• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

a z czego to wnioskujesz? Są przepisy to doprecyzowujące?

jest zapis każdy dalszy rok służby (art. 15 ust.1 pkt.1 UoZaopatrzeniu....), nic nie ma o kwartałach, miesiącach i dniach (bo pewnie niektórzy forumowicze i to będą chcieli mieć wyliczone, a wróbel na dachu:))
Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.
 
Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.

Dzięki za informację, mógłbyś korzystając z uprzejmości koleżanki dowiedzieć się co to jest roczna kwota przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, ile wynosi .

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby


Średnia z 10 lat uposażenie + nagroda roczna podzielona przez miesiące to prosta sprawa, natomiast ust.2 , ust.3, ust. 4 - pkt. 3 Art. 18f to co innego.

Oczywiście to tylko prośba ale by było miło uzyskać taką informację z pewnego źródła.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki za informację, mógłbyś korzystając z uprzejmości koleżanki dowiedzieć się co to jest roczna kwota przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, ile wynosi .

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby


Średnia z 10 lat uposażenie + nagroda roczna podzielona przez miesiące to prosta sprawa, natomiast ust.2 , ust.3, ust. 4 - pkt. 3 Art. 18f to co innego.

Oczywiście to tylko prośba ale by było miło uzyskać taką informację z pewnego źródła.
 
Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.

Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.

Dzięki za informację, mógłbyś korzystając z uprzejmości koleżanki dowiedzieć się co to jest roczna kwota przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, ile wynosi .

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby


Średnia z 10 lat uposażenie + nagroda roczna podzielona przez miesiące to prosta sprawa, natomiast ust.2 , ust.3, ust. 4 - pkt. 3 Art. 18f to co innego.

Oczywiście to tylko prośba ale by było miło uzyskać taką informację z pewnego źródła. Sorry udało się za trzecim razem.
 
Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.

Dzięki za informację, mógłbyś korzystając z uprzejmości koleżanki dowiedzieć się co to jest roczna kwota przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, ile wynosi .

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]Każdy miesiąc liczy się 0,217 - pełen miesiąc. Info prosto z ZER. Mam tam koleżankę i zadzwoniłem. Średnią z 10 lat liczą finanse na druku zaświadczenie o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych. ZER tego nie weryfikuje tylko przyjmuje druk.
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby


Średnia z 10 lat uposażenie + nagroda roczna podzielona przez miesiące to prosta sprawa, natomiast ust.2 , ust.3, ust. 4 - pkt. 3 Art. 18f to co innego.

Oczywiście to tylko prośba ale by było miło uzyskać taką informację z pewnego źródła. Sorry udało się za trzecim razem.


roczna kwota przec uposaż funka?

to tyle, ile średnio zarabia funkw danym roku

na innym wątku jest chyba kwota chyba za 2016 5 700zł

jak tobie wyjdzie, że w 2016 zarobiłeś średnio mies 4560, to wyjdzie ci że miałeś w tym 2016 roku 80% średniego miesięcznego uposażenia

i tak ci liczą dla każdego roku

i wybierasz sobie 10 najlepszych lat, z najwyższym wskaźnikiem procentowym

i wychodzi ci np. średni wskaźnik z tych 10 lat np 82%

i twoją kwotą bazową jest 82% średniego uposażenia funka w roku, w którym idziesz na emkę

np. 82% z 6 000zł

czyli 4920zł

i od tego liczą ci 40% podstawy albo odpowiednio więcej

2,6% za każdy kolejny rok czyli 0,217 za każdy dodatkowy miesiąc

no wszystko jest w przepisach

tylko pamiętaj, że obniżą nam tą średnią brutto, bo przestaniemy płacić składki zus - dlatego jeśli skorzystasz z kalkulatorów policyjnych, to odlicz ca 11% z tego, co wyliczysz
 
Pewnie obecnie w temacie emerytur główna niewiadoma to o co chodzi z tymi zadaniami policyjnymi ( 5 lat ) ???
Istnieją dwa podobne ,,schematy,, które mogą być analogiczne do naszych.
1. Swego czasu SG miała podwójnie liczony staż na granicy. Są rozstrzygnięcia w tym temacie (ZER oraz Sądowe) jak liczyli.
2. Całkiem świeża sprawa to ,,staż w organach bezpieczeństwa PRL,, w temacie obniżenia wysokości emerytury. Tu też mamy już rozstrzygnięcia Sądowe np. orzeczenie : Sąd przyznał, że pewna kobieta pomimo, że była formalnie w jednostce uważanej za ,,be,, ale w tamtym czasie była na urlopie macierzyńskim i Sąd uznał, że nie można mówić, że wtedy wykonywała zadania w tej jednostce, która została uznana za ,,be,,

Troszkę analogi do naszej sytuacji można znaleźć :)
 
roczna kwota przec uposaż funka?

to tyle, ile średnio zarabia funkw danym roku

na innym wątku jest chyba kwota chyba za 2016 5 700zł

jak tobie wyjdzie, że w 2016 zarobiłeś średnio mies 4560, to wyjdzie ci że miałeś w tym 2016 roku 80% średniego miesięcznego uposażenia

i tak ci liczą dla każdego roku

i wybierasz sobie 10 najlepszych lat, z najwyższym wskaźnikiem procentowym

i wychodzi ci np. średni wskaźnik z tych 10 lat np 82%

i twoją kwotą bazową jest 82% średniego uposażenia funka w roku, w którym idziesz na emkę

np. 82% z 6 000zł

czyli 4920zł

i od tego liczą ci 40% podstawy albo odpowiednio więcej

2,6% za każdy kolejny rok czyli 0,217 za każdy dodatkowy miesiąc

no wszystko jest w przepisach

tylko pamiętaj, że obniżą nam tą średnią brutto, bo przestaniemy płacić składki zus - dlatego jeśli skorzystasz z kalkulatorów policyjnych, to odlicz ca 11% z tego, co wyliczysz

Dzięki za informację, o taką symulację mi chodziło.
 
Jak już tak rozłożyliśmy temat na czynniki pierwsze to jeszcze parę wątpliwości :

1.Dochód roczny bierzemy z pola Przychód PIT 11 czy z pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu lub pomniejszenia zaliczek i składek ?
2.Jak są rewaloryzowane emerytury mundurowe ?
3. Jakie składki płaci się od emerytury mundurowej, ile %.

Bardzo proszę o informację bo to już chyba wszystkie wątpliwości które pozwolą na samodzielne wyliczenia i podjęcie ważnych życiowych decyzji.
Dziękuję z góry z odpowiedzi.
 
Z tym wyliczeniem emek to chyba nie jest tak prosto, tego jeszcze nikt nie przerabiał. Takie wyliczenie będzie dopiero funkcjonowało od 2038 roku w policji i SG bo dotyczy funkcjonariuszy przyjętych po 1 stycznia 2013 roku. Nie wiadomo czy można liczyć emkę na podstawie tego pita 11. Bo tam jest wszystko rozłąka, mieszkaniówka, dodatek graniczny, nocki, żarcie, dojazdy, premie, wypłaty i trzynastka. A mają liczyć sie tylko dodatki stałe, wypłata i trzynastka, tylko nie wiem o jakie stałe tu chodzi? Rozumie, że składki zusowskie też trzeba odjąć. Teraz znasz jaka jest średnia wysokość płacy w Służbie Celnej w latach od 2007 do 2017? Jak to wszystko ogarniesz to napisz co Ci wyszło.
 
bolo1999 dziękuję pięknie za tę symulację.
Mam nadzieję, że macie jeszcze trochę cierpliwości dlatego dopisuje się do pytania abarks czyli skąd wziąć ten nasz dochód? PIT 11?
 
Na przywitanie Dzień dobry Koleżankom i Kolegom.
Widzę, że już liczycie potencjalne uposażenie. Pracowałem od 2002 w referacie karnym skarbowym przy dochodzeniach (nazwę zmieniono później na dochodzeniowo/śledczy) aż do przeniesienia w 2008. Szukałem w papierach ale tam zapisane było tylko prowadzenie dochodzeń o przestępstwa i wykroczenia skarbowe - zlecone przez Naczelnika Działu, obsługa wokand sądowych oraz wystawianie mandatów, czyli podchodziłoby to tylko pod ściganie. Nic o wykrywaniu i zwalczaniu. Odszedłem ze służby w tamtym roku. Czy ja, z cywila też mogę liczyć na taką emeryturę policyjną? Kolega z bazy kontenerowej mówi, że dochodzeniowcom się nie należy. To jak to właściwie jest? Bardzo proszę o jakaś informację.
Sławek
 
Na przywitanie Dzień dobry Koleżankom i Kolegom.
Widzę, że już liczycie potencjalne uposażenie. Pracowałem od 2002 w referacie karnym skarbowym przy dochodzeniach (nazwę zmieniono później na dochodzeniowo/śledczy) aż do przeniesienia w 2008. Szukałem w papierach ale tam zapisane było tylko prowadzenie dochodzeń o przestępstwa i wykroczenia skarbowe - zlecone przez Naczelnika Działu, obsługa wokand sądowych oraz wystawianie mandatów, czyli podchodziłoby to tylko pod ściganie. Nic o wykrywaniu i zwalczaniu. Odszedłem ze służby w tamtym roku. Czy ja, z cywila też mogę liczyć na taką emeryturę policyjną? Kolega z bazy kontenerowej mówi, że dochodzeniowcom się nie należy. To jak to właściwie jest? Bardzo proszę o jakaś informację.
Sławek

Jeżeli miałeś 15 pełnych lat i 5 lat zadań policyjnych to możesz w wieku 55 lat otrzymać emeryturę w wysokości 40 % za ten właśnie okres. Co do zadań to Dochodzeniowo Śledcze zostały jako mundurówka więc moim zdaniem powinieneś się załapać. Najlepiej skontaktuj się z byłymi kolegami/żankami - będą najlepiej zorientowani.
 
Na przywitanie Dzień dobry Koleżankom i Kolegom.
Widzę, że już liczycie potencjalne uposażenie. Pracowałem od 2002 w referacie karnym skarbowym przy dochodzeniach (nazwę zmieniono później na dochodzeniowo/śledczy) aż do przeniesienia w 2008. Szukałem w papierach ale tam zapisane było tylko prowadzenie dochodzeń o przestępstwa i wykroczenia skarbowe - zlecone przez Naczelnika Działu, obsługa wokand sądowych oraz wystawianie mandatów, czyli podchodziłoby to tylko pod ściganie. Nic o wykrywaniu i zwalczaniu. Odszedłem ze służby w tamtym roku. Czy ja, z cywila też mogę liczyć na taką emeryturę policyjną? Kolega z bazy kontenerowej mówi, że dochodzeniowcom się nie należy. To jak to właściwie jest? Bardzo proszę o jakaś informację.
Sławek

Tu jest stanowisko rządu do druku 30 prezentowane w procesie legislacyjnym. Nie słyszałem, żeby się zmieniło. Na stronach 11-12 są zasady kwalifikacji funkcjonariuszy SC do zaopatrzenia emerytalnego i dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień.
Komórki dochodzeniowo-śledcze są wymienione.
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?documentId=96B987730F1159FEC1257FF60058BFEC
 
Ostatnia edycja:
Jak już tak rozłożyliśmy temat na czynniki pierwsze to jeszcze parę wątpliwości :

1.Dochód roczny bierzemy z pola Przychód PIT 11 czy z pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu lub pomniejszenia zaliczek i składek ?
2.Jak są rewaloryzowane emerytury mundurowe ?
3. Jakie składki płaci się od emerytury mundurowej, ile %.

Bardzo proszę o informację bo to już chyba wszystkie wątpliwości które pozwolą na samodzielne wyliczenia i podjęcie ważnych życiowych decyzji.
Dziękuję z góry z odpowiedzi.
Dzwoniłem do koleżanki ale prosiła abym nie zasypywał jej teraz pytaniami tylko zaczekał do ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy emerytalnej. Teraz mają akcję dezubekizacyjną i pracują nawet w soboty i niedziele więc nie bardzo ma czas na szukanie wytycznych i rozstrzyganie spraw problematycznych. Jedno jest pewne. Cała nasza służba będzie obsługiwana w zer warszawa.
 
Chyba to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Kolega, z którym razem pracowałem w dziale karnym skarbowym i on tam został dłużej, przed 2 tygodniami był się wypytać w kadrach. Kobiety, jako tylko dochodzeniowca wysłały go na drzewo... Może mają jakieś swoje dyrektywy. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Będę czekał z nadzieją .
pozdrawiam Sławek
 
Teraz znasz jaka jest średnia wysokość płacy w Służbie Celnej w latach od 2007 do 2017?

Średnia wysokość płacy w Służbie Celnej w latach od 2007 do 2017? - Należy ją wyliczyć z zastosowaniem wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy celnych. Wielokrotność kwoty bazowej ustalana jest rozporządzeniem przez Radę Ministrów (na ogół w grudniu każdego roku) i publikowana w Dzienniku Ustaw.
Np. na rok 2012 - wielokrotność kwoty bazowej została ustalona na 2,72 (Dz. U. z 2012 poz. 5).
 
Mam pytanie. Czy odchodzący na emeryturę "na siłę" w październiku, będą mogli przejść na emeryturę mundurową od stycznia 2018r , nie pobierając wcześniej przez dwa miesiące emerytury ZUS-owskiej ?. Zdania są podzielone. Dotyczy to sporej grupy i nigdzie nie można się nic dowiedzieć.
 
Back
Do góry