Emerytury !!!

PJS

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
1 523
Miasto
Polska
Tak właśnie jest, jak piszesz, f-sze celni odchodzą na emeryturę z art. 15a. Komu przysługuje emerytura z art. 15, to jest wprost wskazane w ustawie.
Jest jeszcze w służbie nieliczna grupa celników, którzy przed 1999 rokiem pełnili służbę w wymienionych w ustawie formacjach i te osoby nawet w obecnej sytuacji prawnej mogą odejść z art 15

ZosiaSamosia

Użytkownik
Punkty reakcji
40
przeczytałam.....
nie wiem co o tym myśleć......
przecież my byliśmy przyjęci do służby, choć tak nas nie nazywano, przed 1999 r.
wiem, takich dinozaurów zostało niewielu, ale może właśnie dlatego warto polobbować za lepszymi rozwiązaniami....
Przed 1999r. nazywano nas funkcjonariuszami celnymi, ale nie byliśmy przyjęci do służby, tylko zatrudnieni na umowę o pracę, a przepisy dotyczące organów celnych i zadań wykonywanych przez te organy były zawarte w Prawie celnym, a od maja 1997r. w Kodeksie celnym. Dopiero ustawa o Służbie Celnej z 1999r. wprowadziła pojęcie służby celnej jako jednolitej umundurowanej formacji.

ZosiaSamosia

Użytkownik
Punkty reakcji
40
Dotyczy funkcjonariuszy ucywilnionych w 2017 r. Cały czas sprawy w sądzie
wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie: III AUa 1203/20
III AUa 1100/20 - Waloryzacja świadczeń funkcjonariuszy Służby Celnej i Celno-Skarbowej.
Tak, zmiana będzie dotyczyć ucywilnionych. Ale czy te przepisy będą działały wstecz? Sama jestem na emce od tego roku (ucywilniona w 2017), i nie poszłam do sądu w sprawie waloryzacji. Czy ZER z urzędu będzie zmieniał decyzje już wydane, czy na wniosek? tak się zastanawiam - czy te przepisy (jeśli faktycznie wejdą w życie, będą dotyczyły decyzji już wydanych, czy wydanych w przyszłości.

Purysta

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
1
Tak, zmiana będzie dotyczyć ucywilnionych. Ale czy te przepisy będą działały wstecz? Sama jestem na emce od tego roku (ucywilniona w 2017), i nie poszłam do sądu w sprawie waloryzacji. Czy ZER z urzędu będzie zmieniał decyzje już wydane, czy na wniosek? tak się zastanawiam - czy te przepisy (jeśli faktycznie wejdą w życie, będą dotyczyły decyzji już wydanych, czy wydanych w przyszłości.
Skorpion1 twierdzi, że tak: "Zmiana ta jest jedynie doprecyzowaniem brzmienia art.5 ust.1 (pkt 1a), po to aby nie było wątpliwości w jej stosowaniu. Chociaż większość sędziów orzekła ( nawet w pierwotnym zapisie tego aktu prawnego ), że waloryzacja za okres pomiędzy zwolnieniem ze Służby, a nabyciem prawa do emerytury po prostu się należy".

Zuziacoll

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
620
Agata
Żałosna to jest sytuacja w jakiej jesteśmy i ten burdel, który zrobili, a nie dywagacje...
Stan prawny jest taki, że bardzo łatwo o błąd, który zabierze nawet te ochłapy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Przez ten cały burkas mamy co mamy . Kilka tysięcy funk. na emeryturach
oczekuje na drugą emeczke . Tych ochłapów nie są w stanie już
zabrać . Wiązało by się to z wykonaniem wyrównań od czterech lat
dla kilku tysie emerytów , łącznie z waloryzacjami, podwyżkami itd.

Do góry