• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Eksport i brak IE599 - co zrobic zeby "potwierdzic wyprowadzenie" przesylki?

Szary Podanik

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Eksport i brak IE599 - co zrobic zeby "potwierdzic wyprowadzenie" przesylki?

Witam i prosze o pomoc...

Jestem malym ale dynamicznie rozwijajacym sie eksporterem ;).
Sprzedaje moje produkty zarowno na teren Unii, jak i poza Unie.

W tym drugim przypadku wiadomo - przesylka jest zglaszana w UC
(dokladnie robi to za mnie Agencja Celna). Naklejam na przesylke deklaracje
celna, dokument wywozowy MRN i wysylam na poczcie...
Jesli wszystko pojdzie dobrze to Agencja Celna otrzymuje komunikat IE599,
przekazuje go mi a ja moge naliczyc VAT 0%EXP...

Niestety zdaza sie juz drugi raz, ze komunikatu nie ma.

Pierwsza przesylka poszla we wrzesniu i udalo mi sie dowiedziec,
ze poczta "przeoczyla" ja i nie przedstawila celnikow.

Druga przesylka poszla w pazdzierniku, pocztowcy zeznaja,
ze przedstawili celnikow, celnicy ze komunikat IE599 zostal wyslany,
agencja celna ze za cholere go nie dostala, malo tego ze nie widza
w "systemie" (cokolwiek to znaczy) zeby zostaja zarejestrowana.

Obie przesylki napewno oposcily kraj - sa widoczne w trakingu pocztowym.

Pdpowiedzcie prosze co moge z tym zrobic. Mam jeszcze trzy tygodnie
na otrzymanie IE599 dot. pierwszej przesylki - potem bede musial naliczyc
spora kwote VATu. To samo dotyczy drugiej przesylki, tylko bedzie troche pozniej...

Jesli bede musial od co drugiej przesylki placic VAT to cala "zabawa" wezmie w leb...

Jak ten balagan opanowac i co zrobic zeby w podobnych sytuacjach otrzymac komunikaty?
Prosze o pomoc, z gory dziekuje!

Jakub
 
Coś tu faktycznie "nie gra" - z tym, że niekoniecznie w miejscu opisywanym. Jeżeli agencja bierze jakąś kasę, to równocześnie przyjmuje pewne zobowiązania - chyba, że usługowo wyłącznie "wczytuje" zgłoszenie do systemu (sprawdzić umowę!). To samo z pocztą!
MRN jest wprawdzie NUMEREM przyjęcia w informatycznym systemie celnym, lecz jednocześnie dowodem zgłoszenia (należy zapisać sobie ten numer i nań się powoływać). Jeżeli ten numer był, to przesyłka MUSIAŁA zostać zarejestrowana! Komunikat IE599 jest (w dużym uproszczeniu) kolejnym numerem, nadawanym przez wspomniany system przy potwierdzaniu przez celnika (unijnego - czyli także niemca, rumuna, węgra, litwina ... ) opuszczenia przez przesyłkę granic UE. Niestety zdarza się w niektórych krajach "nawalanie" tego systemu, ale i tak powinno się wtedy sprawę "obsłużyć ręcznie" przesyłając potwierdzony dokument papierowy (znów niestety - dość skomplikowaną drogą) do miejsca wysyłki. To może potrwać baaaaardzo długo.
Oczywiście powyższy opis dla fachowców będzie śmieszny, lecz laik inaczej może tego nie zrozumieć.
Mogła tu również zaistnieć sytuacja niedbalstwa ze strony agencji lub poczty, które powinny sprawę wyjaśnić. W końcu za co biorą pieniądze?! Można też samemu uzyskać jakieś potwierdzenie odbioru na miejscu ( dowód odprawy celnej importera, przelew bankowy - płatności po dostarczeniu i różne takie - pomyśleć samemu) i spróbować uzyskać w urzędzie uznanie eksportu za dokonany.
Na przyszłość najlepiej sporządzić umowę ze sprawdzonym zawodowcem (Agencją Celną), który po wręczeniu przesyłki sam zajmie się całą resztą.
 
Z drugą przesyłką - tą z wysłanym komunikatem proponuję:
Złożyć w urzędzie celnym exportu wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wywóz lub
Zwrócić się do: CAŁODOBOWEGO CENTRUM HELP-DESK ECS, ICS
Telefon: 0-801-457-900
E-mail: helpdesk@ecs.mofnet.gov.pl
Z pierwszą przesyłką - tą bez komunikatu należy przedstawić tzw. dowody alternatywne w urzędzie celnym exportu - pisze o tym mój przedmówca.
 
Ostatnia edycja:
Dziekuje za reakcje :)

Zadzwonilem do help-desku i dowiedzialem sie, ze "system padl" i za duzo sie nie dowiem ;)
Pozniej bede dzwonil, moze system sie podniesie - na podstawie MRNu maja wyslac ponownie
IE599.

Z druga przesylka bede walczyl z "dowodami alternatywnymi" - wybiore sie jutro do UC.

Praca Agencji Celnej dla mnie ogranicza sie w tym wypadku do wypelnienia papierow
(cokolwiek to jest) dla UC i dostarczenie mi MRNu. Eksportu poza EU mam stosunkowo
nieduzo wiec szkoda mi czasu na nauczenie sie calej procedury - wole zajac sie tym
na czym zarabiam pieniadze... Znam strone http://ie515.110mb.com/ i moze kiedys
sie w to wdroze, jak znajde chwile czasu hahaha :(

Dzieki za pomoc - poinformuje jak sprawa sie zakonczyla.

Jakub
 
Witam

Mam jeszcze pytanie przy okazji... Co dokladnie musi byc zalaczone do przesylki wysylanej z VAT0%EXP -
deklaracja (taki zielono/niebieski karteluszek) druk MRN i to wszystko? Czy tez na zewnatrz paczki musi
byc f-ra VAT?

Pytam z oczywistego powodu - wielu odbiorcow woli nie placic cla u siebie ;) a f-ra zwieksza
prawdopodobienstwo tego...

Jakub
 
Oj, a jakbys tak przeczytal powoli i zastanowil sie nad odpowiedzia
zamiast pisac banialuki... Nie pytalem jak unikac cla u nas...

Co nas obchodzi, ze ktos w USA nie zaplaci cla? To ich sprawa.

Dla nas istotne jest zwiekszenie eksportu a nie przejmowanie sie tym czy
celnicy np. w USA czy Korei sciagna haracz wykanczajac wlasna gospodarke...

q
 
Oj, a jakbys tak przeczytal powoli i zastanowil sie nad odpowiedzia
zamiast pisac banialuki... ...
q

Przepraszam, że znowu się wtrącę ale wydaje mi się mijanie z sednem u obu Panów.
Poprzez podkreślenie musi rozumiem pytanie o nie pokazywanie faktury TAKŻE unijnym "organom"! I o ile nie ma u nas ceł wywozowych, to istnieje jeszcze NASZA WŁAŚCIWOŚĆ RZECZOWA (patrz obowiązki: VAT, akcyza, i mnóstwo innych ograniczeń istniejących na całym świecie). Dlatego łatwa dostępność pewnych danych każdemu uprawnionemu - choćby na papierze - ułatwia życie TAKŻE wysyłającemu.
Wobec "NIE DORADZAMY jak unikać płacenia należności", to prawda. Ale jako bądź co bądź urzędników obowiązują nas także przepisy NIE prawa np. karnego " nieznajomość prawa szkodzi" LECZ ADMINISTRACYJNEGO! Bardzo się tylko dziwię, że takich jak powyższe NIEDORADZAJĄCYCH (mam nadzieję WYSTARCZAJĄCO przekonujących) informacji nie można uzyskać w pierwszej lepszej jednostce.
 
Chyba nie zrozumiales pytania...

Ja pytalem tylko i wylacznie o to, jakie dokumenty musza byc dolaczone do przesylki.
O nic wiecej.

To czyba oczywiste, ze sprzedaz jest legalna - f-ra jest wystawiona, podatki
w kraju beda zaplacone. Gdybym handlowal "na lewo" wogole bym sie tu nie pojawil...

2/3 klientow z zagranicy prosi "wystaw f-re na 30USD" - na co grzecznie odpowiadam,
ze nie moge bo byloby to przestepstwo.

Pytanie czy dolaczenie f-ry do przesylki jest wogole wymagane?
Gdybym mogl latwo znalezc przepis mowiacy czarno na bialym co musze
do przesylki dolaczyc nie musialbym o to pytac Was...

Jakub
 
Czyli napewno nie zrozumiałeś odpowiedzi ...
Gdybym miał choćby cień wątpliwości wobec legalności twojego działania, co najwyżej bym przyklasnął Koledze, iż to forum nie jest miejscem dla "przekrętów"! Jeżeli jednak wolisz "język urzędniczy" od "ludzkiego", to masz tylko jedno wyjście;
Centrum Informacji Służby Celnej - 801 470 477 / z zagranicy - (+ 48 33) 857 62 51
ps
propozycja dla Admina: może by tak powyższe numery umieścić na stałe w tej zakładce ?!
 
No moze nie zrozumialem, a moze Ty musisz popracowac na klarownoscia przekazu :)
Zadnych zlosliwosci ;)

Nie rozumiem w czym ma byc pomocne dla mnie? Celnikom tez nie wnosi nic -
wartosc towaru wynika z deklaracji i MRNu, f-ra tylko powiela te dane.

Czy ktos moze reasumowac? Czy istnieje obowiazek dolaczania f-ry VAT
do przesylki? Bylbym wdzieczy za podanie przepisu regulujacego to...

Z ciekawosci zadzwonie na podany przez Ciebie numer i napisze co mi
odpowiedziano, przewiduje brak jednoznacznej odpowiedzi...

Jakub
 
... Celnikom tez nie wnosi nic - wartosc towaru wynika z deklaracji i MRNu, f-ra tylko powiela te dane.
...


:)
Nie jestem przeczulony na swoim punkcie i nawet złośliwość w tym wypadku byłaby dla mnie całkowicie zrozumiała, gdyż mój "przekaz" był dokładnie na tyle klarowny, na ile klarowny miał być. Tylko nie pytaj już dlaczego - bo to, że czegoś nie rozumiesz, jest dla laika normalne. Może łatwiej przyjmiesz swój brak wiedzy i pogodzisz się z nim gdy przypomnę, iż w Polsce zawsze obowiązywały dwie szkoły; falenicka i otwocka - bez względu czego miało by to dotyczyć. Mogę tylko zapewnić, że wartość towaru w wywozie jest chyba najmniej istotnym elementem z interesujących służbę celną (oczywiście z wyjątkiem np. nienaturalnych wartości dla małej przesyłki) . Nie zapominaj też, że twoja przesyłka będzie prawdopodobnie przechodzić "przez ręce" służb innych niż polskie, a każda "... ma prawo żądać wszelkiego rodzaju dokumentów dotyczących przesyłki". Jasne, że nie musi żądać, ale chyba pisałeś o jakimś problemie?!
 
To czy jakas sluzba poza EU bedzie zadac czegokolwiek nie jest moim problemem.

Moim problemem jest brak klarownej informacji o tym jak mam postepowac tutaj,
zebym mogl sie skoncentrowac na zarabianiu kasy w nie bieganiu po UC i / lub
nartwieniu czy dopelnilem wszelkie absurdalne formalnosci udawadniajac,
ze nie jestem wielbladem.

Jakub
 
Nie musisz załączać faktury

Nie musisz załączać faktury do przesyłki dla polskiego cła, w przypadku kontroli zostaniesz wezwany (jeżeli zgłaszającym jest agencja to zostanie wezwana agencja celna) do jej okazania a wynika to z przepisów WKC. Jeżeli chcesz więcej się dowiedzieć to przeczytaj na początek instrukcje do ECS jest dostępna na stronie www.mf.gov.pl
 
Widzisz - to jest prosta i uzyteczna odpowiedz. Dzieki.
Juz znalazlem instrukcje - przeczytam napewno.

Jak ktos siedzi w tym "po uszy" to wydaja mu sie takie sprawy
oczywiste - dla mnie nie sa. Nieraz nie wiadomo nawet czego szukac
bo jezyk "fachowy" jest hermetyczny...

Dzieki!

J.
 
Mam pytanie poniekąd związane z tematem - czy obowiązek zgłaszania wywozu istnieje również dla podmiotów nie będących VATowcami? Inaczej mówiąc czy jeśli nie jestem VATowcem, wysyłam sprzedany towar jako jednoosobowa działalność gospodarcza do USA, muszę udać się z każdą paczką do Urzędu Celnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Nie ma oboiazku "zglaszania" nawet gdy jestes VATowcem.
Mozesz zglaszac gdy chcesz sprzedac z VAT 0%exp ale nie musisz -
wtedy po prostu placisz 23% VAT i tyle.

q
 
Troszkę odkopię temat.
Jak kontaktujecie się z urzędami w sytuacji jak UC wywozowy był w PL, natomiast UC wyprowadzenia w Niemczech. Towar już dawno odpłynął z Niemczech, natomiast nie mam dalej IE599.
 
Back
Do góry