozum, na jakiej zasadzie to działa krok po kroku (w skrócie).

Cichy Bob

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
1. Tak, odprawa celna wywozowa będzie potrzebna, żeby udowodnić, że towar opuścił UE.
2. Zgłoszenia celnego najprościej dokonać przez przedstawiciela, który ma dostęp do systemów, wie jak je wypełnić i jakie dokumenty zgromadzić.
3. Eksporter musi posiadać EORI - https://puesc.gov.pl/eori
4. Potem tylko czekać na wywóz towarów i komunikat elektroniczny IE599

a tak więcej to tutaj

Do góry