• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Niedawno padło pytanie, czy ktoś wysłałł wniosek o emeryturę mundurowa i jak wyglądają kryteria zaliczenia okresu zadań policyjnych. Wątek ,,emerytur ,, winien być utrzymany.
 
Niedawno padło pytanie, czy ktoś wysłałł wniosek o emeryturę mundurowa i jak wyglądają kryteria zaliczenia okresu zadań policyjnych. Wątek ,,emerytur ,, winien być utrzymany.

Właśnie. Ciekawe.
Ale....
Ja cały czas pytam się co to zadanie policyjne ? To określenie potoczne dla prasy, dla próby szybkiego definiowania zadań z pkt. 4,5,6. Niech każdy zobaczy swoje zakresy i czy wykonywał zadania tam zapisane. Rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie w zakresie:
zdrowia (narkotyki), dobrom kultury, prawom własności intelektualnej, ect ect
 
Właśnie. Ciekawe.
Ale....
Ja cały czas pytam się co to zadanie policyjne ? To określenie potoczne dla prasy, dla próby szybkiego definiowania zadań z pkt. 4,5,6. Niech każdy zobaczy swoje zakresy i czy wykonywał zadania tam zapisane. Rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie w zakresie:
zdrowia (narkotyki), dobrom kultury, prawom własności intelektualnej, ect ect

Warto jeszcze zobaczyć co jest przestępstwem lub wykroczeniem z kks w sprawach celnych i podatkowych. Narażenie na uszczuplenie, niezłożenie deklaracji lub oświadczenia, podanie nieprawdy albo niezawiadomienie o zmianie danych itp. Jeśli według MF takie "cuda" rozpoznawane były tylko w komórkach karno-skarbowych to mają słabe rozeznanie w naszej robocie. Gdyby ktoś w okienku czy ciut dalej nie rozpoznał i nie przekazał, to karno-skarbowy nie miałby kogo karać.
 
Chcesz, to wysyłaj, tylko zrób to we własnym imieniu!
Ja jednak wolę nie udostępniać pretekstów, na które łatwo jest znaleźć
ripostę. Jesteśmy wystarczająco bezczelnie lekceważeni, nie trzeba więc nikogo
przekonywać, że słusznie ...

nie przesadzaj z tą autocenzurą. myślę, że nic nam nie może zaszkodzić. wręcz przeciwnie, możemy tylko zyskać. zwłaszcza na tle żałosnej propozycji wysłania kolejnego mejla. czego i tak zdecydowana większość nie zrobi.
 
nie przesadzaj z tą autocenzurą. myślę, że nic nam nie może zaszkodzić. wręcz przeciwnie, możemy tylko zyskać. zwłaszcza na tle żałosnej propozycji wysłania kolejnego mejla. czego i tak zdecydowana większość nie zrobi.


Jeżeli przesadzam, to moja sprawa.
Taką przesadą nikomu ze "swoich" nie zaszkodzę, czego nie można powiedzieć
o "upolitycznianiu", które nawet niezamierzone, stanowi idealny (choć najczęściej "naciągany")
pretekst przeciwko nam !!
 
Jeżeli przesadzam, to moja sprawa.
Taką przesadą nikomu ze "swoich" nie zaszkodzę, czego nie można powiedzieć
o "upolitycznianiu", które nawet niezamierzone, stanowi idealny (choć najczęściej "naciągany")
pretekst przeciwko nam !!

dobre :). przyjmując taką optykę to każde odwołanie, skarga do sądu czy krytyka lenia banusia, mają również polityczny wydźwięk.

myślę, że pozostały nam tylko happeningowe działania oraz czekanie na pojawienie się realnej siły politycznej po prawej stronie. obecna władza, pomimo całego tego pr, jest typową kłamliwą władzą. nakierowaną wyłącznie na jej utrzymanie. za wszelką cenę i wszelkimi środkami.

to jest ich słaby punkt i jednocześnie nasza szansa. inaczej nie mamy żadnych szans.

co najwyżej mogą łaskawie zezwolić na lizanie im czterech liter. sowicie za to wynagradzając (vide: kariery pewnej sprzedajnej dziewki i innych demiurgów :) ruchu związkowego).
 
Emerytury

Czytając wszystkie posty odnoszę wrażenie że już nikt nie ma munduru. Jest ustawa ale nie wiadomo jak ją ugryżć. Nikt wniosku nie zlożył bo zer mswia jeszcze nie jest gotowy
To jakaś farsa. Przykre jest to że Straż Marszałkowska dostanie wszystkie przywileje. Czekam na wnioski o spadam z tego cyrku.
Pozdrawiam byłą Służbę Celną!!!!!
 
dobre :). przyjmując taką optykę to każde odwołanie, skarga do sądu czy krytyka lenia banusia, mają również polityczny wydźwięk.

myślę, że pozostały nam tylko happeningowe działania oraz czekanie na pojawienie się realnej siły politycznej po prawej stronie. obecna władza, pomimo całego tego pr, jest typową kłamliwą władzą. nakierowaną wyłącznie na jej utrzymanie. za wszelką cenę i wszelkimi środkami.

to jest ich słaby punkt i jednocześnie nasza szansa. inaczej nie mamy żadnych szans.

co najwyżej mogą łaskawie zezwolić na lizanie im czterech liter. sowicie za to wynagradzając (vide: kariery pewnej sprzedajnej dziewki i innych demiurgów :) ruchu związkowego).


Wprawdzie przewidywałem, że nie zrozumiesz ale liczyłem na to,
że doświadczony własnym przykładem - chociaż spróbujesz.

Nie, nie chcę Ci nic wypominać, bo "tylko krowa nie zmienia poglądów",
a doświadczenie zwykle je kreuje. Spójrz więc może na wypowiadane
oczywistości poprzez jego pryzmat i rozważ jak działa polityka oraz czym
może się skończyć zaufanie (jakiemukolwiek) politykowi ...
 
Witam.
Wnioski są poskładane i czekamy na ich rozstrzygnięcie. W razie zwłoki DIAS-ów będzie można słać ponaglenia. Niektórzy już ślą i bdb

Ps. Jak tam działania w związku z APELEM do Senatu w Waszych lokalizacjach? Dzieje się coś? Jeśli nie, to sam zacznij proszę! Szybki wydruk, parę podpisów Koleżanek i Kolegów z komórki, skan i wysyłka. Działajmy, przypomnijmy się decydentom, bo mam wrażenie, że chcą temat uznać za zamknięty.
 
Ja właśnie wysłałem. Odrzuciło mi tylko trzy adresy. Kopiujesz i wklejasz do np. gmail i wysyłasz. Proponuję skorzystać z zakładki UDW(po prawej w poczcie gmail), wtedy odbiorcy nie widzą innych maili, ale nie jest to niezbędne.

Napisałem w mailu tylko tyle:
"Dzień dobry


Składam wniosek do Pań i Panów Senatorów RP i do wiadomości Pana Prezydenta, Premiera, Ministra SWiA, Szefów Komisji Senackich z uprzejmą prośbą o uwzględnienie i zgłoszenie ich do dyskusji na posiedzeniu właściwej Komisji i sali plenarnej Senatu RP i przyjęcie.



Nie jest wg mnie korzystne dla interesu publicznego, że tysiące funkcjonariuszy czuje się gorzej traktowanych w stosunku do funkcjonariuszy innych służb mundurowych i nie wie dlaczego?

--
Z poważaniem:
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL"

Proszę wszystkich o wsparcie!
 
Pytania techniczne na które wiele osób nie zna odpowiedzi, bądź wciąż błądzi.

Co się stało ze składkami gromadzonymi przez wiele lat na rachunku ZUS-owskim ?

Jedni twierdza że przepadły, jedni że zostały przekazane w całości do ZER a jeszcze inny że zostają na rachunku Zusowskim ( tylko po co i do kiedy ) i co się z nimi podzieje w późniejszym czasie ?

Czy w związku z pomniejszeniem uposażenia zasadniczego brutto (o składki zusowskie które od 01.01.2018 nie są odprowadzane do ZUS) nie pomniejszy się również świadczenie emerytalne do którego brane są zarobki brutto z ostatnich 10 lat ?

Czy Ktoś może to merytorycznie wyjaśnić ???
 
regulaminy

Czytając wszystkie posty odnoszę wrażenie że już nikt nie ma munduru. Jest ustawa ale nie wiadomo jak ją ugryżć. Nikt wniosku nie zlożył bo zer mswia jeszcze nie jest gotowy
To jakaś farsa. Przykre jest to że Straż Marszałkowska dostanie wszystkie przywileje. Czekam na wnioski o spadam z tego cyrku.
Pozdrawiam byłą Służbę Celną!!!!!
Z informacji w kadrach wynika, że wnioski są składane.
Co prawda wzór nie odpowiada potrzebom dokumentowania okresów służby, ale to będzie problem ministerstwa bo w sytuacji opóźnień warto będzie wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie.
Ministerstwo przyjęło, że okresy służby dokumentują zakresy obowiązków z dozoru, wzp, karnego i oddziału.
Nic bardziej błędnego bo mam przed sobą regulamin organizacyjny izby celnej.
W regulaminie organizacyjnym izby celnej są konkretne zapisy dotyczące jakimi sprawami zajmuje się dany referat.
Warto więc rozpracować zapis o innych zadaniach z zakresu obowiązków i wskazać, że inne zadania to te wymienione w regulaminie.
 
Pytania techniczne na które wiele osób nie zna odpowiedzi, bądź wciąż błądzi.

Co się stało ze składkami gromadzonymi przez wiele lat na rachunku ZUS-owskim ?

Jedni twierdza że przepadły, jedni że zostały przekazane w całości do ZER a jeszcze inny że zostają na rachunku Zusowskim ( tylko po co i do kiedy ) i co się z nimi podzieje w późniejszym czasie ?

Czy w związku z pomniejszeniem uposażenia zasadniczego brutto (o składki zusowskie które od 01.01.2018 nie są odprowadzane do ZUS) nie pomniejszy się również świadczenie emerytalne do którego brane są zarobki brutto z ostatnich 10 lat ?

Czy Ktoś może to merytorycznie wyjaśnić ???

Odnośnie składek odprowadzanych przez wiele lat na rachunku FUS (ZUS to tylko podmiot dysponujący środkami, ale one są na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - FUS) to one teoretycznie dalej tam są, jednak praktycznie dla znacznej większości z nas już przepadły. Dlaczego? Ano dlatego że można pobierać tylko jedną emeryturę. Tę wyższą. Zatem jeśli przykładowo teraz dostaniesz emeryturkę mundurową w wys. załóżmy 3000 brutto i pójdziesz pracować do cywila to być może za 20 lat emerytura cywilna przewyższy tą mundurową i wtedy te składki z FUS się przydadzą ;-) Natomiast jeśli poprzestaniesz na emce mundurowej to dla Ciebie składki w FUS przepadają.

Odnośnie drugiego pytania to niestety ale mam podobne obawy natomiast nie potrafię udzielić odpowiedzi.
 
Odnośnie składek odprowadzanych przez wiele lat na rachunku FUS (ZUS to tylko podmiot dysponujący środkami, ale one są na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - FUS) to one teoretycznie dalej tam są, jednak praktycznie dla znacznej większości z nas już przepadły. Dlaczego? Ano dlatego że można pobierać tylko jedną emeryturę. Tę wyższą. Zatem jeśli przykładowo teraz dostaniesz emeryturkę mundurową w wys. załóżmy 3000 brutto i pójdziesz pracować do cywila to być może za 20 lat emerytura cywilna przewyższy tą mundurową i wtedy te składki z FUS się przydadzą ;-) Natomiast jeśli poprzestaniesz na emce mundurowej to dla Ciebie składki w FUS przepadają.

Odnośnie drugiego pytania to niestety ale mam podobne obawy natomiast nie potrafię udzielić odpowiedzi.

Proszę przeczytać sobie odpowiedź Jarosława Zielińskiego na temat . art. 15A ustawy emerytalnej. Wszyscy trąbią że będzie druga emerytura z ZUS za okresy które nie wejdą do służby, czyli w naszym przypadku na dzień dzisiejszy przed 15.09.1999 i po odejściu na emeryturę mundurową jeżeli się podejmie pracę. Tak samo we wszystkich służbach których funkcjonariusze przyjęli się do służby po 01.01.1999. Za lata w służbie, wykorzystane do emerytury mundurowej, wszystkie składki ZUS będą umorzone.
Czyli jeszcze raz , osoby odchodzące na emeryturę z art. 15A ustawy emerytalnej będą miały dwie emerytury.

http://www.nszzfipw.org.pl/mswia-nie-prowadzimy-prac-nad-zmiana-art-15a.html
 
Proszę przeczytać sobie odpowiedź Jarosława Zielińskiego na temat . art. 15A ustawy emerytalnej. Wszyscy trąbią że będzie druga emerytura z ZUS za okresy które nie wejdą do służby, czyli w naszym przypadku na dzień dzisiejszy przed 15.09.1999 i po odejściu na emeryturę mundurową jeżeli się podejmie pracę. Tak samo we wszystkich służbach których funkcjonariusze przyjęli się do służby po 01.01.1999. Za lata w służbie, wykorzystane do emerytury mundurowej, wszystkie składki ZUS będą umorzone.
Czyli jeszcze raz , osoby odchodzące na emeryturę z art. 15A ustawy emerytalnej będą miały dwie emerytury.

http://www.nszzfipw.org.pl/mswia-nie-prowadzimy-prac-nad-zmiana-art-15a.html

Nie ma się co dziwić, że człowiek nie zna tematu który go nie dotyczy ale chciał coś napisać. Jest skarbowcem i wszystko to tłumaczy..

Na forum jestem nowy, więc się przedstawię: jestem byłym funkcjonariuszem celnym. Obecnie pracuje w kontroli w UKS.
 
Tak tylko aby dostać również emeryturę z ZUS to musisz przepracować w cywilu 25 lat. Wszystkim tym, którzy ukończyli dziś 55kat i więcej nie opłaca się emerytura mundurowa. To jest niestety dziwne,ze Ci, którzy maja dziś po 25 lat służby i więcej a więc długo są celnikami, to emerytura mundurowa się nie opłaca. Te emerytury są dla ludzi, którzy przyszli do cła w 1999r .
 
Tak tylko aby dostać również emeryturę z ZUS to musisz przepracować w cywilu 25 lat.

Skorpion na jakiej podstawie to napisałeś. Na stronie ZUS znalazłem taką informację.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, kiedy otrzymasz emeryturę, jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.
Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r., przyznamy Ci emeryturę, jeśli:

ukończysz powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),

masz opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,

nie masz emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Emeryturę przyznamy od miesiąca, w którym złożysz wniosek jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończysz powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna).
 
Tak tylko aby dostać również emeryturę z ZUS to musisz przepracować w cywilu 25 lat.

Na jakiej podstawie tak uważasz?

Na stronie ZUS jest informacja.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, kiedy otrzymasz emeryturę, jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.
Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r., przyznamy Ci emeryturę, jeśli:

ukończysz powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),

masz opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,

nie masz emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Emeryturę przyznamy od miesiąca, w którym złożysz wniosek jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończysz powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna).
 
Dokładnie tak jak mówisz. Mam 59 lat łącznie 35 lat pracy w rym 28 lat w cle. Gdybym zdecydował się pójść na emeryturę mundurową to nie spełnię warunków ogólnych z FUS więc będę zmuszony do pracy w Kas do 65 roku życia i korzystniejsza wówczas będzie emerytura z FUS bo mundurowa będzie w tym przypadku około 60%. Tak więc starzy zostali wydymani na dwa baty. Zyczmy sobie zdrowia.
 
Back
Do góry