Emerytury !!!

militarny80

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
3
Jeśli masz zabezpieczoną robotę w cywilu albo bogatą żonę, to nic. Służbę masz zaliczoną jako pracę 1:1. Gorzej, gdy zrobisz to "w ciemno".
Nie zawsze ale zdarza się, że trudniej znaleźć robotę, niż po 10-15 latach w zakładzie karnym ...
jeżeli nic się nie umie szczególnego (np. nie jest się elektrykiem, informatykiem, nie ma się smykałki do własnej dz.g.), tylko obsługa klienta, a branża "aktywnego pozyskiwania klienta" staje się zbyt wymagająca...to raczej jedyna alternatywa...

c.bolek

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
13
jeżeli nic się nie umie szczególnego (np. nie jest się elektrykiem, informatykiem, nie ma się smykałki do własnej dz.g.), tylko obsługa klienta, a branża "aktywnego pozyskiwania klienta" staje się zbyt wymagająca...to raczej jedyna alternatywa...
🤣🤣🤣
Służba celna, to żadna albo tylko w niewielkim stopniu "obsługa klienta".
Chodziło mi o to, że możesz umieć wykonywać wiele "szczególnych" prac, a u potencjalnego pracodawcy zdyskwalifikuje cię
sama informacja o dotychczasowym zajęciu.

abarks

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
121
czyli przyjmując się do mundurówki w wieku 42 lat, mając 17 lat przepracowanych mogę pracować np. do 55-60 roku życia, później gdy teoretycznie renta lub zmiana pracy i w wieku 65 "normalnie" uzyskuję emeryturę?
nie interesują mnie przywileje w pierwszej kolejności...raczej "stabilność" zatrudnienia i "pewność" wynagrodzenia...
Oczywiście że przejdziesz na emeryturę w wieku 65 lat, jeżeli nie wyrobisz minimalnego okresu do uzyskania ,,emerytury mundurowej'', to Twój pracodawca, uzupełni składki za lata które byłeś w służbie.,bo za ten okres nie są pobierane składki i otrzymasz jedną emeryturę z ZUS.

militarny80

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
3
🤣🤣🤣
Służba celna, to żadna albo tylko w niewielkim stopniu "obsługa klienta".
Chodziło mi o to, że możesz umieć wykonywać wiele "szczególnych" prac, a u potencjalnego pracodawcy zdyskwalifikuje cię
sama informacja o dotychczasowym zajęciu.
nie do końca mi o to chodzi...że chcę nadal obsługiwać Klienta...
właśnie nie umiejąc nic, można dostać się do mundurówki...w niektórych najpierw nawet przyuczają...

militarny80

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
3
Oczywiście że przejdziesz na emeryturę w wieku 65 lat, jeżeli nie wyrobisz minimalnego okresu do uzyskania ,,emerytury mundurowej'', to Twój pracodawca, uzupełni składki za lata które byłeś w służbie.,bo za ten okres nie są pobierane składki i otrzymasz jedną emeryturę z ZUS.
kto wie czy za 15-20 lat nie będzie możliwy transfer wypracowanych składek między resortami...
sprawiedliwa byłaby emerytura łączona (oczywiście nie podwójna)...częściowo wypracowana w mundurówce, częściowo w cywilu...

Szklan

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
58
Z tego, co kojarzę, praca w mundurze jest traktowana w ZUS jak praca w szczegolnych warunkach, w związku z czym emerytura z ZUSu za lata mundurowe jest dużo wyższa, niż za lata cywilne.

abarks

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
121
kto wie czy za 15-20 lat nie będzie możliwy transfer wypracowanych składek między resortami...
sprawiedliwa byłaby emerytura łączona (oczywiście nie podwójna)...częściowo wypracowana w mundurówce, częściowo w cywilu...
Emerytura mundurowa, ze względu na brak składek emerytalnych jest wypłacana bezpośrednio z budżetu państwa.
Emerytura ZUS wypłacana jest z kapitału jaki uzbierasz że składek.
Dwa różne systemy nie do połączenia w jeden.
Jedynie jak będziesz miał lata w mundurze, bez minimum lat do uzyskania emerytury mundurowej, to pracodawca z munduru będzie musiał uzupełnić z własnego budżetu składki za te lata do ZUS i wtedy wszystkie składki stworzą kapitał składkowy do wypłaty emerytury z ZUS po osiągnięciu odpowiedniego w wieku.

abarks

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
121
Z tego, co kojarzę, praca w mundurze jest traktowana w ZUS jak praca w szczegolnych warunkach, w związku z czym emerytura z ZUSu za lata mundurowe jest dużo wyższa, niż za lata cywilne.
Owszem , lecz z mojej wiedzy musi chyba być spełniony warunek 15 lat służby, aby uznać ją za pracę w szczególnych warunkach.

Igor_Wschód

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
11
Mam pytanie, może ktoś przerabiał temat. Będę chciał wziąść udział w naborze , ale od nowa bez przenoszenia sie, do innej służby podległej pod MSWiA. Mam 3 lata służby w SCS, pytanie: czy te 3 lata z SCS wliczają się w okres 25 lat do emerytury w nowej służbie, czyli zostanie mi do emki 23 lata? Czy w nowej formacji od nowa 25 lat...

c.bolek

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
13
To nie tak! W tym zakresie celnicy również zostali poszkodowani. Nie wiem jak na dziś ale przez długi czas nie zaliczano im tego i to dzięki zaniedbaniom związków podczas zmian w kryteriach takich warunków. Nie pamiętam dokładnie - chyba musieli mieć 15 lat takiej służby ale bodaj do roku 2004. Zaliczenie ich, uprawnia także do wcześniejszej o 5 lat emerytury ZUS'owskiej.

abarks

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
121
Mam pytanie, może ktoś przerabiał temat. Będę chciał wziąść udział w naborze , ale od nowa bez przenoszenia sie, do innej służby podległej pod MSWiA. Mam 3 lata służby w SCS, pytanie: czy te 3 lata z SCS wliczają się w okres 25 lat do emerytury w nowej służbie, czyli zostanie mi do emki 23 lata? Czy w nowej formacji od nowa 25 lat...
Jako okres równorzędny wliczą Ci się do okresu 25 lat w nowej służbie.

Gefreiter

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
440
Miasto
Kraina Szczęśliwego Kartofla
Tak, wliczają się. Czytaj ustawę o zaopatrzeniu em. Tam wszystko jest.

Purysta

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
8
I ciągle to powtarzasz jak mantrę :) To tylko się cieszyć... Ale wydaję mi się, że powtarzasz to celowo - jaki masz w tym cel?
Bo trochę mnie śmieszy to podkreślanie wyższości wszystkich mundurowych nad Służbą Cywilną w KAS. Według mnie na szczególne względy zasługują jedynie funkcjonariusze pełniący służbę na granicy i w realizacji.

sky

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
117
Bo trochę mnie śmieszy to podkreślanie wyższości wszystkich mundurowych nad Służbą Cywilną w KAS. Według mnie na szczególne względy zasługują jedynie funkcjonariusze pełniący służbę na granicy i w realizacji.
Czyli jesteś cywilem i masz żal dlaczego nie Ty?

c.bolek

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
13
I dlatego, skoro nie potrafisz pojąć, że nie chodzi tu o "wywyższanie się nad Służbę Cywilną", usiłujesz wspomagać dodatkowy podział pomiędzy samymi celnikami ???
25 lat w mundurze i za biurkiem ... Odwieczny magazynier czy z zawodu dyrektor ?!

robertbrojecki

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
766
Trochę racji Purysta ma. Wiadomo że są w każdej formacji mundurowej stanowiska, na które można przyjąć cywili. Niekoniecznie magazynier, kucharz, pielęgniarka czy psycholog muszą być umundurowani.

Do góry