• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Afera spirytusowa opisywana już w 2004r. A jaki stan mamy dzisiaj? Co się zmieniło?

"...Policja wpadła na trop sprawy po przechwyceniu kilku transportów nielegalnego spirytusu w Koszalinie. Równocześnie obserwowano dziwne zjawiska w zachodniopomorskich miasteczkach. W Wałczu sprzedaż wódki w sklepach nagle spadła o kilkadziesiąt procent. W Mirosławcu wybuchła jedna z nielegalnych destylarni. Policjanci zaczęli układać puzzle. Okazało się, że ktoś wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł pozyskania taniego alkoholu. Spirytus przemysłowy - główny składnik płynu do spryskiwaczy szyb samochodowych - nie jest obłożony podatkiem akcyzowym. Gangsterzy kupowali w hurtowniach gigantyczne ilości takiego płynu. ... Śledztwo w sprawie afery spirytusowej prowadzi specjalna grupa policjantów, m.in. ze Szczecina i Koszalina. Podejrzewają jednak, że to tylko wierzchołek góry lodowej. - Tylko na sprawie, którą mamy w ręku, skarb państwa stracił ok. 40 mln zł - mówi oficer zaangażowany w śledztwo. - Odkryliśmy mechanizm, który działa w całej Polsce." - pisała Gazeta.pl już w 2004r.

I co dzieje się przez kolejne lata?
Niestety przez kolejne lata proceder rozwija się w najlepsze przy biernej postawie niektórych urzędników MF.
A jaki stan mamy dzisiaj?
MF uważa, że należy zwalniać bezwarunkowo wyroby zadeklarowane jako nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, zawierające nawet ponad 90% spirytus, który w łatwy sposób można wykorzystać do celów spożywczych. Czy taki "towar", w zasadzie spirytus, do którego dodano śladowe ilości środka powierzchniowo-czynnego i transportowany w cysternach lub ogromnych mauzerach, można uczciwie uznać za spryskiwacz? Czy może to być uznane za zgodne z powszechnym w społeczeństwie poczuciem sprawiedliwości?

WSA jest innego zdania http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8FECB3FC8D.
Komisja Europejska również: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:102:0020:0021:PL:PDF


Czy już po publikacji raportu NIK, słuszną tezę postawił jeden z dziennikarzy TVN, że oprócz NIK nikomu nie zależy na wyjaśnieniu sprawy?
Czy więc ta sprawa ma szanse doczekać się należytego wyjaśnienia? Czy afery spirytusowej nie ma, podobnie jak hazardowej?
 
Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej.

Wg reguły 2b. klasyfikowanie wyrobów stanowiących mieszaniny lub składających się z różnych materiałów lub substancji należy ustalać według zasad określonych w regule 3.

Ta zaś stwierdza:

Jeżeli stosując regułę 2 (b) lub z innego powodu towary pozornie mogą być klasyfikowane do dwu lub więcej pozycji, klasyfikacji dokonać należy w sposób następujący:

a) pozycja określająca towar w sposób najbardziej szczegółowy ma pierwszeństwo przed pozycjami określającymi towar w sposób bardziej ogólny. W przypadku gdy dwie lub więcej pozycji odnosi się tylko do części materiałów czy substancji zawartych w mieszaninie lub w wyrobie złożonym albo tylko do części towarów w zestawach przeznaczonych do sprzedaży detalicznej, pozycje te należy uważać za równorzędne, nawet gdy jedna z nich określa dany wyrób w sposób bardziej szczegółowy lub bardziej pełny;

b) do wyrobów stanowiących mieszaniny wyrobów składających się z różnych materiałów lub wytworzonych z różnych komponentów oraz wyrobów stanowiących komplety do sprzedaży detalicznej, których klasyfikacja w myśl reguły 3 (a) nie może być przeprowadzona, należy stosować pozycję obejmującą materiał lub komponent decydujący o zasadniczym charakterze wyrobu, jeżeli takie kryterium jest możliwe do zastosowania.

c) jeżeli nie można przeprowadzić klasyfikacji według zasad określonych w regule 3 (a) lub (b), należy stosować pozycję, która w kolejności numerycznej jest ostatnia z pozycji możliwych do zastosowania.

Źródło: Polski Podręcznik Celny http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/podrecznik_celny/6_00_00/6_4.html
 
Back
Do góry