• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

dokładnie o to mi chodziło

a przytyki stefana to spekulacje, do tego nietrafione

sam byłem w woju, wiem że wtedy marynarki było 3 lata

potem stopniowo skracali



to było do tych, co jednak nie zrozumieli, a teraz ponownie:

co to znaczy : "3 lata wojska w marynarce"?

był zawodowym?

służba zasadnicza mu się wlicza?

Sorry ale tak naprawdę nie wiadomo o co Ci chodzi?
Było wałkowane na tym forum o zasadniczej służbie wojskowej że się wlicza jako służba równorzędna , dodatkowo jest zapis w ustawie oraz wyjaśnienia z ZER.
 
Sorry ale tak naprawdę nie wiadomo o co Ci chodzi?
Było wałkowane na tym forum o zasadniczej służbie wojskowej że się wlicza jako służba równorzędna , dodatkowo jest zapis w ustawie oraz wyjaśnienia z ZER.

aaa

no to ok

trochę chorowałem i mogło mi umknąć

ale w każdym razie teraz mam jasność

poza tym wczoraj sięgnąłem do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy - do niej odwołuje się nasza ustawa emerytalna

i jest tak jak piszesz

zasadnicza wlicza się do stażu służby

kto pyta - wstydzi się raz

kto nie wie i nie zapyta - wstydzi się całe życie
 
Wlicza się oczywiście, ale tu trzeba uważać. Mamy dwa pojęcia "wliczenie do nabycia prawa" oraz "wliczenie do stażu służby". Zasadnicza wlicza się tylko do stażu a ZAWODOWA do nabycia i stażu.
Jeśli jest inaczej to proszę o obsztorcowanie mnie.
 
Wlicza się oczywiście, ale tu trzeba uważać. Mamy dwa pojęcia "wliczenie do nabycia prawa" oraz "wliczenie do stażu służby". Zasadnicza wlicza się tylko do stażu a ZAWODOWA do nabycia i stażu.
Jeśli jest inaczej to proszę o obsztorcowanie mnie.

Póki co wszyscy funkcjonariusze SC oraz SCS nabywają prawo do emerytury mundurowej zgodne z art. 12. ust. 1 i ust. 2 po osiągnięciu wieku 55 i tych nieszczęsnych 5 lat zadań policyjnych lub służby w SCS i oczywiście 15 lat stażu w SC lub łącznie w SCS dla przyjętych przed 01. 01.2013 r.

Natomiast wyliczenie emerytury dla tych funkcjonariuszy którzy przed 02. 01. 1999 pełnili służbę w innych formacjach mundurowych , między innymi zawodowa służba wojskowa , kandydacka w SG , następuje na podst. art. 15 ustawy emerytalnej. Im liczy się wszystko.

Dla pozostałych wyliczenie emerytury następuję na podst. art. 15 a czyli powinno być od 15.09.1999 , a MF forsuje datę mianowania czyli od 01.07.2000 r. Za wcześniejsze lata druga emerytura z ZUS.

Zasadnicza służba wojskowa nie jest traktowana jako zawodowa służba wojskowa natomiast jest traktowana jako równorzędna.
 
Ostatnia edycja:
Póki co wszyscy funkcjonariusze SC oraz SCS nabywają prawo do emerytury mundurowej zgodne z art. 12. ust. 1 i ust. 2 po osiągnięciu wieku 55 i tych nieszczęsnych 5 lat zadań policyjnych lub służby w SCS i oczywiście 15 lat stażu w SC lub łącznie w SCS dla przyjętych przed 01. 01.2013 r.

Natomiast wyliczenie emerytury dla tych funkcjonariuszy którzy przed 02. 01. 1999 pełnili służbę w innych formacjach mundurowych , między innymi zawodowa służba wojskowa , kandydacka w SG , następuje na podst. art. 15 ustawy emerytalnej. Im liczy się wszystko.

Dla pozostałych wyliczenie emerytury następuję na podst. art. 15 a czyli powinno być od 15.09.1999 , a MF forsuje datę mianowania czyli od 01.07.2000 r. Za wcześniejsze lata druga emerytura z ZUS.

A jak się nabywa prawa jak jest 7,5 celnictwa(5 lat zwalczania) i 7,5 policji czy straży pożarnej czy SG i odwrotnie?
 
Nabywa się normalnie. Zakładam, że chodzi o przypadek kiedy przed SC lub SCS ktoś był w innej służbie.
Emerytura się oczywiście należy.
Ja osobiście mam tylko wątpliwość o zapis dotyczący wyliczenia tzn te nieszczęsne "kolejne 10 lat służby".
Jak zakład emerytalny MSW poradzi są z takim rebusem? Przecież może się tak zdażyć, że ktoś może nie mieć ciągiem 10 lat służby. Np 8 lat był w Policji, później np 2 lata w cywilu i później 8 lat w cle. (przerw może być oczywiście więcej)
Co w takim przypadku?
Przerwa mogła też wynikać np z ucywilnienia: np celnik po 9 latach został ucywilniony i po paru miesiącach wrócił do munduru (są takie przypadki). za 6 lat będzie miał ponad 15 lat służby, ale nie będzie miał 10 lat ciągiem.
 
A jak się nabywa prawa jak jest 7,5 celnictwa(5 lat zwalczania) i 7,5 policji czy straży pożarnej czy SG i odwrotnie?

No niezły galimatias.
Poniżej podaję link do orzeczenia sądowego odnośnie właśnie takiej hybrydy i zasad naliczania lat i wysokości emerytury w odniesieniu do funkcjonariusza straży pożarnej, który połączył właśnie lata z dwóch służb.

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001521_III_AUa_001475_2014_Uz_2015-11-04_001

Natomiast czytając wyjaśnienie z ZER odnośnie SC i SCS można łączyć służby ale trzeba pierwsze spełnić warunek 5 lat zadań policyjnych. Poniżej link:

https://celnicy.pl/showthread.php/6624-Emerytury-!!!/page1536 - post BlackJack
 
No niezły galimatias.
Poniżej podaję link do orzeczenia sądowego odnośnie właśnie takiej hybrydy i zasad naliczania lat i wysokości emerytury w odniesieniu do funkcjonariusza straży pożarnej, który połączył właśnie lata z dwóch służb.

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001521_III_AUa_001475_2014_Uz_2015-11-04_001

Natomiast czytając wyjaśnienie z ZER odnośnie SC i SCS można łączyć służby ale trzeba pierwsze spełnić warunek 5 lat zadań policyjnych. Poniżej link:

https://celnicy.pl/showthread.php/6624-Emerytury-!!!/page1536 - post BlackJack

link prowadzi na TĘ stronę
 
No niezły galimatias.
Poniżej podaję link do orzeczenia sądowego odnośnie właśnie takiej hybrydy i zasad naliczania lat i wysokości emerytury w odniesieniu do funkcjonariusza straży pożarnej, który połączył właśnie lata z dwóch służb.

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001521_III_AUa_001475_2014_Uz_2015-11-04_001

Natomiast czytając wyjaśnienie z ZER odnośnie SC i SCS można łączyć służby ale trzeba pierwsze spełnić warunek 5 lat zadań policyjnych. Poniżej link:

https://celnicy.pl/showthread.php/6624-Emerytury-!!!/page1536 - post BlackJack

Chwała za zaangażowanie ale zasadnicza służba wojskowa nie jest wliczana do nabycia tylko do wymiaru(wysokości),znam przypadki że ludzie służyli w SC (granica) i w latach 2005-2010 przeszli do służb z zaopatrzeniem emerytalnym lub odwrotnie byli w służbach emerytalnych i wylądowali w celnictwie z różnych powodów.
 
Nabywa się normalnie. Zakładam, że chodzi o przypadek kiedy przed SC lub SCS ktoś był w innej służbie.
Emerytura się oczywiście należy.
Ja osobiście mam tylko wątpliwość o zapis dotyczący wyliczenia tzn te nieszczęsne "kolejne 10 lat służby".
Jak zakład emerytalny MSW poradzi są z takim rebusem? Przecież może się tak zdażyć, że ktoś może nie mieć ciągiem 10 lat służby. Np 8 lat był w Policji, później np 2 lata w cywilu i później 8 lat w cle. (przerw może być oczywiście więcej)
Co w takim przypadku?
Przerwa mogła też wynikać np z ucywilnienia: np celnik po 9 latach został ucywilniony i po paru miesiącach wrócił do munduru (są takie przypadki). za 6 lat będzie miał ponad 15 lat służby, ale nie będzie miał 10 lat ciągiem.

To znaczy jak normalnie jako Policjant czy jako celnik bo różnica jest kolosalna.
 
Wg. mnie, jeśli służbą z której odchodzi się na emeryturę jest SC-S, normalnie oznacza niestety jak CELNIK (czy też celnoskarbownik)
 
Wg. mnie, jeśli służbą z której odchodzi się na emeryturę jest SC-S, normalnie oznacza niestety jak CELNIK (czy też celnoskarbownik)
Nie wiadomo bo,wystarczy przyjąć się na jeden dzień do policji i ?,dzień co tam na godzinę. Można odchodzić z cywila czyli de facto nie jesteś żadnym funkcjonariuszem(odchodzenie z cywila już gubi kolejność aczkolwiek istnieją zapisy przyjęty po raz pierwszy lub przed).Jest to zagadka i temat do rozważań dla prawników. Możesz wnioskować 5 lat po zwolnieniu z służby o emeryturę mundurową.
Bo tak 7,5 celnictwa i 7,5 policji zwalniasz i odwrotnie się i za piec lat jesteś cywil i wnioskujesz na emeryturę jako cywil-- kolejność zagubiona i wychodzi nieistotna.
W tych starych naszych pomostówkach czy szczególnych warunkach było że do któregos roku musiałes miec okreslona liczbę lat i wtedy łapałeś sie na wczesniejsza tu no jest to zagadka nie ma ha.
 
Ostatnia edycja:
Podzielam Twoje wątpliwości digital411 jednak stanowisko ZER MSWiA jest takie jak napisał PJS.
 
Podzielam Twoje wątpliwości digital411 jednak stanowisko ZER MSWiA jest takie jak napisał PJS.

A jakie napisali bo na ten temat nic doczytać się nie mogę.
Jakim jesteś funkcjonariuszem jak masz 14 lat Policji i rok SC( czy to kwalifikuje cie że jesteś funkcjonariuszem SC czy SCS czy Policji ?) a potem wracasz znowu do Policji,z tych ich wyjaśnień doczytałem że wliczają celnictwo od 5 lat pod warunkiem ze są zadaniowo Policyjne.
Jest to temat dla sadów administracyjnych na pewno.Jest podstawowe pytanie co to jest być funkcjonariuszem SC czy SCS w rozumieniu ustawy zaopatrzeniowej i nie jest to oczywiste.
 
Ostatnia edycja:
Przed 1999r. służyłem prawie 10 lat w Policji. Zwolniłem się i po 3 miesiącach zatrudniłem w SC. Do dzisiaj jestem funkcjonariuszem SC-S. Mam 30 lat wysługi, niestety nie mam jeszcze wieku 55 lat. Zdaniem ZER MSWiA odchodząc na emeryturę ze Służby Celno-Skarbowej trzeba spełniać warunki określone w art.12 ust.1 i 2 Ustawy, tj. legitymować się co najmniej 15-letnim okresem służby łącznie z okresami równorzędnymi ze służbą, mieć ukończone 55 lat życia oraz posiadać w stażu służby co najmniej 5 lat przy wykonywaniu "zadań". Taką odpowiedź otrzymałem na swoje indywidualne zapytanie do ZER. Przy takiej interpretacji "kadry" nie przyjmą "dobrowolnie" mojego wniosku o emeryturę. Musiałbym się po prostu zwolnić i po negatywnej decyzji ZER walczyć w sądach, ale że nie za bardzo odpowiada mi walka w sądach z pozycji bezrobotnego więc służę dalej...
 
Przed 1999r. służyłem prawie 10 lat w Policji. Zwolniłem się i po 3 miesiącach zatrudniłem w SC. Do dzisiaj jestem funkcjonariuszem SC-S. Mam 30 lat wysługi, niestety nie mam jeszcze wieku 55 lat. Zdaniem ZER MSWiA odchodząc na emeryturę ze Służby Celno-Skarbowej trzeba spełniać warunki określone w art.12 ust.1 i 2 Ustawy, tj. legitymować się co najmniej 15-letnim okresem służby łącznie z okresami równorzędnymi ze służbą, mieć ukończone 55 lat życia oraz posiadać w stażu służby co najmniej 5 lat przy wykonywaniu "zadań". Taką odpowiedź otrzymałem na swoje indywidualne zapytanie do ZER. Przy takiej interpretacji "kadry" nie przyjmą "dobrowolnie" mojego wniosku o emeryturę. Musiałbym się po prostu zwolnić i po negatywnej decyzji ZER walczyć w sądach, ale że nie za bardzo odpowiada mi walka w sądach z pozycji bezrobotnego więc służę dalej...
Masz prawo złożyć wniosek o emeryturę do zer a oni muszą wystawić decyzję to można i trzeba skarżyć,adwokat itp.Osobiście zalecam poczekać na orzeczenie TK może w tym roku bo już to trochę leży ,jest to niejasność dlaczego chcą dopisać policję do sc a nie odwrotnie,zwalniać się nie musisz,wszystko niestety trzeba wydrzeć sami nie dadzą.
 
Przed 1999r. służyłem prawie 10 lat w Policji. Zwolniłem się i po 3 miesiącach zatrudniłem w SC. Do dzisiaj jestem funkcjonariuszem SC-S. Mam 30 lat wysługi, niestety nie mam jeszcze wieku 55 lat. Zdaniem ZER MSWiA odchodząc na emeryturę ze Służby Celno-Skarbowej trzeba spełniać warunki określone w art.12 ust.1 i 2 Ustawy, tj. legitymować się co najmniej 15-letnim okresem służby łącznie z okresami równorzędnymi ze służbą, mieć ukończone 55 lat życia oraz posiadać w stażu służby co najmniej 5 lat przy wykonywaniu "zadań". Taką odpowiedź otrzymałem na swoje indywidualne zapytanie do ZER. Przy takiej interpretacji "kadry" nie przyjmą "dobrowolnie" mojego wniosku o emeryturę. Musiałbym się po prostu zwolnić i po negatywnej decyzji ZER walczyć w sądach, ale że nie za bardzo odpowiada mi walka w sądach z pozycji bezrobotnego więc służę dalej...


Chwilunia ...

1. - JESZCZE NIE JESTEŚ uprawniony do EM'ki jako FC (FC-S) - to PRAWDA !!

ale ...

2. - JUŻ JESTEŚ uprawniony do EM'ki jako BYŁY FP (FM).

Wysłużone lata w celnictwie są tożsamym, ale jednocześnie WTÓRNYM (więc dodatkowym)
uprawnieniem wobec istnienia UPRAWNIENIA PIERWOTNEGO - przy zbiegu tych dwu uprawnień,
tak można się sprzeczać o rację.

Tylko, że w tym wypadku, uprawnienia się nie "zbiegają", a jedynie "zawieszone" uprawnienie
byłego policjanta, zostaje uzupełnione PONAD PRÓG spełnienia wymogów do uzyskania uprawnienia ...

 


Chwilunia ...

1. - JESZCZE NIE JESTEŚ uprawniony do EM'ki jako FC (FC-S) - to PRAWDA !!

ale ...

2. - JUŻ JESTEŚ uprawniony do EM'ki jako BYŁY FP (FM).

Wysłużone lata w celnictwie są tożsamym, ale jednocześnie WTÓRNYM (więc dodatkowym)
uprawnieniem wobec istnienia UPRAWNIENIA PIERWOTNEGO - przy zbiegu tych dwu uprawnień,
tak można się sprzeczać o rację.

Tylko, że w tym wypadku, uprawnienia się nie "zbiegają", a jedynie "zawieszone" uprawnienie
byłego policjanta, zostaje uzupełnione PONAD PRÓG spełnienia wymogów do uzyskania uprawnienia ...

Dokładnie dlaczego dopisali wybiórczo policję do sc a nie odwrotnie,sąd chłopie chyba że orzeczenie TK to wyjaśni.
 
Back
Do góry