• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Diagnoza powrotu ucywilnionych do służby

agma

Użytkownik
Dołączył
24 Styczeń 2017
Posty
73
Punkty reakcji
21
Do dnia 27.12.2019r. na polecenie Szefa KAS Dyrektorzy poszczególnych IAS zobligowani byli do przesłania informacji o ilości osób które w maju 2017 otrzymały propozycję pracy a nie służby w KAS ( zostały ucywilnione) a wyrażają obecnie chęć „powrotu do munduru”.Takie ankiety przeprowadzono.Czy ktoś z forumowiczów posiada informację co dalej dzieje się w tym temacie?Czy w poszczególnych IAS ucywilnieni powracają do munduru?W mojej izbie DIAS w roku 2019 przywrócił 9 osób. W maju 2017 roku ucywilniono 153 osoby .Nabory zewnętrzne od 2017 do dzisiaj DIAS ogłasza ciągle.Jak długo mamy czekać?
 
DIAS we Wrocławiu na ostatnim spotkaniu z ZZ potwierdziła, iż nie ma zamiaru stosować art. 150 dla ucywilnionych. Dla ucywilnionych powrót do służby to przejście całej ścieżki przyjęcia - egzaminy sprawnościowe, testy wiedzy, rozmowa kwalifikacyjna i oczywiście przejście "ścieżki zdrowotnej" - lekarze różnych specjalności. Moim zdaniem takie traktowanie przez DIAS , to zwykłe poniżanie ludzi.

Wg mojej wiedzy, ludzie z UKS nie przechodzą takiej ścieżki przyjęć (jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić). Często mieli od razu oficera na dzień dobry (reforma KAS, nie przechodzili żadnych badań lekarskich), a w tej chwili mają od razu parę belek na pagonach - sprawdzić to można na stronie IAS Wrocław - ostatnie przyjęcia. Moim zdaniem, to jest zwykłe skur... traktowanie tak funkcjonariuszy. Tym bardziej, że pamiętam 3-miesięczne kursy, po nich egzaminy, 3-letni okres próbny, a po nim mianowanie na funkcjonariusza (po następnym egzaminie).

We Wrocławiu było już parę "podobnych ankiet" i ... gów... z tego. Byli funkcjonariusze dalej zdają testy, egzaminy, żeby być ponownie funkcjonariuszami, a ludzie ze skarbówki wchodzą bez takich utrudnień. Przepraszam, ale jestem wkur... na takie traktowanie.
 
Wg mojej wiedzy, ludzie z UKS nie przechodzą takiej ścieżki przyjęć (jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić). Często mieli od razu oficera na dzień dobry

Jeśli DIAS we Wrocławiu zastosuje inne kryteria dla cywili i inne dla ucywilnionych to byłaby jawna dyskryminacja, gdyż status prawny tych dwóch grup po pseudoreformie jest identyczny. Byłby to skandal i aż trudno mi w to uwierzyć (chociaż DIASi pokazywali już, że robią co chcą, a jeśli jest się do tego protegowana samego premiera to można więcej)

Jeśli chodzi o ludzi z UKS to troche się rozpędziłeś bi NIKT nie został oficerem na "dzień dobry". W 2017 wszyscy (albo prawie wszyscy) zostali starszymi rachmistrzami bez względu na staż (obecnie jest troche inaczej-dostają raczej belki).
Prawdą jest jednak, że część nowych f-szy z UKS w ekspresowym tempie była skierowana na kursy aspiranckie, część zdążyła już też zaliczyć kurs oficerski. Jeśli są w Polsce f-sze z UKS, którzy zostali już oficerami to pewnie sa to pojedyncze przypadki. Nie twierdze, że jest to sprawiedliwe wobec celników którzy 3 krokiewki maja po 20 latach SŁUŻBY, chciałem tylko sprostować pewną niścisłość
W tym roku otwiera sie jednak droga do ficerskich szlifów dla osób które maja oficera z wojska, ale dotyczy to tez celników
 
Jeśli DIAS we Wrocławiu zastosuje inne kryteria dla cywili i inne dla ucywilnionych to byłaby jawna dyskryminacja, gdyż status prawny tych dwóch grup po pseudoreformie jest identyczny. Byłby to skandal i aż trudno mi w to uwierzyć (chociaż DIASi pokazywali już, że robią co chcą, a jeśli jest się do tego protegowana samego premiera to można więcej)

Jeśli chodzi o ludzi z UKS to troche się rozpędziłeś bi NIKT nie został oficerem na "dzień dobry". W 2017 wszyscy (albo prawie wszyscy) zostali starszymi rachmistrzami bez względu na staż (obecnie jest troche inaczej-dostają raczej belki).
Prawdą jest jednak, że część nowych f-szy z UKS w ekspresowym tempie była skierowana na kursy aspiranckie, część zdążyła już też zaliczyć kurs oficerski. Jeśli są w Polsce f-sze z UKS, którzy zostali już oficerami to pewnie sa to pojedyncze przypadki. Nie twierdze, że jest to sprawiedliwe wobec celników którzy 3 krokiewki maja po 20 latach SŁUŻBY, chciałem tylko sprostować pewną niścisłość
W tym roku otwiera sie jednak droga do ficerskich szlifów dla osób które maja oficera z wojska, ale dotyczy to tez celników
Jak zwykle paplać jęzorem, to każdy potrafi. Nie każdy został st.rachm., u nas nieliczni. Większość poniżej mł.rachm. pomimo 10-20 lat pracy. Odnośnie szybkich awansów i wysokich stopni, to przeanalizujcie sobie dane osób z byłej IC, a aktualnie będących w WUC-S. Szybkie kariery generalskie, to też raczej domena z UC.
W temacie badań, to znam przypadki przejścia ostatnio 5 osób ze struktur skarbowości do nas i wszystkie przechodziły szczegółowe badania, testy sprawn., a teraz czekają na kurs TiTi, a następnie broń.
Piszący wcześniej chyba znają życiorysy wszystkich nowych osób ? Czy mają pojęcie, że były funkcjonariusz innych służb (są takie poza nami !!) nie musi ponownie przechodzić sprawdzeń, testów i kursów aby zostać przyjętym w służbie celno-skarbowej !
 
Jak zwykle paplać jęzorem, to każdy potrafi. Nie każdy został st.rachm., u nas nieliczni. Większość poniżej mł.rachm. pomimo 10-20 lat pracy. Odnośnie szybkich awansów i wysokich stopni, to przeanalizujcie sobie dane osób z byłej IC, a aktualnie będących w WUC-S. Szybkie kariery generalskie, to też raczej domena z UC.
W temacie badań, to znam przypadki przejścia ostatnio 5 osób ze struktur skarbowości do nas i wszystkie przechodziły szczegółowe badania, testy sprawn., a teraz czekają na kurs TiTi, a następnie broń.
Piszący wcześniej chyba znają życiorysy wszystkich nowych osób ? Czy mają pojęcie, że były funkcjonariusz innych służb (są takie poza nami !!) nie musi ponownie przechodzić sprawdzeń, testów i kursów aby zostać przyjętym w służbie celno-skarbowej !

Masz rację, paplać każdy umie

Ja o mł rachmistrzu, nie mówiąc o starszym, to mogę marzyć

A mam 17 lat pracy i 13 lat służby

Zachowaj umiar mocium Pani...
 
Masz rację, paplać jażdy umie

Ja o mł rachmistrzu, nie mówiąc o starszym, to mogę marzyć

A mam 17 lat pracy i 13 lat służby

Zachowaj umiar mocium Pani...
Nie muszę, bowiem wiem jakie osoby i gdzie przyjmowano u nas w województwie od cywili i opisy przedstawione wyżej są nielicznymi wyjątkami. Też mogłabym generalizować, ale pod warunkiem, że posiadam wiedzę jak jest gdzie indziej. Widzę, że brak tutaj takiej wiedzy !
 
Jak zwykle paplać jęzorem, to każdy potrafi. Nie każdy został st.rachm., u nas nieliczni. Większość poniżej mł.rachm. pomimo 10-20 lat pracy. Odnośnie szybkich awansów i wysokich stopni, to przeanalizujcie sobie dane osób z byłej IC, a aktualnie będących w WUC-S. Szybkie kariery generalskie, to też raczej domena z UC.
W temacie badań, to znam przypadki przejścia ostatnio 5 osób ze struktur skarbowości do nas i wszystkie przechodziły szczegółowe badania, testy sprawn., a teraz czekają na kurs TiTi, a następnie broń.
Piszący wcześniej chyba znają życiorysy wszystkich nowych osób ? Czy mają pojęcie, że były funkcjonariusz innych służb (są takie poza nami !!) nie musi ponownie przechodzić sprawdzeń, testów i kursów aby zostać przyjętym w służbie celno-skarbowej !
Nie denerwuj się
Nie jestem wrogiem f-szy wywodzących się z UKS, mój post miał właśnie obalić mit o szybkich oficerskich karierach UKS-ów. Przy wprowadzaniu KAS w mojej izbie WSZYSCY (100%) którzy dostali propozycję na funkcjonariuszy, bez względu na staż w UKS, otrzymali stopień starszego rachmistrza, bez wyjatków (z tego co wiem w większości izb było podobnie). Stan na dzisiaj (w mojej izbie) - około połowa jest po kursie aspiranckim, awans na mł. aspiranta dostali nieliczni, jedna osoba jest po kursie oficerskim. Takie sa fakty
Inaczej było w późniejszych naborach, gdzie stopnie dostosowują do stażu/doświadczenia lub innych nieznanych mi kryteriów (ostatnie nabory dostały po 2 lub 3 belki)
 
To że cywil dostaje od razu stopień wyższy niż szeregowy jest całkowicie sprzeczne z jakimikolwiek zasadami panującymi w służbach mundurowych.

Czy mają pojęcie, że były funkcjonariusz innych służb (są takie poza nami !!) nie musi ponownie przechodzić sprawdzeń, testów i kursów aby zostać przyjętym w służbie celno-skarbowej !
Na jakiej podstawie ? Bzdury pleciesz bo w Wojsku byłem i wszystkie procedury naboru przechodziłem podobnie jak Policjant, Strażnik Więzienny czy Strażnik Gminny. Za to jakieś skarbowce co całe życie w kapciach siedzieli jedno pismo do naczelnika, badania lekarskie i już rachmistrz w służbie stałej. Bez kursu, bez egzaminów bez wykazania się, bez podstawowej wiedzy o cle i służbie.
 
Ostatnia edycja:
DIAS we Wrocławiu na ostatnim spotkaniu z ZZ potwierdziła, iż nie ma zamiaru stosować art. 150 dla ucywilnionych. Dla ucywilnionych powrót do służby to przejście całej ścieżki przyjęcia - egzaminy sprawnościowe, testy wiedzy, rozmowa kwalifikacyjna i oczywiście przejście "ścieżki zdrowotnej" - lekarze różnych specjalności. Moim zdaniem takie traktowanie przez DIAS , to zwykłe poniżanie ludzi.

Wg mojej wiedzy, ludzie z UKS nie przechodzą takiej ścieżki przyjęć (jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić). Często mieli od razu oficera na dzień dobry (reforma KAS, nie przechodzili żadnych badań lekarskich), a w tej chwili mają od razu parę belek na pagonach - sprawdzić to można na stronie IAS Wrocław - ostatnie przyjęcia. Moim zdaniem, to jest zwykłe skur... traktowanie tak funkcjonariuszy. Tym bardziej, że pamiętam 3-miesięczne kursy, po nich egzaminy, 3-letni okres próbny, a po nim mianowanie na funkcjonariusza (po następnym egzaminie).

We Wrocławiu było już parę "podobnych ankiet" i ... gów... z tego. Byli funkcjonariusze dalej zdają testy, egzaminy, żeby być ponownie funkcjonariuszami, a ludzie ze skarbówki wchodzą bez takich utrudnień. Przepraszam, ale jestem wkur... na takie traktowanie.
Bardzo dziękuję za odpowiedź .O takie informacje mi chodzi.Czyli ankieta to ściema.A my myśleliśmy że coś się zmienia .Że w końcu ktoś naprawi to co zepsuto .No nic czekamy na sądy. Czy jeszcze gdzieś wiadomo co z ucywilnionymi ?
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź .O takie informacje mi chodzi.Czyli ankieta to ściema.A my myśleliśmy że coś się zmienia .Że w końcu ktoś naprawi to co zepsuto .No nic czekamy na sądy. Czy jeszcze gdzieś wiadomo co z ucywilnionymi ?
Czy aby jednym z zastępców waszej DIAS nie jest była DIC we Wrocławiu i Katowicach ? I co ona na to ? Pewno jak zwykle, nic nie może bo by się naraziła.
 
Czy ktoś potwierdzi że w IAS Katowice ucywilnieni którzy w ankiecie grudniowej wyrazili chęć powrotu do munduru dzisiaj otrzymali propozycję?
 
Nie wiem jak było w IAS Katowice.
W Olsztynie zaproszono 15 osób z UCS które ''rokowały największe nadzieje'' na rozmowę ws propozycji powrotu do służby. W tym były 3 osoby i IAS i 2 US (te ostanie jak powiedział DIAS przez pomyłkę).
Łącznie było 11 osób którym DIAS powiedział, że mogą wrócić służby na poprzedni stopień służbowy, z zachowaniem wynagrodzenia. O stanowiskach nic nie było mówione. Oczywiście warunkiem jest GRK czyli 300 h na granicy. Czas na podjęcie decyzji czy ktoś wraca lub nie jest do czwartku (16.01.20120 r.). Oczywiście była mowa, że nie jest to naprawianie ''krzywd'' wyrządzonych przez reformę i albo ktoś się decyduje albo nie. DIAS mówił, że oczekiwał większego entuzjazmu po osobach zaproszonych, a tu tak raczej chłodno było. Przed zakończeniem spotkania pytał kilkukrotnie czy może już ktos się zdecydował, bardzo by go to ucieszyło.
Jeżeli chodzi o ucywilionych z US dla nich ''najlepszym rozwiązaniem jest startowanie w naborach wewnętrznych''. Oczywiście w bliżej nieokreślonej przyszłości jak znajdą się osoby, żeby je zastąpić to może i oni będą mieć taka szansę. Osoby którym złożono propozycję są w ''uprzywilejowanej'' pozycji wg DIAS bo nie muszą startować w naborach itp. Generalnie jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. Pytania o awanse które ominęły ludzi, 3 letnia przerwa w służbie itp nie były mile widziane, co dało się wyraźnie odczuć.
 
Dziękuję za powyższy wpis .A czy wiadomo ilu ucywilnionych w Waszej IAS zostało jeszcze( oczywiście jeśli tylko chcą powrotu)?
 
Ankieta była totalną ściemą , o czym pisałem w innych wątkach z apelem do ZZ , aby wystąpili do Szefa KAS z pytaniem o sposobie wykonania polecenia przez DIAS.

Sprawa Wrocławia , czy też innych jest przykładem totalnej ignorancji w kwestii naprawy krzywd związanych z nieprawnym ucywinieniu funkcjonariuszy ! Fajnie jest "ustawką" zmienić Ustawę i ustalić nowe reguły !

Nadzieja jednak jest ponoć jest już projekt "obywatelski" zapytania w tej kwestii do TSUE :cool:
 
Z notatki z dnia 14.01.2020 wynika że MF nie chce naprawić tej patologii ale skoro z ankiety wynika że 1300 osób chce powrotu do munduru a w 2017 ucywilniono 3768 funkcjonariuszy zakładając że 1000 osób nie wypełniło ankiety ( nie chcą lub też zwolniły się lub odeszły na emerytury) to ok 1500 osób mogło wrócić już do munduru .A jeśli to założenie jest zbyt wygórowane to nawet więcej .Da się .Da .Tylko trzeba chcie.Szef KAS mówi że polityka kadrowa spoczywa na DIAS a teraz wynika że to MF blokuje .Czyli jak ??????????
 
To jest celowe - taki dead end road.
jak-ktos-chce-szuka-sposobow-jak-ktos-nie-chce-szuka-powodow.jpg
 
Bierz jeszcze pod uwagę ilość złożonych wniosków o emerytury przez ucywilnionych po zniesieniu 55 lat. U mnie nikt z takich osób nie ma zamiaru wracać do munduru.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry