• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Celnicy napisali do Parlementu Europejskiego. Ich Petycja jest już rozpatrywana.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości w obrocie spirytusem, które powodują straty budżetów Państw Członkowskich, narażają zdrowie obywateli UE oraz burzą zasady zdrowej konkurencji.
W Polsce w tej sprawie toczy się długotrwałe śledztwo. Blisko dwuletnia korespondencja z Szefem Służby Celnej nie przyniosła żadnych rezultatów - proceder trwa nadal. Spirytus skażony jest zwolniony w Polsce z kontroli administracyjnej. Jest szerg innych luk w prawie.

Celnicy piszą także do Parlamentu Europejskiego o tym jak przebiega proces modernizacji Służby Celnej.

W piśmie czytamy m.in.

"(...)W Polsce niektórzy wysocy urzędnicy państwowi zatrudnieni w krajowym Ministerstwie Finansów, mimo wiedzy o nieprawidłowościach, nie tylko ich nie eliminują, ale naszym zdaniem od roku 2004 wspomagają ten stan poprzez złe przepisy prawa, opóźnienia w zmianie prawa, pogłębiające rozwój tych patologii. Równolegle osłabiają polską Służbę Celną, która stoi na straży interesów UE, przez stanowienie prawa, które np. wywłaszcza z wielu należnych praw zatrudnionych w niej intelektualistów i utrudnia awans tysiącom wysokiej klasy specjalistów pracujących w Służbie Celnej. Przykładowo od roku 2009 zamknięto całkowicie możliwość awansu na kierownicze stanowiska zatrudnionym w Służbie Celnej dobrze wykształconym urzędnikom Służby Cywilnej wyspecjalizowanym głównie w kontroli wyrobów akcyzowych (proponując im jedynie stopnie podoficerskie!) i podobnie postąpiono z przeważającą liczbą funkcjonariuszy celnych bez względu na ich kwalifikacje. To osłabia Służbę Celną i jest niezgodne z prawem polskim i europejskimi zasadami demokratycznymi. Aktualnie wprowadza się kolejny etap zmian tzw. wartościowanie stanowisk. Przydział stanowisk odbywa się bez względu na doświadczenie, kwalifikacje i staż służby funkcjonariuszy. Na podstawie subiektywnych kryteriów, najniżej bo do kategorii stanowisk specjalistycznych, zostały zaliczone stanowiska, na których dokonywana jest kontrola celna, kontrola akcyzowa, kontrola gier hazardowych oraz zwalczanie przestępczości w grupach mobilnych. Bez względu na kwalifikacje, funkcjonariusze z takich stanowisk, nie będą mogli się ubiegać o awans na stanowiska kierownicze oraz stanowiska eksperta. Dotyczy to także funkcjonariuszy pełniących służbę na całej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Całość zachowań robi wrażenie celowego i planowego działania dobrze zorganizowanej grupy, która dąży do utrzymania stanu, jaki pozwala na czerpanie ogromnych i nienależnych korzyści przez wąską grupę ludzi kosztem innych obszarów (czyli kosztem budżetów Krajów Członkowskich UE, kosztem dochodów uczciwych firm, kosztem zdrowia społeczeństw i kosztem jakości służb państwowych).(...) "

Całość dostępna pod linkiem:
http://zz.celnicy.pl/tekst-520.html
 
Back
Do góry