• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

sprawa orzecznictwa o podwyższenie emerytury lub otrzymania renty

Czy ktoś z funkcjonariuszy stawał na rejonowej komisji lekarskiej i otrzymał grupę inwalidzką w związku ze służbą i od jakiej daty, czy zwolnienia ze służby, czy od daty badania przez w/w komisję.
 
Czyli jak nie masz 60 - dla kobiet i 65 dla mężczyzn a przeszedłeś na emeryturę ZER to rekommpensata za szczególne warunki należy się z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego tak dla kobiet jak i dla mężczyzn proporcjonalnie do osiągniętego wieku. Zatem decyzja o przejściu na emeryturę zależy jedynie od osoby. W/g mnie lepiej przejść na początek na ZER a potem składać papiery do ZUS. Tyle w temacie.
 
Jak będzie traktowana rekompensata za pracę w szczególnym charakterze -Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
Dzień dobry,

jeżeli nabędzie Pan prawo do emerytury z MSWiA, nie nabędzie Pan prawa do rekompensaty.
Dotyczy to emerytury z ZUS za lata do 2000 r i rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze (minimum 15 lat) - podstawą wyliczenia emerytury pozostaje kapitał początkowy - zus pozbawia rekompensaty i przygarnie składki od 2000 roku

Ja pisałem w tej sprawie do konsultanta COT . Uzyskałem informację że trwają prace konsultacyjne w centrali ZUS .Odpowiedź mają mi przysłać pod koniec marca 2019 r. A według mnie jeżeli ktoś spełnia wszystkie kryteria do rekompensaty do kapitału początkowego jeszcze przed 2000 rokiem . A emerytura cząstkowa z ZUS jest liczona do roku 2000r .To na jakiej podstawie prawnej zus pozbawia tą rekompensatę .Przecież jeżeli ktoś ma dokumenty że pracuje w warunkach szczególnych i spełnia wszystkie kryteria uzyskania jej jeszcze przed 2000 r .To po 2000 r może już nigdzie nie pracować . po uzyskaniu wieku emerytalnego z ZUS mężczyzna 65 lat kobieta 60 lat rekompensata się należy. Sam fakt że otrzymujesz emeryturę MSWiA liczoną od aktu mianowania w moim przypadku czerwiec 2000 r nie powinna powodować pozbawienia rekompensaty do kapitału początkowego. Ale zobaczymy czas pokaże .Gdyby Zus nie uwzględnił mi rekompensatę odwołam się do sądu
 
Czyli jak nie masz 60 - dla kobiet i 65 dla mężczyzn a przeszedłeś na emeryturę ZER to rekommpensata za szczególne warunki należy się z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego tak dla kobiet jak i dla mężczyzn proporcjonalnie do osiągniętego wieku. Zatem decyzja o przejściu na emeryturę zależy jedynie od osoby. W/g mnie lepiej przejść na początek na ZER a potem składać papiery do ZUS. Tyle w temacie.

Nie rozumię stwierdzenia proporcjonalnie do osiągniętego wieku .Rekompensata do kapitału początkowego za pracę w szczególnych warunkach jeżeli spełniasz wszystkie kryteria się należy z ustawy .Musisz tylko o nią wnioskować sam gdy składasz wniosek o emeryturę ZUS. Zgodnie z ustawą jest odpowiedni wzór do obliczenia tej rekompensaty. wzór jest określony w ustawie
 
Ja pisałem w tej sprawie do konsultanta COT . Uzyskałem informację że trwają prace konsultacyjne w centrali ZUS .Odpowiedź mają mi przysłać pod koniec marca 2019 r. A według mnie jeżeli ktoś spełnia wszystkie kryteria do rekompensaty do kapitału początkowego jeszcze przed 2000 rokiem . A emerytura cząstkowa z ZUS jest liczona do roku 2000r .To na jakiej podstawie prawnej zus pozbawia tą rekompensatę .Przecież jeżeli ktoś ma dokumenty że pracuje w warunkach szczególnych i spełnia wszystkie kryteria uzyskania jej jeszcze przed 2000 r .To po 2000 r może już nigdzie nie pracować . po uzyskaniu wieku emerytalnego z ZUS mężczyzna 65 lat kobieta 60 lat rekompensata się należy. Sam fakt że otrzymujesz emeryturę MSWiA liczoną od aktu mianowania w moim przypadku czerwiec 2000 r nie powinna powodować pozbawienia rekompensaty do kapitału początkowego. Ale zobaczymy czas pokaże .Gdyby Zus nie uwzględnił mi rekompensatę odwołam się do sądu

Jeżeli do daty mianowania na mundurowego (2000r.) masz przepracowane w warunkach szczególnych 15 kolejnych lat bez przerw(okresy na L4 odejmuje się) to do emerytury pobieranej z ZUS zawsze dostaniesz dodatek za pracę w warunkach szczególnych.
 
Jeżeli do daty mianowania na mundurowego (2000r.) masz przepracowane w warunkach szczególnych 15 kolejnych lat bez przerw(okresy na L4 odejmuje się) to do emerytury pobieranej z ZUS zawsze dostaniesz dodatek za pracę w warunkach szczególnych.

Z dużym stażem w Cle kolokwialnie pisząc jedynym rozwiązaniem jest walka jak w Straży Pożarnej o zaliczenie lat pracy bo te same czynności wykonywali. Dwóch emerytur nie dostaniecie. Inna opcja czekać do 60/65 lub brać co dają z mundurowej.
 
Sławek czy to prawda co wieść gminno-powiatowa niesie czy to prawda że pracują nad zniesieniem 55 lat w cle czy scs ale 25 lat służby od daty mianowania i wtedy 60% emerytury ma przysługiwać? Bardzo proszę o informację. Jeśli to prawda to slandal! Mam nadzieję że to plotka.
 
To chyba piszesz o zatrudnionych od 2013 r. Stanowisko MF znamy. Chca liczyc od 1999 r od 15 wrzesnia, ale widze ze wszyscy na forum licza od mianowania. Moze przywykli do wczesniejszej interptetacji.
 
To chyba piszesz o zatrudnionych od 2013 r. Stanowisko MF znamy. Chca liczyc od 1999 r od 15 wrzesnia, ale widze ze wszyscy na forum licza od mianowania. Moze przywykli do wczesniejszej interptetacji.
Szanowny Mil czy przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem? To są poważne sprawy. Jeśli plota jest taka coś w tym jest. Dlatego proszę Sławka o ustosunkowanie się do tej "ploty".
 
Sławek czy to prawda co wieść gminno-powiatowa niesie czy to prawda że pracują nad zniesieniem 55 lat w cle czy scs ale 25 lat służby od daty mianowania i wtedy 60% emerytury ma przysługiwać? Bardzo proszę o informację. Jeśli to prawda to slandal! Mam nadzieję że to plotka.

25 x 2.6% to 65%
a nie 60.
Poza tym może dotyczyć, jak już pisał Mil , funkcjonariuszy przyjętych po 2013r.
Nie wyobrażam sobie by ktoś wpadł na taki pomysł w sytuacji zapaści personalnej służb mundurowych w Polsce.
Moim zdaniem to zwykła plotka, albo gorzej - wrzutka ludzi sondujących opinię środowiska na ten temat.
 
Ostatnia edycja:
25 x 2.6% to 65%
a nie 60.
Poza tym może dotyczyć, jak już pisał Mil , funkcjonariuszy przyjętych po 2013r.
Nie wyobrażam sobie by ktoś wpadł na taki pomysł w sytuacji zapaści personalnej służb mundurowych w Polsce.
Moim zdaniem to zwykła plotka, albo gorzej - wrzutka ludzi sondujących opinię środowiska na ten temat.

Na stronie Komendy Głównej SG macie projekt ujednolicony na dzień 05.03.2019r. więc już po poprawkach zgłoszonych przez SSCS z poprawkami dot.innych służb MSWiA plus SW
 
Ostatnia edycja:
25 x 2.6% to 65%
a nie 60.
Poza tym może dotyczyć, jak już pisał Mil , funkcjonariuszy przyjętych po 2013r.
Nie wyobrażam sobie by ktoś wpadł na taki pomysł w sytuacji zapaści personalnej służb mundurowych w Polsce.
Moim zdaniem to zwykła plotka, albo gorzej - wrzutka ludzi sondujących opinię środowiska na ten temat.

Kto wpadł na pomysł 5 kontrolne 40% po 15 latach pracy ale wiek 55? Co ty bredzisz o sądowaniu. Człowieku nie widzisz co się dzieje. Wyobraź sobie i nie dorabiaj ideologii o kakichś zapaściach.
 
Spokojnie @zmotywowany. Naprawdę "ruszają" Cię takie ploty ?!

To może być dopuszczalne wyłącznie dla zatrudnionych od 2013 roku. Nie zapominaj, że mimo
chęci MF'u dokopania nam gdzie tylko się da, to muszą się liczyć z tendencją ujednolicania
praw dla mundurowych, a nie ponownego lub dodatkowego różnicowania.

Wyobraź sobie, że taką "propozycję", rząd składa policjantom ... :))

 
Bardzo chcę tego zniesienia 55, ale zaczynam się obawiać czy mi pikawa nie pęknie ze szczęścia :)
Jestem już tak wypalony, że gdyby mi dziś kierownik zmiany powiedział , siadaj tu chłopie i masz zakaz jakiejkolwiek pracy przez 12 godzin i tak za każdym razem, to i tak o niczym nie marze jak o zniesieniu 55 i uwolnieniu się od tego syfu!
 
Bardzo chcę tego zniesienia 55, ale zaczynam się obawiać czy mi pikawa nie pęknie ze szczęścia :)
Jestem już tak wypalony, że gdyby mi dziś kierownik zmiany powiedział , siadaj tu chłopie i masz zakaz jakiejkolwiek pracy przez 12 godzin i tak za każdym razem, to i tak o niczym nie marze jak o zniesieniu 55 i uwolnieniu się od tego syfu!

Nie dziwota.
Znam osobę z karnego złożyła wniosek dzień po ukończeniu 55 i ma swoje 2100 netto i już pracuję gdzie indziej po miesiącu dziwi się że tyle wytrzymała w tym mordzorze.
Ja mam emke od stycznia i dalej ciągną wózek W KAS.
HIHI.
ŻYCZĘ INNYM (UCYWILNIONYM) W LIPCU DOBREJ ZMIANY I WYSOKIEGO OSTATNIEGO UPOSAŻENIA LUB SREDNIEGO UPOSAŻENIA JAKO PODSTAWY EMIKI😎
 
Bardzo chcę tego zniesienia 55, ale zaczynam się obawiać czy mi pikawa nie pęknie ze szczęścia :)
Jestem już tak wypalony, że gdyby mi dziś kierownik zmiany powiedział , siadaj tu chłopie i masz zakaz jakiejkolwiek pracy przez 12 godzin i tak za każdym razem, to i tak o niczym nie marze jak o zniesieniu 55 i uwolnieniu się od tego syfu!
Zniesienie 55 lat to oczywista potrzeba środowiska. Chyba i MF zrozumiało, iż
zniesienie wieku to możliwość przejścia na emkę w sytuacji gdy zdrowie nie pozwoli dalej tyrać w trzy zmiany. Każdy kto da radę będzie pracował nadal bo emerytura w wysokości ok 50% poborów to zbyt dużo żeby umrzeć a za mało aby żyć.
 
"Znam osobę z karnego złożyła wniosek dzień po ukończeniu 55 i ma swoje 2100 netto i już pracuję gdzie indziej po miesiącu dziwi się że tyle wytrzymała w tym mordzorze."
Dokładnie tak Piotrp. Biorę ile tam wyjdzie i sobie dorobię. Im szybciej odejdę tym więcej sił znajdę dla innej pracy. Nigdy więcej pracy na rzecz tego państwa.
 
Back
Do góry