Handel z Rosją. Kto odpowiada za odprawę celną i jak uzyskać VAT 0%?

GloomyJack

Nowy użytkownik
Dołączył
14 Styczeń 2020
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,
mam pewien kłopot. Jestem dosyć nowym pracownikiem w pewnej firmie produkcyjnej, która do tej pory wysyłała swoje towary do krajów Unii Europejskiej. Nie było z tym żadnych problemów.
Teraz natomiast mamy wysyłkę do Rosji. W umowie jest napisane, że za wszystkie rzeczy związane z odprawą celną odpowiada kupujący (Rosja) i to on również organizuje transport do naszej placówki po odbiór towaru. My jedynie produkujemy i czekamy na ich przewoźnika (EX-Works).

W związku z tym moje pytanie, czy my jako sprzedający musimy załatwiać jakieś formalności związane z urzędem celnym? Jestem zielony w tych sprawach, bo nie mieliśmy styczności z krajami spoza UE. Obawiamy się, że towar utknie w urzędzie celnym, bo czegoś niedopilnowaliśmy.

Druga sprawa, na jakiej zasadzie potem udowodnić, że towar został przekazany, aby uzyskać 0% VAT? Czy my musimy coś załatwiać, czy takie potwierdzenie otrzymamy od kupującego?

Jest to dla mnie BARDZO ważna sprawa i byłbym wdzięczny za wytłumaczenie na chłopski rozum, na jakiej zasadzie to działa krok po kroku (w skrócie).
 

Cichy Bob

Użytkownik
Dołączył
4 Styczeń 2020
Posty
30
Punkty reakcji
19
1. Tak, odprawa celna wywozowa będzie potrzebna, żeby udowodnić, że towar opuścił UE.
2. Zgłoszenia celnego najprościej dokonać przez przedstawiciela, który ma dostęp do systemów, wie jak je wypełnić i jakie dokumenty zgromadzić.
3. Eksporter musi posiadać EORI - https://puesc.gov.pl/eori
4. Potem tylko czekać na wywóz towarów i komunikat elektroniczny IE599

a tak więcej to tutaj
 
Do góry