• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dokładnie tak jak mówisz. Mam 59 lat łącznie 35 lat pracy w rym 28 lat w cle. Gdybym zdecydował się pójść na emeryturę mundurową to nie spełnię warunków ogólnych z FUS więc będę zmuszony do pracy w Kas do 65 roku życia i korzystniejsza wówczas będzie emerytura z FUS bo mundurowa będzie w tym przypadku około 60%. Tak więc starzy zostali wydymani na dwa baty. Zyczmy sobie zdrowia.

Jedna emerytura mundurowa , druga ZUS nie musimy mieć spełnionego warunku FUS bo dotyczy on emerytury minimalnej. W stosunku do osób które nie będę miały staży wyrobionych , 20 lat min. kobieta lub mężczyzna min. 25 lat to świadczenia będą poniżej minimalnej emerytury czyli 1000 brutto, w zależności od ilości zgromadzonych składek.

Poniżej link ZUS:
https://zus.pox.pl/zus/emerytura-minimalna.htm
 
Wydaje mi się że nie masz racji gdyż druga emerytura może być przyznana na warunkach ogólnych a tu obowiązkowe jest 25 lat składkowych dla mężczyzn.Chcąc mieć zaliczone lata składkowe musiałbyś zrezygnować z emerytury mundurowej albo pracować do 70 roku życia.
 
Wydaje mi się że nie masz racji gdyż druga emerytura może być przyznana na warunkach ogólnych a tu obowiązkowe jest 25 lat składkowych dla mężczyzn.Chcąc mieć zaliczone lata składkowe musiałbyś zrezygnować z emerytury mundurowej albo pracować do 70 roku życia.

Poczytaj sobie ustawę o emeryturach i rentach z ZUS albo zadzwoń na informacje ZUS i tam wszystkiego się dowiesz.
 
Jedna emerytura mundurowa , druga ZUS nie musimy mieć spełnionego warunku FUS bo dotyczy on emerytury minimalnej. W stosunku do osób które nie będę miały staży wyrobionych , 20 lat min. kobieta lub mężczyzna min. 25 lat to świadczenia będą poniżej minimalnej emerytury czyli 1000 brutto, w zależności od ilości zgromadzonych składek.

Poniżej link ZUS:
https://zus.pox.pl/zus/emerytura-minimalna.htm
Do Astronoma .Proszę pamiętać że od 01-01-2018 roku już żadna emerytalna składka nie wpływa do ZUS .A więc jeśli będziesz pracował do 65 roku życia to tylko przez ten czas zwiększa się tylko emerytura policyjna o 2.6 % rocznie .Składki na emeryturę z ZUS zakończyłeś do kwoty uzyskanej od momentu podjęcia pracy do dnia 15 -09-1999 r
 
emerytury


Każdy z funkcjonariuszy którzy mają około 60 i więcej lat są w kropce. Mamy obliczone w ZUS kapitał początkowy i składki na ubezpieczenie emerytalne . .co dwa lata ZUS przesyła nam informację o kwocie zgromadzonych środków. czasami są to znaczne kwoty. Spełniam wszystkie kryteria aby przejść na emeryturę mundurową. i mam 63 lata .To emerytura mundurowa będę miał w wysokości około 50 % Aby dosłużyć do emerytury mundurowej 75% musiałbym pracować powyżej 70 lat .To paranoja. A od 01-01-2018 do ZUS nie wpływa już żadna kwota składki emerytalnej. A więc jestem skazany na dwie emerytury cząstkową 50 %mundurową oraz po uzyskaniu wieku 65 lat cząstkową emeryturę ZUS. Może lepiej opłaca się pozostać na emeryturze ZUS pomimo że już nie wpływają składki
 
Może najkorzystniej byłoby pójść teraz na mundurową ,a mając 65 poprosić o przeliczenie i skorzystać z emerytury ZUS. Tylko czy to jest możliwe?
 
Astronom, niestety to nie jest możliwe. Możesz wybrać tylko raz jedną emeryturę. Dlatego wybierając dziś mundurówkę niektórzy mogą mieć w plecy kilkaset złotych. A szczególnie Ci, którzy maja 15 lat w szczególnym charakterze.
 
Co do składek ZUS pracodawca zobowiązany jest do dalszego ich opłacania jeśli tego zażąda funkcjonariusz. BYŁA INFORMACJA NA TEN TEMAT. Nie każdemu może w takich okolicznościach pasować mundurówka. A szczególnie tym, którzy odeszli, a byli funkami - za mało lat liczonych do służby od 1999 r. - (18).
 
Ostatnia edycja:
Astronom, niestety to nie jest możliwe. Możesz wybrać tylko raz jedną emeryturę. Dlatego wybierając dziś mundurówkę niektórzy mogą mieć w plecy kilkaset złotych. A szczególnie Ci, którzy maja 15 lat w szczególnym charakterze.

Nie wprowadzaj w błąd ludzi z tą jedną emeryturą, chyba że masz jakieś w tym celowe działanie !
 
Co do składek ZUS pracodawca zobowiązany jest do dalszego ich opłacania jeśli tego zażąda funkcjonariusz. BYŁA INFORMACJA NA TEN TEMAT. Nie każdemu może w takich okolicznościach pasować mundurówka. A szczególnie tym, którzy odeszli, a byli funkami - za mało lat liczonych do służby od 1999 r. - (18).

Jeśli już, to (na razie) 17!
 
Skorpion ma rację. Rozmawiałem z informacją w ZUS i niema możliwości pobierania dwóch emerytur, Zostałem poinformowany, że będąc na emeryturze mundurowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego w ZUS czyli 65lat zostanie na nowo przeliczony kapitał początkowy i mogę wybrać korzystniejszą emeryturę ale nie mogę otrzymywać dwóch, więc ktoś nas tymi podwójnymi emeryturami robi w balona.
 
Cat od września 1999 do września 2017 to jednak 18.


Jeśli już, to tylko dla tych, którzy nie przyjęli propozycji pracy.
Pozostali "zakończyli" służbę z dniem 31 maja 2017 r.

Oczywiście teoretyzuję, lecz właśnie Kolega próbował się o coś starać w podobnym
temacie i niestety, zabrakło mu 2 (słownie: dwa) tygodnie!

ps
Napisałem tamto na Forum nie po to, by się spierać bądź coś udowadniać, lecz by
przypomnieć, iż nader często "diabeł tkwi" w najdrobniejszych szczególikach ...

ps2
Mowa o "ucywilnionych".
 
Ostatnia edycja:
Skorpion ma rację. Rozmawiałem z informacją w ZUS i niema możliwości pobierania dwóch emerytur, Zostałem poinformowany, że będąc na emeryturze mundurowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego w ZUS czyli 65lat zostanie na nowo przeliczony kapitał początkowy i mogę wybrać korzystniejszą emeryturę ale nie mogę otrzymywać dwóch, więc ktoś nas tymi podwójnymi emeryturami robi w balona.


Trzeba wystąpić z zapytaniem na piśmie i opisać całą sytuację bo p. Krysia lub Zdzisia z informacji ZUS pewnie nic nie wie o art. 15A ustawy emerytalnej która nie zalicza lat przed 1999. Taki system jak wyżej opisany o jednej emeryturze dotyczył mundurowych którzy byli przyjęci do służby przed 1999 i wykorzystywali do emerytury mundurowej lata z cywila oraz przechodząc na emeryturę mundurowa i dalej pracując płacąc składki ZUS podnosili ją o 1.3 % za każdy rok . Tak naprawdę ZUS dopiera teraz musi się zmierzyć z taką sytuacją bo do tej pory z funkcjonariusze z innych służb są jeszcze za młodzi na dwie emerytury.

Na stronie głównej jest odpowiedź z MSWiA, wkleję fragment:

Za ww. okresy osoby te będą mogły otrzymać drugą emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego to także trzecią emeryturę kapitałową, które będą mogli pobierać łącznie.Wprowadzone ww. ustawą zmieniającą rozwiązania zakładały, iż każdy z systemów tzn. zaopatrzeniowy i ubezpieczeniowy, będzie realizował własne zobowiązania ww. osób, tj. system zaopatrzeniowy będzie finansował emeryturę za okresy służby, natomiast system ubezpieczeniowy będzie finansował emeryturę za okresy ubezpieczenia. Z uzasadnienia ustawy wprowadzającej do systemu zaopatrzenia emerytalnego nowe zasady ustalania świadczeń dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 1 stycznia 1999 roku wynikało, iż ważnym rozwiązaniem systemowym jest też propozycja wprowadzenia nowego sposobu obliczania emerytury dla osób, które po raz pierwszy wstąpiły do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i oprócz okresów zawodowej służby mają także okresy „cywilnej” pracy, z tytułu której podlegały ubezpieczeniom społecznym. Proponuje się, aby takie osoby miały prawo do emerytur z różnych źródeł, a mianowicie do emerytury wojskowej (policyjnej) z tytułu służby oraz do emerytury z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i z tytułu członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym).


Może nasz Mecenas mógłby takie stanowisko uzyskać z ZUS .
 
Back
Do góry