• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Dodatki motywacyjne do MF i MSWiA

Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o zainicjowanie/ponowienie(pismo Pana Ministra nr FS7.021.12.2020.RM z dnia 09 czerwca 2020 r.) działań zmierzających do objęcia funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkami motywacyjnymi po 28,5 i 25 latach służby, które zostały wprowadzone w innych formacjach ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, jak również wprowadzenie w Służbie Celno-Skarbowej rozwiązań tożsamych z innymi formacjami w zakresie ochrony prawnej, które wprowadzono tą ustawą.


Jesteśmy nieustannie informowani przez funkcjonariuszy o krytycznej sytuacji kadrowej.

- czytaj więcej w załączonym piśmie
 

Attachments

  • celnicy42-21-dodatki motywacyjne do MSWiA.doc
    83,5 KB · Wyświetleń: 445
  • celnicy42-21-dodatki motywacyjne.doc
    85,5 KB · Wyświetleń: 419
Sławku ostatnio usłyszałem takie oto rozwiązanie kryzysu kadrowego:
Niech DIAS byłych funkcjonariuszy tzw. "Emerytów" zatrudni ( w korpusie służby cywilnej) będą oni mogli jednocześnie pobierać emerytury i wynagrodzenie, a funkcjonariuszy przesunąć, tam gdzie mają braki :whistle::whistle::whistle:
W ten sposób będzie Dias miał doświadczonych pracowników, zlikwidowane braki a pobieranie emki i wynagrodzenia to jak dodatek o którym napisałeś;)
 
Ostatnia edycja:
Sławku ostatnio usłyszałem takie oto rozwiązanie kryzysu kadrowego:
Niech DIAS byłych funkcjonariuszy tzw. "Emerytów" zatrudni ( w korpusie służby cywilnej) będą oni mogli jednocześnie pobierać emerytury i wynagrodzenie, a funkcjonariuszy przesunąć, tam gdzie mają braki :whistle::whistle::whistle:
W ten sposób będzie Dias miał doświadczonych pracowników, zlikwidowane braki a pobieranie emki i wynagrodzenia to jak dodatek o którym napisałeś;)
Jeden z ZZ, nawet w mediach, takie rozwiązanie kontestował, bo tak się robi w wielu miejscach w SCS i szerzej w służbach mundurowych, gdzie brak rąk do pracy. Jeżeli ktoś ma doświadczenie do np. DŚ, a wielu emerytów ma, bo wielu odeszło z DŚ właśnie, to należy to wykorzystać pro publico bono.
Te działania w żadnej mierze nie powinny jednak zmniejszać inicjatyw w kierunku przyznania SCS dodatków motywacyjnych, tak jak w innych formacjach.
 
gdyby mieli ochotę pracować w DŚ to by nie odchodzili.
Obawiam się że w większości przypadków odejście to nie tylko z wydziału ale też z radością uwolnienia się od KAS-u. Zatem ze słabymi perspektywami na takie rozwiązanie.
Jedynym rzetelnym rozwiązaniem w zakresie braków kadrowych to dodatki motywacyjne do pozostawania w służbie (a biorąc pod uwagę liczne i w skutkach dotkliwe odejścia jeszcze przed 25 rokiem służby ) to dodatki przyznawane już od stażu powyżej : 15 lat służby 15 lat 1000 brutto 20 lat 1300 brutto 25 lat 15000 brutto 28,5 lat 25000 brutto.
Do tego transparentna ścieżka kariery, uzależnienie stopnia od stażu (co ma miejsce) a stanowiska funkcyjnego od stopnia (doświadczenie). Nie tworzenie dysonansów pomiędzy stanowiskiem funkcyjnym a stopniem (st. aplikant dowodzi oficerami).
Konkurencyjne uposażenie w stosunku do innych służb (nie niższe) w szczególności na stanowiskach wymagających podobnych poziomów kwalifikacji (oczywiście w różnych służbach są wymagane różne kwalifikacje ale np zadania patrolowe i SENT, dochodzeniowo śledcze policja i my, analityczne ,pozwolenia - mają miejsce we wszystkich służbach i inne).
Budowa poczucia (ale też i faktyczne działania) zainteresowania i dbania przez Środowisko zarządcze. Patrz działania MF vs MSWiA.
no to takie minimum.
No i żeby szef służby jeśłi nie jest funkcionarjuszem chodził w "garniturze" a jeśłi jest to chodził w mundurze. Nie dla tego by pokazywać 2/3 KAS-u gdzie je ma, ale by z dumą jak kilkanaście tysięcy ludzi munduru nosić Naszą Barwę.
 
Do tego transparentna ścieżka kariery, uzależnienie stopnia od stażu (co ma miejsce) a stanowiska funkcyjnego od stopnia (doświadczenie). Nie tworzenie dysonansów pomiędzy stanowiskiem funkcyjnym a stopniem (st. aplikant dowodzi oficerami).
Niestety wiem o czym piszesz😭

Co do dodatku motywacyjnego konieczne jest zaliczenie stażu w AC. Czy proponowana przez Ciebie gradacja przejdzie, a niechby! Ale wątpię. Ponadto było by za słodko, rozumiem, że o jedno zero dodałeś przez pomyłkę!
 
Dodatki tutaj nic nie pomogą. To tylko zrobi podział między funkcjonariuszami tymi co mają 10, 15 , 18 lat służby A tymi co 25 lat... Prawda jest taka - praca niczym się nie różni - wszyscy robia to samo. Każdy wie jak jest w KAS- biurokracja, burdel, brak szkoleń ( o jakości nie wspomnę) itp . W styczniu po 15 latach służby odchodzę i takich jak ja jest wielu ... W takiej firmie nie ma perspektyw i przyszłości ..
 
Dlatego myślę, że dodatek nie powinien być skierowany do 15 latkow. No niestety. A do tych co zjedli zęby na tej robocie i ewentualnie chcieliby komuś wiedzę przekazać, a nie odchodzić na emkę.
Tobie natomiast zazdroszczę tego, że jeszcze masz taki wiek (+/- 40) i taką możliwość, że po 15 latach możesz odejść na emkę i jeszcze zająć się jakąś poczciwą robotą.
 
Dodatki tutaj nic nie pomogą. To tylko zrobi podział między funkcjonariuszami tymi co mają 10, 15 , 18 lat służby A tymi co 25 lat.
Nie słyszałem głosów niezadowolenia z innych służb w których takie dodatki przyznano. Więc to chyba wróżenie z fusów. A co do podziałów... ? Wyprowadź mnie z błędu, ale jeżeli dobrze pamiętam to u nas były komórki w których tę samą robotę wykonywał spec z 20 letnim stażem i młodszy ekspert z kilkoma latami służby ale za to z pensją wyższą o tysiąc złotych. Dlaczego zatem nie zlikwidować takich dysproporcji przyznając "długoletnim" dodatki ?
 
Nie słyszałem głosów niezadowolenia z innych służb w których takie dodatki przyznano. Więc to chyba wróżenie z fusów. A co do podziałów... ? Wyprowadź mnie z błędu, ale jeżeli dobrze pamiętam to u nas były komórki w których tę samą robotę wykonywał spec z 20 letnim stażem i młodszy ekspert z kilkoma latami służby ale za to z pensją wyższą o tysiąc złotych. Dlaczego zatem nie zlikwidować takich dysproporcji przyznając "długoletnim" dodatki ?
Z jednej strony to się nie dziwię takiemu biadoleniu co do dysproporcji stanowisk. z drugiej strony pamiętam biadolenie co do wartościowania i zabetonowania które wprowadzając stanowiska związane z zadaniami zdaniem wielu zabetonował drogę awansu. KAS zerwał z wartościowaniem, wg mnie jako pewne wyjście na oczekiwania środowiska. Zatem z jednej strony otworzyło to teoretyczna drogę awansu stanowiskowego, która w kas jest raczej postrzegana symbolicznie jeśli już musi nastąpić (bardzo szerokie widełki zatem awans może być bez kasy lub z kasą dowolną małą lub dużą, stawiam raczej na małą ale w sumie to nie wiem), z drugiej zaś strony tworząc sytuacje że ludzie wykonujący te same zadania maja spore różnice w stanowiskach a zatem i poborach.
Zatem macie do zaakceptowania dwa podejścia.
komórki związane zadaniami i ograniczone stanowiskami z koniecznością ale nie rzadko ograniczoną możliwością przeniesienia do inne komórki do innych zadań.
lub zaakceptowanie dysproporcji i staranie się o własny awans stanowiskowy i finansowy. Przynajmniej w tym aktualnym świecie ta właśnie możliwość istnieje . Co więcej dającym możliwość zmiany miejsca bez zmiany stanowiska a zatem bez ograniczeń w zakresie możliwości absorpcji przez inna komórkę osoby na dowolnym stanowisku. w poprzednim układzie było to po prostu nie możliwe. Punktów musiało w SOWIE wystarczyć. Choc co do samej idei wartościowania wyrażanej w SOWIE miał bym wiele do krytycznego powiedzenia.
 
Back
Do góry