• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Nie w warunkach szkodliwych, tylko. ,,W szczególnym charakterze. Mam zaświadczenie z byłej IC mówiące o w.wym. charakterze od 1989 do 31.12.2012 / wówczas skreślono nas z listy zawodów wyk. W szczególnym. charakterze/
 
Nie w warunkach szkodliwych, tylko. ,,W szczególnym charakterze. Mam zaświadczenie z byłej IC mówiące o w.wym. charakterze od 1989 do 31.12.2012 / wówczas skreślono nas z listy zawodów wyk. W szczególnym. charakterze/


Z tego wynika - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - iż spełniając warunki...
- posiadania "za sobą" 25 lat pracy w TYM Państwie (czyli - W OGÓLE);
z tego
- 15 lat w zawodach uznanych za >> PRACĘ "W SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE" <<
oraz

- w WIEKU (K/M): 55/60,

... OTRZYMUJĘ "EMERYTURĘ SZCZEGÓLNĄ" !!

O ile się nie mylę (właśnie), ​to przywrócono nas na ową "listę". (?!)
 
Nie w warunkach szkodliwych, tylko. ,,W szczególnym charakterze. Mam zaświadczenie z byłej IC mówiące o w.wym. charakterze od 1989 do 31.12.2012 / wówczas skreślono nas z listy zawodów wyk. W szczególnym. charakterze/

Kreg Masz rację Reforma Buzka pozbawiła pracownikom administracji celnej/celnikom/ możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat mężczyźni 55 lat kobiety . Warunek do dnia 31 .12 1998 kto posiadał staż pracy 25 mężczyźni 20 lat kobiety w tym 15 lat w warunkach szczególnych zachował to prawo .Pozostałym wtedy młodszym pracownikom prawo to zabrano .Ot cała reforma emerytalna tego oszołoma Buzka i jego partii AWS . Niektórzy mogli dopisać sobie lata pracy na roli u rodziców inni takiej możliwości nie mieli .Sprawiedliwe państwo
 
spotkanie w ZER MSWiA

spotkanie związkowców w ZER MSWiA dot. emerytur
 

Attachments

  • komunikat ZER 18.04.2018r.pdf
    154,5 KB · Wyświetleń: 444
Komunikat ZER 18.04.2018 r. - "Okres warunku 5 lat liczony jest dla Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej łącznie od dnia otrzymania aktu mianowania zgodnie z ustawą 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej .... ". Podobnie z początkiem naliczenia okresu do emerytury.

Z kolei w wyjaśnieniach ZUS z dnia 26.03.2018 r. w punkcie I akapit trzeci jest napisane, że podstawą emerytury z FUS będą składki za okresy ubezpieczenia (z wyłączeniem okresu służby) zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury wraz z kapitałem początkowym (zwaloryzowane) obliczonym z uwzględnieniem okresów pracy w administracji celnej oraz innych okresów składkowych i nie składkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r.

To o co tu chodzi !!!

Emerytura zamiast od 15.09.1999 r . to od lipca 2000 r., ale kapitał początkowy do emerytury z FUS naliczany tylko do 31.12.1998 r. (a co z tym półtora roku do lipca 2000, o ile w ogóle uznać tą datę za właściwą do przyjęcia początku naliczania emerytury mundurowej). Czy ktoś jest w stanie to ogarnąć, bo mi zwoje zaczynają dymić.
 
Ostatnia edycja:
Komunikat ZER 18.04.2018 r. - "Okres warunku 5 lat liczony jest dla Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej łącznie od dnia otrzymania aktu mianowania zgodnie z ustawą 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej .... ". Podobnie z początkiem naliczenia okresu do emerytury.

Z kolei w wyjaśnieniach ZUS z dnia 26.03.2018 r. w punkcie I akapit trzeci jest napisane, że podstawą emerytury z FUS będą składki za okresy ubezpieczenia (z wyłączeniem okresu służby) zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury wraz z kapitałem początkowym (zwaloryzowane) obliczonym z uwzględnieniem okresów pracy w administracji celnej oraz innych okresów składkowych i nie składkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r.

To o co tu chodzi !!!

Emerytura zamiast od 15.09.1999 r . to od lipca 2000 r., ale kapitał początkowy do emerytury z FUS naliczany tylko do 31.12.1998 r. (a co z tym półtora roku do lipca 2000, o ile w ogóle uznać tą datę za właściwą do przyjęcia początku naliczania emerytury mundurowej). Czy ktoś jest w stanie to ogarnąć, bo mi zwoje zaczynają dymić.

Bardzo słuszne spostrzeżenie , ZER swoje a ZUS swoje , półtora roku to bardzo dużo. Jak się czyta te wyjaśnienia to faktycznie zwoje zaczynają dymić.
 
OK! Zagłębiłem się w temat i wychodzi na to, że data 31..12.1998 r. wynika z samej istoty ustalania kapitału początkowego:

Obliczymy Ci kapitał początkowy jeśli:
•urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.,
•przed 1999 r. opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne lub byłeś zatrudniony.

Obliczymy Ci kapitał początkowy również wtedy, gdy urodziłeś się przed 1949 r. i spełniasz łącznie następujące warunki:
•złożyłeś po raz pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 r. i wystąpiłeś o obliczenie emerytury według nowych, zreformowanych zasad,
•masz okresy składkowe i nieskładkowe – co najmniej 20 lat, jeśli jesteś kobietą, lub co najmniej 25 lat, jeśli jesteś mężczyzną (przy wyliczaniu możemy wziąć pod uwagę okresy nieskładkowe tylko w takim wymiarze, który nie będzie przekraczać 1/3 okresów składkowych),
•po tym, jak osiągnąłeś powszechny wiek emerytalny, dalej byłeś objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Nadal jednak twierdzę, że emerytura powinna być liczona od dnia 15.09.1999 r. zgodnie zresztą z zamieszonym na tym forum kalkulatorem!
 
OK! Zagłębiłem się w temat i wychodzi na to, że data 31..12.1998 r. wynika z samej istoty ustalania kapitału początkowego:

Obliczymy Ci kapitał początkowy jeśli:
•urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.,
•przed 1999 r. opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne lub byłeś zatrudniony.

Obliczymy Ci kapitał początkowy również wtedy, gdy urodziłeś się przed 1949 r. i spełniasz łącznie następujące warunki:
•złożyłeś po raz pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 r. i wystąpiłeś o obliczenie emerytury według nowych, zreformowanych zasad,
•masz okresy składkowe i nieskładkowe – co najmniej 20 lat, jeśli jesteś kobietą, lub co najmniej 25 lat, jeśli jesteś mężczyzną (przy wyliczaniu możemy wziąć pod uwagę okresy nieskładkowe tylko w takim wymiarze, który nie będzie przekraczać 1/3 okresów składkowych),
•po tym, jak osiągnąłeś powszechny wiek emerytalny, dalej byłeś objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Nadal jednak twierdzę, że emerytura powinna być liczona od dnia 15.09.1999 r. zgodnie zresztą z zamieszonym na tym forum kalkulatorem!

Kalkulator nie jest żadną wykładnią prawa .mówimy o kalkulatorze Pani Mrugały .I nie można się na niego powoływać .Twoje rozumowanie problemu jest słuszne i logiczne.Tak powinno być .A jak będzie !
 
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12310752/katalog/12503428#12503428
 
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12310752/katalog/12503428#12503428
 
Z OFE też nas wykolegowali:

Art. 111a. 1. Środki zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu są przekazywane przez ten fundusz, za
pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa w przypadku, gdy:
1) właściwy organ emerytalny zawiadomi o ustaleniu członkowi otwartego funduszu prawa do emerytury:
a) obliczonej na podstawie art. 15 lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14 ustawy z dnia 10 grudnia
1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r. poz. 1037 i 2138)
lub
b) obliczonej na podstawie art. 15 lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu,
Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży
Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U.
z 2016 r. poz. 708 i 2270 oraz z 2017 r. poz. 38);

To po co był nam w ogóle ten drugi filar ?!
 
Ostatnia edycja:
Z tego chyba wynika, że całość zgromadzonych środków w OFE, a przecież część składek pochodzi z przed lipca 2000 r. , czy też 15.09.1999 r. Tego nie rozumiem. W ZUS tylko usunięcie składek za okresy służby ?! Czy to jest konstytucyjne?!
 
mowa o art 14 i 15 a nie 15a

niektórzy mają po 10-15 lat po 01.01.1999 (wejście w życie reformy emerytalnej) PRACY zanim wstąpili do SŁUŹBY

według mnie to nie oznacza przelania z ofe ich środków w całości - ale tylko za lata liczone do emki mundurowej

mam nadzieję
 
Witam
Bardzo proszę o odpowiedź, czy obniżenie od stycznia (o kilkaset złotych -znaczne) uposażenia brutto będzie miało negatywny wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury ???
 
oczywiście, że emerytura będzie niższa w przypadku jeśli wybrane przez Ciebie 10 kolejnych lat będą ostatnimi a Twoja średnia uposażenia z tych lat będzie niewiele wyższa od średniego uposażenia funkcjonariusza w służbie. Dlatego warto wiedzieć jak ten stosunek:) wygląda w latach do roku 2010 czyli do czasu wartościowania kiedy to średnie uposażenie funkcjonariusza mocno wzrosło(pow. 5000 PLN a w roku 2017 blisko 6000 PLN). Temat do przemyślenia i przeliczenia.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nie pocieszyłeś mnie. Przed 2010 r. moje uposażenie było jeszcze niższe. Jednym słowem MASAKRA z każdej strony.
 
Back
Do góry