• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Jakie Wy wnioski składacie? O przyznanie emerytury? Przecież nikt z nas nie spełnia wymogów jeszcze do emerytury mundurowej.
Już raz ktoś ci zwrócił uwagę, że piszesz głupoty, przestań zaśmiecać wątek…

Tej tezy nie jestem w stanie zrozumieć. To raczej Słuzba Celna na nas zarobi bo nie będzie musiała odprowadzać składek ZUS-owskich. Tak to jest pomyślane, że o wartość tych składek obniżono nasze zarobki brutto a nam tej różnicy nie dano. To raczej kas czy jak tam to sie teraz nazywa bedzie mniej na nas płacił i na nas zarobi. Tzn. że te pieniądze jakie miały być odprowadzone na ZUS za funkcjonariuszy celnych zostaną w kasie kasu czy jak tam to sie teraz nazywa. O jakich wczesniejszych latach kolego skarbowcu piszesz, przecież do 31.12.2017 za funkcjonariuszy celnych firma płaciła ZUS, więc te pieniadze tam są. Nie martw się skarbowcu nie Ty bedziesz finansował nasze emki mundurowe lub cywilne.
Jemu chodziło o przypadek, gdy IAS będzie musiała przekazać nieopłacone składki zgodnie z art. 250a ustawy o KAS. Masz oczywiście rację, że KAS zaoszczędzi na wydatkach związanych z uposażeniami funkcjonariuszy, bo nie będzie opłacała składek, tylko na poziomie IAS te oszczędności raczej nie będą widoczne – na wypłatę uposażeń w 2018 r. izby dostaną po prostu mniej pieniędzy niż w 2017 r. Natomiast gdy jakiemuś funkcjonariuszowi trzeba będzie np. za kilka lat opłacić składki wstecz od dnia 01.01.2018 r., to pewnie na IAS będzie musiała sama wygospodarować te środki. Inne służby też mają problem z takimi niespodziewanymi wydatkami, jak to opisano we wspomnianym już wcześniej artykule.



Niektórzy tutaj twierdzą, że IAS ma obowiązek przekazywać nieodprowadzone składki „na życzenie” funkcjonariusza, jeżeli ten nie zamierza pobierać emerytury policyjnej. Tylko że poza wklejaniem w kółko tych samych przepisów nikt podał jakiegokolwiek uzasadnienia. Moim zdaniem (choć jak pisałem już wcześniej, na emeryturach się nie znam, całych ustaw nigdy nie czytałem) wcale nie jest to takie oczywiste.

Spójrzmy na art. 250a ust. 1 ustawy o KAS:
Jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, od uposażenia wypłaconego funkcjonariuszowi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji [...], do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za ten okres przewidziane w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych [...].

Jest tu mowa o spełnieniu warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej (warunki do policyjnej renty inwalidzkiej można spełniać, wtedy zgodnie z art. 250a ust. 3 ustawy o KAS i tak istnieje obowiązek przekazania składek na wniosek funkcjonariusza). Warunki nabycia prawa do emerytury policyjnej są określone w art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin (a w przypadku osób przyjętych po raz pierwszy do służby po dniu 31.12.2012 r. – w art. 18b). Natomiast przepisy działu IV tej ustawy regulują postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Zgodnie z art. 32 ust. 3 postępowanie to wszczyna się na wniosek zainteresowanego.

Niektórzy piszą, że wystarczy nie występować o wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia prawa do emerytury policyjnej i wtedy IAS będzie miała obowiązek przekazać składki zgodnie z art. 250a ustawy o KAS. Moim zdaniem wcale tak nie jest – w art. 250a jest mowa o „spełnieniu warunków do nabycia prawa”, a nie „nabyciu prawa”. To istotna różnica. Wynika z tego, że aby art. 250a nie miał zastosowania funkcjonariusz wcale nie musi otrzymać decyzji ustalającej prawo do emerytury policyjnej, ale wystarczy, że spełnia warunki do otrzymania takiej decyzji.

Jak ktoś słusznie wskazał, zgodnie z art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin z emerytura policyjna nie przysługuje funkcjonariuszowi, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS:
Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują również żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom […], jeżeli nie spełniają oni warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób, oraz członkom rodzin pozostałym po tych osobach

Tu także jest mowa o „spełnieniu warunków do nabycia prawa”, a nie „nabyciu prawa”. Tak więc jeżeli ktoś spełnia warunki do przyznania emerytury policyjnej, to ZUS może nie uwzględnić okresu służby przy obliczaniu emerytury z FUS, nawet jeżeli w tym okresie były odprowadzane składki – tak jak miało to w przypadku Służby Celnej i przez niecały rok Służby Celno-Skarbowej.

Wracając do meritum – moim zdaniem (zgodnie z powyższymi przepisami), jeżeli funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej czy Służby Celnej spełnia warunki do nabycia prawa do emerytury policyjnej, to nie ma możliwości uzyskania emerytury z FUS uwzględniającej lata służby, aby później powołać się na art. 12 in fine ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin (że emerytura policyjna już nie należy) i zażądać przekazania do ZUS nieodprowadzonych składek na podstawie art. 250a ustawy o KAS.

Oczywiście mogę się mylić, to wszystko napisałem na podstawie powyższych przepisów. Być może istnieje jakiś przepis szczególny albo przejściowy, który diametralnie zmienia postać rzeczy. Ale jest to kwestia na tyle istotna dla wielu z nas, że może warto byłoby zwrócić się o jej wyjaśnienie do prawników znających się na temacie.
 
Ostatnia edycja:
Już raz ktoś ci zwrócił uwagę, że piszesz głupoty, przestań zaśmiecać wątek…


Jemu chodziło o przypadek, gdy IAS będzie musiała przekazać nieopłacone składki zgodnie z art. 250a ustawy o KAS. Masz oczywiście rację, że KAS zaoszczędzi na wydatkach związanych z uposażeniami funkcjonariuszy, bo nie będzie opłacała składek, tylko na poziomie IAS te oszczędności raczej nie będą widoczne – na wypłatę uposażeń w 2018 r. izby dostaną po prostu mniej pieniędzy niż w 2017 r. Natomiast gdy jakiemuś funkcjonariuszowi trzeba będzie np. za kilka lat opłacić składki wstecz od dnia 01.01.2018 r., to pewnie na IAS będzie musiała sama wygospodarować te środki. Inne służby też mają problem z takimi niespodziewanymi wydatkami, jak to opisano we wspomnianym już wcześniej artykule.



Niektórzy tutaj twierdzą, że IAS ma obowiązek przekazywać nieodprowadzone składki „na życzenie” funkcjonariusza, jeżeli ten nie zamierza pobierać emerytury policyjnej. Tylko że poza wklejaniem w kółko tych samych przepisów nikt podał jakiegokolwiek uzasadnienia. Moim zdaniem (choć jak pisałem już wcześniej, na emeryturach się nie znam, całych ustaw nigdy nie czytałem) wcale nie jest to takie oczywiste.

Spójrzmy na art. 250a ust. 1 ustawy o KAS:


Jest tu mowa o spełnieniu warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej (warunki do policyjnej renty inwalidzkiej można spełniać, wtedy zgodnie z art. 250a ust. 3 ustawy o KAS i tak istnieje obowiązek przekazania składek na wniosek funkcjonariusza). Warunki nabycia prawa do emerytury policyjnej są określone w art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin (a w przypadku osób przyjętych po raz pierwszy do służby po dniu 31.12.2012 r. – w art. 18b). Natomiast przepisy działu IV tej ustawy regulują postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Zgodnie z art. 32 ust. 3 postępowanie to wszczyna się na wniosek zainteresowanego.

Niektórzy piszą, że wystarczy nie występować o wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia prawa do emerytury policyjnej i wtedy IAS będzie miała obowiązek przekazać składki zgodnie z art. 250a ustawy o KAS. Moim zdaniem wcale tak nie jest – w art. 250a jest mowa o „spełnieniu warunków do nabycia prawa”, a nie „nabyciu prawa”. To istotna różnica. Wynika z tego, że aby art. 250a nie miał zastosowania funkcjonariusz wcale nie musi otrzymać decyzji ustalającej prawo do emerytury policyjnej, ale wystarczy, że spełnia warunki do otrzymania takiej decyzji.

Jak ktoś słusznie wskazał, zgodnie z art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin z emerytura policyjna nie przysługuje funkcjonariuszowi, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS:


Tu także jest mowa o „spełnieniu warunków do nabycia prawa”, a nie „nabyciu prawa”. Tak więc jeżeli ktoś spełnia warunki do przyznania emerytury policyjnej, to ZUS może nie uwzględnić okresu służby przy obliczaniu emerytury z FUS, nawet jeżeli w tym okresie były odprowadzane składki – tak jak miało to w przypadku Służby Celnej i przez niecały rok Służby Celno-Skarbowej.

Wracając do meritum – moim zdaniem (zgodnie z powyższymi przepisami), jeżeli funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej czy Służby Celnej spełnia warunki do nabycia prawa do emerytury policyjnej, to nie ma możliwości uzyskania emerytury z FUS uwzględniającej lata służby, aby później powołać się na art. 12 in fine ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy […] oraz ich rodzin (że emerytura policyjna już nie należy) i zażądać przekazania do ZUS nieodprowadzonych składek na podstawie art. 250a ustawy o KAS.

Oczywiście mogę się mylić, to wszystko napisałem na podstawie powyższych przepisów. Być może istnieje jakiś przepis szczególny albo przejściowy, który diametralnie zmienia postać rzeczy. Ale jest to kwestia na tyle istotna dla wielu z nas, że może warto byłoby zwrócić się o jej wyjaśnienie do prawników znających się na temacie.

w odpowiedzi na ten wzmożony przepisotok dalej twierdzę, iż w związku z możliwością skorzystania z dwóch systemów emerytalnych oraz de facto brakiem możliwości transparentnego przejścia obywateli rp wiele lat płacących składki zusowskie w system zaopatrzeniowy, powszechnie należy wnieść o odprowadzanie składek do zus.

żaden złodziej w emefie, rządzie czy sejmie niech się nie waży dotknąć mojego kapitału zgromadzonego na moim koncie emerytalnym w zusie.
 
Jednym z warunków nabycia uprawnień do emerytury policyjnej jest też brak ustalonego prawa do emerytury z FUS. Tylko faktycznie, jak ZUS ma wcześniej ustalić, bez części składek? Błędne koło. Czyli co? Radio Erewań podało, że celnikom dali emerytury policyjne. Ale okazało się że nie dali, tylko obcięli i nie policyjne tylko zusowskie. To jest kwintesencja tego chocholego tańca, który odbywa się dookoła nas od dłuższego czasu. Nie ma innego wyjścia jak dopisać w art.250a, że przekazanie składek następuje również w przypadku złożenia przez funkcjonariusza oświadczenia o rezygnacji z zaopatrzenia i korzystaniu z systemu FUS. Odwlekali sprawę, dumali, no i wymyślili przywilej, który dla sporej grupy jest karą.
 
ludzie co was opętało. Nigdy w życiu nie zgodziłbym się na powrotne przeniesienie do ZUS. Jeśli zostanę zmuszony dymać w tym syfie do 65 lat to w tym wieku dostanę max. emkę policyjną. W ZUS-ie też musiałbym dymać do 65 i nigdy emka ZUS-owska nie będzie wyższa od policyjnej.
Mało tego, przy max. emce policyjnej dostanę jeszcze jakąś bliżej nieokreśloną emkę z ZUS za 15 lat przed rokiem 2000.
Nie wiem czy ten durny rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób stworzył takie dziwactwo które umożliwi pobieranie jeszcze wyższych emek przez mundurowych. Bo zakładając, że człowiek po szkole średniej mając 20 lat przymnie się do roboty w cywilu i popracuje tam dajmy na to z 10 lat i przez te 10 lat będzie płacił składki zusowskie a w wieku 30 lat przymnie się do służby w jakiejkolwiek służbie mundurowej i po wysłużeniu niecałych 30 lat nabędzie prawo do max emki mundurowej, po czym znowu zatrudni się w cywilu i znowu będzie odprowadzał składki na ZUS to w wieku 65 lat, czyli w wieku powszechnego przejścia na emkę otrzyma maksymalną emkę mundurową plus bliżej nieokreśloną emkę zusowską może np 500 zł a może 1000 zł. Policjanci przyjęci przed tym rokiem nie mają takiej możliwości, choćby mieli służby 45 lat to i tak dostaną tylko max emkę policyjną.
 
Tak Stefan 123 Ty piszesz o grupie ludzi, którym rzeczywiście mogłoby to się opłacać, ale w SC i dalej w SCS pełnią służbę w wiekszosci 50 plus i Tym funkom taki obrót sprawy nie jest korzystny. Niestety poprzez brak w pewnym okresie dopływu młodych ludzi jesteśmy stara służba.
 
ludzie co was opętało. Nigdy w życiu nie zgodziłbym się na powrotne przeniesienie do ZUS. Jeśli zostanę zmuszony dymać w tym syfie do 65 lat to w tym wieku dostanę max. emkę policyjną. W ZUS-ie też musiałbym dymać do 65 i nigdy emka ZUS-owska nie będzie wyższa od policyjnej.
Mało tego, przy max. emce policyjnej dostanę jeszcze jakąś bliżej nieokreśloną emkę z ZUS za 15 lat przed rokiem 2000.
Nie wiem czy ten durny rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób stworzył takie dziwactwo które umożliwi pobieranie jeszcze wyższych emek przez mundurowych. Bo zakładając, że człowiek po szkole średniej mając 20 lat przymnie się do roboty w cywilu i popracuje tam dajmy na to z 10 lat i przez te 10 lat będzie płacił składki zusowskie a w wieku 30 lat przymnie się do służby w jakiejkolwiek służbie mundurowej i po wysłużeniu niecałych 30 lat nabędzie prawo do max emki mundurowej, po czym znowu zatrudni się w cywilu i znowu będzie odprowadzał składki na ZUS to w wieku 65 lat, czyli w wieku powszechnego przejścia na emkę otrzyma maksymalną emkę mundurową plus bliżej nieokreśloną emkę zusowską może np 500 zł a może 1000 zł. Policjanci przyjęci przed tym rokiem nie mają takiej możliwości, choćby mieli służby 45 lat to i tak dostaną tylko max emkę policyjną.

skąd wiesz, że emerytura mundurowa będzie wyższa od zusowskiej? czy istnieje jakieś narzędzie umożliwiające wyliczenie wysokości emerytury mundurowej i odpowiednio zusowskiej?

przyjmując propozycję pełnienia służby w kasie w związku z posiadaniem środków na koncie emerytalnym nie wyraziłem nawet domniemanej zgody na wybór systemu emerytalnego, z którego mam zamiar skorzystać po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

nie wyraziłem zgody na ich przepadek na rzecz skarbu państwa. nikt też mi nie zaproponował sposobu likwidacji mojego konta emerytalnego w zusie. to moja kasa i mam zamiar z niej skorzystać w sposób świadomy i racjonalny.

ktoś może wybrać inną opcję i mam do tego pełne prawo. ja tego nie kwestionuję, ale to jest jego indywidualny wybór.
 
skąd wiesz, że emerytura mundurowa będzie wyższa od zusowskiej? czy istnieje jakieś narzędzie umożliwiające wyliczenie wysokości emerytury mundurowej i odpowiednio zusowskiej?

przyjmując propozycję pełnienia służby w kasie w związku z posiadaniem środków na koncie emerytalnym nie wyraziłem nawet domniemanej zgody na wybór systemu emerytalnego, z którego mam zamiar skorzystać po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

nie wyraziłem zgody na ich przepadek na rzecz skarbu państwa. nikt też mi nie zaproponował sposobu likwidacji mojego konta emerytalnego w zusie. to moja kasa i mam zamiar z niej skorzystać w sposób świadomy i racjonalny.

ktoś może wybrać inną opcję i mam do tego pełne prawo. ja tego nie kwestionuję, ale to jest jego indywidualny wybór.


dokładnie

a dla dokonania świadomego i racjonalnego wyboru niezbędne jest poznanie faktycznej kalkulacji hipotetycznych emek cząstkowych - mundurowej i zusowskiej, oraz tylko zusowskiej i tylko mundurowej

całkiem odrębną, i nie mniej ważną sprawą, jest zaprzestanie dyskryminacji funków sc i scs w ustawie o zaop emeryt w stosunku do funków in służb - vide nieokreślony charakter 5 lat - niewyst np w policji, gdzie gaciowy po 15 latach emkę ma i nikt tego nie kwestionuje - nasz wpływ na miejsce i charakter wyk obow jest i był iluzoryczny - to służba decydowała gdzie i co mamy robić, sprawa sufitowego 15.09.1999 a nie faktycznego przyjścia do służby i pełnienia obow, takich samych przecież przed tą datą jak i po niej, kwestia emki z 10 lat wybranych przez funka a nie z ost roku jak w in służbach, itp
 
Szanowny ZG Celnicy PL bardzo proszę o zwrócenie się do jakichś wyspecjalizowanych w materii emerytur prawników, o jasną i jednolitą interpretację naszej sytuacji wzgędem świadczeń emerytalnych z systemu zaopatrzeniowego i FUS(również w świetle najnowszej instrukcji wyd, przez MF) zarówno z osbna jak i po połączeniu(bo taki przypadek Nas dotyka). Uważam, że sprawa jest bardzo pilna i tak samo istotna jak sprawy związane(które się toczą przed Sądami) z przedstawionymi czy też nie przedstawionymi propozycjami pracy lub służby. W chwili obecnej jest to priorytet dla związkowców chcących odejść jak najszybciej na emeryturę(zwłaszcza tę mundurowa). Dz.
 
Ostatnia edycja:
Ta zarówno radosna twórczośc typu Hawranek i kilku innych, jak i poważna typu(nie będę wymieniał nick'ów, jest zbyt wielu) tworzy taki harmider, że sam się boję pisać by nie palnąć jakiegoś głupstwa(mieli by co niekiórzy niezły ubaw i słusznie).
 
Ostatnia edycja:
oszukany ja jestem celnikiem od 1992 i nie dam sobie wmówić, że jest inaczej nawet tym z mf-u :) pozdrawiam :)
 
Szanowny Kolego RYSIO. Zapewniam Cię, że sprawa emerytur jest dla nas jednym z priorytetów. Mamy swoich prawników, ale Ich opinia, czy opinia prawników innych, nie ma znaczenia dla MF niestety. MF nie obchodzi opinia innych prawników. Jak widzisz na głównej, naciskamy to tu to tam, by zmusić MF, do działania w tej sprawie i wskazujemy co inaczej interpretujemy niż MF, z tego co już wiemy, jak np. to od kiedy liczone będą emerytury. Już jednak wiadomo, że MF, zrobi po swojemu i sprawy będą musiały toczyć się w Sądach, mam nadzieję w Sejmie i finalnie dopiero w TK. Jeżeli masz jeszcze jakieś dodatkowe kwestie/pytania do zgłoszenia, ponad te co zostały zgłoszone do ZER, to napisz do mnie na maila, albo tutaj na forum.
 
Szanowny Panie Przewodniczący proszę nie traktować mojego wpisu jako zarzut do ZG(nie o to chodzi), a wyłącznie jako próbę uporządkowania dyskusji jaka się toczy na tym Forum w tym temacie(jak wiele jest rozbieżności, róznic i interpretacji). Przede wszystkim chodzi mi o jednolitą interpretację obowiązujących przepisów, choćby w zakresie pobierania świadczeń emerytalnych z dwóch źródeł itp. A co do Pańskiego oraz ZG zangażowania w sprawy pracownicze nie mam żadnych uwag, wręcz jestem pełen podziwu i wdzięczności za wniesiony wkład i poświęcenie.
 
Ostatnia edycja:
może warto rozważyć wydanie komunikatu co do planowanych działań? czas ucieka, a mielibyśmy przynajmniej naszkicowany obraz luk prawnych i planowanych działań naprawczych?
 
Słyszę od kolegów Policjantów, którzy są już na emeryturach, że w związku z leczeniem powstałych na skutek specyficznych warunków służby chorób związanych ze zdrowiem psychicznym, otrzymują powiększoną emeryturę. Czy zatem funkcjonariusz Służby Celnej, który leczy się w poradni zdrowia psychicznego z wyraźnym wskazaniem stanów depresyjnych związanych z wykonywanymi obowiązkami służbowych podlega tym samym przepisom?
 
Słyszę od kolegów Policjantów, którzy są już na emeryturach, że w związku z leczeniem powstałych na skutek specyficznych warunków służby chorób związanych ze zdrowiem psychicznym, otrzymują powiększoną emeryturę. Czy zatem funkcjonariusz Służby Celnej, który leczy się w poradni zdrowia psychicznego z wyraźnym wskazaniem stanów depresyjnych związanych z wykonywanymi obowiązkami służbowych podlega tym samym przepisom?
Tu znajdziesz odpowiedź http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2473/1
 
Tej tezy nie jestem w stanie zrozumieć. To raczej Słuzba Celna na nas zarobi bo nie będzie musiała odprowadzać składek ZUS-owskich. Tak to jest pomyślane, że o wartość tych składek obniżono nasze zarobki brutto a nam tej różnicy nie dano. To raczej kas czy jak tam to sie teraz nazywa bedzie mniej na nas płacił i na nas zarobi. Tzn. że te pieniądze jakie miały być odprowadzone na ZUS za funkcjonariuszy celnych zostaną w kasie kasu czy jak tam to sie teraz nazywa. O jakich wczesniejszych latach kolego skarbowcu piszesz, przecież do 31.12.2017 za funkcjonariuszy celnych firma płaciła ZUS, więc te pieniadze tam są. Nie martw się skarbowcu nie Ty bedziesz finansował nasze emki mundurowe lub cywilne.

(...)Jemu chodziło o przypadek, gdy IAS będzie musiała przekazać nieopłacone składki zgodnie z art. 250a ustawy o KAS. Masz oczywiście rację, że KAS zaoszczędzi na wydatkach związanych z uposażeniami funkcjonariuszy, bo nie będzie opłacała składek, tylko na poziomie IAS te oszczędności raczej nie będą widoczne – na wypłatę uposażeń w 2018 r. izby dostaną po prostu mniej pieniędzy niż w 2017 r. Natomiast gdy jakiemuś funkcjonariuszowi trzeba będzie np. za kilka lat opłacić składki wstecz od dnia 01.01.2018 r., to pewnie na IAS będzie musiała sama wygospodarować te środki. Inne służby też mają problem z takimi niespodziewanymi wydatkami, jak to opisano we wspomnianym już wcześniej artykule. (...)

Dzięki kol. WZP. Dokładnie o to mi chodziło.
A szukanie brakujących środków na ewentualne pokrycie zaległych składek, może odbić się na nasz wszystkich ( a przynajmniej tych co będę jeszcze tkwić w tym bagnie ), tak więc bez takich przytyków proszę.
 
Ostatnia edycja:
Tak Stefan 123 Ty piszesz o grupie ludzi, którym rzeczywiście mogłoby to się opłacać, ale w SC i dalej w SCS pełnią służbę w wiekszosci 50 plus i Tym funkom taki obrót sprawy nie jest korzystny. Niestety poprzez brak w pewnym okresie dopływu młodych ludzi jesteśmy stara służba.

No ja nie wiem, może się mylę, jeśli się mylę niech mnie ktoś obudzi, ale widzę to tak. Na dzień dzisiejszy mam prawie 55 lat i w najgorszym wypadku mam wypracowaną emke policyjna w wysokości 49,31% . Z każdym dalszym rokiem służby będzie mi przybywało do emki 2,6%. I tak aż do momentu osiągnięcia max emki która wynosi chyba 65% a którą osiągnę za 6 lat w wieku 61 lat. Do 65 lat i tak będę jeszcze miał 4 lata. Zwolnię się ze Słuzby Celnej i dajmy na to przyjmę do pracy w cywilu za ciecia lub za kierowcę gdzie składki będzie firma mi odprowadzała na ZUS. W wieku 65 lat będę miał max emkę policyjną oraz emkę zusowską za jakieś 18 lat plus 4.5 roku za studia. Skorpion powiedz mi czy mój tok myslenia jest prawidłowy czy nie, tylko żeby zdrowie dopisało.
 
Powiedziano mi w dziale kadr że emerytury mundurowe liczone są od momentu mianowania ,to jest od 2000 r a nie od 15-09-1999 r .ale nigdzie to nie widziałem .Może to prawda a może nie.
Nie ma w ustawie od dnia mianowania tylko mianowani po 09.1999,kolejna niejasność i nieprecyzyjność ,sąd tu roztrzygnie,tu raczej wygramy.
 
Back
Do góry