Automaty do gier

spike

Nowy użytkownik
Dołączył
9 Luty 2006
Posty
185
Punkty reakcji
0
Miasto
Cartoon
Pozornie rozróżnienie automatów do gier hazardowych, na które użytkowanie potrzebne jest specjalne zezwolenie od automatów służących jedynie do zabawy wydaje się proste. Jeśli gracz nie moze nic wygrać - ani pieniędzy, ani wygranej rzeczowej to automat nie ma charakteru hazardowego.
Problemem jest, iż część automatów zaprogramowano, że przy osiągnięciu dobrego wyniku gracz uzyskuje kontunuację gry. Cóż to oznacza dla włąściciela tekiego automatu ??
Zdaniem MF możliwość kontynuowania gry należy zaliczyć do wygranych rzeczowych. Organizowanie gier na takich automatach może odbywać się tylko na zasadach określonych w ustawie o grach i zakładach wzajemnych.
Stanowisko MF konsekwentnie potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w swoich wyrokach, np. wyrok NSA z 21 grudnia 2004r. sygn. akt GSK 1187/04; gdzie istotą sprawy było umieszczenie na automatach informacji o wyłącznym zabawowym ich przeznaczeniu i braku możliwości uzyskania w grze wygranej.
Po wrzuceniu monety gracz otrzymywał stosowną ilość punktów (kredytów) i po wciśnięciu przycisku pobierał określoną ilość kredytów i rozpoczynał grę ale w przypadku wygranej dostawał dodatkowe punkty kredytowe które zapisywały się na liczniku. Gdyby przegrał mógł je wykorzystac do kolejnej gry.
Sąd podzielił tu jednak stanowisko MF że organizowanie gier na takich automatach podlega w/w ustawie.
Nie ma znaczenia, iż automat fizycznie nie wypłaca nagrody pieniężnej czy rzeczowej. Realizacja nagrody może bowiem nastąpić w innych sposób - możliwość kontynuacji gry.

A czy ktoś może odpowiedzieć - rozsądnie argumentując - na pytanie czemu w jednym loakalu nie może znajdować się więcej niż 3 automaty do gry ??
 

hemmar

Nowy użytkownik
Dołączył
22 Luty 2006
Posty
11
Punkty reakcji
0
Ustawa o grach i zakładach wzajemnych określa w art. 9 ile automatów może stać w kasynie, salonie, czy punkcie gier na automatach o niskich wygranych. Jest to odpowiednio 5-30, 15-70, do 3.
 

spike

Nowy użytkownik
Dołączył
9 Luty 2006
Posty
185
Punkty reakcji
0
Miasto
Cartoon
Owszem po części masz rację tylko, że kasyno, salon, czy punkt gier na automatach o niskich wygranych to wydzielone miejsce, w którym prowadzi się grę. Nie oznacza to niemożliwości fizycznego, a w przypadku jednego pomieszczenia - trwałego (ścianka, siatka, itp.) wyodrębnienia na terenie danego lokalu miejsc, które będą stanowiły osobnie wydzielone miejsca, w którym będzie prowadziło się gry.
W związku z powyższym ja wciąż nie widzę podstaw prawnych aby w jednym lokalu nie mogło znajdować się więcej automatów do gry.

 
D

dariusz.w13

Gość
USTAWA z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych...
Art. 9. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3) punkcie gry na automatach o niskich wygranych - rozumie się przez to miejsce, w którym prowadzi się gry na automatach o niskich wygranych, na podstawie zatwierdzonego regulaminu, a liczba zainstalowanych automatów nie przekracza 3 sztuk.
 

spike

Nowy użytkownik
Dołączył
9 Luty 2006
Posty
185
Punkty reakcji
0
Miasto
Cartoon
Oczywiście tak stanowi wprost Art 9, lecz:

Nie oznacza to jednak niemożliwości fizycznego, a w przypadku jednego pomieszczenia - trwałego (ścianka, siatka itp.), wyodrębnienia na terenie danego lokalu, miejsca które będzie stanowiło część nowego punktu gier spełniającego warunek 3 automatów. Miejsce to może wówczas stanowić odrębny punkt gier jeśli dany podmiot uzyska stosowne zezwolenie.
 

hemmar

Nowy użytkownik
Dołączył
22 Luty 2006
Posty
11
Punkty reakcji
0
Bardzo słuszna uwaga - jeśli otrzyma stosowne zezwolenie. Ale z tego co wiem bardzo trudno jest w IS otrzymać zezwolenie firmie X na punkt, który jest w decyzji firmy Y i, z której usług właściciel lokalu zrezygnował rozwiązując umowę, a co dopiero otrzymać zezwolenie na prowadzenie gier przez dwie różne firmy w tym samym pomieszczeniu.
 
Do góry