• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

"Znam osobę z karnego złożyła wniosek dzień po ukończeniu 55 i ma swoje 2100 netto i już pracuję gdzie indziej po miesiącu dziwi się że tyle wytrzymała w tym mordzorze."
Dokładnie tak Piotrp. Biorę ile tam wyjdzie i sobie dorobię. Im szybciej odejdę tym więcej sił znajdę dla innej pracy. Nigdy więcej pracy na rzecz tego państwa.

Ja mam plus minus 47 %.
Czy ktoś mi powie ile to może być % ostatnie pensji?
Wiem wiem. 10 ostatnich lat oraz ostatnia srednia w sluzbie i zawiłe sposoby liczenia.
A tak prościej? Da się wskazac przypuszczalny % ????
 
Ja mam plus minus 47 %.
Czy ktoś mi powie ile to może być % ostatnie pensji?
Wiem wiem. 10 ostatnich lat oraz ostatnia srednia w sluzbie i zawiłe sposoby liczenia.
A tak prościej? Da się wskazac przypuszczalny % ????

47%?? Jak powiedział komor, "brać i nie kwitować" - uwolnić się z tej biedafirmy i zacząć żyć :)
 
Ja mam emke od stycznia i dalej ciągną wózek W KAS.
HIHI.
ŻYCZĘ INNYM (UCYWILNIONYM) W LIPCU DOBREJ ZMIANY I WYSOKIEGO OSTATNIEGO UPOSAŻENIA LUB SREDNIEGO UPOSAŻENIA JAKO PODSTAWY EMIKI😎

Dla ucywilnionych jest to jakieś wyjście. Napisz tylko co z art. 174 pkt 11 ustawy o KAS. Jak to jest interpretowane.
 
Ostatnia edycja:
@Oli - Dla ucywilnionych jest to jakieś wyjście. Napisz tylko co z art. 174 pkt 11 ustawy o KAS. Jak to jest interpretowane.


W takim razie ja zapytam:
jak jest interpretowany ten sam artykuł, ale punkt 10 ?!

Chyba już wszystko jasne ...

 
@Oli - Dla ucywilnionych jest to jakieś wyjście. Napisz tylko co z art. 174 pkt 11 ustawy o KAS. Jak to jest interpretowane.


W takim razie ja zapytam:
jak jest interpretowany ten sam artykuł, ale punkt 10 ?!

Chyba już wszystko jasne ...


oj cat,
(dotyczy ucywilnionych w 2017 :p) niby nie jesteś zwolniony tylko przekształcony, więc nie dostajesz świadectwa służby, tylko bzdety od DIAS, że nie jesteś zwolniony. Składasz wniosek o emeryturę, w którym piszesz, że jesteś zwolniony ze służby z dniem... i DIAS przekazuje do ZEiR, że pełniłeś służbę od do (znaczy, że jesteś zwolniony ze służby), masz 5 lat zadań policyjnych i na dzień dzisiejszy 55 lat. I nie jesteś a właściwie jesteś, a może jesteś zwolniony a może przekształcony i..... funkcjonariuszem, a może byłym funkcjonariuszem. Rzeczywiście można poczuć się.... idiotą.
Cat sam widzisz, że to zależy, jak leży :confused:
W dalszej kolejności zaczyna się jazda z kwotą bazową, dotyczy osób, które nabyły uprawnienia ze względu na wiek 55 lat w 2018 i 2019 roku i zwolnieniem ze służby w 2017 roku. Za te lata kwoty bazowe są pomniejszone o składki, których funkcjonariusze już nie odprowadzają od 01.2018r. Osoby, które zostały ucywilnione w 2017 roku i nabyły uprawnienia emerytalne w 2018 i 2019 mają liczoną kwotę bazową pomniejszoną, mimo, że nie są już funkcjonariuszami od 2017 roku. I znowu nikt nic nie wie. Kolejna batalia przed nami.
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję @MOTYW-ACJA
Jasno i treściwie.
A w którym miejscu domagać się odprawy w tym szaleństwie?
 
Dziękuję @MOTYW-ACJA
Jasno i treściwie.
A w którym miejscu domagać się odprawy w tym szaleństwie?

A no właśnie. Skoro DIAS odmawia wydania świadectwa służby, mimo wyroków sądowych, to decyzja ZEiR w pełni świadczy, że stosunek złużbowy *zwolnienie ze służby nastał. I tu proponuję dobrego prawnika......, podobnie jak było z wydaniem świadectwa służby, że przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy to jednak ZWOLNIENIE ze służby. Wiem, że nadal toczą się sprawy o wydanie świadectwa służby. Jest też złożony pozew o odprawę, nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.
Toczą się również sprawy o wydanie decyzji zwalniającej dla ucywilnionych, o tym pisał ostatnio Pan Sławek.
 
Ostatnia edycja:
Oj MOTYW-ACJA, przecież wiesz, że ja wiem.
Ja tylko chciałem, by Kolega sam to "ogarnął", bo wyłożenie "kawę na ławę" przez kogoś,
bardzo często powoduje wątpliwości.

ps
Oczywiście, jeżeli Kolega poczuł się tym sposobem urażony, to szczerze przepraszam.
W moim przekonaniu jednak - wiedzieć, a rozumieć nie znaczą to samo.
 
Od tego jest forum żeby pytać, a jeżeli znajdziesz w się ktoś kto odpowie to może skorzystać większą ilość czytelników.
Jak widać nic tu jest jest jasne. Koledzy bujają się od WSA do SP. Jedni mówią tak inni inaczej. Chyba trzeba brać co dają i iść do innej roboty🙂
 
Od tego jest forum żeby pytać, a jeżeli znajdziesz w się ktoś kto odpowie to może skorzystać większą ilość czytelników.
Jak widać nic tu jest jest jasne. Koledzy bujają się od WSA do SP. Jedni mówią tak inni inaczej. Chyba trzeba brać co dają i iść do innej roboty🙂

Zanim weźmiesz jałmużnę, powalcz :cool:
Poddanie się jest najłatwiejsze. Zwłaszcza dla decydentów, którzy zgodnie :rolleyes: z art. 165 ust .7 ustawy wprowadzającej KAS złożyli lub nie propozycje. A tu może być wiele kwiatków, patrz: uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie IV P 340/17.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymałem odpowiedź pisemną ZUS odnośnie rekompensaty do kapitału początkowego za pracę w szczególnych warunkach.Oto ona : Nie ma przeszkód do ustalenia funkcjonariuszowi Służby Celnej lub Służby Celno -Skarbowej rekompensaty za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze .W przypadku ,gdy funkcjonariusz ma ustalone prawo do emerytury policyjnej .okresy służby w Służbie Celnej nie podlegają uwzględnieniu przy ustaleniu rekompensaty z mocy art 5 ust.2a ustawy emerytalnej .Brak jest jednak i w takiej sytuacji przeszkód do ustalenia ww rekompensaty za pozostałe okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przypadające przed 1 stycznia 2009 r w tym za okresy pracy w administracji celnej ,nie będące ww. okresami służby .
 
Otrzymałem odpowiedź pisemną ZUS odnośnie rekompensaty do kapitału początkowego za pracę w szczególnych warunkach.Oto ona : Nie ma przeszkód do ustalenia funkcjonariuszowi Służby Celnej lub Służby Celno -Skarbowej rekompensaty za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze .W przypadku ,gdy funkcjonariusz ma ustalone prawo do emerytury policyjnej .okresy służby w Służbie Celnej nie podlegają uwzględnieniu przy ustaleniu rekompensaty z mocy art 5 ust.2a ustawy emerytalnej .Brak jest jednak i w takiej sytuacji przeszkód do ustalenia ww rekompensaty za pozostałe okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przypadające przed 1 stycznia 2009 r w tym za okresy pracy w administracji celnej ,nie będące ww. okresami służby .
A więc wszyscy którzy do 2000 r posiadają staż pracy 15 lat w administracji celnej na pełny etat i osiągną wiek 60 lat kobieta 65 lat mężczyzna są już lub będą na emeryturze policyjnej występując o cząstkową emeryturę z ZUS przysługuje rekompensata do kapitału początkowego.
 
A więc wszyscy którzy do 2000 r posiadają staż pracy 15 lat w administracji celnej na pełny etat i osiągną wiek 60 lat kobieta 65 lat mężczyzna są już lub będą na emeryturze policyjnej występując o cząstkową emeryturę z ZUS przysługuje rekompensata do kapitału początkowego.

Dokładnie .Wszyscy przyjęci do administracji celnej przed 1985 rokiem nabyli uprawnienia do rekompensaty .To dla kolegi informacja bo ma trudności z czytaniem paragrafów. A pracuje już od 1984 r
 
Dokładnie .Wszyscy przyjęci do administracji celnej przed 1985 rokiem nabyli uprawnienia do rekompensaty .To dla kolegi informacja bo ma trudności z czytaniem paragrafów. A pracuje już od 1984 r

Oczywiście o cząstkową emeryturę wraz z rekompensatą z ZUS możesz wystąpić gdy będziesz miał skończone 65 lat mężczyzna ,kobieta 60 lat
 
Gdyby ktoś nie korzystał z emerytury mundurowej to ta rekompensata dotyczyłaby także wszystkich zatrudnionych nie tylko przed 1985, ale przed 1994, tak też wynika z tego pisma ZUS. Więc tu zgoda. Problematycznym jest jednak fakt, że ktoś przepracował 14 lat w szczególnych warunkach przed rokiem, który zaliczany będzie mu już do okresu wypracowania emerytury mundurowej i wtedy mimo to nie skorzystałby z rekompensaty.
A przecież nawet jeśli ktoś przepracował ponad 9 lat do roku 2008 w szczególnych warunkach i wystąpi o emeryturę mundurową to też rekompensaty nie uzyska. Tu jest pole do ewentualnej modyfikacji przepisów o ile obecne na to nie pozwalają.
Najkrócej mówiąc chodzi o pewien rodzaj nierównego traktowania, ktoś kto de facto fizycznie przepracował 15 lat w takich warunkach, ale choćby miesiąc z tych 15 lat zaliczany był by mu do emerytury mundurowej nie dostanie tej rekompensaty. Moim zdaniem powinien on przynajmniej dostać rekompensatę za te 14 lat i 11 miesięcy, choć podkreślę jeszcze raz fizycznie on te 15 lat w szczególnych warunkach przepracował !!! Tyle, że nachodzi na to emka mundurowa, ale ten przepis odnosi się do części dotyczącej emerytury zusowskiej i moim zdaniem ten warunek 15 lat jest dla ZUS spełniony. Może zainteresować tym tematem prawników, no bo jest to jednak przypadek nierównego traktowania. Możliwe, że wymagałoby to korekty przepisów. Ale po uznaniu lat od września 1999 roku do emerytury to mógłby być także mały krok w kierunku normalności.
Trzeba by spojrzeć na ten art 5 ust.2a ustawy emerytalnej, może to on wymaga zmiany.
 
Gdyby ktoś nie korzystał z emerytury mundurowej to ta rekompensata dotyczyłaby także wszystkich zatrudnionych nie tylko przed 1985, ale przed 1994, tak też wynika z tego pisma ZUS. Więc tu zgoda. Problematycznym jest jednak fakt, że ktoś przepracował 14 lat w szczególnych warunkach przed rokiem, który zaliczany będzie mu już do okresu wypracowania emerytury mundurowej i wtedy mimo to nie skorzystałby z rekompensaty.
A przecież nawet jeśli ktoś przepracował ponad 9 lat do roku 2008 w szczególnych warunkach i wystąpi o emeryturę mundurową to też rekompensaty nie uzyska. Tu jest pole do ewentualnej modyfikacji przepisów o ile obecne na to nie pozwalają.
Najkrócej mówiąc chodzi o pewien rodzaj nierównego traktowania, ktoś kto de facto fizycznie przepracował 15 lat w takich warunkach, ale choćby miesiąc z tych 15 lat zaliczany był by mu do emerytury mundurowej nie dostanie tej rekompensaty. Moim zdaniem powinien on przynajmniej dostać rekompensatę za te 14 lat i 11 miesięcy, choć podkreślę jeszcze raz fizycznie on te 15 lat w szczególnych warunkach przepracował !!! Tyle, że nachodzi na to emka mundurowa, ale ten przepis odnosi się do części dotyczącej emerytury zusowskiej i moim zdaniem ten warunek 15 lat jest dla ZUS spełniony. Może zainteresować tym tematem prawników, no bo jest to jednak przypadek nierównego traktowania. Możliwe, że wymagałoby to korekty przepisów. Ale po uznaniu lat od września 1999 roku do emerytury to mógłby być także mały krok w kierunku normalności.
Trzeba by spojrzeć na ten art 5 ust.2a ustawy emerytalnej, może to on wymaga zmiany.
Masz w 100% rację . piszesz sensownie i logicznie pozdrawiam
 
Jak ktoś ma lata pracy w tych szczególnych warunkach i wybiera emke mundurowa i te lata w nią wchodzą to powinny być liczenie jako 1,5 za 1 rok i rekompensata by nie przepadła. A jak wywalczy się o zaliczenie lat przed 99 to i tamte w szczególnych powinny być doliczone jak 1,5 za 1... proste i rekompensaty można się pozbyć ale nie za darmo.
 
Jak ktoś ma lata pracy w tych szczególnych warunkach i wybiera emke mundurowa i te lata w nią wchodzą to powinny być liczenie jako 1,5 za 1 rok i rekompensata by nie przepadła. A jak wywalczy się o zaliczenie lat przed 99 to i tamte w szczególnych powinny być doliczone jak 1,5 za 1... proste i rekompensaty można się pozbyć ale nie za darmo.

To co piszesz ma sens logiczny. Ale stan prawny na dziś jest inny. Należy walczyć o zmianę prawa i tyle pozdrawiam
 
Back
Do góry