• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Co z akcją protestacyjną?

  • Thread starter PROTEST/STRAJK
  • Rozpoczęty
P

PROTEST/STRAJK

Gość
Zw. zaw. ogłaszają pogotowie strajkowe, wzywają do informowania posłów i senatorów, od poniedziałku 06.02. wszyscy mają założyć czarne opaski.
Jednocześnie Zw. ZAW. piszą do najwyższych organów w państwie, że w dalszej kolejności nastąpi AKCJA PROTESTACYJNA.
Jakie formy winna przybrać taka AKCJA i czy ma ona teraz uzasadnienie? Dlaczego nie protestowano wcześniej do skutku w 1999roku no i później jeszcze przed akcesją do UE?
 
Nie wiem, czy taka akcja ma jakiś sens - jest już chyba za późno. Powinniśmy się skupić na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków przejścia do Izb Skarbowych.
 
Re: Yoshi

Związki Zawodowe (czyt: FZZSC i ZZZSC RP) ogłosiły Pogotowie Protestacyjne, a nie strajkowe. I tak zostanie do spotkania z SSC M. Banasiem, 14 lutego w Warszawie. Prawdopodobny scenariusz po "owocnych" rozmowach, to ogłoszenie Wzmożonego Pogotowia Protestacyjnego (dwie czarne opaski na funkcjonariusza), a pół roku później Bardzo Wzmożonego Pogotowia Protestacyjnego (trzy opaski na funkcjonariusza) mogącego doprowadzić po roku do ... no właśnie - do kąd? Ideą przewodnią tych tzw. organizacji związkowych jest: Nie szkodzić Władzy. Kto wierzy, że jest inaczej, niech poszuka na wszelki wypadek najbliższego PUP (Powiatowego Urzędu Pracy)
 
Proponuje za radiem zet aby inżynierowie ze służby celnej za wyjątkiem prawdziwych programistów szukali roboty w przemyśle czyli tam gdzie jest ich miejsce.dość psucia cła i udawania,że znaja sie na ordynacji podatkowej ,prawie i postępowaniu karnym.
nam tez będzie łatwiej ,bo trudno jest pracować z osobami dla których odwaga myli sie z odważnikiem
 
PRZEROST ZATRUDNIENIA JEST WIDOCZNY GOŁYM OKIEM,TWORZY SIĘ ZADANIA POD KĄTEM OSÓB NP.WSPÓLNA POLITYKA ROLNA,KOORDYNATORZY ,KIEROWNICY PROJEKTÓW TO TYLKO NIEKTÓRE ELEMENTY TEJ UKŁADANKI SŁUŻĄCE DO WYCIŚNIĘCIA Kasy z urzędu.
 
Akcja protestacyjna

Taaa.... prawdziwe cudo ta akcja - no istny majstersztyk.
A jak przewrotna i chytra koncepcja z tymi opaskami. Przekonany jestem, iż rzuci ona na kolana nie tylko szefa ale i ministra. A jeśli nawet przyklękną tylko na jedno kolano to z pewnością "Związki" mają w zanadrzach niejeden jeszcze szczwany i podstępny plan.

Pragnę jeszcze tylko zwrócić uwagę na prawdziwie pokerową zagrywkę i kunsztowne wyczucie czasu. Bo przecież gdyby zorganizować to w 1998 roku to tak jak by przerwać licytację i rzucić od razu wszystkie karty na stół.

no nie mogę wyjść z podziwu dla Strategów związkowych - istny majstersztyk !!!!!
 
mam pomysła:
-Ci od WPR:głodują
-CITES:bije zwierzęta
-IPR-tłoczy na potegę piraty
-akcyza:pije na umór
-SNP:zbiera zakłady
-mobilni:chodzą piechotą
-INTRASTAT: tworzy nową europę
-ogólny:tworzy nowe nowe tabelki wolniej niż zwykle
-elementy kalkulacyjne:przechodzą na liczydła
-PC:i tak nic nie robi
-karny:współpracuje :twisted:
-informatyka:dodaje 37 hasło i 57 login
-kontrola wewnętrzna:sama na siebie donosi
-gospodarczy:szyje buty
-kancelaria:śpiewa ,tańczy gra na gitarze
 
Pan Marek Jurek Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej


INTERPELACJA NR 900 wpłynęła dnia 27-01-2006


ADRESAT minister finansów


Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pana Marszałka interpelację do Pani Minister Finansów Prof. dr hab. Zyty Gilowskiej w sprawie:


1. uzasadnienia dla projektowanego wyłączenia poboru i wymiaru podatku akcyzowego przez Służby Celne,


2. analizy wyników działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów zapobiegających nielegalnemu przeklasyfikowywaniu towarów naftowych, skutkującemu m.in. uszczuplaniu należnego podatku akcyzowego.


W Ministerstwie Finansów trwają prace nad reformą aparatu skarbowego. Obecnie zgodnie z art. 13. ust.1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm. ) organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej. W projektach ustaw mających wprowadzić reformy aparatu skarbowego planuje się, że organami podatkowymi w zakresie akcyzy będą naczelnik urzędu skarbowego i dyrektor izby skarbowej. Oznacza to zlikwidowanie rozwiązań wprowadzonych z dniem 1 września 2003 r. przez art. 11 pkt 21 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302).


Chciałbym przypomnieć, że w uzasadnieniu do w/w ustawy o Wojewódzkich Kolegiach Skarbowych znalazły się niżej cytowane zapisy:


„Wprowadzenie proponowanych rozwiązań poprzez nadanie organom celnym statusu organów podatkowych pozwoli na przyśpieszenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków od importowanych towarów. Wzorując się na rozwiązaniach większości krajów Unii Europejskiej rozszerzone zostały też uprawnienia administracji celnej w zakresie podatku akcyzowego, w tym szczególny nadzór akcyzowy. ...


Proponowane zmiany mają przybliżyć organizację i kompetencje administracji skarbowej do standardów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Ułatwi to współpracę tych służb z partnerami z państw UE oraz zapewni prawidłową realizację zobowiązań naszego kraju wobec Unii, w tym w szczególności prawidłowy wymiar, pobór i przekazywanie tzw. środków własnych UE. ...


Pozostałe zmiany w ustawie o Służbie Celnej wynikają z propozycji przejęcia przez tę służbę nowych zadań, w tym w szczególności wykonywanie obowiązków dotyczących podatku akcyzowego, podatku VAT z tytułu importu towarów.


Dodanie w przedmiotowej nowelizacji ustawy o Służbie Celnej rozdziału 1a dotyczącego szczególnego nadzoru akcyzowego jest kolejną konsekwencją przejęcia przez organy celne w pełni zadań związanych z podatkiem akcyzowym. Szczególny nadzór akcyzowy stanowi element kontroli organów celnych nad produkcją, importem, eksportem i obrotem niektórymi wyrobami akcyzowymi, a także czynnościami bezpośrednio z nimi związanymi takimi jak: wytwarzanie, uszlachetnianie, przerabianie, zużywanie, skażanie, rozlew, przyjmowanie, magazynowanie, wydawanie, przewóz i niszczenie oraz oznaczanie tych wyrobów znakami akcyzy.


Przejęcie powyższych kompetencji przez organy celne ma na celu zapewnienie pełnej efektywności poboru podatku akcyzowego oraz zabezpieczenie przed naruszaniem przez podmioty podlegające temu nadzorowi prawa podatkowego.


Instrumentami pozwalającymi na realizację omawianych zadań jest wyposażenie przez ustawę funkcjonariuszy celnych m.in. w prawo do badania ilości i jakości wyrobów podlegających szczególnemu nadzorowi akcyzowemu, przebiegu procesów technologicznych i ruchu towarowego dotyczącego tych wyrobów, sprawdzania prawidłowości i terminowości wpłat podatku akcyzowego oraz dokumentacji prowadzonej w tym zakresie.


Proceduralne rozwiązania w zakresie sprawowania szczególnego nadzoru przez organy celne dostosowane zostały do rozwiązań przyjętych w Kodeksie celnym dotyczących kontroli celnej, co jest wyrazem dążenia do ujednolicenia postępowania kontrolnego wykonywanego przez orany celne. Jedynie w odniesieniu do niektórych kwestii zachowane zostały pewne odrębności.


Podobne rozwiązanie przyjęły niektóre kraje UE, np. Niemcy, Wielka Brytania. Ponadto przy sprawowaniu szczególnego nadzoru akcyzowego w pełni zostaną wykorzystane nowoczesne laboratoria celne, które już obecnie są wykorzystywane nie tylko do celów związanych z poborem cła, lecz również do badań związanych z poborem podatku akcyzowego, np. badania paliw, alkoholu, tytoniu czyli towarów wymagających często skomplikowanych ustaleń klasyfikacji towarowej.”


W związku z powyższym proszę Panią Minister Finansów Prof. dr hab. Zytę Gilowską o wyjaśnienie, jak obecnie uzasadnia się wprowadzenie projektowanych zmian, które odbierają sprawy akcyzowe Służbie Celnej.


Z chwilą wprowadzenia projektowanej zmiany w Służbie Celnej pozostanie rzesza kilku tysięcy funkcjonariuszy zajmujących się obecnie akcyzą. W związku z powyższym proszę również o przekazanie informacji jakie rozwiązania planuje się w stosunku do funkcjonariuszy celnych, którzy obecnie pełnią służbę w komórkach akcyzowych, czy planuje się zwolnienia grupowe czy też są planowane inne rozwiązania.


Druga sprawa dotyczy zjawiska nielegalnego przeklasyfikowywania wyrobów naftowych. Przez szereg lat w ofercie importerów oraz producentów wyrobów naftowych znajdowały się wyroby naftowe, które trafiały na stacje paliw jako olej napędowy lub benzyna. Podczas importu lub przy wyprowadzeniu ze rafinerii nie były one opodatkowane podatkiem akcyzowym, bądź był od nich płacony podatek akcyzowy wg obniżonej stawki ( np. dla olejów opałowych niektórych rodzajów stawka wynosiła 60 zł / 1000 kg ) podczas gdy od oleju napędowego stawka wynosiła 1 180,00 zł/1000 litrów. Czy z materiałów jakimi dysponuje Ministerstwo Finansów wynika, że tego rodzaju proceder został już skutecznie zlikwidowany. Jeżeli tego rodzaju praktyki nadal się pojawiają proszę o wyjaśnienie czym są one spowodowane oraz jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Finansów w celu ich eliminacji.
 
projektant napisał:
mam pomysła:
-Ci od WPR:głodują
-CITES:bije zwierzęta
-IPR-tłoczy na potegę piraty
-akcyza:pije na umór
-SNP:zbiera zakłady
-mobilni:chodzą piechotą
-INTRASTAT: tworzy nową europę
-ogólny:tworzy nowe nowe tabelki wolniej niż zwykle
-elementy kalkulacyjne:przechodzą na liczydła
-PC:i tak nic nie robi
-karny:współpracuje :twisted:
-informatyka:dodaje 37 hasło i 57 login
-kontrola wewnętrzna:sama na siebie donosi
-gospodarczy:szyje buty
-kancelaria:śpiewa ,tańczy gra na gitarze

:lol: :lol: :lol:
Świetny pomysł. Należałoby rozesłać obiegiem i nadać nagłówek "Polecenie służbowe".
 
celnik napisał:
Proponuje za radiem zet aby inżynierowie ze służby celnej za wyjątkiem prawdziwych programistów szukali roboty w przemyśle czyli tam gdzie jest ich miejsce.dość psucia cła i udawania,że znaja sie na ordynacji podatkowej ,prawie i postępowaniu karnym.
nam tez będzie łatwiej ,bo trudno jest pracować z osobami dla których odwaga myli sie z odważnikiem

... a przepraszam "prawdziwy programista" to KTO ?
Informatyk piszący w:
- PHP
- ASP.NET
- .NET
- C++
- Fortran-ie
- Cobol-u

Nie uważasz że taki człowiek - jeśli poważnie myśli o swojej przyszłości to pierszy powinien zwinąć manatki. W firmach produkcyjnych tacy ludzie zarobią co najmniej dwa razy więcej.
Ja bym zostawił ludzi z wykształceniem medycznym ... bo jak tak dalej pójdzie to w UC zostaną sami fc objęci ochroną prawną przedemerytalną.
Zamiast sprawnych urzędów będą "domy spokojnej starości" z ludźmi którym trzeba parzyć herbatki ziołowe na "lekkie wiaterki".

pozdrawiam
Olciu
 
Tak,tak Olciu tworzy się już nie tylko "domy spokojnej starości" lecz również "młodzieżowe ochronki". Właśnie według takiego klucza rozmieszcza się pracowników chronionych.Np w IC Rzepin wszystkie karmiące, samotne/rozwiedzione,przywrócone z alokacji matki skomasowano w Świecku. Nie można ich winić, że są chronione przez Kodeks Pracy lub trafiły na trudy i zakręty w życiu, ale dlaczego do pracy (chronionej) wskazano ten konkretny Oddział, rzekomo przewidziany do maksymalnej redukcji??? Już brakuje tam etatów dla "grupy chronionej", a cóż dopiero dla pozostałych. Póki co, to nie chodzi tu o to,że nie ma roboty, lecz o wyżyłowanie etatów.Odpowiedź jest prosta.W samej Izbie nie chcą zatrudnić osób z przywilejami, aby nie stworzyć zagrożenia dla własnych etatów! Ciekawa ta polityka kadrowa.Tamtejszy z-ca Naczelnika nie ma prawa głosu!
 
damy rade

Katowice, dnia 15 lutego 2006r.


Protokół z posiedzenia komisji referendalnej Izby Celnej w Katowicach w składzie:
Luiza Malinowska, Henryk Pander, Jacek Kloś, Adam Sklarek

W dniach od 6 do 14 lutego 2006r. w Izbie Celnej w Katowicach zostało przeprowadzone referendum, polegające na osobistym udzieleniu odpowiedzi na dwa pytania:
1. Czy jesteś za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej mającej na celu obronę miejsc służby/pracy?
2. Czy weźmiesz czynny udział w akcji protestacyjnej?
Głosowanie było tajne. Wzięło w nim udział 711 funkcjonariuszy i pracowników pełniących w służbę/ wykonujących obowiązki pracownicze w Izbie Celnej w Katowicach co stanowi 55,6% ogółu załogi.
Oddano 711 głosów – w tym głosów ważnych 701.

Za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej opowiedziało się 680 głosujących, co stanowi 97,0% głosów ważnych
Przeciw głosowało 21 uczestników referendum, co stanowi 3,0% głosów ważnych.

Czynny udział w akcji protestacyjnej potwierdziło 646 głosujących, co stanowi 92,15% głosów ważnych.
Odpowiedzi negatywnej udzieliło 55 uczestników referendum, co stanowi 7,85% głosów ważnych.

Karty do głosowania i protokoły komisji obwodowych stanowią załączniki do niniejszego protokołu.

Stan osobowy Izby Celnej w Katowicach jako jednostki organizacyjnej wynosi 1279 funkcjonariuszy i pracowników.
 
Back
Do góry