• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Zgadzam się Abarks że sytuacja się zmieniła. Czy będą prosić ucywilnionych o powrót???? Myślę że nie. Jak będą chcieli to znowu zrobią numer i przywrócą jednym paragrafem ucywilnionych nawet bez ich zgody na powrót. (taki mamy klimat).
A co do strategii MB to pewnie przez breksit obawia się że braknie mu ludzi do harówki i dlatego zaliczenie okresu pracy w administracji do służby mu nie pasuje jak również zniesienie 5 lat zadań policyjnych. Pewnie znowu trzęsie się ze strachu, choć jest to ni uzasadnione, że mu dużo f-szy ucieknie na emkę.
 
Sytuacja się zmieniła i podejrzewam że niedługo będą prosić ucywilnionych żeby wrócili do służby w szczególności tych co spełniają warunki uzyskania emerytury mundurowej.

Bardzo się mylisz! Już od jakiegoś czasu proszą, szczególnie w Izbach, w których wyszło krucho z naborami.
Wprawdzie nie jest to głośna "akcja", od razu na szeroką skalę z oczywistych powodów - ktoś bardzo nie chce wyjść na osobę "bez rozumu" - ale się dzieje.

@Basic - Tym razem "zrobić numer" nie byłoby możliwe. Przy powstawaniu KAS, próbowali się jeszcze wytłumaczyć "Wielką Modernizacją". Zrobili to bezprawnie, pokrętnie wykorzystując istniejące zapisy Prawa.
Nikt by się nie sądził, gdyby tak nie było. Obecnie, przy zmianie statusu zatrudnienia, bez podkładki pt. "Wielka Modernizacja", nie da się tego zrobić, nawet pokrętnie, gdyż owe zapisy należą do wyjątków dozwolonych w Prawie tylko w ściśle określonych warunkach.
Nota bene - być może nie wiesz, że tak faktycznie, to nasza "walka" w sądach nie polegała na oskarżaniu, że ktoś nam zrobił "kuku" (aczkolwiek zrobił), lecz na wykazaniu, że większość elementów tej układanki,
był oszukańczym pretekstem i wymaganą przez Prawo "podkładką", by można to było to zrobić.
 
MB wysłał swoje stanowisko do MSWiA w sprawie emerytur. Może udałoby się uzyskać takie stanowiska i przesłanie ich Brudzińskiemu od RPO, życzliwych posłów i senatorów? No i nasze stanowisko. Nie wiem co z federacją związków zawodowych służb mundurowych, nadal nas tam nie ma?
 
MB wysłał swoje stanowisko do MSWiA w sprawie emerytur. Może udałoby się uzyskać takie stanowiska i przesłanie ich Brudzińskiemu od RPO, życzliwych posłów i senatorów? No i nasze stanowisko. Nie wiem co z federacją związków zawodowych służb mundurowych, nadal nas tam nie ma?

Na RPO raczej można liczyć, nasze stanowisko jest już w MSWiA, o federacji już tutaj dyskutowano, jest za to opinia Forum ZZ. Trzeba mieć na uwadze, że MSWiA projektuje zmiany ogólne i - mam nadzieję - robią to samodzielnie (stanowisko MF-u nie jest w pełni wiążące). Jestem dlatego przekonany, iż przygotowana przez nich forma przepisów, nie powinna zasadniczo różnicować służb, w tym także naszej.
Oczywiście, moje przekonanie jest (na razie) życzeniowe, lecz rozsądek nakazuje potraktować wszystkich - wprost tak samo. Każda różnica wprowadza niebezpieczeństwo naruszenia praw konstytucyjnych.
 
Ktoś pisał o stanowisku Podzespołu ds. RDS. ZZ Celnicy PL uczestniczy w pracach Podzespołu RDS ds. Służb Mundurowych i trzymamy rękę na pulsie. Nie podjęto stanowiska, gdyż nie było kworum, ale jesteśmy tam i czuwamy nad tą i innymi kwestiami dot. funkcjonariuszy SCS i SC.
Mamy też bezpośredni kontakt z Federacją SM.
 
Ubolewam, że Szef KAS pominął dialog wewnątrzresortowy w najważniejszej dla funkcjonariuszy SCS sprawie.
Chociaż stanowisko jakie wyraził do MSWiA wpisuje się w część postulatów związku, to tak nie powinno się postępować.

Przypomnieć warto, że wszyscy wiceministrowie finansów we wspólnym komunikacie obiecali funkcjonariuszom: "€ž(...), że przygotowany zostanie projekt zmian przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Będziemy zmierzać do uzyskania dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej takich uprawnień emerytalnych jakie otrzymają funkcjonariusze Policji."
 
rybko - pogłębione "wiwisekcje" mnie nie interesują bo to zwykłe marnowanie czasu.
intelektualne dreptanie w miejscu i konkurs kto lepiej napisze mnie nie rajcuje.
co do wątku emerytur trzeba było mnie wesprzeć - tylko tyle.
temat wciąż otwarty, może coś konstruktywnego zaproponujesz.
cytat jak rozumiem nie miał być autoironią, pozdrawiam.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !

Ostro (choć grzecznie) wyszydziłeś moje słowa tyle, że merytorycznie "pognałeś w las".
Zarzucasz mi brak wsparcia, a czym innym było pytanie zawarte w tamtym poście?!

Proszę bardzo - wesprę - ale zainicjuj sprawę czymś nowym, jakimś rzeczywistym pomysłem.
Nie wystarczy "wykopać" temat i chcieć, by ktoś się nim zajął, bo jak na razie przypomniałeś jedynie to, o czym wszyscy wiemy, że jest to temat ważny. Rzuć chociaż byle czym, także szalonym pomysłem, jakimś "haczykiem", a nawet absolutnym przeciwieństwem, które pozwolą na twórcze skojarzenia i rozwinięcie tematu.
Jeżeli będziesz twierdził, że coś takiego zrobiłeś, to Ci odpowiem: ja tego "nie czuję". Nie poczuli tego także inni, dlatego temat się nie rozwija w pożądanym przez ciebie kierunku. Przecież Ty nawet nie sprecyzowałeś
o jakim kierunku myślisz!

Rzuciłeś w jakimś poście "... proponuję pospolite ruszenie", tylko ku czemu, w jaki sposób, z czym mamy się ruszyć ?? Nie pisz tylko, że z akcją "CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !", bo to od lat jest dla mnie oczywiste i angażuję się w tym nieustannie, rozszerzając nawet zakres tego o "SKARBOWCU, ZADEKLARUJ SIĘ !!"
Wprawdzie nie może to być, z oczywistych przyczyn, odnośnikiem do emerytur, ale też nic innego, a ważnego nie proponujesz.

Jak na razie, ja żadnego nowego pomysłu w temacie emerytur nie mam, chociaż jestem żywo zainteresowany. Zobowiązuję się jednak do wsparcia Ciebie, daj mi tylko jakąś nową "pożywkę", od której będę mógł zacząć. Nie mogą to być (jak dotąd) trywialne hasła, ogólniki i pobożne życzenia, bo każdy wie jak być powinno, a problem mamy w tym, JAK do tego doprowadzić.

ps: Twój post w odpowiedzi jak najbardziej dowodzi, że identyfikujesz się z rzeczonym cytatem.
 
Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa w SO w Wwie dot. zaliczenia wcześniejszych lat, przed 1999r.
Związek uczestniczył, jak również mecenas nasz reprezentował stronę. Mieliśmy do czynienia z innym składem sędziowskim. Walczymy dalej. Wyrok będzie 19 marca.
 
Koleżankom i kolegom z byłego UKS obiecano to przed reformą i większość uwierzyła, że staż z UKS zostanie zaliczony do emerytury mundurowej. Nie jest to w skali kraju strasznie duża grupa i budżet by tego nie zauważył. Szczerze im tego życzę, ale nie wyobrażam sobie żeby tym samym nie zaliczyć celnikom okresu pracy w administracji celnej przed 1999 rokiem.
Co wyjdzie z tego apelu skarbowych związków zobaczymy. Funkcjonariusze z byłego UKS uświadomili chyba sobie, ze jeśli zostali funkcjonariuszami w wieku 40 lat i więcej, to emerytury mundurowe nie są dla nich atrakcyjne, ze względu na wiek nabycia uprawnień (min 25 lat służby).
Jeśli byłoby to przeforsowane razem z zaliczeniem celnikom pracy przez 1999 rokiem to jestem ZA. Ustawodawca może to zrobić. Ale czy zechce? My na EMKI mundurowe czekaliśmy prawie 20 lat (licząc od pierwszych rządowych obietnic), jeśli ta sprawa też zajmie tyle, to problem się rozwiąże sam, bo większość f-szy SCS z byłego UKS będzie już na emeryturach ZUSowskich.
 
Koleżankom i kolegom z byłego UKS obiecano to przed reformą i większość uwierzyła, że staż z UKS zostanie zaliczony do emerytury mundurowej. Nie jest to w skali kraju strasznie duża grupa i budżet by tego nie zauważył. Szczerze im tego życzę, ale nie wyobrażam sobie żeby tym samym nie zaliczyć celnikom okresu pracy w administracji celnej przed 1999 rokiem.
Co wyjdzie z tego apelu skarbowych związków zobaczymy. Funkcjonariusze z byłego UKS uświadomili chyba sobie, ze jeśli zostali funkcjonariuszami w wieku 40 lat i więcej, to emerytury mundurowe nie są dla nich atrakcyjne, ze względu na wiek nabycia uprawnień (min 25 lat służby).
Jeśli byłoby to przeforsowane razem z zaliczeniem celnikom pracy przez 1999 rokiem to jestem ZA. Ustawodawca może to zrobić. Ale czy zechce? My na EMKI mundurowe czekaliśmy prawie 20 lat (licząc od pierwszych rządowych obietnic), jeśli ta sprawa też zajmie tyle, to problem się rozwiąże sam, bo większość f-szy SCS z byłego UKS będzie już na emeryturach ZUSowskich.

Słusznie prawisz. Emerytury mundurowe dla celników i funkcjonariusze z UKSu to priorytet. Oczywiste jest, że celnikom powinno się zaliczyć lata pracy przed 1999r. tak samo jak funkcjonariuszom lata pracy w UKS tym bardziej, że wykonywali taką samą pracę i w obecnym stanie prawnym emerytury mundurowej nigdy nie doczekają!
Trafnie zauważyłeś, że jest to bardzo wąska grupa, skutki dla budżetu znikome, a LOGIKA wskazuje, że postulaty są słuszne.
Do tego funkcjonariuszom z UKS obiecano, a pacta sunt servanda (umów dotrzymywać należy).
 
Koleżankom i kolegom z byłego UKS obiecano to przed reformą i większość uwierzyła, że staż z UKS zostanie zaliczony do emerytury mundurowej. Nie jest to w skali kraju strasznie duża grupa i budżet by tego nie zauważył. Szczerze im tego życzę, ale nie wyobrażam sobie żeby tym samym nie zaliczyć celnikom okresu pracy w administracji celnej przed 1999 rokiem.
Co wyjdzie z tego apelu skarbowych związków zobaczymy. Funkcjonariusze z byłego UKS uświadomili chyba sobie, ze jeśli zostali funkcjonariuszami w wieku 40 lat i więcej, to emerytury mundurowe nie są dla nich atrakcyjne, ze względu na wiek nabycia uprawnień (min 25 lat służby).
Jeśli byłoby to przeforsowane razem z zaliczeniem celnikom pracy przez 1999 rokiem to jestem ZA. Ustawodawca może to zrobić. Ale czy zechce? My na EMKI mundurowe czekaliśmy prawie 20 lat (licząc od pierwszych rządowych obietnic), jeśli ta sprawa też zajmie tyle, to problem się rozwiąże sam, bo większość f-szy SCS z byłego UKS będzie już na emeryturach ZUSowskich.
No dobrze, w takim razie co z celnikami których pozbawiono munduru a wykonują te same czynności co za czasów kiedy byli funkcjonariuszami?
Jakaś część dostała się pod mundur , ale duża ilość jeszcze czeka na łaskę DIAS-ów. Co ze stażem szczęściarzy którzy wrócili? Są tacy co przeszło rok jęczeli w cywilu.
 
Priorytetem to jest przywrócenie statusu funkcjonariusza dla ucywilnionych koleżanek i kolegów, którzy również czynnie walczyli o emerytury mundurowe.
 
Priorytetem to jest przywrócenie statusu funkcjonariusza dla ucywilnionych koleżanek i kolegów, którzy również czynnie walczyli o emerytury mundurowe.

Wreszcie rzeczowa dyskusja na naprawdę istotny temat, a nie gdakanie przekupniów

Też uważam, że emki to temat najważniejszy w długiej perspektywie, oraz temat odzyskania munduru przez siłowo ucywilnionych w krótkiej perspektywie
 
No dobrze, w takim razie co z celnikami których pozbawiono munduru a wykonują te same czynności co za czasów kiedy byli funkcjonariuszami?
Jakaś część dostała się pod mundur , ale duża ilość jeszcze czeka na łaskę DIAS-ów. Co ze stażem szczęściarzy którzy wrócili? Są tacy co przeszło rok jęczeli w cywilu.
Gdyby to ode mnie zależało NIKT nie straciłby munduru. Jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby przywrócenie munduru ucywilnionym z zaliczeniem okresu "rozmundurowania" do wszelkich uprawnień, w szczególności emerytalnych.
Nie wszyscy jednak chcą powrotu do munduru, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji (wiek, staż, ...). Znam osoby, które po początkowym rozgoryczeniu, a nawet załamaniu nerwowym przywykli do bycia cywilem, a z pewnych powodów (o których nie chcę głośno wspominać) mogą jeszcze na tym zyskać.
Ale wszyscy którzy tego chcą, powinni "wrócić do munduru".
 
Są tacy co przeszło rok jęczeli w cywilu.

Są tacy którzy jak to ująłes "jęczą" juz drugi rok! Beton nie puszcza mimo podejmowanych działań, wyroków, zwyrodnienie dyskryminacji wobec innych którym dano możliwość powrotu jest bolesne i skrajnie niesprawiedliwe. Walczymy samotnie aż - we slowly fall from grace,we slowly fade away.....
 
Ostatnia edycja:
Solidarność podejmuje działania na rzecz emerytur funkcjonariuszy z UKSu.
Czy nasz związek również działa w tym kierunku, a jeśli tak to jakie działania podjął?

Te działania s to wysłanie 1 (jednego) pisma, dwa dni temu, skąd liczba mnoga działania?

Celnicy.pl podejmuje szereg działań, przśledż ten wątek i wpisy na głównej

A jak to ci nie wystarczy, zapytaj swojego przew
 
Back
Do góry