• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Teraz już najwyższy czas zadać pytanie kto będzie określał czy dany funkcjonariusz posiada pięcioletni staż w Służbie Celnej niezbędny do otrzymania emki mundurowej, wszyscy wiemy, że właśnie ten warunek jest najbardziej niejasny, mało precyzyjny i daje możliwość wielu interpretacji. Czy mamy pisać już wnioski do DIC o określenie uprawnień emerytalnych i dostaniemy jasną odpowiedz czy sami będziemy musieli udowadniać lata wysłużone w Służbie Celnej?
 
Jak sami wiemy - Emki f.c, to taki „kot w worku”. Póki co, to były DIC (obecnie DIAS) nic nie odpowie, bo na obecnym etapie sam nic nie wie. Także wszelkie pisemne wnioski w temacie emerytur składane przed dniem wejścia w życie ustawy, pozostaną bez odpowiedzi. Chytrze to wymyślono.

Art. 21. 1. Funkcjonariuszom Służby Celnej lub funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy zostali zwolnieni ze służby albo których stosunek służbowy został przekształcony albo wygasł w okresie od dnia 3 marca 2015 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przysługuje prawo do emerytury policyjnej na zasadach określonych w art. 15d lub art. 15e ustawy zmienianej w art. 1 w przypadku, gdy funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, we wskazanym wyżej okresie, spełniał przesłanki do nabycia prawa do emerytury określone w art. 12 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. W zakresie ustalania prawa do emerytury policyjnej funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, którzy złożyli wnioski o przyznanie emerytury w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie stosuje się art. 32 ust. 3a i 5 oraz art. 49a ustawy zmienianej w art. 1.
3. Wnioski złożone przez funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają bez rozpoznania przez organ emerytalny.
4. Decyzje w sprawie ustalenia prawa do emerytury policyjnej funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 2, zostaną wydane nie później, niż w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
5. Jeżeli organ emerytalny nie ustali prawa do emerytury policyjnej w terminie określonym w ust. 4, jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia na zasadach określonych w art. 85 ust. 1, 1a i 2 ustawy zmienianej w art. 7.
Problemów jest więcej.

Po pierwsze to, że będzie zależało od interpretatora, czy zadania tzw. policyjne wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej były wpisane do zakresu Twoich obowiązków, czy faktycznie wykonywane. Okazać się może, że faktycznie wykonywałeś kontrolę z pozytywnym wynikiem, wypełniałeś protokóły, zatrzymywałeś osoby w oparciu o Kodeks postępowania karnego, jednak formalnie do Karty nie było to wpisane. Na życzliwość „dawców” nie ma co liczyć, wręcz odwrotnie. Wiedz również ci, którzy nie realizowali zadań policyjnych też Tobie nie będą sprzyjać. Jakież to polskie... Bez samotnej walki i udowadniania na drodze sądowej się nie obędzie (świadkowie, sygnatury spraw, itd.)

Po drugie to przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy, świadczenie pieniężne w wysokości 40% średniego uposażenia funkcjonariusza będzie wypłacał IAS. W niektórych przypadkach, nieco więcej niż 1.000 zł.(art.25 ust.1 pkt 3 lit.b)

Po trzecie to podejmowanie decyzji o wypłacie owego świadczenia, jako zaliczki może podlegać „przypadkowej” zwłoce do 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przy czym skarga do sądu została prawnie wykluczona.
Po czwarte to, że symulacje i typowanie potencjalnych emerytów – funkcjonariuszy byłej S.C. - prowadzone z poziomu MF-u odnosiły się tylko i wyłącznie do pełniących służbę w komórkach WZP. Inne w ogóle nie były brane pod uwagę. Podobnie z obecną interpretacją pojęć -„rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw” z art. 2 ustawy o S.C. - nie zamierzającą uwzględniać treści ust. 2 i 3 .... .
Powyższe działania MF-u celowo zmierzają do rozmycia faktów, że np. zatrzymywanie, prowadzenie postępowań i przepadki takich rzeczy, jak ikony, czy okazy objęte Konwencją CITES) odbywało się w procedurze karnej. Osobiście nie wierzę, aby nie znali realiów naszej dotychczasowej pracy, a zmierza to do odrzucenia, maksymalnego ograniczenia potencjalnych beneficjentów.
 
Sławek powiedz czy prawnicy naszego związku dadzą nam wzór pisma które należy składać do dyrektorów o określenie lat w Służbie Celnej które kwalifikują się do otrzymania emerytury z systemu zaopatrzeniowego.
 
http://www.rcl.gov.pl/wykaz/
Wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie
Lp.Data wpływuTytułNajpóźniejsza data ogłoszenia
12017-06-22Ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw2017-07-05
 
Do nabycia praw emerytalnych funkcjonariusza "drugiego sortu" zostały mi 4 lata, ale rozważam odejście z dniem 01.01.2018 r. i mam w związku z tym pytanie - czy po dniu wejścia ustawy mogę dowiedzieć się od ZER jak wygląda symulacja wysokości mojej emerytury na dany moment czy jednak bez ważnego wniosku w ZER nie kiwną palcem? Najchętniej wyliczyłbym sobie sam, ale nie mam bladego pojęcia jak to zrobić :(
 
Do nabycia praw emerytalnych funkcjonariusza "drugiego sortu" zostały mi 4 lata, ale rozważam odejście z dniem 01.01.2018 r. i mam w związku z tym pytanie - czy po dniu wejścia ustawy mogę dowiedzieć się od ZER jak wygląda symulacja wysokości mojej emerytury na dany moment czy jednak bez ważnego wniosku w ZER nie kiwną palcem? Najchętniej wyliczyłbym sobie sam, ale nie mam bladego pojęcia jak to zrobić :(

Powiem szczerze, że też mnie to interesuje.
 
Zakładając, że np chcę odejść w styczniu 2018 na emkę i pracując od 1991 a zatem 1999 jest "startowym" rokiem dla wyliczenia. Zebrałem te....."5 lat policyjnych" a zatem jaki procent emerytury?
 
jak to ile!!!??? e mudurowej 40%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!no możej jakiś% powyżej tych 15lat licząc od 99r
 
Zakładając, że np chcę odejść w styczniu 2018 na emkę i pracując od 1991 a zatem 1999 jest "startowym" rokiem dla wyliczenia. Zebrałem te....."5 lat policyjnych" a zatem jaki procent emerytury?

Cześć,
wg ustawy na 15.09.2017, wszyscy którzy do służby byli przyjęcie przed 15. 09. 1999 r., mamy 18 lat służby wg. ustawy emerytalnej. Zakładając że chcesz odejść 01.01.2018 to będzie dodatkowo jeden kwartał czyli: 15 lat = 40%, 3 lata x 2,6 %= 7,8 %, kwartał = 0,87% razem 48,67 %. Wcześniejsze i późniejsze lata , zakładając że pójdziesz do pracy i będą składki to emerytura z ZUS. Nie wiem tylko jak będzie się wyliczało średnią z 10 lat .Czy pensja z dodatkami- czyli to co na PIT, czy bez dodatków ? Jak średnia z samego uposażenia to będzie lipa.
 
Cześć,
wg ustawy na 15.09.2017, wszyscy którzy do służby byli przyjęcie przed 15. 09. 1999 r., mamy 18 lat służby wg. ustawy emerytalnej. Zakładając że chcesz odejść 01.01.2018 to będzie dodatkowo jeden kwartał czyli: 15 lat = 40%, 3 lata x 2,6 %= 7,8 %, kwartał = 0,87% razem 48,67 %. Wcześniejsze i późniejsze lata , zakładając że pójdziesz do pracy i będą składki to emerytura z ZUS. Nie wiem tylko jak będzie się wyliczało średnią z 10 lat .Czy pensja z dodatkami- czyli to co na PIT, czy bez dodatków ? Jak średnia z samego uposażenia to będzie lipa.[/QUO

no właśnie od jakiej kwoty ?
 
USTAWA
z dnia 11 maja 2017 r.
o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu
Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura
Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej
Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
oraz niektórych innych ustaw
......................
Art. 25. 1. Funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w przypadku:
1) zwolnienia ze służby na podstawie art. 179 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art.
20,
2) zwolnienia ze służby na podstawie art. 179 ust. 1 pkt 10 ustawy zmienianej w
art. 20 – w związku z osiągnięciem 55 lat życia oraz 15 lat służby, w tym co
najmniej 5 lat:
a) przy wykonywaniu zadań, określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5
ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6
ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
b) służby w Służbie Celno-Skarbowej
3) wygaśnięcia stosunku służbowego na podstawie art. 170 ust. 1 i 2 ustawy z dnia
16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji
Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379) i osiągnięcia 55 lat
życia oraz 15 lat służby, w tym co najmniej 5 lat:
a) przy wykonywaniu zadań, określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5
ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6
ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
b) służby w Służbie Celno-Skarbowej
– jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, w której
funkcjonariusz pełnił służbę, wypłaca co miesiąc, po zwolnieniu ze służby lub
wygaśnięciu stosunku służbowego, od miesiąca złożenia wniosku o emeryturę
policyjną lub policyjną rentę inwalidzką, nie wcześniej jednak niż od dnia
następującego po dniu zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego,
do miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia przez organ emerytalny wypłaty
emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, nie dłużej niż przez 12
miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, świadczenie pieniężne
w wysokości 40% średniego uposażenia funkcjonariusza obliczonego na zasadach
określonych w art. 18f ustawy zmienianej w art. 1.

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura
Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby
Więziennej oraz ich rodzin

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby.
4. W przypadku funkcjonariusza, o którym mowa w art. 18d, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury,
obliczony w sposób określony w ust. 3 pkt 1-3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w dniu osiągnięcia przez tego funkcjonariusza 55 roku życia.
5. W przypadku gdy funkcjonariusz w ciągu roku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, pełnił również inną służbę
uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury lub emerytury wojskowej, stosunek, o którym mowa w ust. 3 pkt
2, oblicza się proporcjonalnie do poszczególnych okresów służby
 
USTAWA
z dnia 11 maja 2017 r.
o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu
Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura
Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej
Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
oraz niektórych innych ustaw
......................
Art. 25. 1. Funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w przypadku:
1) zwolnienia ze służby na podstawie art. 179 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art.
20,
2) zwolnienia ze służby na podstawie art. 179 ust. 1 pkt 10 ustawy zmienianej w
art. 20 – w związku z osiągnięciem 55 lat życia oraz 15 lat służby, w tym co
najmniej 5 lat:
a) przy wykonywaniu zadań, określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5
ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6
ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
b) służby w Służbie Celno-Skarbowej
3) wygaśnięcia stosunku służbowego na podstawie art. 170 ust. 1 i 2 ustawy z dnia
16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji
Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379) i osiągnięcia 55 lat
życia oraz 15 lat służby, w tym co najmniej 5 lat:
a) przy wykonywaniu zadań, określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5
ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6
ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
b) służby w Służbie Celno-Skarbowej
– jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, w której
funkcjonariusz pełnił służbę, wypłaca co miesiąc, po zwolnieniu ze służby lub
wygaśnięciu stosunku służbowego, od miesiąca złożenia wniosku o emeryturę
policyjną lub policyjną rentę inwalidzką, nie wcześniej jednak niż od dnia
następującego po dniu zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego,
do miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia przez organ emerytalny wypłaty
emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, nie dłużej niż przez 12
miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, świadczenie pieniężne
w wysokości 40% średniego uposażenia funkcjonariusza obliczonego na zasadach
określonych w art. 18f ustawy zmienianej w art. 1.

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura
Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby
Więziennej oraz ich rodzin

Art. 18f [Podstawa wymiaru emerytury]
1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat
kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.
2. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury
stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych,
poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie każdego roku z wybranych przez
niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w danym roku kalendarzowym wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części
procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru
emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu
zwolnienia funkcjonariusza ze służby.
4. W przypadku funkcjonariusza, o którym mowa w art. 18d, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury,
obliczony w sposób określony w ust. 3 pkt 1-3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy
obowiązującego w dniu osiągnięcia przez tego funkcjonariusza 55 roku życia.
5. W przypadku gdy funkcjonariusz w ciągu roku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, pełnił również inną służbę
uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury lub emerytury wojskowej, stosunek, o którym mowa w ust. 3 pkt
2, oblicza się proporcjonalnie do poszczególnych okresów służby

Dzięki,
mógłby ktoś rozkminić art.18f pkt.3 na praktycznym przykładzie
 
To nie wiem jak Wy, ale ja się przyznam, że jestem w głębokiej dupie, prawie nic z tych paragrafów nie kumam. Co mam pododawać? Moje wpływy netto czy brutto? Wszystkie czy tylko pensja? A już najlepszy jest art. 18f pkt. 3, no po prostu już wszystko jasne :)
Generalnie pytań mam sporo, ale chyba odpuszczam, bo to jeszcze ktoś pewnie na spokojnie wszystko poda, a najlepiej jak ktoś wie coś na 100% i walnąć jakiś przykład.

PS Albo jeszcze coś takiego - za każdy rok w służbie 2,6 %. A co z tym procentem gdy np. przepracuje 15 lat i .....no powiedzmy 3 miesiące kolejnego roku i się zwolnię ?
 
Back
Do góry