• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Informacja w sprawie wysokości emerytur. Dzięki czujności jednego z funkcjonariuszy zauważony został błąd w systemie wyliczającym emerytury. Chodzi o błędnie przyjętą średnią do wyliczeń. Mówimy o wzroście emerytur o około 12 %. (średnia 5808,9 zamiast 5154,8). Zwróciliśmy na to uwagę w ZER.
ZER przyjmował do wyliczenia podstawy emerytury w dotychczas wydanych decyzjach nieprawidłowe przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Powinno to być średnie uposażenie obowiązujące w dniu zwolnienia ze służby. Ponieważ data zwolnienia ze służby to 31.08.2017 to prawidłowa kwota zgodnie z treścią art. 18 f ust. 3 pkt4 ustawy emerytalnej powinna wynosić 5808,90 zł ( średnie uposażenie w sierpniu 2017 r. ), a nie 5154,80 zł. ( średnie uposażenie w 2018 r.).
ZER już skorygował sporo decyzji i koryguje kolejne, które wydał. Mają też już oczywiście wyliczać to wg właściwej średniej na przyszłość.

Obawiam się, że nie jest to tak do końca Sławek jak napisałeś. Nie liczy się dzień zwolnienia ze służby tylko dzień w którym nabywa się prawa emerytalne. I tak w naszym przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej jest to rok w którym funkcjonariusz osiągnie 55 rok życia.

Art. 18d. Prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat funkcjonariusza zwolnionego ze służby

1. Funkcjonariusz, który w dniu zwolnienia ze służby osiągnął staż służby 25 lat, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, w przypadku gdy zwolnienie ze służby nastąpiło z przyczyn określonych w:

Art. 18f. Ustalanie podstawy wymiaru emerytury

...............................................
4. W przypadku funkcjonariusza, o którym mowa w art. 18d prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat funkcjonariusza zwolnionego ze służby, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury, obliczony w sposób określony w ust. 3 pkt 1–3, mnoży się przez kwotę przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy obowiązującego w dniu osiągnięcia przez tego funkcjonariusza 55 roku życia.

Żeby obliczyć emke przy średniej z 2017 roku wydaje mi się, że funkcjonariusz musiał spełniać wszystkie warunki do nabycia emki czyli mieć ukończone 55 lat życia. Ludzie którzy 55 lat osiągnęli w roku 2018 będą mieli liczoną emkę ze średniej z tego właśnie roku chociaż zostali wyrzuceni w roku 2017 czyli niestety dużo niższą. ( jakieś 400 zł ) Nie wiem czy ja to dobrze rozumie?
 
...
Żeby obliczyć emke przy średniej z 2017 roku wydaje mi się, że funkcjonariusz musiał spełniać wszystkie warunki do nabycia emki czyli mieć ukończone 55 lat życia. Ludzie którzy 55 lat osiągnęli w roku 2018 będą mieli liczoną emkę ze średniej z tego właśnie roku chociaż zostali wyrzuceni w roku 2017 czyli niestety dużo niższą. ( jakieś 400 zł ) Nie wiem czy ja to dobrze rozumie?
Oczywiście. Miałem na myśli fszy spełniających wszystkie warunki w chwili zwolnienia.
 
Proszę o wyjaśnienie:
Skoro wysokosc naszej przyszłej emerytury mundurowej zależy od średniego uposażenia w SCS, to oznacza, że im niższe średnie czy przeciętne uposażenie w służbie tym niższa emerytura???
Czy dobrze to rozumiem, bo nie czytałam, nie śledziłam tematu, a jestem zaniepokojona.
Teraz w służbie stosunek liczby starych do młodych funkcjonariuszy, a więc pensji większych do mizernych(a takie dostają młodzi, którzy przychodzą) jest korzystny, ale i średnia będzie spadać i to mocno. sierpień 2017 - 5800, a w 2018 już 700 mniej. Za dwa lata będzie to 4500, za trzy lata 4100 i co wtedy??
Mam nadzieję, że coś źle zrozumiałam w tym temacie.
 
Proszę™ o wyjaś›nienie:
Skoro wysokosc naszej przyszł‚ej emerytury mundurowej zależy od średniego uposażenia w SCS, to oznacza, że im niższe ś›rednie czy przecię™tne uposażenie w sł‚użbie tym niższa emerytura???
Czy dobrze to rozumiem, bo nie czytał‚am, nie ś›ledził‚am tematu, a jestem zaniepokojona.
Teraz w sł‚użbie stosunek liczby starych do mł‚odych funkcjonariuszy, a wię™c pensji wię™kszych do mizernych(a takie dostają… mł‚odzi, którzy przychodzą…) jest korzystny, ale i ś›rednia bę™dzie spadała‡ i to mocno. sierpieńń 2017 - 5800, a w 2018 już 700 mniej. Za dwa lata bę™dzie to 4500, za trzy lata 4100 i co wtedy??
Mam nadzieję™, że coś› źle zrozumiał‚am w tym temacie.

Masz trochę racji w tym co napisałaś im więcej młodych będą przyjmowali tym średnia będzie coraz mniejsza z tym, że spadek z 2017 roku w stosunku do 2018 wynika z odzusowienia naszych zarobków. a nie z przyjmowania młodych.
Powstał pewien paradoks, ludzie których banaś wyrzucił ze służby w 2017r i w tym roku nabywali prawa emerytalne na tym zyskali bo ich emerytura będzie wyższa o jakieś 400 zł od tych którzy na emkę pójdą w roku 2018. Ja żeby dojść do wysokości tej emki muszę dymać więcej o 4 lata w służbie ( emka przeciętnie rośnie o 100 zł za każdy rok) i to jeszcze przy założeniu, że średnia w służbie nie spadnie.
Wygrali na tym także ludzie których banaś siłowo ucywilnił a mieli w 2017 roku spełnione prawa emerytalne. Dalej sobie pracują ale ich emka już jest na starcie wyższa od mojej o 400 zł. a oni teraz sobie nabijają emkę z ZUS-u podczas gdy ja będę dopiero gonił ich emkę mundurową przez najbliższe lata.
I teraz mam takie pytanie do ZZ działających w Służbie Celnej czy to jest w porządku że, przy takim liczeniu emki jakim my mamy nie jest zapisane w ustawie że emka jest liczona od średniej wysokości uposażenia w roku przejścia na emeryturę lub roku w którym funkcjonariusz spełnił wszystkie warunki żeby otrzymać emkę policyjną jeśli jest ona korzystniejsza ale z niej nie skorzystał. Jeśli można sobie do emki liczyć 10 najkorzystniejszych lat to z jakiego powodu nie można liczyć emki ze średniej najkorzystniejszej jeśli taka była w momencie uzyskania praw emerytalnych.
 
Proszę o wyjaśnienie:
Skoro wysokosc naszej przyszłej emerytury mundurowej zależy od średniego uposażenia w SCS, to oznacza, że im niższe średnie czy przeciętne uposażenie w służbie tym niższa emerytura???
Czy dobrze to rozumiem, bo nie czytałam, nie śledziłam tematu, a jestem zaniepokojona.
Teraz w służbie stosunek liczby starych do młodych funkcjonariuszy, a więc pensji większych do mizernych(a takie dostają młodzi, którzy przychodzą) jest korzystny, ale i średnia będzie spadać i to mocno. sierpień 2017 - 5800, a w 2018 już 700 mniej. Za dwa lata będzie to 4500, za trzy lata 4100 i co wtedy??
Mam nadzieję, że coś źle zrozumiałam w tym temacie.

Witam,
Jeżeli średnia będzie spadać to stosunek procentowy będzie wzrastać.
Na Twoim przykładzie, zakładając że pensja brutto równa się 5800, czyli tyle co średnia w 2017:
2017=100%
w 2018 średnia 5100 = 113,72%
w 2019 średnia 4500 = 128,88%
w 2020 średnia 4100 = 141,46%
Kwoty średnie przyjąłem z Twojego zapytania i średnia z tych lat wyjdzie 7 X 100%= 700 , te trzy lata 384,06 to średnia będzie z 10 lat 108,40 %.
I dalej :
Jeżeli w 2017 byś odchodziła i zakładając że średnia wyszła by Ci 100 % to kwota bazowa wynosiła by 5800
Jeżeli w 2020 to 4100 x 108,40 % to kwota bazowa wynosiła by 4444,40
Od kwot bazowych naliczamy nasze procenty z lat.
W Twoim przykładzie bardzo drastycznie spadły średnie w kolejnych latach ale jednak wskazuje że w przypadku zmniejszenia kwoty bazowej, chociażby przez to że duża ilość nowych funkcjonariuszy obniży ją, emerytura może być dużo mniejsza .
 
Tylko największe squrwysyństwo zrobili dla ucywilnionych f-szy gdyż ONI po raz kolejny dostali KOPA i nie dostaną NIC !!!!!!
 
Oczywiście. Miałem na myśli fszy spełniających wszystkie warunki w chwili zwolnienia.

Sory, jest jeszcze jeden przypadek w czerwcu 2017 ucywilnienie/zwolnienie a np. w listopadzie 2017 ukończenie 55 roku życia to nie moment ucywilnienia ale jeszcze 2017 i też w plecy? Zastosowanie ma ma art. 21 ustawy zmieniającej emki policyjne?
 
Sory, jest jeszcze jeden przypadek w czerwcu 2017 ucywilnienie/zwolnienie a np. w listopadzie 2017 ukończenie 55 roku życia to nie moment ucywilnienia ale jeszcze 2017 i też w plecy? Zastosowanie ma ma art. 21 ustawy zmieniającej emki policyjne?
Piotrek czegoś tu nie rozumie jeśli w czerwcu 2017 banaś wyrzucił człowieka ze służby lub ucywilnił i ten człowiek w tym roku w listopadzie kończy 55 rok życia i ma spełnione te ich 5 lat przy czynnościach policyjnych no to chyba spełnia wszystkie warunki żeby dostać emkę policyjną w roku 2017 zgodnie z

Rozdział 1. Emerytura policyjna
Art. 12. Prawo do emerytury policyjnej
1. Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
2. W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat:
1) przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 zadania Służby Celnej ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
2) służby w Służbie Celno-Skarbowej.
3. Funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, który w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego, osiągnął staż służby 15 lat, w tym co najmniej 5 lat, o których mowa w ust. 2, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby, wygaśnięcia czy przekształcenia stosunku służbowego.
 
Sławku, czy Związek ma jakiś pomysł dla ucywilnionych funkcjonariuszy, którzy nie spełniają warunku 55 lat ???
 
Witam,
Jeżeli średnia będzie spadać to stosunek procentowy będzie wzrastać.
Na Twoim przykładzie, zakładając że pensja brutto równa się 5800, czyli tyle co średnia w 2017:
2017=100%
w 2018 średnia 5100 = 113,72%
w 2019 średnia 4500 = 128,88%
w 2020 średnia 4100 = 141,46%
Kwoty średnie przyjąłem z Twojego zapytania i średnia z tych lat wyjdzie 7 X 100%= 700 , te trzy lata 384,06 to średnia będzie z 10 lat 108,40 %.
I dalej :
Jeżeli w 2017 byś odchodziła i zakładając że średnia wyszła by Ci 100 % to kwota bazowa wynosiła by 5800
Jeżeli w 2020 to 4100 x 108,40 % to kwota bazowa wynosiła by 4444,40
Od kwot bazowych naliczamy nasze procenty z lat.
W Twoim przykładzie bardzo drastycznie spadły średnie w kolejnych latach ale jednak wskazuje że w przypadku zmniejszenia kwoty bazowej, chociażby przez to że duża ilość nowych funkcjonariuszy obniży ją, emerytura może być dużo mniejsza .

oczywiście, słusznie

sam bym tego jaśniej nie opisał :)
 
Stefan 123- wyjaśniam, chodzi mi o podstawę prawną nabycia uprawnień emerytalnych.
Przeprowadzam interpretację (własną) przywołanych przepisów;
Art. 12 ust. 3 ustawy o emkach wszedł w życie od 1 stycznia 2018 r. (tak jak cała zmiana tej ustawy).
Tak więc osoby które ukończyły 55 r. życia i zostały zwolnione/przekształcone (czy czort jaki wie ale wywalone ze służby) przed wejściem w życie tego przepisu (jak i innych) nie były uprawnione do tej emeki na tej podstawie prawnej!!! Bo w chwili zwolnienia/przekształcenia przepis nie obowiązywał.
Dla tego przytaczam w art. 21 (Dz.U. z 2017 poz. 1321)
Art. 21. 1. Funkcjonariuszom Służby Celnej lub funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy zostali zwolnieni ze służby albo których stosunek służbowy został przekształcony albo wygasł w okresie od dnia 3 marca 2015 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przysługuje prawo do emerytury policyjnej na zasadach określonych w art. 15d lub art. 15e ustawy zmienianej w art. 1 w przypadku, gdy funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, we wskazanym wyżej okresie, spełniał przesłanki do nabycia prawa do emerytury określone w art. 12 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. W zakresie ustalania prawa do emerytury policyjnej funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, którzy złożyli wnioski o przyznanie emerytury w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie stosuje się art. 32 ust. 3a i 5 oraz art. 49a ustawy zmienianej w art. 1.
3. Wnioski złożone przez funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają bez rozpoznania przez organ emerytalny.
4. Decyzje w sprawie ustalenia prawa do emerytury policyjnej funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 2, zostaną wydane nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. 5. Jeżeli organ emerytalny nie ustali prawa do emerytury policyjnej w terminie określonym w ust. 4, jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia na zasadach określonych w art. 85 ust. 1, 1a i 2 ustawy zmienianej w art. 7.
Zwracam uwagę na ust. 1 i 3 ww. przepisu.
Ja zapytałem Sławka o ten jego wpis (bo poczułem się niepewnie) cyt.” Oczywiście. Miałem na myśli fszy spełniających wszystkie warunki w chwili zwolnienia.”( w chwili zwolnienie nie ma ukończonych 55 lat życia). Po analizie całej wymiany zdań w tym temacie śpię spokojnie, nie dotyczyła mojego przykładu (i mojego przypadku oczywiście ).
Pozdrawiam i pytam czy ktoś z ucywilnionych występował o emkę w tym przypadku – ja podam we wniosku o emkę tą podst. prawną czyli art. 21. Ust. 1 ustawy zmieniającej.
Ktoś ma inne propozycje?
 
Przepraszam Panie Przewodniczący, ale ponawiam pytanie, gdyż wszyscy w mojej opinii ucywilnieni funkcjonariusze po raz drugi dostali od jeszcze nam panującego "po Bożemu" KOPA, gdyż nawet jeśli mieli 5 lat policyjnych + 15 lat .... a nie mają 55 to nie mają szansy na emkę mundurową !!!!!!!!!!

Proszę o komentarz

Sławku, czy Związek ma jakiś pomysł dla ucywilnionych funkcjonariuszy, którzy nie spełniają warunku 55 lat ???
 
Mam informację od funkcjonariusza, który przeszedł na pełną emeryturę z SCS, czyli 75%, bo wcześniej był w innych formacjach mundurowych. Policzono mu emeryturę z lat 2006-2017 i wyszła w wysokości netto wyższej od pobieranego uposażenia. Można powiedzieć, że średnio wyższa o tyle, jakby doliczono trzynastkę.

Panie Sławku, ma Pan informację czy ten funkcjonariusz musiał spełnić warunek ukończenia 55 lat? Czy w związku, że zaczynał służbę w innej formacji mundurowej nie dotyczy go ten warunek?
 
Ponownie proszę o komentarz Przewodniczącego !?!?:confused:


Przepraszam Panie Przewodniczący, ale ponawiam pytanie, gdyż wszyscy w mojej opinii ucywilnieni funkcjonariusze po raz drugi dostali od jeszcze nam panującego "po Bożemu" KOPA, gdyż nawet jeśli mieli 5 lat policyjnych + 15 lat .... a nie mają 55 to nie mają szansy na emkę mundurową !!!!!!!!!!

Proszę o komentarz
 
Burack, co to za interpretacje? Nikt mi nie sygnalizował. Opisz może to na mojego maila, skąd taka interpretacja?
Gregor, obowiązują warunki panujące w formacji, z której odchodzi się na emeryturę, nabywa to prawo.
Post stefana123. Trzeba to dokładnie przeanalizować i zaproponować taką zmianę, by fsze nie byli stratni.

Ps. Proszę przed pytaniami przeanalizować korespondencję z ZER i jeśli nie ma już odpowiedzi na dane zagadnienie, bardzo proszę o zgłaszanie do Związku. Jesteśmy w dialogu z ZER i niezwłocznie będziemy wyjaśniać wszelkie nieznane i niewyjaśnione dotąd wątpliwości.
 
Back
Do góry