• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Działalność gospodarcza a zajęcia zarobkowe

Grzesiek Rytko

Administrator
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
63
Punkty reakcji
1
Miasto
IC Opole
Witam,
zarobki u Nas kiepskie, pensje stanęły kilka lat temu... pomyślałem, że można by jakoś legalnie dorobić, bo w końcu większość z Nas ma jakiś fach w ręku lub jakieś zdolności, które mogły by podreperować budżet rodzinny.
Problem tylko w tym, że Ustawa o Służbie Celnej nam troszkę utrudnia to zadanie...

Art. 34 .6 zabrania nam min. "prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami..."

ale

Art. 37 .1 pozwala nam "Funkcjonariusz celny może wykonywać dodatkowe zajęcia zarobkowe jedynie za zgodą kierownika urzędu..."

Dziwne to troszkę, bo czy działalność gospodarcza nie jest działalnością zarobkową ?
Wychodzi na to, że FC nie może otworzyć firmy, która będzie np projektować ogrody ale może zostać zatrudniona przez firmę projektującą ogrody na umowę zlecenie.
Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, to prosił bym o wypowiedź.

Yoshi
 
Temat byl przeze mnie walkowany na wszystkie strony - zialalnosc nie wchodzi w gre, ale zatrudnienie na umowe zlecenie tak, jesli nie koliduje z obowiazkami celnika i nie jest zwiazane W ZADEN sposob z obrotem zagranicznym - za zwiazek traktuje sie nawet bycie informatykiem w firmie handlowej...

Mozna to ladnie obejsc i podpisac umowe o dzielo z przekazaniem praw autorskich - nie jest to dzialalnosc zarobkowa, ale jakby "sprzedaz wlasnego majatku". I na dodatek obowiazuja tu 50% koszty uzyskania przychodu. To rozwiazanie idealnie pasuje do informatykow, ktorzy sprzedaja licencje na program napisany przez siebie. Tak samo legalnie i bez zezwolen zarabiac moze celnik na wynajmie majatku nieruchomego - bo nie jest to traktowane jako dzialnosc zarobkowa.

Z doswiadczenia wiem, ze sa osoby, ktore dorabiaja za zgoda dyrektora IC na umowe zlecenie w innych firmach.
 
Do najczęstszych form dorabiania należą wykłady kadry kierowniczej na uczelniach (głównie prywatnych) związane z tematyką celną. Uczelnie te reklamują się GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA w służbie celnej dla jej absolwentów.
 
A czy mogę zostać zatrudniony na umowę o pracę w firmie żony lub rodzica/teścia oczywiście za zgodą pana dyrektora?
Wydaje mi się, że można.
 
Slawomirze - w firmie zony nie mozesz byc zatrudniony na umowe o prace - nawet gdybys byl prymasem Polski... W firmie zony mozesz byc tylko wspolnikiem - a tego juz zabrania Tobie ustawa o SC.

Jesli chodzi o umowe o prace u tescia, to przypuszczalnie takiego ograniczenia nie ma i za zgoda dyrektora moglbys byc zatrudniony. Pod warunkiem, ze owa firma nie zajmuje sie obrotem towarami w ruchu zagranicznym ani towarami akcyzowymi...
 
Pisząc tego posta dokładnie przestudiowałem przepisy i doszedłem do wniosku, że nie ma szans na otworzenia własnej działalności gospodarczej, miałem jednak nadzieję, że istnieje jakaś furtka, która to umożliwi.
Z Waszych wypowiedzi wychodzi na to, że takowej jednak nie ma...
Moim skromnym zdaniem jest to bardzo głupie, bo po co kombinować i otwierać firmę na kogoś z rodziny czy dobrego znajomego ? Czy nie lepiej dać nam taką możliwość legalnie z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z naszej pracy ?
Ciekawe jak to wygląda w innych krajach EU ?

Yoshi
 
kibic napisał:
Slawomirze - w firmie zony nie mozesz byc zatrudniony na umowe o prace - nawet gdybys byl prymasem Polski... W firmie zony mozesz byc tylko wspolnikiem - a tego juz zabrania Tobie ustawa o SC.

Jesli chodzi o umowe o prace u tescia, to przypuszczalnie takiego ograniczenia nie ma i za zgoda dyrektora moglbys byc zatrudniony. Pod warunkiem, ze owa firma nie zajmuje sie obrotem towarami w ruchu zagranicznym ani towarami akcyzowymi...

a powiedzcie mi czy jest taka mozliwosc zostac pelnomocnikiem firmy np kogos z rodziny. w pelnomocnictwie mozna dopisac ze nie bedzie sie czerpalo korzysci majatkowych i wtedy mysle ze i nie jest potrzebne pozwolenie dyrektora
 
jezeli to nie jest "dzialalnosc zarobkowa", to chyba mozesz byc tym pelnomocnikiem - o ile nie bedzie konfliktow interesow - miedzy firma (mocodawca) a urzedem celnym.
 
Niestety nie można prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego,

A czy mogę być zatrudniony na umowę o pracę w firmie żony jeśli mam podpisaną intercyzę.

W oderwaniu od powyzszego powiem, że:
Najciekawszy jest art.37 ust.2. w brzmieniu
"Funkcjonariusz celny nie może wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność".

Proponuję, w świetle tego artykułu, przeanalizować kierownictwu MF "zajęcia zarobkowe", na które udzielano zgody naczelnikom i dyrektorom w ostatnim co najmniej dziesięcioleciu.

Jeżeli tylko były to zajęcia tzw. dydaktyczne lub na zlecenie organów administracji rządowej, to już zapominano niestety wtedy o istniejącym zawsze ustępie 2 tegoż art.37.
 
Back
Do góry