• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Obecnie kwota emerytury wynosi ok. 2.000 PLN..

to chyba zależy od średniej z 10 lat nie?

więc dla jednego 40% to będzie około 1200, a dla innego około 3000 nie?

2 000 to może średnia arytmetyczna albo mediana ale napewno nie przybliżona nawet z grubsza wysokość emki dla każdego !!!
 
Owszem 40% mamy po 15 latach pracy, czyli do do 2014. Osoba, której wyliczono emkę pracuje 27 lat. Podobnie jak ja 29 lat. Ilu jest że stażem 15 ?. Z pewnością nie osiągnęli wymaganego wieku ''55''.
 
Owszem 40% mamy po 15 latach pracy, czyli do do 2014. Osoba, której wyliczono emkę pracuje 27 lat. Podobnie jak ja 29 lat. Ilu jest że stażem 15 ?. Z pewnością nie osiągnęli wymaganego wieku ''55''.

Z całym szacunkiem Kreg ale czy zadałeś sobie trud przeczytania jednolitego tekstu ustawy emerytalnej ?
Twoje pytania o wojsko i ten staż to tak jakbyś się wczoraj urwał z choinki.
Na dzień dzisiejszy wszyscy zatrudnieni przed 1999 mamy 18 lat wysługi bo liczą nam służbę od 01.07.2000 czyli mianowania a wojsko liczy się po 2,6 % za rok czyli okres równorzędny.

Tekst jednolity ustawy , link poniżej.

http://zer.mswia.gov.pl/zer/prawo/3432,Ustawa-z-dnia-18-lutego-1994-r.html
 
Cytujesz dokładnie zalecenia MF, czyli od dnia mianowania, Tak kazano wpisywać składającym wniosek o emkę. Czym Twoim zdaniem jest to poparte ; ustawą cytat. Ustawę''Art. 15e. [Zasady obliczania emerytury dla funkcjonariuszy mianowanych do Służby Celnej po 14 września 1999 r.] Emeryturę dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2-3, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. lub których stosunek pracy został przekształcony w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej i którzy przed dniem 2 stycznia 1999 r. pełnili służbę, o której mowa w art. 15d ust. 2, lub byli zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4, oblicza się na zasadach określonych odpowiednio w art. 15 lub art. 15c.
 
Cytujesz dokładnie zalecenia MF, czyli od dnia mianowania, Tak kazano wpisywać składającym wniosek o emkę. Czym Twoim zdaniem jest to poparte ; ustawą cytat. Ustawę''Art. 15e. [Zasady obliczania emerytury dla funkcjonariuszy mianowanych do Służby Celnej po 14 września 1999 r.] Emeryturę dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2-3, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. lub których stosunek pracy został przekształcony w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej i którzy przed dniem 2 stycznia 1999 r. pełnili służbę, o której mowa w art. 15d ust. 2, lub byli zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4, oblicza się na zasadach określonych odpowiednio w art. 15 lub art. 15c.

Oczywiście jest stanowisko MF z którym będzie trzeba się zderzyć w Sądzie jeżeli ZER też przyjmie taką wykładnie.
 
Cytujesz dokładnie zalecenia MF, czyli od dnia mianowania, Tak kazano wpisywać składającym wniosek o emkę. Czym Twoim zdaniem jest to poparte ; ustawą cytat. Ustawę''Art. 15e. [Zasady obliczania emerytury dla funkcjonariuszy mianowanych do Służby Celnej po 14 września 1999 r.] Emeryturę dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2-3, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. lub których stosunek pracy został przekształcony w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej i którzy przed dniem 2 stycznia 1999 r. pełnili służbę, o której mowa w art. 15d ust. 2, lub byli zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4, oblicza się na zasadach określonych odpowiednio w art. 15 lub art. 15c.

Art. 15d. [Wysokość emerytury dla funkcjonariuszy mianowanych do Służby Celnej po 14 września 1999 r.]
1. Emerytura dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2-3, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15a.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, jeżeli przed dniem 2 stycznia 1999 r.:
1) pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej;
2) pełnił zawodową służbę wojskową;
3) pełnił służbę lub był zatrudniony w jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1-1c lub 3-4.

3. Zasady określone w ust. 1 i 2 dotyczą również funkcjonariuszy Służby Celnej, których stosunek pracy został przekształcony w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.

Zasadnicza służba wojskowa nie jest traktowana jako zawodowa służba wojskowa
 
Owszem 40% mamy po 15 latach pracy, czyli do do 2014. Osoba, której wyliczono emkę pracuje 27 lat. Podobnie jak ja 29 lat. Ilu jest że stażem 15 ?. Z pewnością nie osiągnęli wymaganego wieku ''55''.

i tu błądzisz

osobiście znam kilkanaście osób, które mają blisko albo ponad 55 lat

ich OGÓLNY staż pracy to około 30 lat

ale nie ma to znaczenia przy emce mundurowej

a to, czy służby ktoś ma 15 czy 18 lat SŁUŻBY nie ma większego znaczenia

pisanie że emka to około 2 000 zł to bzdura

to chyba zależy od średniej z 10 lat nie?

więc dla jednego 40% to będzie około 1200, a dla innego około 3000 nie?

2 000 to może średnia arytmetyczna albo mediana ale napewno nie przybliżona nawet z grubsza wysokość emki dla każdego !!!
 
i tu błądzisz

osobiście znam kilkanaście osób, które mają blisko albo ponad 55 lat

ich OGÓLNY staż pracy to około 30 lat

ale nie ma to znaczenia przy emce mundurowej

a to, czy służby ktoś ma 15 czy 18 lat SŁUŻBY nie ma większego znaczenia

pisanie że emka to około 2 000 zł to bzdura

to chyba zależy od średniej z 10 lat nie?

więc dla jednego 40% to będzie około 1200, a dla innego około 3000 nie?

2 000 to może średnia arytmetyczna albo mediana ale napewno nie przybliżona nawet z grubsza wysokość emki dla każdego !!!

Pozwolę się z Toba nie zgodzić Bolo, dla mnie to ma ogromne znaczenie czy liczą mi za 15 czy za 18 lat służby. Każdy rok ponad 15 lat to do emki 2,6%. 3 lata x 2,6 = 7,8% plus wojsko i już nie mam 40% ale 40 + 10,4 = 50,4% i to rzeczywiście daje mi na czysto już w dniu dzisiejszym 2000 ma rękę, zgodnie ze Sławka kalkulatorem. Ale i tak pomimo to najważniejsze dla nas to jest to czy uda się policjantom wywalczyć zniesienie 15a bo gdyby tak było to już dzisiaj tacy ludzie jak ja mają max emke mundurową.
 
Pozwolę się z Toba nie zgodzić Bolo, dla mnie to ma ogromne znaczenie czy liczą mi za 15 czy za 18 lat służby. Każdy rok ponad 15 lat to do emki 2,6%. 3 lata x 2,6 = 7,8% plus wojsko i już nie mam 40% ale 40 + 10,4 = 50,4% i to rzeczywiście daje mi na czysto już w dniu dzisiejszym 2000 ma rękę, zgodnie ze Sławka kalkulatorem. Ale i tak pomimo to najważniejsze dla nas to jest to czy uda się policjantom wywalczyć zniesienie 15a bo gdyby tak było to już dzisiaj tacy ludzie jak ja mają max emke mundurową.

nie o to w moim poście chodziło

indywidualnie dla emki to ma znaczenie, tak jak ilość lat służby ma znaczenie

ale pisanie że emka to około 2 000 zł to bzdura

podobnie jak to, że jeśli ktoś ma 15 lat służby to nie ma 55 lat wieku

albo że jekiekolwiek znaczenie ma ogólny staż PRACY

taki z grubsza był sens mojego postu
 
i tu błądzisz

osobiście znam kilkanaście osób, które mają blisko albo ponad 55 lat

ich OGÓLNY staż pracy to około 30 lat

ale nie ma to znaczenia przy emce mundurowej

a to, czy służby ktoś ma 15 czy 18 lat SŁUŻBY nie ma większego znaczenia

pisanie że emka to około 2 000 zł to bzdura

to chyba zależy od średniej z 10 lat nie?

więc dla jednego 40% to będzie około 1200, a dla innego około 3000 nie?

2 000 to może średnia arytmetyczna albo mediana ale napewno nie przybliżona nawet z grubsza wysokość emki dla każdego !!!

Kumpel poszedł od 1 marca. Stanowisko st.specjalista. Otrzymał 1.590 PLN
 
"Kumpel" otrzymuje prawdopodobnie przejsciowe świadczenie w wysokości 40% uposażenia.
Po decyzji zakładu emerytalnego dostanie emeryturę we właściwej wysokości. Dojdzie mu ok. 10% (ale liczone ze średniej za 10 lat) lub około 15% jeśli był w wojsku (2 lata)
 
W oparciu o treść art. 25 ustawy o zmianie ustawy ... „zwolnionemu funkcjonariuszowi jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, w której funkcjonariusz pełnił służbę, wypłaca co miesiąc świadczenie w wysokości 40% średniego uposażenia funkcjonariusza obliczonego na zasadach określonych w art. 18f.
Metodologia wyliczeń podstawy wymiaru emerytury- wskazana w art.18f jest tożsama z zasadami wykorzystywanymi do naliczenia świadczeń przejściowych. W tym konkretnym przypadku, jako byłemu st. specjaliście podano kwotę1.590 PLN
Czyli 1.590 : 40 = 39,75, stąd wiemy, że 1% to 39,75 PLN
Zakładając hipotetycznie, że zwolnił się sam /czy w wyniku czystek został zwolniony/ po lipcu 2017 roku i przyjmując kontrowersyjną datę mianowania do służby lipiec roku 2000, to jego staż opiewa na pełne 17 lat, więc organ emerytalny (ZER) ustalając prawo do emerytury policyjnej może „doliczyć” 2 lata, licząc po 2,6 % (5,2%), w efekcie czego jego emerytura wyniesie 1796,70PLN ( 45,2 x 39,75)
Skąd zatem miałoby mu dojść 10%, o którym napisał kolega@PJS ? Tym bardziej 15%? Zwłaszcza że zasadnicza służba wojskowa w przypadku celników podlega wliczeniu, po 2,6% tylko i wyłącznie w określonej sytuacji tj. wnioskodawca musiałby podchodzić pod przepis art.15d ust.2 ustawy zaopatrzeniowej.

Moje obawy budzi inny zapis mówiący, iż „ w przypadku wypłacenia świadczenia pieniężnego w kwocie wyższej niż kwota ustalonej emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, nadwyżka wypłaconego świadczenia pieniężnego nie podlega zwrotowi”. Czyli co? Skoro Izba nie wypłaca więcej niż 40%. To w jaki sposób może powstać różnica na niekorzyść płatnika?
 
...
Moje obawy budzi inny zapis mówiący, iż "€ž w przypadku wypłacenia świadczenia pieniężnego w kwocie wyższej niż kwota ustalonej emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, nadwyżka wypłaconego świadczenia pieniężnego nie podlega zwrotowi"€. Czyli co? Skoro Izba nie wypłaca więcej niż 40%. To w jaki sposób może powstać różnica na niekorzyść płatnika?


Sam cytowałeś, że Izba "wypłaca co miesiąc świadczenie w wysokości 40% średniego uposażenia".

Tu wystarczy, że ktoś zarabiał w cle mniej, niż ŚREDNIO (obawiam się, że większość tak ma) ...
 
Niech mi ktoś durnemu wytłumaczy w końcu jak jest . Jeśli przyjąłem się do cła przed 14.09.1999 to nie obowiązuje mnie pkt 15d ustawy o emeryt mund czy obowiązuje? Czy będę miał zatem wliczone lata przed 99 do wysokości emerytury czy nie?
 
Niech mi ktoś durnemu wytłumaczy w końcu jak jest . Jeśli przyjąłem się do cła przed 14.09.1999 to nie obowiązuje mnie pkt 15d ustawy o emeryt mund czy obowiązuje? Czy będę miał zatem wliczone lata przed 99 do wysokości emerytury czy nie?


Nie daj się i nie bierz się sam - tak szybko - za "durnia"!

Owszem, za takich usiłują nas mieć ci "na górze", grzebiąc bezprawnie
w ustawach, nie licząc się z prawem nabytym.

Niestety, trzeba duuużo cierpliwości, by dojść do Prawdy.

Na razie nikt nie da Ci 100% pewności w odpowiedzi, gdyż:
"jak jest" - nie rozstrzygają przecież interpretacje MF'u;
"jak być powinno" - wykonawcy prawa starają się "obchodzić";
"jak będzie" - okaże się prawdopodobnie po pierwszych kilkunastu
prawomocnych wyrokach, o ile choć kilkanaście osób podejmie się
(i nie przerwie) starań o należne prawa ...

 
Mamy już pierwsze renty policyjne zatwierdzone przez ZER. Dlaczego nikt się nie pochwalił? ☺
Usłyszałem też dzisiaj zapewnienie co do przyspieszenia w sprawie emerytur policyjnych.
Renty dot. fszy SCS po dniu 1.01.2018, nie ucywilnionych fszy. W sprawie prawa ucywilnionych i wygaszonych do renty przedstawiłem dodatkową argumentację prawną, którą powtórzę na piśmie i ZER się odniesie.
Czekam też na Wasze zgłoszenia wszelkich innych problemów/zagadnień, patrz strona główna.
 
Mamy już pierwsze renty policyjne zatwierdzone przez ZER. Dlaczego nikt się nie pochwalił? ☺
Usłyszałem też dzisiaj zapewnienie co do przyspieszenia w sprawie emerytur policyjnych.
Renty dot. fszy SCS po dniu 1.01.2018, nie ucywilnionych fszy. W sprawie prawa ucywilnionych i wygaszonych do renty przedstawiłem dodatkową argumentację prawną, którą powtórzę na piśmie i ZER się odniesie.
Czekam też na Wasze zgłoszenia wszelkich innych problemów/zagadnień, patrz strona główna.

czy wiadomo jak ZER MSWiA interpretuje przeniesienie z KASu do SG jeśli przyjęcie do przekształconej SC nastąpiło przed 1 stycznia 2013 roku . Rozumiem że pomimo tegorocznej daty przeniesienia do SG to będę traktowany jako zatrudniony na starych zasadach i będzie obowiązywać tylko 15 lat bez wymogów dot. wieku?
 
Back
Do góry