• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Zaraz, zaraz szanowni Państwo emeryturę wylicza się od brutto? Drugie pytanie te 10 lat po kolei, powiedzmy, że wybrałem lata 2008-2017 i co oni biorą z tych lat - średnią moją pensję brutto?
 
Ostatnia edycja:
odliczą ci składki na ubezpieczenie społeczne i fundusze emerytalne które umorzą. Policja ma wg kwoty bazowej 1600 cos anie 1873 własnie z tego powodu
 
Dziękuję Sławku (choć nie znam Cię osobiście, ale piszę po koleżeńsku) za całość Twojej pracy związkowej. Emerytura, grusza...przede wszystkim. Wszystkiego dobrego.
 
z której strony nie patrząc stary FC które całe lata służył w cle
jest prawdziwym celnikiem ale dopiero po 1999 roku /wg MF/
Cały czas nas dymali i na koniec nie omieszkali zrobić to
przy emeryturach mundurowych, czyli paslednij sort :mad:
 
Szukałem w internecie jakiegoś gotowego kalkulatora emerytury mundurowej i znalazłem ich kilka. Gdy przyjrzałem się im wszystkim, to szybko zrozumiałem, że za szybko chciałbym wiedzieć jaka będzie nasza emerytura. Jestem pewny, że czekają nas zupełnie inne kryteria niż np. policyjne. Za dużo na dzień dzisiejszy jest znaków zapytania. Trzeba poczekać i uzbroić się w cierpliwość, szczególnie, że w moim przypadku, to jeszcze kilka lat czekania. Najbardziej nurtuje mnie sprawa, co z naszymi latami pracy z przed 1999 r. (u mnie 12 lat składkowych) i co z ewentualnymi latami pracy składkowej po zwolnieniu się ze służby?
Jedno jest pewne diabeł tkwi w szczegółach i myślę, że jeszcze dużo walki przed nami.
Dodam jeszcze tylko, że dla nas pewnie przygotują "specjalne" wyliczenia, a o warunkach na jakich wyliczaną emeryturę ma np. policja możemy tylko pomarzyć :(
Dla nich za każdy rok pracy poza służbą dodaje się 1,3 %. Powiedziałbym , że nie mogą nam "wyzerować" tych lat pracy gdzie odprowadzali nam składki do ZUS, bo to rażąco łamie konstytucję, ale ponieważ jesteśmy w Polsce, to kto wie czy tego nam nie zrobią.
 
Ostatnia edycja:
weź Oszukany pod uwagę że chcą by to co poza służbą było opłacone przez zus
ale ustawa zusowska wymaga od ciebie 25 lat stażu przy czym nie składkowych nie może być więcej jak 1/3
zatem jeśli nic nie zmienią w ustawie zusowskiej pod kątem emerytur celnych to
albo nie będziesz miał wystarczającego stażu poza służbą
albo lata służby będą policzone jako nieskładkowe (w końcu łykasz za nie emkę mundurową) i przekroczą ten limit 1/3
więc w obydwu wypadkach emerytury cywilnej nie będzie. Co więcej jeśli odejdziesz ze służby z niepełną emeryturą to raz ze już pełna nie będzie to pozostałe tezy pozostaną bez zmian.

W najlepszym razie jeśli to przeorganizują to albo dostaniesz minimalną albo jeszcze niższą, w końcu to będzie raptem 10 - <20 lat poza służbą

Ta przestrzeń w ogóle jest nie przemyślana lub jeszcze nie obwieszczona.


Ale cię pocieszę. Emka nawet za 15 lat będzie lepsza niż zusowska.
 
Szukałem w internecie jakiegoś gotowego kalkulatora emerytury mundurowej i znalazłem ich kilka. Gdy przyjrzałem się im wszystkim, to szybko zrozumiałem, że za szybko chciałbym wiedzieć jaka będzie nasza emerytura. Jestem pewny, że czekają nas zupełnie inne kryteria niż np. policyjne. Za dużo na dzień dzisiejszy jest znaków zapytania. Trzeba poczekać i uzbroić się w cierpliwość, szczególnie, że w moim przypadku, to jeszcze kilka lat czekania. Najbardziej nurtuje mnie sprawa, co z naszymi latami pracy z przed 1999 r. (u mnie 12 lat składkowych) i co z ewentualnymi latami pracy składkowej po zwolnieniu się ze służby?
Jedno jest pewne diabeł tkwi w szczegółach i myślę, że jeszcze dużo walki przed nami.
Dodam jeszcze tylko, że dla nas pewnie przygotują "specjalne" wyliczenia, a o warunkach na jakich wyliczaną emeryturę ma np. policja możemy tylko pomarzyć :(
Dla nich za każdy rok pracy poza służbą dodaje się 1,3 %. Powiedziałbym , że nie mogą nam "wyzerować" tych lat pracy gdzie odprowadzali nam składki do ZUS, bo to rażąco łamie konstytucję, ale ponieważ jesteśmy w Polsce, to kto wie czy tego nam nie zrobią.

Art. 15 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu służb mundurowych:
Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

Art. 15a. Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.
 
Ostatnia edycja:
farlee
Dziękuje, wystarczy wiedzieć gdzie jest ustawa i ją poczytać :)
Jeżeli dobrze rozumiem to Policjant, który szedł na emeryturę i miał powiedzmy wcześniej 10 lat pracy, w której jego pracodawca płacił składki emerytalne i w służbie przepracował lat 17 to ma to policzone tak:
15 lat = 40% + 2 x 2,6% + 10 x 1,3 % - dobrze kombinuje? Jeżeli tak, to myślę, że zrobią też tak z nami. Nie wiem skąd u nas krąży ta informacja, że te lata pracy przed 1999 r. mają przepaść?
Heisenberg słusznie zauważył, że ZUS wymaga 25 lat pracy i osiągnięcia wieku 65 lat. Sam już nie wiem jak to będzie, ale wydaje mi się, że jednak powinno być tak jak w opisanym przeze mnie przykładzie.
 
farlee
Dziękuje, wystarczy wiedzieć gdzie jest ustawa i ją poczytać :)
Jeżeli dobrze rozumiem to Policjant, który szedł na emeryturę i miał powiedzmy wcześniej 10 lat pracy, w której jego pracodawca płacił składki emerytalne i w służbie przepracował lat 17 to ma to policzone tak:
15 lat = 40% + 2 x 2,6% + 10 x 1,3 % - dobrze kombinuje? Jeżeli tak, to myślę, że zrobią też tak z nami. Nie wiem skąd u nas krąży ta informacja, że te lata pracy przed 1999 r. mają przepaść?
Heisenberg słusznie zauważył, że ZUS wymaga 25 lat pracy i osiągnięcia wieku 65 lat. Sam już nie wiem jak to będzie, ale wydaje mi się, że jednak powinno być tak jak w opisanym przeze mnie przykładzie.

licz dalej i czytaj ze zrozumieniem tylko rób to na kartce i nie zaśmiecaj tego forum, ewentualnie jeśli bardzo chcesz to robić w sieci to przejdź na forum skarbowcy cycuś takiego(w końcu jesteś w KAS), można...................................................................................
 
Niestety strona rządowa zaproponowała poprawkę, która powoduje, że te zapisy nas nie dotyczą. Za lata przed 1999 emerytura po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.
 
Art. 15 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu służb mundurowych:
Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r
No właśnie który pozostawał w służbie przed powyższą data, nie byliśmy w służbie przed wrześniem 1999. Byliśmy administracją. Tak ustalono. Potrzebny jest tekst aktualny odnoszący się do naszej formacji.
 
Niestety zgodnie z art. 15a do nas odnosi się tylko art. 15 ust 1 pkt 1, czyli 2,6% za każdy rok służby ponad 15 lat. Czyli lata pracy przed 1999 rokiem liczą się do emerytury ZUSowskiej. Zatem emeryturę mundurową funkcjonariusz celno-skarbowy otrzymuje po osiągnięciu 55 lat życia i 15 latach służby. Natomiast po osiągnięciu 65 lat życia do tego jeszcze dodatkowo emeryturę z ZUS (o ile spełnia warunki do jej otrzymania).

Ale ja tam ekspertem od tych spraw nie jestem...
 
może ktoś ze ZWIĄZKU napisze na temat naliczania emerytury ( mundurowej ?)
bo wersji jest kilka . Jeżeli jest to tajne to napiszcie że z uwagi inne
czynniki nie możemy podać zasad naliczania. Myślę iż taka informacja
jest ważna dla starych FC bo młodych to na razie ich '' wali '':cool:
 
Czy zasadnicza służba wojskowa będzie doliczona do wysługi emerytalnej po 2,6 czy do zus a może za pozwoli uzupełnić 15 lat stażu mundurowego lub 5 lat w wykrywaniu ?
 
Wiem że tym postem rozpętam burzę ale osobiście uważam że jeżeli ustawa emerytalna przejdzie w tej formie jak na dzień dzisiejszy to jest to Nasza Służby porażka. Gdybyśmy byli "jednością" nigdy nie doszłoby do tego. Ale zamiast tej "jedności" mamy rywalizację między naszymi związkami, jedni złośliwi dla drugich, ludzie jeden drugiego by utopił aby tylko zachować "mundurek". Gdybyśmy byli "jednością" mielibyśmy ustawę taką jak mają inne służby. Wiem jedni powiedzą że lepsza taka niż żadna ale dlaczego mam teraz błąkać się po sądach ? Myślę że sytuacja byłaby jeszcze do uratowania ale Wszyscy powtarzam Wszyscy musielibyśmy nie przyjąć propozycji czy to cywilnych czy też mundurowych. Ale jak napisałem nie ma "jedności". Aby zakończyć już te moje smęty oczywiście uważam że szacunek należy się dla KAŻDEGO kto brał udział w walkach o naszą emeryturę. To że nam nie wyszło to tylko Nasza wina.
 
Back
Do góry