• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Celna uwaga abarks. Może mecenas faktycznie powinien zapytać za całą naszą wspólnotę jak liczyć emeryturę z FUS przed 15.09.99 i po ewentualnym odejściu na mundurówkę, emeryturę wypracowaną po służbie. Jeżeli prawdą byłaby opisana przez kolemana praktyka, skłaniałaby ona do pracy li-tylko i wyłącznie na czarno!
 
Z mojej wiedzy wynika, ze można pobierać tylko jedna emeryturę. Zieliński opowiada kocoboly. Czy to w ZUS, czy w ZER MSWiA podpisujesz oświadczenie. Dlatego trzba bardzo uważać, która z nich wybrać. Funkcjonariuszom, którzy maja wiek ok. 60 i więcej oraz długi staż w SC - mundurowa się nie opłaca, bo będzie dużo mniejsza od ZUS. Ponadto jeśli ktoś przejdzie najpierw na mundurowe, a potem będzie chciał przeliczenia w ZUS, to nie będzie mógł skorzystać z prawa do pracy w szczególnym charakterze,a to jest 500-600 zł. Mniej do emerytury.
 
Ostatnia edycja:
Z mojej wiedzy wynika, ze można pobierać tylko jedna emeryturę. Zieliński opowiada kocoboly. Czy to w ZUS, czy w ZER MSWiA podpisujesz oświadczenie. Dlatego trzba bardzo uważać, która z nich wybrać. Funkcjonariuszom, którzy maja wiek ok. 60 i więcej oraz długi staż w SC - mundurowa się nie opłaca, bo będzie dużo mniejsza od ZUS. Ponadto jeśli ktoś przejdzie najpierw na mundurowe, a potem będzie chciał przeliczenia w ZUS, to nie będzie mógł skorzystać z prawa do pracy w szczególnym charakterze,a to jest 500-600 zł. Mniej do emerytury.

A jak ktoś przejdzie na emeryturę celnicza w wieku 55 lat i będzie dalej pracować na tzw. swoim? To będzie odprowadzał składki na ZUS ? A jeżeli będzie odprowadzał to znaczy że będzie "odkładał" na druga Emkę ? Chyba że nie będzie musiał oddawać owej daniny.
 
Mam propozycję. Papiery do ręki i wizyta w ZUS. Każdy ma indywidualną sytuację. Z całej dyskusji tutaj wychodzi szum informacyjny, cząstkowe info galimatias.
Na tym forum czekajmy na pierwsze decyzje ZEiR MSWIA.
A propo można pobierać emke pomostową i być funkiem równocześnie. Wiadomość z pierwszrj ręki. Żeby pobierać pomst. należy rozwiązać stosunek pracy a służba to co innego. Taki rodzynek dla was funków.
 
Sory nie chcę siać ... Zbyt wiele różnych opcji. Istotne jest, że np madz zaświadczenie z Izby o pracy w szczególnych ale nie jesteś wymieniony w załaczniku do ustawy i już płyniesz. Kadry piszą byle co.
Jeszcze raz sory nie będę zgłębiał tematu. Uwaga na ulotki ZUS pełno niedomówień i bardzo niepełne info.
 
Sprawę emerytur oczywiście mamy na uwadze. Związek napisał do MF w tej sprawie. Nie podejmuję się interpretacji przepisów na forum, bo nie raz MF zaskoczył mnie swoją interpretacją i potem mogą być jakieś pretensje. Większość wyjaśni się niestety dopiero w Sądach i nie jest ważne jak MF czy my interpretujemy. Jestem w kontakcie z paroma osobami, które złożyły wnioski i po prostu czekamy, bo reagować prawnie możemy dopiero po rozpatrzeniu, względnie ponaglać organy. Proszę też o kontakt osoby ze Związku, które zamierzają skorzystać z renty. Tutaj wg mnie i prawników są inne zasady.
Będziemy wysyłać też ponownie pytania do MF, bo mętlik narasta, ale to jak sądzę niewiele zmieni.
 
Sprawę emerytur oczywiście mamy na uwadze. Związek napisał do MF w tej sprawie. Nie podejmuję się interpretacji przepisów na forum, bo nie raz MF zaskoczył mnie swoją interpretacją i potem mogą być jakieś pretensje. Większość wyjaśni się niestety dopiero w Sądach i nie jest ważne jak MF czy my interpretujemy. Jestem w kontakcie z paroma osobami, które złożyły wnioski i po prostu czekamy, bo reagować prawnie możemy dopiero po rozpatrzeniu, względnie ponaglać organy. Proszę też o kontakt osoby ze Związku, które zamierzają skorzystać z renty. Tutaj wg mnie i prawników są inne zasady.
Będziemy wysyłać też ponownie pytania do MF, bo mętlik narasta, ale to jak sądzę niewiele zmieni.

Załatwianie spraw w sądzie jet nie do przyjęcia w tej chwili ,bo kto zaryzykuje utratę wypracowanych lat przed 1999 rokiem biorąc emeryturę mundurową w tym kształcie w jakim jest obecnie. Tak więc pomimo uprawnień do emerytury policyjnej zmuszeni jesteśmy do dalszej służby (pracy) żeby mieć możliwość przeliczenia korzystniejszej opcji emerytury.
 
Mów za siebie. Ja uważam, że dla innych będzie to wykładnia. Ci którzy teraz idą do sądów ryzykują, ja też.
O emke będę walczył licząc na rozwiązanie kwestii art. 15a.
 
Powiem tak:
Czyj i jaki by ten Sąd nie był, nie wierzę w to by jakikolwiek Sędzia zgodził się na okradanie finansowe obywatela, który w "dobrej wierze" zaufał Państwu, tak więc pewnie rację ma ten (j.w.), który twierdzi, że wszystko roztrzygnie się w Sądach
 
Zgadzam się niestety. Tylko sądy, niestety od wielu lat brak dobrej woli ze strony władzy. Skosztowali tego chyba wszyscy mundurowi.
 
Z mojej wiedzy wynika, ze można pobierać tylko jedna emeryturę. Zieliński opowiada kocoboly. Czy to w ZUS, czy w ZER MSWiA podpisujesz oświadczenie. Dlatego trzba bardzo uważać, która z nich wybrać. Funkcjonariuszom, którzy maja wiek ok. 60 i więcej oraz długi staż w SC - mundurowa się nie opłaca, bo będzie dużo mniejsza od ZUS. Ponadto jeśli ktoś przejdzie najpierw na mundurowe, a potem będzie chciał przeliczenia w ZUS, to nie będzie mógł skorzystać z prawa do pracy w szczególnym charakterze,a to jest 500-600 zł. Mniej do emerytury.

Do skorpion Jakie oświadczenie masz podpisać w ZUS czy ZER MSWIA
 
Masz rację ale jeżeli zostało mi do emerytury z ZUS 2 lata . Mam 63 lata. .To co mam zrobić .po przepracowaniu 39 lat na granicy .Ostatnie lata mam pracować bez opłacania składek do ZUS To jest skandal .
 
Co dzieje się z kapitałem początkowym i składkami które każdy ma obliczone w ZUS jeżeli napiszemy wniosek o emeryturę mundurową . Czy są przekazywane do budżetu czy w całości czy za okres za który liczą nam emeryturę mundurową .proszę podać podstawy prawną
 
Co dzieje się z kapitałem początkowym i składkami które każdy ma obliczone w ZUS jeżeli napiszemy wniosek o emeryturę mundurową . Czy są przekazywane do budżetu czy w całości czy za okres za który liczą nam emeryturę mundurową .proszę podać podstawy prawną

Ogólnie te emerytury to jedna wielka niewiadoma. Rząd przedstawiając tą ułomną ustawę nie sądzę aby sobie z tego nie zdawał sprawy. Nikt chyba nie wie jak będą liczone lata poza służbą (i to przed objęciem ustawą, jak również po i np zwolnieniu się pracownika, ale wypracowaniu lat w służbie) i jak będą liczone lata po uzyskaniu emerytury i kontynuowaniu dalszej pracy. Podstawa do emerytury nie będzie rosła, nie będą odprowadzane składki na FUS? Na jakiej podstawie?
 
Mam propozycję. Papiery do ręki i wizyta w ZUS. Każdy ma indywidualną sytuację. Z całej dyskusji tutaj wychodzi szum informacyjny, cząstkowe info galimatias.
Na tym forum czekajmy na pierwsze decyzje ZEiR MSWIA.
A propo można pobierać emke pomostową i być funkiem równocześnie. Wiadomość z pierwszrj ręki. Żeby pobierać pomst. należy rozwiązać stosunek pracy a służba to co innego. Taki rodzynek dla was funków.

Byłem nic nie wiedzą otwierają oczy ze zdumienia.
 
Sprawę emerytur oczywiście mamy na uwadze. Związek napisał do MF w tej sprawie. Nie podejmuję się interpretacji przepisów na forum, bo nie raz MF zaskoczył mnie swoją interpretacją i potem mogą być jakieś pretensje. Większość wyjaśni się niestety dopiero w Sądach i nie jest ważne jak MF czy my interpretujemy. Jestem w kontakcie z paroma osobami, które złożyły wnioski i po prostu czekamy, bo reagować prawnie możemy dopiero po rozpatrzeniu, względnie ponaglać organy. Proszę też o kontakt osoby ze Związku, które zamierzają skorzystać z renty. Tutaj wg mnie i prawników są inne zasady.
Będziemy wysyłać też ponownie pytania do MF, bo mętlik narasta, ale to jak sądzę niewiele zmieni.

A dlaczego mam iść do sądu ta sprawy powinny być wyjaśnione w dziale kadr oraz w ZUS Kraj bezprawia
 
Trzeba wystąpić z zapytaniem na piśmie i opisać całą sytuację bo p. Krysia lub Zdzisia z informacji ZUS pewnie nic nie wie o art. 15A ustawy emerytalnej która nie zalicza lat przed 1999. Taki system jak wyżej opisany o jednej emeryturze dotyczył mundurowych którzy byli przyjęci do służby przed 1999 i wykorzystywali do emerytury mundurowej lata z cywila oraz przechodząc na emeryturę mundurowa i dalej pracując płacąc składki ZUS podnosili ją o 1.3 % za każdy rok . Tak naprawdę ZUS dopiera teraz musi się zmierzyć z taką sytuacją bo do tej pory z funkcjonariusze z innych służb są jeszcze za młodzi na dwie emerytury.

Na stronie głównej jest odpowiedź z MSWiA, wkleję fragment:

Za ww. okresy osoby te będą mogły otrzymać drugą emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego to także trzecią emeryturę kapitałową, które będą mogli pobierać łącznie.Wprowadzone ww. ustawą zmieniającą rozwiązania zakładały, iż każdy z systemów tzn. zaopatrzeniowy i ubezpieczeniowy, będzie realizował własne zobowiązania ww. osób, tj. system zaopatrzeniowy będzie finansował emeryturę za okresy służby, natomiast system ubezpieczeniowy będzie finansował emeryturę za okresy ubezpieczenia. Z uzasadnienia ustawy wprowadzającej do systemu zaopatrzenia emerytalnego nowe zasady ustalania świadczeń dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 1 stycznia 1999 roku wynikało, iż ważnym rozwiązaniem systemowym jest też propozycja wprowadzenia nowego sposobu obliczania emerytury dla osób, które po raz pierwszy wstąpiły do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i oprócz okresów zawodowej służby mają także okresy „cywilnej” pracy, z tytułu której podlegały ubezpieczeniom społecznym. Proponuje się, aby takie osoby miały prawo do emerytur z różnych źródeł, a mianowicie do emerytury wojskowej (policyjnej) z tytułu służby oraz do emerytury z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i z tytułu członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym).


Najśmieszniejsze zdanie w tym piśmie .Proponuje się ,aby takie osoby miały prawo do emerytury z różnych źródeł a mianowicie do emerytury wojskowej itd . To co to jest wykładnia prawa na podstawie ustaw czy co
 
z ustawy o naszych emeryturach:

Art. 7. W razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do emerytur y lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Wybór świadczenia przewidzianego w odrębnych przepisach nie pozbawia osoby uprawnionej innych świadczeń i uprawnień przysługujących emerytom i rencistom policyjnym.
 
Back
Do góry