• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Masz rację, poprawki znoszą warunek 55lat,ale nawet jeżeli wejdą w życie, to będą obowiązywały od dnia uchwalenia, czyli nie będą tyczy osób przed tą datą ucywilnionych.
 
Cieszcie się, że macie taki problem...
...
Sławku, co robisz dla tych ludzi?


Maleńka uwaga - WSZYSCY zostali "ucywilnieni" niesłusznie !!

CO jeszcze można robić, nie będąc członkiem "ekipy rządowej" ??
 
Kandydat WZP na twoje pytanie odpowidziala Honorcia i to wszystko w tym temacie. A poza tym jak Ty sobie wyobrażasz, ze osoby które pełniły służbę przez przez prawie cale swoje życie i maja naliczone składki i kapitał początkowy w ZUS i teraz nagle Państwo zmusz ich do przejścia na emke mundurowa, która byłaby o co najmniej połowę mniejsza ?. No chyba coś nie tak.
 
Skorpion nikt Cię nie zmusza do przejścia na emkę mundurową, możesz dymać do 65 a potem iść na emkę ZUS i nie marudź już, jaka Tobie wielka krzywda sie dzieje.
 
Skorpionie1 dziękuje za podpowiedź. Jestem nią zaskoczony. Nie spodziewałem się, że przy wyborze emki ZUS po ewentualnym ucywilnieniu się na własne życzenie za powiedzmy 3 lata (osiągając 55 lat) zakład pracy będzie musiał uzupełnić te składki. Po Twoim wpisie powstała dyskusja, że nie masz racji, ale są też tacy którzy twierdzą, że ją masz. Przedyskutuje to z koleżanką z ZUS. Obawiam się, że to nie jest tak kolorowo, że zakład pracy uzupełni te składki, ale oby tak było.
 
Oszukany dziękuję za zrozumienie tego, co chciałem przekazać w ramach dyskusji. Weź też pod uwagę taką sytuację, kiedy niektórzy pełniąc służbę np: w PC lub dawnej Kontroli Przedsiębiorców nie mają uznanych tych 5 lat tzwn. zadań policyjnych, a maja dziś po 25-30 i więcej lat w służbie. Im na dzień dzisiejszy również od stycznia nie płacą składek do ZUS. To co z tymi funkami, czy te kolejne lata maja pełnić służbę bez składek?. Każdy Sąd by to obalił i nakazał uzupełnienie składek. Nie mówimy tu jednak o sytuacji, kiedy ktoś zdecyduje się i przejdzie na emkę mundurową, a potem będzie chciał uzupełnienia składek za okres pobytu na emce mundurowej. Tak dobrze to jednak nie ma. To dotyczy tylko tych, którzy dotrwają do wieku i będą chcieli przejść na emkę z ZUS.
 
Ostatnia edycja:
A co jeśli fc brakuje do emerytury z zus 3 lata, bo ma obecnie 62 lata i przepracowane np. 40 lat? Teraz przez 3 lata nie będzie pobieranych składek, a przechodząc na emkę w wieku 65 lat i wybierając emkę zusowską, co z tymi ostatnimi 3 latami?
 
Oszukany dziękuję za zrozumienie tego, co chciałem przekazać w ramach dyskusji. Weź też pod uwagę taką sytuację, kiedy niektórzy pełniąc służbę np: w PC lub dawnej Kontroli Przedsiębiorców nie mają uznanych tych 5 lat tzwn. zadań policyjnych, a maja dziś po 25-30 i więcej lat w służbie. Im na dzień dzisiejszy również od stycznia nie płacą składek do ZUS. To co z tymi funkami, czy te kolejne lata maja pełnić służbę bez składek?. Każdy Sąd by to obalił i nakazał uzupełnienie składek. Nie mówimy tu jednak o sytuacji, kiedy ktoś zdecyduje się i przejdzie na emkę mundurową, a potem będzie chciał uzupełnienia składek za okres pobytu na emce mundurowej. Tak dobrze to jednak nie ma. To dotyczy tylko tych, którzy dotrwają do wieku i będą chcieli przejść na emkę z ZUS.

Też jestem zainteresowany emeryturą bo dobijam już 63 roku życia i mam 39 lat pracy w tej firmie . I stwierdzam że nic nie jest w tym kraju pewne .brak przepisów paragrafów . totalna niewiedza w ZUS i dziale kadr. Odpowiedzi wszystko wyjaśni się w sądzie jak założy pan sprawę To ja dziękuję co za burdel prawny w tym pokręconym kraju.
 
A co jeśli fc brakuje do emerytury z zus 3 lata, bo ma obecnie 62 lata i przepracowane np. 40 lat? Teraz przez 3 lata nie będzie pobieranych składek, a przechodząc na emkę w wieku 65 lat i wybierając emkę zusowską, co z tymi ostatnimi 3 latami?

Kto jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie . Gdzie w ustawie jest napisane gdy wybierze się emeryturę cząstkową mundurową jak i czy będą umarzane czy przekazywane składki i kapitał początkowy w ZUS prawdopodobnie do budżetu .Jak to ma wyglądać
 
Wyprowadzonych z równowagi, załamanych i zdezorientowanych jest coraz więcej. Mam nadzieję, że chociaż do końca tego roku wszyscy z nas będą znali odpowiedzi na wszystkie swoje pytania czego wszystkim serdecznie życzę!
 
Skorpionie1 dziękuje za podpowiedź. Jestem nią zaskoczony. Nie spodziewałem się, że przy wyborze emki ZUS po ewentualnym ucywilnieniu się na własne życzenie za powiedzmy 3 lata (osiągając 55 lat) zakład pracy będzie musiał uzupełnić te składki. Po Twoim wpisie powstała dyskusja, że nie masz racji, ale są też tacy którzy twierdzą, że ją masz. Przedyskutuje to z koleżanką z ZUS. Obawiam się, że to nie jest tak kolorowo, że zakład pracy uzupełni te składki, ale oby tak było.

Ważne są tylko podstawy prawne dzienniki ustaw .A nasze gdybanie może i logiczne to tylko gdybanie .Kto zagwarantuje czy zakład pracy uzupełni składki czy nie .Może tylko sąd gdy założysz sprawę .Może potrwać to i 5 lat.Kto chce się z koniem kopać
 
Kto jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie . Gdzie w ustawie jest napisane gdy wybierze się emeryturę cząstkową mundurową jak i czy będą umarzane czy przekazywane składki i kapitał początkowy w ZUS prawdopodobnie do budżetu .Jak to ma wyglądać

tu chodzi o osoby, które na mundurową nie nie załapią, bo nie mają 5 at w zwalczaniu, a w nowej scs nie zdążą przepracowac 5 lat
 
chyba tu jest odpowiedź na moje pytanie
"„Art. 250a. 1. Jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, od uposażenia wypłaconego funkcjonariuszowi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. …), do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za ten okres przewidziane w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm
 
Nunia właśnie o to chodzi. Już kilkakrotnie podawano na forum ten art. 250a, z którego jasno wynika, że muszą za ten okres przekazać składki do ZUS. Koniec i kropka.
 
Nunia właśnie o to chodzi. Już kilkakrotnie podawano na forum ten art. 250a, z którego jasno wynika, że muszą za ten okres przekazać składki do ZUS. Koniec i kropka.

No dobrze ale następny przypadek .Spełniam wszystkie kryteria na cząstkową emeryturę mundurową która wynosi około 50% zarobków z 10 ostatnich lat .A w ZUS moja pełna emerytura jest większa niż dwie cząstkowe .I chcę przejść tylko na emeryturę ZUS. Wybieram korzystną dla mnie opcję .To kto zapłaci za ostatnie 2 lata składkę do ZUS.Jestem funkcjonariuszem który pracuje na granicy z Białorusią. Mam już 63,5 lat życia.
 
chyba tu jest odpowiedź na moje pytanie
"„Art. 250a. 1. Jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, od uposażenia wypłaconego funkcjonariuszowi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. …), do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za ten okres przewidziane w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm

A jeżeli spełnia warunki do otrzymania emerytury mundurowej. a korzystniejsze jest dla niego pełna emerytura z ZUS .To kto zapłaci za niego składki do ZUS za ostatnie 2 lata .Byłem kiedyś w kadrze kierowniczej i miałem dość duże zarobki więc emerytura z ZUS jest korzystniejsza niż dwie cząstkowe a do wieku emerytalnego z ZUS już tylko 1.5 roku
 
To jest odpowiedz na twoje pytanie : (ostatnie zdanie)
Art. 12. ustawy o zaop. emeryt. itd.
1. Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej,
z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry