• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Bubel prawny to moze z innej beczki, prawo do emki mundurowej nabedziesz wtedy, gdy złożysz wniosek o emke mundurowa do DIAS oraz do ZER MSWIA i dopiero wtedy powyższe organy będą badały czy nabywasz takie prawo. Natomiast jak za 1,5 roku złożysz do DIAS wniosek o emke z ZUS to muszą Ci zgodnie z procedurą dac emke z ZUS.
 
Ostatnia edycja:
Tu masz rację w 100% .ale dlaczego przez 1.5 roku nie płacą mi składkę do ZUS . I tu jestem dymany przez ustawodawcę . Będę miał niższą emeryturę z ZUS .Parszywy kraj parszywy ustawodawca .
 
To w jakim kraju żyjemy widać chociażby po tym jak nas traktują w sprawie emek mundurowych. Gdzie jest Konstytucja, gdzie równe traktowanie. Sławek naprawdę robi wszystko co tylko można, a Państwo i tak ma nas w du...e.
 
Rozmawiałem przed chwilą z panią z ZUS która powiedziała mi o tym, że jest możliwe otrzymywanie emki z systemu zaopatrzeniowego oraz z ZUS właśnie w naszym przypadku. Natomiast nie jest możliwe pobieranie emki tylko z ZUS jeżeli nabyło się już prawo do emki z ZER. Ja rozumie to w ten sposób, że wszyscy którzy spełniają warunki do otrzymania emki mundurowej nie maja juz żadnego wyboru, i tyle.

Art. 95. emer. i rent. ZUS
Zbieg praw do świadczeń
1.
W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również, z uwzględnieniem art. 96 odrębne przepisy - odesłanie, w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty określonych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 uprawnieni do świadczeń ust. 2, z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a okresy służby a emerytura żołnierza powołanego do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. albo art. 18e emerytura dla żołnierza ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin lub w art. 15a emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. lub art. 15d emerytura funkcjonariuszy mianowanych do Służby Celnej lub art. 18e emerytura dla funkcjonariusza ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się także w razie zbiegu u jednej osoby prawa do renty rodzinnej z prawem do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego.
 
Ostatnia edycja:
To w jakim kraju żyjemy widać chociażby po tym jak nas traktują w sprawie emek mundurowych. Gdzie jest Konstytucja, gdzie równe traktowanie. Sławek naprawdę robi wszystko co tylko można, a Państwo i tak ma nas w du...e.

nie państwo, tylko wszy i gnidy z pewnej instytucji rządowej. którą już dawno należało poddać pewnym higienicznym czynnościom.
 
Do Stefana 123 Prawo do cząstkowej emerytury mundurowej masz dopiero gdy złożysz wniosek do ZER MSWiA .i uzyskasz pozytywna decyzję. Teraz gdy jestem prawie pewien ze spełniam wszystkie kryteria 5/15/55 itd to tylko moje przekonanie nic więcej nie mam decyzji. . A więc uważam ze mam wybór .Jeżeli dotrwam do wieku 65 mężczyzna 60 lat kobieta .nie złożę wniosku o emeryturę mundurowa ,a tylko o emeryturę z ZUS to będę miał emeryturę z ZUS . Masz płacone składki od momentu zatrudnienia do 31-12-2017 roku Ze stratą bo za ostatni okres nie jest płacona składka do ZUS Ale może taka emerytura będzie większa niż dwie cząstkowe/ mundurowa od 15-09 1999 r do końca służby i z ZUS od momentu podjęcia pracy do 15-09-1999 r/
 
Powiedziano mi w dziale kadr że emerytury mundurowe liczone są od momentu mianowania ,to jest od 2000 r a nie od 15-09-1999 r .ale nigdzie to nie widziałem .Może to prawda a może nie.
 
Nikt nie wie jak mają być likwidowane, umarzane przekazywane składki które mamy naliczone w ZUS .A czasami u starszych osób są to potężne kwoty .W przypadku gdy wystąpimy o decyzję o emeryturę mundurową. u uzyskamy pozytywna decyzję .czarna magia . Prawo w tym kraju pięść się ściska
 
Powiedziano mi w dziale kadr że emerytury mundurowe liczone są od momentu mianowania ,to jest od 2000 r a nie od 15-09-1999 r .ale nigdzie to nie widziałem .Może to prawda a może nie.

Art. 1 ust 2 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...
Zaopatrzenie emerytalne, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również funkcjonariuszom Służby Celnej, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. lub których stosunek pracy został przekształcony
w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U.
z 2004 r. poz. 1641, z późn. zm.5)) lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r.
poz. 1799 i 1948).


Ustawa z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.
Art. 91.
1. Funkcjonariusze celni zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy w administracji
celnej od tego dnia wykonują zadania przewidziane dla Służby Celnej. W zakresie
dotyczącym stosunku pracy stosuje się dotychczasowe warunki pracy i
płacy.
2. W terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy osoby, o których
mowa w ust. ;1, otrzymają pisemną propozycję pełnienia służby, z zastrzeżeniem
ust. 5. Propozycje przedkładane są stosownie do posiadanych kwalifikacji,
przebiegu i oceny dotychczasowej pracy na zasadach i warunkach ustalonych
w niniejszej ustawie. (...)
Art. 92.
W wypadku przyjęcia propozycji pełnienia służby na stanowisku funkcjonariusza
celnego, dotychczasowy stosunek pracy przekształca się w stosunek służby z dniem
mianowania.
 
tele ec [B napisał:
każdy z funkcjonariuszy po 50-ce będzie chciał skorzystać z emerytury zus, ze skutkiem w postaci obowiązku przekazania składek zus za cały okres pełnienia służby w mundurze. na przykład za 10 lat.


[
Pokaż mi podstawy prawne . Jeżeli masz już uprawnienia do emerytury mundurowej /to nic że cząstkowej około 50%/ to zakład pracy za dalsza czas pracy nie ma obowiązku odprowadzić składki do ZUS gdy wystąpisz o emeryturę z ZUS w wieku 60 kobieta 65 mężczyzna Zakład pracy odprowadzi składki do ZUS jeżeli nie nabyłeś uprawnień do emerytury mundurowej za ojres służby. Tak wynika ta ze wszystkich artykułów i paragrafów .

uprawnienie do emerytury mundurowej nabędę, jeśli uprawomocni się decyzja ją przyznająca, a wcześniej o nią wystąpię. w innym przypadku jest to tylko nieuprawniona dywagacja pani jadzi z kadr, której się tylko wydaje, że jestem do niej uprawniony.
 
Zgodnie z art 22 ust 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy ... (Dz. U. z 2017 r. poz. 1321)
2. Funkcjonariuszowi Służby Celnej i funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej okresy, o których mowa
w art. 150 ust. 8 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn.
zm.a)), w art. 22b ust. 8 i art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. poz. 1641,
z późn. zm.b)) oraz w art. 99 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1799
i 1948) nie są traktowane jako okresy służby, ani okresy równorzędne ze służbą w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego
1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji
Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej
oraz ich rodzin.
Pojawia się jednak pytanie, a co w takim razie z okresem, o którym mowa w art 231 ust 2 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej
Art. 231. (...)
2. W przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub
jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość
służby.
Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia
w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów
ustawy


Art 22 ust 2 ustawy z 11 maja 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu ... nie wymienia art 231 ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 o Służbie Celnej.

Jednak nie jestem prawnikiem i nie potrafię powiedzieć jakie ten fakt rodzi skutki, o ile jakieś rodzi...
 
Zgodnie z art 22 ust 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy ... (Dz. U. z 2017 r. poz. 1321)
2. Funkcjonariuszowi Służby Celnej i funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej okresy, o których mowa
w art. 150 ust. 8 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn.
zm.a)), w art. 22b ust. 8 i art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. poz. 1641,
z późn. zm.b)) oraz w art. 99 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1799
i 1948) nie są traktowane jako okresy służby, ani okresy równorzędne ze służbą w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego
1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji
Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej
oraz ich rodzin.
Pojawia się jednak pytanie, a co w takim razie z okresem, o którym mowa w art 231 ust 2 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej
Art. 231. (...)
2. W przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub
jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość
służby.
Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia
w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów
ustawy


Art 22 ust 2 ustawy z 11 maja 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu ... nie wymienia art 231 ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 o Służbie Celnej.

Jednak nie jestem prawnikiem i nie potrafię powiedzieć jakie ten fakt rodzi skutki, o ile jakieś rodzi...

I jak to koresponduje z art 171 ust. 2 ustawy przepisy wprowadzające ustawą o KAS
art. 171 ust 2 Do okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz pracy w jednostkach KAS, od którego zależą uprawnienia i świadczenia należne funkcjonariuszowi oraz
pracownikowi, wlicza się okres:
1) służby w Służbie Celnej;
2) pracy w:
a) jednostkach organizacyjnych Służby Celnej,
b) izbach skarbowych i urzędach skarbowych,
c) urzędach kontroli skarbowej,
d) Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów,
e) w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów
publicznych, ministra właściwego do spraw budżetu i ministra
właściwego do spraw instytucji finansowych,
f) administracji celnej.
 
Ostatnia edycja:
uprawnienie do emerytury mundurowej nabędę, jeśli uprawomocni się decyzja ją przyznająca, a wcześniej o nią wystąpię. w innym przypadku jest to tylko nieuprawniona dywagacja pani jadzi z kadr, której się tylko wydaje, że jestem do niej uprawniony.
Tak to prawda ale dlaczego nie odprowadzają mi składki do ZUS od 01-01-2018 r w przypadku gdy nigdy nie wystąpię z wnioskiem o cząstkową emeryturę mundurową I nie nabędę tych uprawnień .
 
Jeśli rzeczywiście przygotowali Nam taki kwiatek, to tak jakby przygotowali trochę inną formę ustawy dezubekizacyjnej kierowanej do celników. Mam nadzieję, że jednak tak nie będzie. Poza tym wobec takiego stanu rzeczy, SCS już nie będzie miała sensu i ludzie zaczną się zwalniać. Bo żyjąc w takim kraju nawet Ci, którzy przyszli w 99 r. i są stosunkowo młodzi nie będą mieli perspektyw na godną emeryturę i służbę (bo przecież Im w każdym momencie również będą mogli coś zmienić na niekorzyść).
 
Tak to prawda ale dlaczego nie odprowadzają mi składki do ZUS od 01-01-2018 r w przypadku gdy nigdy nie wystąpię z wnioskiem o cząstkową emeryturę mundurową I nie nabędę tych uprawnień .

to może powszechnie złóżmy wnioski o odprowadzanie składek emerytalnych do zus-u. myślę, że z uzasadnieniem faktycznym i prawnym nie będzie problemu. w przypadku odmowy albo bezczynności do sądów jak się chcą tak bawić, to nie ma sprawy, zagrajmy w tym samym klimacie.
 
to może powszechnie złóżmy wnioski o odprowadzanie składek emerytalnych do zus-u. myślę, że z uzasadnieniem faktycznym i prawnym nie będzie problemu. w przypadku odmowy albo bezczynności do sądów jak się chcą tak bawić, to nie ma sprawy, zagrajmy w tym samym klimacie.


Nie dlatego, że od dawna usiłuję do podobnych ruchów przekonać, ale przede wszystkim
dlatego, że jednorazowo w ten prosty sposób - niemal bez-wysiłkowy - można stworzyć
samo-nakręcającą się maszynkę, popieram w 100% "zagranie w tym klimacie".

Podobnie jak pierwsze nasze sukcesy w sądach, skłoniły wielu do przełamania własnej stagnacji,
tak być może efekty "klimatyczne", skłonią do częstszego stosowania takiego "stylu gry",
także w innych, istotnych dla nas kwestiach ...
 
Nie dlatego, że od dawna usiłuję do podobnych ruchów przekonać, ale przede wszystkim
dlatego, że jednorazowo w ten prosty sposób - niemal bez-wysiłkowy - można stworzyć
samo-nakręcającą się maszynkę, popieram w 100% "zagranie w tym klimacie".

Podobnie jak pierwsze nasze sukcesy w sądach, skłoniły wielu do przełamania własnej stagnacji,
tak być może efekty "klimatyczne", skłonią do częstszego stosowania takiego "stylu gry",
także w innych, istotnych dla nas kwestiach ...

można to także uczynić z tzw. ostrożności procesowej. nie wiem, jaki wybiorę system emerytalny, nie wiem, który będzie korzystniejszy, przed złożeniem ew. wniosku o emeryturę mundurową nie mam możliwości ustalenia, czy w moim konkretnym przypadku, będzie ona mi przysługiwała, nie wiem też, jaka będzie jej wysokość natychmiast po przekroczeniu wieku 55 lat.

chyba wystarczy. więc uprzejmie proszę o przekazywanie moich składek emerytalnych dalej do zusu. w przyszłości bowiem zamierzam skorzystać z emerytury zusowskiej. także dlatego, że mam zebrany wystarczający kapitał początkowy, wynikający z wielu przepracowanych lat, podczas których miałem odprowadzane składki zus. to są moje pieniądze i tylko ja mogę decydować o ich wykorzystaniu.
 
Można powiedzieć, że na dzień 31.01.2018r mamy służby licząc niestety od 01.07.2000r
17 lat, 7 miesięcy co daje nam 46,71% + MON zetka 5,2%, bażanty 2,6% .
Prawda jest taka, że dla niektórych po 30 latach służby emke można liczyć na 51,91% lub 49,31%. Tylko nawet nie wiadomo od czego, we wszystkich służbach brany jest pod uwagę ostatni rok a w Służbie Celnej 10 lat i to tak liczone, że nie sposób to obliczyć. 10 lat temu moje zarobki kształtowały się na poziomie około 1400 zł mniej niż obecnie.
Policjanci nawet ci którzy przyjęli się do służby po 01.01.1999r mają liczone emki od ostatniego roku. Tylko my funkcjonariusze celni jesteśmy tak podle traktowani przez obecne władze, tylko nie wiem dla czego.
Pomimo tego, że w tym roku kończę 55 lat i spełniam wszystkie warunki do przejścia na emkę, ze względu na wysokość tej emki nie mogę z niej skorzystać. Na pocieszenie mogę tylko pomyśleć, że gdyby udało mi się dotrwać w tym syfie do 65 roku życia to do moich 49,31% dodałbym 26% czyli miałbym max. emkę mundurową plus cząstkową emkę z ZUS. Ale to trzeba wytrzymać jeszcze 10 lat i nawet nie jest mi straszna ta robota, bardziej przeraza mnie i dołuje głupota ludzi którzy żądzą na dzień dzisiejszy Służbą Celną.
Sławek czemu nie jedziemy wszyscy na Warszawę jak w 2016 roku zrobić tam roz...... bo jak inaczej mamy zwrócić uwagę na ta niesprawiedliwość jak nas dotyka.
 
Back
Do góry