• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Obraźliwe?! KTÓRE ???

Masz tyle tylko szczęścia, że admin wykasował już twoje słowa i nie mogę udowodnić, KTO tu kogo obrażał.
Odczep się raz na zawsze ode mnie! Ja nawet swoich Kolegów miałem przeciwko sobie, WYŁĄCZNIE za przychylność wobec "cywili" i nowych funków z UKS-u i to za przychylność chyba większą nawet od Sławka. Nie odstawiaj więc kreciej roboty, bo przez swoje zadufanie, tylko szkodzisz niewinnym ludziom. Wszystko czego nie rozumiesz i w czym błądzisz, zawdzięczasz wyłącznie swojemu egoizmowi. Nie wzywaj też sobie moderatora na daremno, bo ja akurat się zgadzam na usunięcie bezsensownej dyskusji z takim narcyzem jak ty. Tobie zaś, może to być bardzo nie w smak. Dlatego, jak już napisałem, idź lepiej do laryngologa, ewentualnie do okulisty
 
Weź pod uwagę, że obecny system liczenia celniczej emerytury mundurowej, mówi o 10 wybranych, kolejnych latach, a średnie z lat przed rokiem 1999 RELATYWNIE mogą być wyższe

Z ustaleniem wysokości [%] zarobku celnika do średniej w administracji w latach 90-tych będzie problem. W angażach było (sprawdzałem ostatnio, tak przynajmniej jest w moich angażach) że 50% stanowiła pensja zasadnicza a drugie 50 % premia regulaminowa. Dopiero na początku 2000 roku zlikwidowano 50% premię.
 
Normalnie ręce opadają. Jeżeli mieliby zaliczyć lata pracy przed aktem mianowania, to tylko wszystkim funkcjonariuszom. Nie da się tego różnicować. Co powiedzieliby w Sejmie, jak to wytłumaczyli? Tym fszom zaliczamy ze wzgl. na zadania wykonywane przed mianowaniem, a tym nie. Absurd przecież. Jeżeli teraz fsze SC wygrają np. w sądach, to obejmie to wszystkich fszy. I vice versa. Nie ma innej możliwości, nawet jeżeli komuś coś wydaje się niesłuszne czy niesprawiedliwe. Koniec kropka.


Czołem, pozwolę sobie wrócić na moment do meritum tego wątku.

Sławku, chyba tak się nie da zrobić, jak wydaje mi się, że chciałbyś, tzn. nie można zaliczyć do służby jako stażu do celów emerytury mundurowej pracy przed mianowaniem...

Wydaje mi się, że to "zdekonstruowałoby" system emerytur mundurowych, który zakłada właśnie jako kanon zaliczenia do stażu emerytalnego warunek bycia funkcjonariuszem wymienionej w ustawie służby.
Wygląda natomiast, że można to zrobić poprzez uwzględnienie jakichś okresów poza statusem stosunku służbowego danej osoby określonych przez ustawodawcę na zasadzie uznania za "okresy równorzędne ze służbą" okresów zatrudnienia, o czym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4 - 5 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych...

To jednocześnie dobra i niedobra informacja. Można bowiem podejść do naszej kompleksowej sytuacji ("starzy zolle" + b. UKS-owcy) pozytywnie i wszystkich objąć taką regulacją w art. 13 ust. 1 (lub kilkoma, jeśli ze względów legislacyjnych byłoby konieczne wyodrębnienie osobnych jednostek redakc. dla SC i UKS).
Ale, niestety, można podejść też do sprawy wybiórczo - jak wydaje się wynikać z lektury forum skarbowców - i zaprojektować regulację tylko dla jednej grupy, czyli b. UKS-owców.
 
Twój post winien być usunięty

Do zgłaszania nieprawidłowości służy trójkąt z lewej strony postów

A tak to zgłaszasz słownie czyjś post do usunięcia samemu czyniąc to samo
 
Czołem, pozwolę sobie wrócić na moment do meritum tego wątku.

Sławku, chyba tak się nie da zrobić, jak wydaje mi się, że chciałbyś, tzn. nie można zaliczyć do służby jako stażu do celów emerytury mundurowej pracy przed mianowaniem...

Wydaje mi się, że to "zdekonstruowałoby" system emerytur mundurowych, który zakłada właśnie jako kanon zaliczenia do stażu emerytalnego warunek bycia funkcjonariuszem wymienionej w ustawie służby.
Wygląda natomiast, że można to zrobić poprzez uwzględnienie jakichś okresów poza statusem stosunku służbowego danej osoby określonych przez ustawodawcę na zasadzie uznania za "okresy równorzędne ze służbą" okresów zatrudnienia, o czym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4 - 5 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych...

To jednocześnie dobra i niedobra informacja. Można bowiem podejść do naszej kompleksowej sytuacji ("starzy zolle" + b. UKS-owcy) pozytywnie i wszystkich objąć taką regulacją w art. 13 ust. 1 (lub kilkoma, jeśli ze względów legislacyjnych byłoby konieczne wyodrębnienie osobnych jednostek redakc. dla SC i UKS).
Ale, niestety, można podejść też do sprawy wybiórczo - jak wydaje się wynikać z lektury forum skarbowców - i zaprojektować regulację tylko dla jednej grupy, czyli b. UKS-owców.

Nie widzę w tym piśmie wybiórczości - wręcz przeciwnie - widzę tam by zaliczaniem stażu w służbie cywilnej do stażu w służbie objąć ludzi i z UC i z UKS
 
Wg stanu na dzisiaj emeryturę liczy się z lat służby. Nasza praca przed 1999 nie jest w myśl obecnych przepisów traktowana jak służba. Jeśli ten okres nam zaliczą wtedy można będzie wybierać również lata przed 1999 rokiem
 
Zadania policyjne - cisza!!!

No i wyszło szydło z worka
MF :
zaproponował zniesienie co do funkcjonariuszy Służby Celnej lub Służby CelnoSkarbowej wymogu osiągnięcia 55 lat życia warunkującego nabycie prawa
do emerytury mundurowej, zarĂłwno, w art. 12 ust. 1, jak rĂłwnieĹź w art. 18b ustawy o
emeryturach mundurowych, z jednoczesnym pozostawieniem pozostałych warunków
wskazanych w art. 12 ust. 2;


MF jest za pozostawieniem 5 lat policyjnych.


No właśnie, też to zauważyłam. Znowu zrobią nas w konia, tak jak poprzednio. MF twierdzi, że może być procedowany tylko jeden projekt, i to akurat ten ich, który zniesie 55 lat, wprowadzi okres od 15 września 1999r., ale pomija milczeniem okres 5 lat zadań policyjnych. Tym sposobem, tak jak to było przy uchwalaniu zmiany ustawy emerytalnej (a uważnie obejrzałam wtedy wszystkie posiedzenia Komisji , przemówienie M. Banasia i głosowanie), MF postawi na swoim. M. Banaś da łaskawie kawałek marchewki, ale w najważniejszej dla nas sprawie (zniesienia 5 lat) nie ustąpi. Uważam, że ważniejsze dla nas jest zniesienie 5 lat niż zniesienie wieku 55 lat. Bo niestety przy układzie proponowanym przez MF z tego przywileju skorzystają tylko ci, którzy odsłużą w KAS 5 lat, a starsi celnicy będą zasuwać do 60 -65 lat. Dlatego uważam, że można było sobie darować te 55 lat i walczyć o zniesienie 5 lat zadań policyjnych, co dałoby możliwość skorzystania z emki wszystkim f-szom. Wygląda na to, że M. Banaś wie co robi, niestety.
 
Ostatnia edycja:
Jeśli mieliby pozostawić 5 lat to po cóż zbiera się komisja ds petycji? Moim zdaniem zniosą oba warunki, a szczególnie te nieszczęsne 5 lat zadań policyjnych, ponieważ one nie występują w żadnej innej formacji, nawet w Straży Marszałkowskiej.
Nie odpuszczajmy ani jednego warunku a będzie dobrze.
 
Spokojnie chodzi o świadomość tego że jak w innych służbach mundurowych w razie jak zdrowie nie pozwoli dostaniemy na chleb i opłaty. Przecież to tyle i tylko tyle.
 
Ostatnia edycja:
No właśnie, też to zauważyłam. Znowu zrobią nas w konia, tak jak poprzednio. MF twierdzi, że może być procedowany tylko jeden projekt, i to akurat ten ich, który zniesie 55 lat, wprowadzi okres od 15 września 1999r., ale pomija milczeniem okres 5 lat zadań policyjnych. Tym sposobem, tak jak to było przy uchwalaniu zmiany ustawy emerytalnej (a uważnie obejrzałam wtedy wszystkie posiedzenia Komisji , przemówienie M. Banasia i głosowanie), MF postawi na swoim. M. Banaś da łaskawie kawałek marchewki, ale w najważniejszej dla nas sprawie (zniesienia 5 lat) nie ustąpi. Uważam, że ważniejsze dla nas jest zniesienie 5 lat niż zniesienie wieku 55 lat. Bo niestety przy układzie proponowanym przez MF z tego przywileju skorzystają tylko ci, którzy odsłużą w KAS 5 lat, a starsi celnicy będą zasuwać do 60 -65 lat. Dlatego uważam, że można było sobie darować te 55 lat i walczyć o zniesienie 5 lat zadań policyjnych, co dałoby możliwość skorzystania z emki wszystkim f-szom. Wygląda na to, że M. Banaś wie co robi, niestety.

Zniesienie tylko warunku 55 lat spowoduje, że każdy kto ma 15 lat służby będzie mógł złożyć wniosek o emeryturę, a w razie odmowy z ZER oddać sprawę do sądu. W ustawie nie ma żadnych zadań policyjnych. Jest zapis "przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej".
Sądy, a nie kadrowa z IAS rozstrzygną czym są te zadania i jak mogą być wykonywane. To nie jest żadna przemyślana strategia. Improwizacja i liczenie że może się uda. Tak jak przy wygaszeniu bez wydania decyzji.
 
Ostatnia edycja:
50 letni funkcjonariusz pracujący od dwudz...trzydziestu .estu lat na noce w w trzy zmiany ledwo nogami powłuczy i czeka na przyzwoitość toższamą z innymi służbami i każdy z w.wym znajdzie 5 lat kontrolnych. W sądzie.
 
Nie liczcie na sądy w tych sprawach. One orzekają jak chcą. Mamy przykład z przywracaniem do służby i świadectwami. Zamiast postawić ciasto kolegom z pracy z okazji emerytury chcecie kompletować dokumenty procesowe?
 
Nie liczcie na sądy w tych sprawach. One orzekają jak chcą. Mamy przykład z przywracaniem do służby i świadectwami. Zamiast postawić ciasto kolegom z pracy z okazji emerytury chcecie kompletować dokumenty procesowe?

Liczcie tylko na sądy, bo one orzekają jak chcą. Komisje w izbach orzekają jak muszą, a ZER ocenia na podstawie opinii kadrowej. Kompletujcie dokumenty, składajcie wnioski, wysyłajcie sprawy do sądu. Na ciasto przyjdzie czas.
 
Ostatnia edycja:
Liczcie tylko na sądy, bo one orzekają jak chcą. Komisje w izbach orzekają jak muszą, a ZER ocenia na podstawie opinii kadrowej. Kompletujcie dokumenty, składajcie wnioski, wysyłajcie sprawy do sądu. Na ciasto przyjdzie czas.

Uważasz że zrobisz na kimś wrażenie sądem? Naprawdę?
Może chcesz ujrzeć jakiegoś dyrektora w pokutnym worku niczym Jurand ze Spychowa?
No nie będzie tak. Na sprawę zgłosi się jakiś prawnik z teczką dokumentów i uwali Cię na kilka dni bez zadań policyjnych. W nagrodę dostanie 200zł nagrody.
Będę szczęśliwy jeśli kilku mądrych ludzi zamknie temat przez Komisję Petycji.
 
Liczcie tylko na sądy, bo one orzekają jak chcą. Komisje w izbach orzekają jak muszą, a ZER ocenia na podstawie opinii kadrowej. Kompletujcie dokumenty, składajcie wnioski, wysyłajcie sprawy do sądu. Na ciasto przyjdzie czas.

grupa rezerwy ma rację i jeszcze jedno :
- w ustawie nie ma pojęcia "zadania policyjne " tylko przepis, MY wykonujemy zadania celne, koniec kropka. Nie używajcie takiego terminu wymyślonego przez Banka.
- ustawa wskazuje przepis, a nie kadrową , zespół jakiś tam. Ich zdanie nie ma żadnej mocy prawnej jest to tylko zdanie "kolesi przy herbacie" liczą się tylko ZADANIA z ustawy o Służbie Celnej wykonywane w danej komórce, oddziale itp. To była jednolita formacja z wszystkimi rygorami
Sądy pracy szybko ich wyprostują
 
Nawiązując do wątku zaliczenia pracy w administracji celne do służby:

Dz.U. 2009 Nr 168poz. 1323 USTAWA z dnia 27sierpnia 2009r.o Służbie Celnej
ART. 231
1. W sprawach ze stosunku służbowego, zaistniałych przed dniem wejścia wżycie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
W przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość służby. Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów ustawy.

Przytoczyłem ten przepis ponieważ powinniśmy poczekać z dyskusją na uzasadnienie wyroku które niebawem nastąpi. Jestem ciekawy jaką to "mongolską" teorią sąd w W-wie uzasadni niezaliczenie nam tego okresu do służby i emerytur.
MF oraz ZER powołują się na tę ustawę i twierdzą że należy nam liczyć służbę od 1999 r. jednocześnie ignorując ww. przepis. Wobec powyższego rodzi się pytanie "Można sobie wybierać art. z ustawy wedle zasady ten mi pasuje, ten jest ok, to go stosujemy a tego nie bo jest "be"" ?????????????????????????
 
Jeśli mieliby pozostawić 5 lat to po cóż zbiera się komisja ds petycji? Moim zdaniem zniosą oba warunki, a szczególnie te nieszczęsne 5 lat zadań policyjnych, ponieważ one nie występują w żadnej innej formacji, nawet w Straży Marszałkowskiej.
Nie odpuszczajmy ani jednego warunku a będzie dobrze.

Trybunał Konstytucyjny uznał że fc należy się emeryta! Ale tym którzy realizowali zadania z pkt. 4, 5. 6 - czyli realizowali potocznie mówiąc zadania policyjne.
Czyli niestety emka nie dla wszystkich...kadry, finanse, logistyka. Tak wynika z wyroku TK. Ale czy dzień, tydzień, miesiąc, rok czy owe nieszczęsne 5 lat. Hm.....
Ale za diabła nie zgadzam się na 55. Bo to jakieś niezrozumiale dziwactwa. Zwłaszcza w pozniejszej ustawie dot. Straży Marszałkowskiej wieku też nie ma.
 
Trybunał Konstytucyjny uznał że fc należy się emeryta! Ale tym którzy realizowali zadania z pkt. 4, 5. 6 - czyli realizowali potocznie mówiąc zadania policyjne.
Czyli niestety emka nie dla wszystkich...kadry, finanse, logistyka. Tak wynika z wyroku TK. Ale czy dzień, tydzień, miesiąc, rok czy owe nieszczęsne 5 lat. Hm.....
Ale za diabła nie zgadzam się na 55. Bo to jakieś niezrozumiale dziwactwa. Zwłaszcza w pozniejszej ustawie dot. Straży Marszałkowskiej wieku też nie ma.

Czy TK uznał że Straży Marszałkowskiej też należy się emerytura po 5 latach zadań policyjnych i 55 latach? To jest absurd.
Czy się należy wszystkim ? To zostało już kilka razy przedyskutowane w tym wątku. Należy się wszystkim którzy nosili mundur i byli dyspozycyjni.
Dzięki ludziom z kadr, logistyki czy księgowości nie musiałeś sam tego robić i mogłeś kontrolować.
Ale podsumowując.
Liczę na to że Komisja Petycji przerwie ten chocholi taniec, wszyscy których skrzywdzono podstępnymi przepisami dostaną zadość uczynienie, przestaniemy łazić po sądach i praca w naszej firmie odzyska prestiż, bo nikt nie przyjdzie przejąć od nas obowiązki jak zobaczy że niewiele się zarabia a do tego o swoje trzeba się upominać przed sądem.
 
Back
Do góry