• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Nie trzeba mieć 5 lat w SCS, żeby złożyć wniosek. Wnioski są złożone. Decyzji ZER MSWiA jeszcze nie ma, bo najpierw zespoły, które powołali DIAS ustalają, czy wnioskodawcy spełniają warunki 5/15/55.
 
regulaminy

Nie trzeba mieć 5 lat w SCS, żeby złożyć wniosek. Wnioski są złożone. Decyzji ZER MSWiA jeszcze nie ma, bo najpierw zespoły, które powołali DIAS ustalają, czy wnioskodawcy spełniają warunki 5/15/55.
Wnioski są składane i teraz okazuje się , że w ciągu miesiąca trzeba zbadać służbę 20 letnią w różnych komórkach i różnych konfiguracjach.
Jak zbadać w ciągu miesiąca wniosek w sytuacji gdy funkcjonariusz startował na oddziale, potem trochę w logistyce, dalej w WZP.
W WZP złamał sobie nogę i wylądował w finansach a z finansów do dozoru lub miał inna drogę.
Na to nakładają te wszystkie przeprowadzki i reformy, które jak pamiętamy MF fundowało nam co 5/15 lat.
I jak tu badać wniosek, skąd brać dokumenty bo jeśli przyjmiemy tylko zakresy obowiązków to mamy kolejnych kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset pozwów co roku bo przecież nie wszystko jest w zakresach obowiązków po przeprowadzkach jest tzw. czynnik ludzki...
 
Nasze składki emerytalne i rentowe zostają od dnia 15.09.1999r. umorzone w całości, jest to dla mnie jasne i oczywiste. Ale związku z tym, że składki ZUS-owskie były odprowadzane od każdego elementu naszego uposażenia, to czy emki mundurowe nie powinny być liczone od każdego elementu naszego uposażenia od jakiego odprowadzany był ZUS?
Bo co teraz się dzieje z odprowadzonymi składkami na ZUS od rozłąki, mieszkaniówki, wyżywienia, nocek za lata od 15.09.1999r do 31.12.2017r. Jeśli te dodatki nie wchodzą do stałych dodatków to automatycznie bezpowrotnie przepadają. Chyba tak być nie może wszyscy płaciliśmy ZUS od tych dodatków, to na jakiej podstawie to ma nam przepaść?

I w związku z tym mam pytanie do Sławka co będzie ze składkami ZUS od tych dodatków.
Czy będą doliczone do dodatków stałych przy obliczaniu emki policyjnej?
Czy będą dalej figurowały na kontach w ZUS i doliczone będą do emki ZUS po ukończeniu 65 roku życia?
Czy może będą nam oddane w formie jednorazowej wypłaty jako składki zapłacone nienależnie?

Bardzo Cię proszę Sławek o poruszenie tego tematu gdyż jest to sprawa która dotyczy bardzo wielu z nas, a chyba nie moze być tak żeby ten element naszego uposażeni od którego także pobierane były składki na ZUS bezpowrotnie przepadł. Sprawa dotyczy przede wszystkim alokantów.
 
wszyscy won, a nie jakiekolwiek emerytury

kolejny bubel, delikatnie rzecz ujmując, to potraktowanie pracowników byłych uksów. w wieku ok. 55 lat, którzy są funkcjonariuszami kasu. nie mają od 1 stycznia 2018 odprowadzanych składek zusowskich, a perspektywa emerytury mundurowej to rzecz bardzo odległa. jeśli jej w ogóle doczekają, to plus minus 50% uposażenia. chyba w ich przypadku byłaby korzystniejsza emerytura cywilna, tylko ten brak składek ... . poza tym, w większości muszą jeszcze czekać na 5 lat w kasie. tak jak cała reszta, co to nie załapała się na 5 lat zwalczania.

zamiast dobrej idei mamy w praktyce zasadę cejrowskiego.
 
Czy podpisana propozycja pozostawiająca mnie w mundurze jest sprawą ostateczną czy jest jednak możliwość ucywilnienia na moją prośbę, mimo przyjęcia propozycji?
 
Czy podpisana propozycja pozostawiająca mnie w mundurze jest sprawą ostateczną czy jest jednak możliwość ucywilnienia na moją prośbę, mimo przyjęcia propozycji?

Możesz spróbować z art. 174 ust.2 ustawy o KAS:
Art. 174. 1. Funkcjonariusz może otrzymać propozycję przeniesienia do pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostce organizacyjnej KAS.
2. Z wnioskiem o przeniesienie, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić także funkcjonariusz.
 
Wow nie wiedziałem, że to będzie w ustawie. Dziękuję Ci bardzo i przepraszam, wystarczyło zajrzeć. Chyba coraz mniej jestem zainteresowany emką mundurową. Już to ktoś tu napisał, że jest dobra dla tych co przyszli do pracy w 1999 r. Mam już straszny mętlik w głowie, ale jak się decydować to szybko, bo przecież od 2018 nie odprowadzam składki do ZUS. To jakaś masakra! Mnóstwo tych niewiadomych :(
 
Oszukany nie mogą Cię zmusić, abyś w przyszłości wybrał emke mundurowa. Jeśli zdecydujesz się na ZUS będą musieli opłacić zaległe składki.
 
jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej !!!!!

Art. 12. zaop. emeryt.
Prawo do emerytury policyjnej
1.
Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
 
Tele echo rzeczywiście należy Ci się złoty Banaś. BRAWO. Pomimo, ze jestem już poza służba to jednak mam większą wiedzę niż Ty tele echo. Zapoznaj się z przepisami i nie zarzucaj innym niewiedzy, bo wychodzi na to, ze jednak jesteś cienki Bolek.
 
Ostatnia edycja:
Tele echo rzeczywiście należy Ci się złoty Banaś. BRAWO. Pomimo, ze jestem już poza służba to jednak mam większą wiedzę niż Ty tele echo. Zapoznaj się z przepisami i nie zarzucaj innym niewiedzy, bo wychodzi na to, ze jednak jesteś cienki Bolek.

w skrócie: w obecnym patologicznym stanie prawnym funkcjonariusz może skorzystać z emerytury mundurowej, jeśli spełnia warunki 5/15/55. na swój wniosek. wysokość takiej emerytury szacuję na ok. 50% uposażenia.

jeżeli chodzi o emeryturę zusowską, to w przypadku funkcjonariusza sprawa się sprawa się komplikuje. zapewne w wieku 60/65 lat zostanie zwolniony z urzędu ze służby i jako funkcjonariuszowi, o ile będzie miał 5 lat zwalczania lub kasu, zostanie mu naliczona z urzędu emerytura mundurowa, w wysokości zależnej od wysługi lat, liczona od 1999 roku. jeśli nie spełnia tych warunków, to oczywiście emerytura cywilna z zusu.

o wyborze rodzaju emerytury (w domyśle cywilnej) można decydować albo przez zwolnienie ze służby w ogóle przed nabyciem uprawnienia do emerytury mundurowej (też wieku 60/65 lat), albo próbując wcześniej dostać się pod kapelusz, przez ucywilnienie na swój wniosek lub z urzędu, choć nie wiem, czy to możliwe.

w mojej ocenie w obecnym stanie prawnym brak jest możliwości dokonania racjonalnego swobodnego wyboru rodzaju emerytury, w która bardziej się opłaca. trzeba kombinować, jak koń pod górę, któremu się nie chce.

poza tym, proszę o wskazanie, w jaki sposób mogę uzyskać kwit stwierdzający uprawnienie do emki mundurowej, bez składania wniosku o taką emeryturę?
 
Tele echo rzeczywiście należy Ci się złoty Banaś. BRAWO. Pomimo, ze jestem już poza służba to jednak mam większą wiedzę niż Ty tele echo. Zapoznaj się z przepisami i nie zarzucaj innym niewiedzy, bo wychodzi na to, ze jednak jesteś cienki Bolek.

To może ty nas zapoznaj z przepisami, skoro jesteś taki mądry. Kilka miesięcy temu sprawdzałem przepisy i też doszedłem do wniosku, że funkcjonariusz kwalifikujący się do emerytury z systemu zaopatrzeniowego może mieć problem z doliczeniem składek, jeżeli wolałby przejść na emeryturę z FUS. Mogłem się pomylić, w temacie emerytur (jakichkolwiek) słabo się orientuję. Ale wielu osób to dotyczy, więc pisząc teksty typu "będą musieli opłacić zaległe składki", mógłbyś chociaż krótko to uzasadnić.
 
Cieszcie się, że macie taki problem, bo są takie osoby, które po 20-30latach służby zostały niesłusznie ucywilnione i o ile do końca ubiegłego roku nie osiągnęły wieku 55lat,to pomimo spełnienia pozostałych warunków tj. 5/15 nie mają prawa do emerytury mundurowej. Mało tego, w poprawkach, które są zgłaszane przez Sławka o tych osobach zupełnie zapomniano!!! I jaka motywację do wysyłania apelu maja tacy byli funkcjonariusze??? Czują się oni zapomniano. Pozbawiono ich munduru, czesto obniżono wynagrodzenie a na pocieszenie nie mają nawet tej niskiej emerytury mundurowej. Sławku, co robisz dla tych ludzi?
 
Nie rozumiem Twojego pytania Adka, bo przecież poprawki obejmują ucywilnione osoby. Znoszą one warunek 55 lat i zadań policyjnych i zaliczają wcześniejsze okresy, przed nabyciem statusu funkcjonariusza, więc nie rozumiem co masz na myśli.
Jeżeli natomiast pytasz ogólnie, co ja robię dla osób ucywilnionych, to zapewniam Cię, że robię co mogę i ile mogę i więcej dać z siebie w tej sprawie już naprawdę nie potrafię.
 
Odnośnie przebiegu Komisji podpowiadam, że Senator Arkadiusz Grabowski jest z Sosnowca. Niech Go ktoś proszę z tego regionu odwiedzi w biurze i wytłumaczy dokładnie i w czasie dłuższym niż 2 minuty, w czym tkwi problem. Niech odpowie dlaczego gorzej Nas traktują.
 
Back
Do góry