• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Obraźliwe?! KTÓRE ???

Masz tyle tylko szczęścia, że admin wykasował już twoje słowa i nie mogę udowodnić, KTO tu kogo obrażał.
Odczep się raz na zawsze ode mnie! Ja nawet swoich Kolegów miałem przeciwko sobie, WYŁĄCZNIE za przychylność wobec "cywili" i nowych funków z UKS-u i to za przychylność chyba większą nawet od Sławka. Nie odstawiaj więc kreciej roboty, bo przez swoje zadufanie, tylko szkodzisz niewinnym ludziom. Wszystko czego nie rozumiesz i w czym błądzisz, zawdzięczasz wyłącznie swojemu egoizmowi. Nie wzywaj też sobie moderatora na daremno, bo ja akurat się zgadzam na usunięcie bezsensownej dyskusji z takim narcyzem jak ty. Tobie zaś, może to być bardzo nie w smak. Dlatego, jak już napisałem, idź lepiej do laryngologa, ewentualnie do okulisty

Do moderatora:
Kolejna wypowiedź uczestnika forum pozbawiona argumentacji, związku z wątkiem, zawierająca obraźliwe uwagi.
Proszę o usunięcie wypowiedzi i skierowanie ostrzeżenia dla jej autora.
 
Napisałem misiu kolorowy - odczep się! To po pierwsze.
Po drugie - czekam na argument w odpowiedzi - KTÓRE.
Bez odbioru!
 
Napisałem misiu kolorowy - odczep się! To po pierwsze.
Po drugie - czekam na argument w odpowiedzi - KTÓRE.
Bez odbioru!

Do moderatora:
Kolejna wypowiedź uczestnika forum pozbawiona argumentacji, związku z wątkiem, zawierająca obraźliwe uwagi.
Autor nie rozumie, że wątek dotyczy emerytur - a nie kolorowych misiów. Autorowi zdaje się wydawać, że jest dowcipny i ma prawo do oceny innych. W rzeczywistości tak nie jest.
Proszę o skierowanie ostrzeżenia dla autora.
 
Do moderatora:
Kolejna wypowiedź uczestnika forum pozbawiona argumentacji, związku z wątkiem, zawierająca obraźliwe uwagi.
Autor nie rozumie, że wątek dotyczy emerytur - a nie kolorowych misiów. Autorowi zdaje się wydawać, że jest dowcipny i ma prawo do oceny innych. W rzeczywistości tak nie jest.
Proszę o skierowanie ostrzeżenia dla autora.

Może tak najpierw uzasadnisz zgodnie z pytaniem @rybki - co jest w jego poście obraźliwego ??
Póki co, to ty zaśmiecasz forum swoimi upartymi żądaniami, czepiając się osoby, na której wcześniejsze argumenty nie umiałeś znaleźć odpowiedzi. To jest prymitywne, żądać usunięcia posta, na który nie umie się odpowiedzieć.
 
nie_karmic_troli.gif

Każdy kto nie musi.....
 
Może tak najpierw uzasadnisz zgodnie z pytaniem @rybki - co jest w jego poście obraźliwego ??
Póki co, to ty zaśmiecasz forum swoimi upartymi żądaniami, czepiając się osoby, na której wcześniejsze argumenty nie umiałeś znaleźć odpowiedzi. To jest prymitywne, żądać usunięcia posta, na który nie umie się odpowiedzieć.

Uzasadniam: W poście Rybki zostały użyte wobec mnie słowa egoizm, narcyzm, "idź lepiej do laryngologa, ewentualnie do okulisty".
Takie słowa uważam za obraźliwe.
Teraz Ciebie KONIU proszę o uzasadnienie:
1. Czym obraziłem Rybkę?
2. Jakie elementy jego wypowiedzi dotyczą tematu emerytur?
3. Jaką argumentację w temacie emerytur przedstawił?
4. Jakim prawem mnie ocenia?
 
W temacie emerytur.
Drodzy Państwo, zwracam uwagę, że naszym koronnym argumentem w walce o system zaopatrzeniowy, był fakt, iż przynajmniej od września 99 byliśmy FUNKCJONARIUSZAMI, mianowanymi do SŁUŻBY, na podstawie stosunku administracyjno-prawnego. Ten argument jest dla nas najważniejszy, w kontekście kryterium 5 lat zadań policyjnych. W mojej ocenie poparcie żądań PRACOWNIKÓW CYWILNYCH byłego UKS, zaliczenia PRACY w UKS, do stażu zaopatrzeniowego, wytrąca nam oręż z dłoni. Prawda jest taka, że PRACOWNICY CYWILNI UKS, nawet jeśli wykonywali zadania policyjne, to dobrowolnie godzili się na wykonywanie ich, nie posiadając statusu funkcjonariusza. W jaki sposób mamy walczyć o zniesienie kryterium zadań policyjnych dla funkcjonariuszy, jednocześnie popierając dążenia cywili z UKS, bo ci wykonywali zadania policyjne? Według mnie nasz ZZ powinien przedstawić jednoznacznie negatywne stanowisko w tej sprawie i dyskusje zakończyć. Za bycie cywilem emerytura mundurowa się nie należy, i kryterium zadań jest tu nieistotne.
 
Ostatnia edycja:
W temacie emerytur.
Drodzy Państwo, zwracam uwagę, że naszym koronnym argumentem w walce o system zaopatrzeniowy, był fakt, iż przynajmniej od września 99 byliśmy FUNKCJONARIUSZAMI, mianowanymi do SŁUŻBY, na podstawie stosunku administracyjno-prawnego. Ten argument jest dla nas najważniejszy, w kontekście kryterium 5 lat zadań policyjnych. W mojej ocenie poparcie żądań PRACOWNIKÓW CYWILNYCH byłego UKS, zaliczenia PRACY w UKS, do stażu zaopatrzeniowego, wytrąca nam oręż z dłoni. Prawda jest taka, że PRACOWNICY CYWILNI UKS, nawet jeśli wykonywali zadania policyjne, to dobrowolnie godzili się na wykonywanie ich, nie posiadając statusu funkcjonariusza. W jaki sposób mamy walczyć o zniesienie kryterium zadań policyjnych dla funkcjonariuszy, jednocześnie popierając dążenia cywili z UKS, bo ci wykonywali zadania policyjne? Według mnie nasz ZZ powinien przedstawić jednoznacznie negatywne stanowisko w tej sprawie i dyskusje zakończyć. Za bycie cywilem emerytura mundurowa się nie należy, i kryterium zadań jest tu nieistotne.

Cytat Napisał slawomir.siwy Zobacz post
Normalnie ręce opadają. Jeżeli mieliby zaliczyć lata pracy przed aktem mianowania, to tylko wszystkim funkcjonariuszom. Nie da się tego różnicować. Co powiedzieliby w Sejmie, jak to wytłumaczyli? Tym fszom zaliczamy ze wzgl. na zadania wykonywane przed mianowaniem, a tym nie. Absurd przecież. Jeżeli teraz fsze SC wygrają np. w sądach, to obejmie to wszystkich fszy. I vice versa. Nie ma innej możliwości, nawet jeżeli komuś coś wydaje się niesłuszne czy niesprawiedliwe. Koniec kropka.
Sławek, masz 100% rację. Pamiętaj jeszcze o jednej, moim zdaniem bardzo ważnej kwestii. Mianowicie w myśl art. 150 ust. 8 ustawy o KAS w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2017 r., okres pracy w UKS wliczał się do okresu służby w SCS! Dopiero wprowadzona z dniem 1.01.2018 r. nowelizacja prawa tego funkcjonariuszy z UKS pozbawiła, co już w sposób oczywisty narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych tych funkcjonariuszy, którzy wstąpili do SCS przed 1.01.2018 r.!
Pozwolę się zapytać, czy podzielasz moją argumentację?
 
Cytat Napisał slawomir.siwy Zobacz post
Normalnie ręce opadają. Jeżeli mieliby zaliczyć lata pracy przed aktem mianowania, to tylko wszystkim funkcjonariuszom. Nie da się tego różnicować. Co powiedzieliby w Sejmie, jak to wytłumaczyli? Tym fszom zaliczamy ze wzgl. na zadania wykonywane przed mianowaniem, a tym nie. Absurd przecież. Jeżeli teraz fsze SC wygrają np. w sądach, to obejmie to wszystkich fszy. I vice versa. Nie ma innej możliwości, nawet jeżeli komuś coś wydaje się niesłuszne czy niesprawiedliwe. Koniec kropka.
Sławek, masz 100% rację. Pamiętaj jeszcze o jednej, moim zdaniem bardzo ważnej kwestii. Mianowicie w myśl art. 150 ust. 8 ustawy o KAS w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2017 r., okres pracy w UKS wliczał się do okresu służby w SCS! Dopiero wprowadzona z dniem 1.01.2018 r. nowelizacja prawa tego funkcjonariuszy z UKS pozbawiła, co już w sposób oczywisty narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych tych funkcjonariuszy, którzy wstąpili do SCS przed 1.01.2018 r.!
Pozwolę się zapytać, czy podzielasz moją argumentację?

Nie podzielam. I w tej kwestii nie zgadzam się z samym P. Przew. :) Bo sami z siebie robimy ludzi niepoważnych. Nie wiem jaki był status celnika, przed wejściem pierwszej ustawy o SC. Jeżeli był to pracownik to, przykro mi ale to nie powinno zaliczać się do wysługi mundurowej. Jest to moja opinia, proszę nie ciskać gromów:) Dla mnie jedynym kryterium jest status, zadania są nieistotne. Wytłumaczę jaśniej, Pan z wywiadu skarbowego pracując na stanowisku podreferendarza, nie powinien mieć emki mundurowej za ten okres, natomiast funkconariuszka SC pełniąca służbę np. w kadrach, jak najbardziej tak :) Dlatego uważam, że zmiana ustawy była tylko korektą ewidentnego błędu ustawodawcy. Przykro mi yogi za PRACĘ w UKS emka mundurowa ci się nie należy,
 
Ostatnia edycja:
Nie podzielam. I w tej kwestii nie zgadzam się z samym P. Przew. :) Bo sami z siebie robimy ludzi niepoważnych. Nie wiem jaki był status celnika, przed wejściem pierwszej ustawy o SC. Jeżeli był to pracownik to, przykro mi ale to nie powinno zaliczać się do wysługi mundurowej. Jest to moja opinia, proszę nie ciskać gromów:) Dla mnie jedynym kryterium jest status, zadania są nieistotne. Wytłumaczę jaśniej, Pan z wywiadu skarbowego pracując na stanowisku podreferendarza, nie powinien mieć emki mundurowej za ten okres, natomiast funkconariuszka SC pełniąca służbę np. w kadrach, jak najbardziej tak :) Dlatego uważam, że zmiana ustawy była tylko korektą ewidentnego błędu ustawodawcy. Przykro mi yogi za PRACĘ w UKS emka mundurowa ci się nie należy,

Zatem znam Twoją opinię.
Na szczęście kłóci się ze stanowiskiem naszego związku, jego Przewodniczącego, Solidarności, itp. Masz prawo do swojej opinii, ale czy potrafisz:
1) Odnieść się do zarzutu naruszenia zasady ochrony praw nabytych od EM poprzez zmianę art. 150 ust. 8 ustawy o KAS z dniem 1.01.2018r.?
2) Wyjaśnić kiedy (w jakim wieku) na EM mają przejść funkcjonariusze z UKS którzy mają 50+ lat?
 
Zatem znam Twoją opinię.
Na szczęście kłóci się ze stanowiskiem naszego związku, jego Przewodniczącego, Solidarności, itp. Masz prawo do swojej opinii, ale czy potrafisz:
1) Odnieść się do zarzutu naruszenia zasady ochrony praw nabytych od EM poprzez zmianę art. 150 ust. 8 ustawy o KAS z dniem 1.01.2018r.?
2) Wyjaśnić kiedy (w jakim wieku) na EM mają przejść funkcjonariusze z UKS którzy mają 50+ lat?

Solidarności tu nie przywołuj bo to nie jest związek tylko delegatura rządu. Ucywilnieni celnicy prawa nabyte utracili z dnia na dzień, a przy uks było to po prostu niedopatrzenie ustawodawcy. Kiedy umundurowani uksowcy mają przejść na emeryturę mundurową? Zgodnie z prawem, po odsłużeniu 15 lat i ukończeniu 55 roku życia, nad czym tu dywagować? Mogą też wybrać emkę z zus.
 
Nie podzielam. I w tej kwestii nie zgadzam się z samym P. Przew. :) Bo sami z siebie robimy ludzi niepoważnych. Nie wiem jaki był status celnika, przed wejściem pierwszej ustawy o SC. Jeżeli był to pracownik to, przykro mi ale to nie powinno zaliczać się do wysługi mundurowej. Jest to moja opinia, proszę nie ciskać gromów,:) Dla mnie jedynym kryterium jest status, zadania są nieistotne. Wytłumaczę jaśniej, Pan z wywiadu skarbowego pracując na stanowisku podreferendarza, nie powinien mieć emki mundurowej za ten okres, natomiast funkconariuszka SC pełniąca służbę np. w kadrach, jak najbardziej tak :)

Twoja argumentacja jest bardzo rzeczowa i w zasadzie przekonująca. Przynajmniej ja, nie znajduję dla niej faktycznych kontrargumentów. Uczciwie jednak przyznam, iż budzi pewne moje wątpliwości, w związku z pierwotną obietnicą Barmana, dotycząca zaliczenia UKS-owcom lat pracy. Nie da się bowiem ukryć, że w pewnym sensie zostali "nabici w butelkę".

NIE - broń Boże nie wysuwam tego jako argument przeciw Twojemu zdaniu! Staram się tylko spojrzeć na fakty z nieco innej, szerszej perspektywy. Sam pomysł Barmana, był ze wszech miar podły wobec celników i byłby zapewne zrealizowany (tego jestem pewien na 100%), gdyby nie ZBYTNI spokój środowiska, co dało mu do myślenia. Ostatecznie dotarło do niego, że aż tak niekonwencjonalne rozwiązanie, AUTOMATYCZNIE i bez dwóch zdań, wymusiłoby zaliczenie wszystkich lat SŁUŻBY celnikom, a właśnie i przede wszystkim to celników pragnął poniżyć i pozbawić WSZYSTKIEGO!
To chęć poniżenia, zgnębienia i upodlenia celniczego środowiska, jest motorem mniej lub bardziej niewłaściwych rozwiązań, ukrytych pod płaszczem "reformy administracji". NIC INNEGO!
 
15 lat to dla tych z pierwszego zaciągu, pozostali co wbili się do służby przy konsolidacji to 25 lat służby.
 
ELBORO pisze, że TK orzekł, iż emka należy się tylko tym co wykonują tzw. zadania policyjne i nijako koniec kropka :) Tak nie jest. TK znalazł jedynie tę jedną cechę relewantną SC z innymi formacjami, dokonując porównania do Policji. W ogóle nie porównywał np. do SG. Dlaczego? Bo nie musiał, gdyż znalazł jedną cechę relewantną z inną formacją i wystarczyło. TK nie robił tego w tym celu, by wykazać, ze tylko tym funkcjonariuszom należy się emka.

Młspeclat67 pisze, że nie powinniśmy upominać się o lata przed 99r. A dlaczego mamy być gorzej traktowani niż fsze PSP, którzy w 1991r. stali się funkcjonariuszami i im zaliczono?
Można powiedzieć, że każda grupa zawodowa, która wchodziła do systemu(pracownic otrzymywali status administracyjnoprawny) ma zaliczone.
Nie ma uzasadnienia by dyskryminować fszy SC.
Ponadto zarówno w ustawie o SC z 1999, jak i 2009 są/były przepisy przejściowe zaliczające te okresy - cytuje wyżej taki przepis Basic.

Pandzior zwraca uwagę na nazewnictwo. Tutaj zgoda, nie jestem precyzyjny w formułowaniu nazewnictwa i zgoda, że można to zrobić w taki sposób, że uznane zostaną lata w administracji celnej czy w UKS, za równorzędne ze służbą.
Nie wyobrażam sobie natomiast, by zaliczono jednej grupie fszy - np. tylko tym z UKS, mianowanym na podstawie pwu KAS i nie zaliczono fszom UKS, którzy przyszli do SC w 2003r. i stali się za kilka lat fszami, jak również nie zaliczono fszom SC, lat w adm. celnej.
To byłaby ekwilibrystyka prawna, która raz, że prędzej czy później doprowadziłaby do zaliczenia wszystkim, a dwa doprowadziłaby do protestu wszystkich nieobjętych.
Zatem pozostaję przy tym, że zaliczenie jest możliwe tylko dla wszystkich i jeżeli chcieliby dać jednym to pociągnie to wszystkich. Dlatego wszyscy powinni cieszyć się, że fsze organizują się oddolnie i walczą, a nie patrzeć z zawiścią. Ta walka może bowiem przynieść zaliczenie wcześniejszych lat pracy do wysługi emerytalnej, także tym zawistnym w chwili obecnej.
Lepszym rozwiązaniem jest przyłączyć się do działań, niż narzekać i patrzeć z zawiścią.

YOGI. Nie przypominam sobie, by fsze mianowani na podstawie pwu KAS(wcześniej w UKS), ogłosili sukces po uchwaleniu projektu obywatelskiego, a walczyli o zaliczenie wcześniejszych lat w procesie legislacyjnym. Jest to zatem jakaś nadinterpretacja, że mieli wtedy to zaliczone. Przeciwnie, po uchwaleniu projektu zwrócili się do mnie, z prośbą by o Was pamiętać w dalszych działaniach. Pamiętam, bo uważam, że jest to z korzyścią dla ogółu fszy.
 
Naprawdę ciekawa i rzeczowa dyskusja. P. Przew, z całym szacunkiem, ale w mojej ocenie chyba nie powinniśmy się cofać aż do roku 1991. Jednak to już prawie antyk [miałem wtedy 12 lat xD]. To były inne czasy, chaos, transformacja, być może tamte rozwiązania byłe ceną za spokój dla władzy. Pytanie też, w jakim zakresie tamte okresy są zaliczane? Jak należy interpretować przepisy? Rybka natomiast słusznie zauważa, że uks został nabity w butelkę. Tak, ale na własne życzenie, właśnie dlatego nie podjęli żadnego protestu bo im coś obiecano, Emerytury mundurowe, a pamiętacie stopnień inspektora? To mi się u nich nie podoba, chcieli wszystkiego, również tego co my z takim mozołem wywalczyliśmy. Naobiecywali im cuda niewidy, a oni na to pazernie poszli. Tylko my krzyczeliśmy, iż ta reforma to jedno wielkie kłamstwo. Osobiście uważam, że naszym priorytetem powinna być walka o zniesienie kryteriów 5 i 55 przy 15 latach służby. Wszystko inne jest dla mnie, co podkreślam, jątrzeniem.
 
Ostatnia edycja:
grupa rezerwy ma rację i jeszcze jedno :
- w ustawie nie ma pojęcia "zadania policyjne " tylko przepis, MY wykonujemy zadania celne, koniec kropka. Nie używajcie takiego terminu wymyślonego przez Banka.
- ustawa wskazuje przepis, a nie kadrową , zespół jakiś tam. Ich zdanie nie ma żadnej mocy prawnej jest to tylko zdanie "kolesi przy herbacie" liczą się tylko ZADANIA z ustawy o Służbie Celnej wykonywane w danej komórce, oddziale itp. To była jednolita formacja z wszystkimi rygorami
Sądy pracy szybko ich wyprostują

Syrenka masz rację, że liczą się tylko zadania z ustawy o Służbie Celnej, ale obawiam się, że sądy potraktują te zadania (jako tzw. policyjne) zgodnie z ich brzmieniem zawartym w pkt 4 i 5, lub 4-6. Ponieważ, jeśli chodzi o wykonywane zadania, to każdy f-sz w zależności od tego, w której komórce pełnił służbę, w Karcie zakresu uprawnień i obowiązków miał wpisywane zadania w takim brzmieniu jak w poszczególnych punktach artykułu 1 ust. 2 ustawy z 1999r. lub art. 2 ust. 1 ustawy z 2009r. W przypadku zmiany komórki f-sz otrzymywał nową Kartę zakresu uprawnień i obowiązków dostosowaną do zadań wykonywanych w nowej komórce. I niestety, tylko w niektórych komórkach f-sze mieli w swojej Karcie wpisane np. zadanie o treści „rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń związanych z przywozem i wywozem towarów oraz ściganie ich sprawców, w zakresie określonym innymi ustawami”.
 
Do Sławomir Siwy:
Sławek, mam na myśli art. 150 ust. 8 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Pierwotnie przepis ten miał następującą treść "Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych KAS wlicza się do okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej".
Ten przepis został zmieniony 1.01.2018 r., co narusza W SPOSÓB OCZYWISTY prawa nabyte tych wszystkich, którzy wstąpili do SCS w chwili jego obowiązywania.
Właśnie dla tego uważam, że z naszego związku powinien wyjąć jasny przekaz w obronie tych funkcjonariuszy.
Sugeruję, że należy - i to JUŻ TERAZ na etapie procedowania ustawy o EM - wysłać własne pismo w tej sprawie, ewentualnie poprzeć stanowisko Solidarności (bez względu co o nich myślimy), które w tym zakresie jest tożsame z naszym!
Dla jasności dodam, że w pełni podzielam stanowisko NASZEGO ZWIĄZKU żądające poszanowania praw emerytalnych wszystkich funkcjonariuszy SCS: celników przed 1999 r., Inspekcji Celnej, a także UKS!
 
Projekt Komisji ds. Petycji dot. 5 i 55 lat i projekt Komisji przyjęty jednomyślnie jak sądzę utrzyma się, mimo niezrozumiałej postawy MF. Z tymi 5 latami wielki problem mają IAS, ZER i Sądy i to będzie ciągnąć się jeszcze latami.
To jest naprawdę niepoważne, aby upierać się przy utrzymaniu tego warunku, który powoduje tak duże komplikacje w w kilku organach państwowych i sądach. Dlatego uważam, że te dwa warunki zostaną zniesione finalnie.
Uważam, że mamy też zobowiązanie wobec blisko 200 tys. Obywateli, którzy podpisali projekt obywatelski. Tam lata przed 1999 były zaliczone i przy każdej nowelizacji ustawy powinniśmy do tego wracać.
 
Back
Do góry