• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Banderole

elf

Nowy użytkownik
Dołączył
17 Grudzień 2008
Posty
96
Punkty reakcji
0
Miasto
Królestwo Nieogolonego
Temat może banalny ale aktualny i co dla niektórych wręcz oczywisty - ale ja mam wątpliwości czy pracownik sz.n.p. musi być w np. sklepie podczas banderolowania papierosów (które przeznaczone są do dalszej sprzedaży) banderolami legalizacyjnymi. Jaki przepis prawa wskazuje iż musi nadzorować ww. czynność??
 
Jaki przepis prawa wskazuje iż musi nadzorować ww. czynność??

"Naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego dlatego też podmiot, który otrzymał legalizacyjne znaki akcyzy zgodnie z § 33 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego, obowiązany jest przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego ze względu na miejsce wykonywania czynności co najmniej na 3 dni przed zamierzonym oznaczaniem wyrobów, pisemne zgłoszenie, podając ilość i rodzaj wyrobów, rodzaj opakowań jednostkowych oraz miejsce.
5. Z czynności nanoszenia legalizacyjnych znaków akcyzy sporządza się protokół."

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba...trzymywania_legalizacyjnych_znakow_akcyzy.pdf
 
To nie była odpowiedź na moje pytanie, gdyż w tej informacji ze strony mf.gov.pl nie podano podstawy prawnej obecności pracownika sznp podczas banderolowania banderolami legalizacyjnymi. Z tego co widzę jest to życzenie MF nie poparte konkretnym przepisem prawa.
 
Tak na szybko.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 7 kwietnia 2004 r.

w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego

Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2004 r. Nr 65, poz. 598 z późn. zm.

obowiązuje od 1 maja 2004 r.

(...)
§ 4. 1. Szczególnym nadzorem podatkowym są objęte:
(...)
6) wyroby akcyzowe, w stosunku do których wprowadzony został obowiązek oznaczania znakami akcyzy na podstawie ustawy, w zakresie tego obowiązku;

(...)
§ 33.
(...)
2. Oznaczanie wyrobów znakami akcyzy odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.

(...)
§ 34. W przypadkach gdy zamierzone oznaczanie wyrobów znakami akcyzy następuje z powodu uszkodzenia znaków akcyzy na wyrobach, nieprawidłowego oznaczenia wyrobów bądź oznaczenia ich nieodpowiednimi znakami akcyzy, jak również z powodu wystąpienia w obrocie wyrobów nieoznaczonych znakami akcyzy, podmiot sporządza spis tych wyrobów i przesyła go właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie 3 dni od dnia stwierdzenia tych zdarzeń lub ich wystąpienia, w celu sprawdzenia i potwierdzenia stanu wyrobów objętych spisem.
 
Ta

Co do §4 nie dyskutuje gdż jest to ogólna zasada... ale § 33... no właśnie czy można czytać aż tak wyrywkowo przepisy jak to przedstawiono powyżej????

Rozdział 9 traktuje wszystkie czynności wykonywane przez szczególny nadzor podatkowy przy oznaczaniu wyrobów znakami akcyzy

Otóż w ust. 1, § 33 mówi się:
Podmioty wytwarzające wyroby podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy są objęte - w zakresie wykonywania tego obowiązku - stałym nadzorem. Jeżeli czynności oznaczania wyrobów w tych podmiotach są dokonywane nieregularnie (niecodziennie), właściwy naczelnik urzędu celnego może odstąpić od objęcia ich stałym nadzorem.

ust. 2 iż oznaczania odbywa się w obecności pracownika sznp ale moim zdaniem tylko do podmiotów wymienonych w ust. 1

ust. 2a stanowi iż obecność pracownika sznp nie jest konieczna ze względu na brak dostępu osób postronnych.... ale tylko do podmiotów wymienionych w ust. 1

ust. 3 ustala 3 dniowy termin na zgłoszenie czynności oznaczania - ale tylko do podmiotów wymienionych w ust. 1


ust. 4 stanowiący iż ust. 2 i 3 nie stosuje się do wyrobów:
pkt a od których został już uiszczony należny podatek akcyzowy, ponownie rozlanych lub rozważonych w inne opakowania jednostkowe w miejscu ich sprzedaży detalicznej;

więc nawet treść ust. 4 pkt a wyklucza stosowanie przepisu 2 i 3 w przypadku wyrobów z zapłaconą akcyzą - to po cholere sznp??

Jedynie §34 określa wszystkie czynności podczas oznaczania wyrobów banderolą legalizacyjną.
 
Bo ja wiem, czy wyrywkowo.

Po pierwsze w ust. 2 par. 33 brak odesłania do ust. 1, więc równie uzasadnione jest jego czytanie jako samodzielnego przepisu.

Po drugie. Gdyby było tak, że ust. 2 dotyczy tylko podmiotów z ust. 1, tj. tych które wytwarzają wyroby, to ust. 4 pkt 2 w ogóle nie miałby sensu - nie byłby potrzebny. Importer wyrobów nie jest wszak ich wytwórcą a tym samym nie byłoby potrzeby stanowić w ust. 4 pkt 2, że nie ma w jego przypadku obowiązku oznaczania w obecności pracownika sznp.

To, że nakładanie banderol legalizacyjnych od wyrobów z zapłaconą akcyzą w obecności sznp jest bez sensu to inna sprawa. No ale coż w każdymn kiosku nadzór podatkowy :D.

Paragraf 34 nic nie mówi o oznaczaniu, ale o tym co trzeba zrobić zanim takie oznaczanie będzie miało miejsce.
 
Back
Do góry