• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Im wyższa średnia to emerytura dla wszystkich będzie większa, emeryturę będziemy liczyć właśnie od średniej.

Tak, zgadzam się z Tobą, że im wyższe przeciętne roczne uposażenie, tym lepiej dla odchodzących na emeryturę w danym roku, biorąc jednak pod uwagę fakt, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyliczony z 10 wskazanych lat przekracza 100% :)
 
Oczywiscie kolejnych. Nie mowie o tym co mamy teraz. Tylko stanie jaki powinien byc po wyprostowaniu i zrownaniu sluzb w uprawnieniach emerytalnych.
 
Oczywiscie kolejnych. Nie mowie o tym co mamy teraz. Tylko stanie jaki powinien byc po wyprostowaniu i zrownaniu sluzb w uprawnieniach emerytalnych.

A to coś przegapiłam ? Coś się dzieje w temacie zmiany sposobu naliczania emerytur dla SCS ? aaaaaaaaaaaa marzysz, ok .........:D
 
Ostatnia edycja:
Oczywiscie kolejnych. Nie mowie o tym co mamy teraz. Tylko stanie jaki powinien byc po wyprostowaniu i zrownaniu sluzb w uprawnieniach emerytalnych.

Czekamy na projekt noweli MSWiA bo to raczej będzie ten rządowy.
Jak sie naliczanie 10 lat nie zmieni to im wyższa średnia w roku odejścia tym lepiej dla wszystkich,po dwóch podwyżkach to powinno być niemal 5 tysięcy netto.
 
Ostatnia edycja:
Czekamy na projekt noweli MSWiA bo to raczej będzie ten rządowy.
Jak sie naliczanie 10 lat nie zmieni to im wyższa średnia w roku odejścia tym lepiej dla wszystkich,po dwóch podwyżkach to powinno być niemal 5 tysięcy netto.

Czyli w lipcu 2020r. -53% od wyliczonej przez Ciebie kwoty, jeśli sposób naliczania się nie zmieni, a wskaźnik z 10 lat będziesz miał 100% .
Zobaczymy............. nie ma co gdybać :eek:
 
Liczenie z 10 lat ma dobre i złe strony.
Z jednej strony z biegiem służby pensja zwykle rośnie (stopnie, stażowy, czy awans stanowiskowy) więc pozornie najkorzystniej byłoby odejść z ostatniej pensji, ale może się okazać, ze pensja sprzed 15 lat pomimo, że nominalnie dużo niższa dawała lepszy wskaźnik niż ostatnia. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że np f-sz z realizacji który ma dodatek kontrolerski ok.350 zł (w większości izb starym mobilnym zachowano dodatki, tylko nowi mają często mniej), po 20 latach z powodów zdrowotnych lub innych jest przeniesiony do komórki gdzie nie ma tego dodatku, wtedy odchodzenie z ostatniej pensji nie byłoby korzystne.
Trzeba też sięgnąć do źródeł/przyczyn zmiany zasad liczenia. Powodem było to, że w wiekszości służb odchodzącym na emeryturę sztucznie windowano pensję (oczywiście nie wszystkim) dodatkami itp., dzięki czemu dostawali emeryturę zbliżoną do swoich wcześniejszych zarobków.
Większość z nas nie mogłaby liczyć na taka przychylność a uposażenie byłoby windowane dla swojaków którzy i tak są w kominach płacowych.
Konkludując, dla przeciętnego niefunkcyjnego celnika naliczanie z 10 lat może okazać się korzystniejsze i mam wątpliwości, czy zmiana sposobu liczenia wyszłaby nam na dobre. Wyliczenia 2 osób które znam, a które odeszły na emeryturę na 10-letni okresie liczenia zyskali.

Wątpliwości budzi natomiast zapis kolejnych 10 lat, bo jak policzyć f-szowi który był 9 lat żołnierzem, po krótkiej przerwie 9 lat celnikiem, później został ucywilniony i po kilku miesiacach przywrócony do munduru i w SCS odsłuży znowu 9 lat. Można się zastanawiać jak taka osoba ma wybrać kolejne 10 lat służby? Przywracani do munduru pewnie zadają sobie to pytanie.
 
Liczenie z 10 lat ma dobre i złe strony.
Z jednej strony z biegiem służby pensja zwykle rośnie (stopnie, stażowy, czy awans stanowiskowy) więc pozornie najkorzystniej byłoby odejść z ostatniej pensji, ale może się okazać, ze pensja sprzed 15 lat pomimo, że nominalnie dużo niższa dawała lepszy wskaźnik niż ostatnia. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że np f-sz z realizacji który ma dodatek kontrolerski ok.350 zł (w większości izb starym mobilnym zachowano dodatki, tylko nowi mają często mniej), po 20 latach z powodów zdrowotnych lub innych jest przeniesiony do komórki gdzie nie ma tego dodatku, wtedy odchodzenie z ostatniej pensji nie byłoby korzystne.
Trzeba też sięgnąć do źródeł/przyczyn zmiany zasad liczenia. Powodem było to, że w wiekszości służb odchodzącym na emeryturę sztucznie windowano pensję (oczywiście nie wszystkim) dodatkami itp., dzięki czemu dostawali emeryturę zbliżoną do swoich wcześniejszych zarobków.
Większość z nas nie mogłaby liczyć na taka przychylność a uposażenie byłoby windowane dla swojaków którzy i tak są w kominach płacowych.
Konkludując, dla przeciętnego niefunkcyjnego celnika naliczanie z 10 lat może okazać się korzystniejsze i mam wątpliwości, czy zmiana sposobu liczenia wyszłaby nam na dobre. Wyliczenia 2 osób które znam, a które odeszły na emeryturę na 10-letni okresie liczenia zyskali.

Wątpliwości budzi natomiast zapis kolejnych 10 lat, bo jak policzyć f-szowi który był 9 lat żołnierzem, po krótkiej przerwie 9 lat celnikiem, później został ucywilniony i po kilku miesiacach przywrócony do munduru i w SCS odsłuży znowu 9 lat. Można się zastanawiać jak taka osoba ma wybrać kolejne 10 lat służby? Przywracani do munduru pewnie zadają sobie to pytanie.

To pytanie zadają sobie również ucywilnieni którzy przy obecnych zapisach 5/55, prawo do emerytury mundurowej nabędą za kilka lat.
 
A to coś przegapiłam ? Coś się dzieje w temacie zmiany sposobu naliczania emerytur dla SCS ? aaaaaaaaaaaa marzysz, ok .........:D

Nie marze, tylko nie mam mentalnosci niewolnika, ktory prawidlowy stan rzeczy nazywa marzeniami i boi sie nawet myslec by walczyc o zmiany
 
@ PJS
"Konkludując, dla przeciętnego niefunkcyjnego celnika naliczanie z 10 lat może okazać się korzystniejsze i mam wątpliwości, czy zmiana sposobu liczenia wyszłaby nam na dobre. Wyliczenia 2 osób które znam, a które odeszły na emeryturę na 10-letni okresie liczenia zyskali."

Tak. W pełni się z Tobą zgadzam. Biorąc pod uwagę lata 2001 - 2010 większość przeciętnych celników ( i nie mówię tu o osobowości :) tylko o stanowiskach) pewnie będzie miało wskaźnik 100%. A Ci znajomi to odeszli na emkę w 2017 ?
 
Nikt nie mógł odejść na mundurową emeryturę w 2017 bo zapisy nas dotyczące obowiązują od 1 stycznia 2018 i pod uwagę mogło być brane już tylko odzusowione(niższe) przeciętne uposażenie z 2018 roku.
 
Im wyższa średnia to emerytura dla wszystkich będzie większa, emeryturę będziemy liczyć właśnie od średniej.

Bzdura

Ważny jest wskażnik procentowy twoich zarobków w danym roku do średniej w danym roku

Im wyższa średnia ( a nie twoja) tym niższy twój wskażnik
 
Chodziło mi o średnią w roku odejścia a nie o cały mechanizm wyliczania emerytury.

Panie i Panowie co tu liczyć?? Jeśli zdejmą 5/55, to gremialnie spierdzielamy z tego syfu. Pracę, każdy z nas znajdzie gdziekolwiek. Jaka to różnica czy masz 100 +-? Nie róbmy z siebie dziadów, bierzemy emki i idziemy do normalnej pracy. Gigaeksperci z mf szarpną robotą przecież. Jak długo można być śmieciem? Np moja żona twierdzi, że SCS to nie praca tylko jakiś żart:)
 
Nikt nie mógł odejść na mundurową emeryturę w 2017 bo zapisy nas dotyczące obowiązują od 1 stycznia 2018 i pod uwagę mogło być brane już tylko odzusowione(niższe) przeciętne uposażenie z 2018 roku.

Źle się wyraziłam :), za bardzo na skróty. Osoby ucywilnione w 2017, które spełniały warunki ( z art.12), złożyły wprawdzie wnioski w 2018 roku, ale liczone miały od średniego uposażenia z 2017r.
 
Źle się wyraziłam :), za bardzo na skróty. Osoby ucywilnione w 2017, które spełniały warunki ( z art.12), złożyły wprawdzie wnioski w 2018 roku, ale liczone miały od średniego uposażenia z 2017r.
Też nie tak.
Liczone jest od średniego upos. Z 10 kolejnych lat a to oznacza, że dla zwolnionych w 2017 bierze się od 2016 w dół jeśli nie wskaże się innych kolejnych 10 lat. Pełnych lat. Rak więc ostatnie miesiące 2017 nie są brane pod uwagę. Sprawdzam tą sprawę bo otrzymałem potwierdzenie ZER o przyjęciu wniosku a mój DYR. wskazał w zaświadczeniu o wyposażeniu właśnie te lata, pełne. To na moją niekorzyść bo w 2017 było lepiej niż w 2007.
 
Back
Do góry