• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

CZŁONKOWIE ZWIĄZKU ZAWODOWEGO ODLICZĄ 500 ZŁ OD DOCHODU

Dzień dobry,

Funkcjonariusze oraz pracownicy będący członkami związków zawodowych odliczą 500 zł od dochodu w rozliczeniu PIT, począwszy od rozliczenia za 2022 r., tj. o 200 zł więcej, niż początkowo zakładał "Polski ład".

Rząd zaakceptował poprawkę ulgi podatkowej dla osób zatrudnionych należących do związków zawodowych. Jej wysokości zostanie zwiększona z 300 zł do 500 zł, tym samym pracownicy zapłacą mniejszy podatek dochodowy.

Ponadto zmieniono zasady dotyczące dowodzenia poniesiona ww. kosztów.
W przypadku, gdy składka potrącana jest przez pracodawcę – wówczas kwota ta będzie wykazywana w PIT-11.

W przypadku samodzielnego opłacania składek – dowodem dokonania wpłaty składki członkowskiej będzie przelew, z którego wynika co najmniej: wskazanie nazwy związku zawodowego, data wpłaty, kwota oraz imię i nazwisko członka.

Zarząd Główny
 
Odliczyć można chyba faktycznie poniesione składki, a nie jak z powyższego wynika 500zl. Czyli zmiana polega na odliczeniu do 500zl, jak źle zrozumiałem proszę mnie poprawić.
 
Odliczyć można chyba faktycznie poniesione składki, a nie jak z powyższego wynika 500zl. Czyli zmiana polega na odliczeniu do 500zl, jak źle zrozumiałem proszę mnie poprawić.
Też jestem ciekawy faktycznego brzmienia tego przepisu. W takim wypadku wychodzi niecałe 42 zł na miesiąc, więc teoretycznie byłoby można odliczyć składki członkostwa w dwóch ZZ
 
Tutaj temat z publikatora gdzie jest to jednak inaczej skonstruowane:
Pracownicy, którzy są członkami organizacji związkowych odliczą od dochodu nawet 500 zł w rozliczeniu PIT. „Polski Ład” początkowo zakładał możliwość odliczenia maksymalnie 300 zł, ale po przyjęciu przez sejm poprawki zgłoszonej przez NSZZ „Solidarność” kwota ta zwiększyła się o 200 zł. Jak czytamy w stanowisku Ministerstwa Finansów: podniesienie kwoty odliczenia ma uzasadnienie wobec zmniejszenia stawki podatku z 17 proc. do 12 proc.
 
Tutaj temat z publikatora gdzie jest to jednak inaczej skonstruowane:
Pracownicy, którzy są członkami organizacji związkowych odliczą od dochodu nawet 500 zł w rozliczeniu PIT. „Polski Ład” początkowo zakładał możliwość odliczenia maksymalnie 300 zł, ale po przyjęciu przez sejm poprawki zgłoszonej przez NSZZ „Solidarność” kwota ta zwiększyła się o 200 zł. Jak czytamy w stanowisku Ministerstwa Finansów: podniesienie kwoty odliczenia ma uzasadnienie wobec zmniejszenia stawki podatku z 17 proc. do 12 proc.
Brawo, na czysto (1 próg) skok z 51 na 60 zł. Można skoczyć do letniego ogródka...może na piwko wystarczy jak inflacja nie wyskoczy spod panowania Pana prezesa G. Cóż "zwykli" pozostaną przed TV...:cool:
 
Dla mnie logicznym jest, że odliczasz do 500 zł. Jak uzbierasz mniej, to odliczasz mniej.
Oczywiście.

Ale jezeli wydasz 500 przez rok na skladki czlonkowskie to i tak dostaniesz zwrotu max 60 zl (od 1 lipca) pod warunkiem, ze płacisz podatek

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
@Iwona11 przecież możesz sama wpłacać składki i pracodawca już nie będzie wiedział. To że pracodawca potrąca składki na różne cele z uposażenia w tym na ZZ, wynika z Twojego oświadczenia o ich potrącanie.
 
Back
Do góry