• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

(Świąteczne ?) życzenia p.o. Dyrektora

mba

Nowy użytkownik
Dołączył
3 Marzec 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
Tradycyjnie jak co roku Dyrektorzy Izb Celnych piszą do swoich podwładnych świąteczne życzenia.
Jedni piszą ładniej, inni nieco gorzej ale generalnie wszyscy się starają.
Niestety z małymi wyjątkami, a jednym z nich jest Dyrektor, przepraszam ” p.o. Dyrektora „(tak się ten człowiek podpisuje-autentyk) Izby Celnej w Krakowie.
Gdy w dniu dzisiejszym „coś” na długą chwile zablokowało moją skrzynkę e-mail i trwało to i trwało - pomyślałem „ocho to dopiero będą wspaniałe, cudowne, niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju życzenia”. No i były…. jedyne.
Najpierw pojawia się przerażający, porażający błękit na którego tle widnieje jasny napis „Wesołych Świąt” oraz w tle jasne i ciemniejsze znaczki. Gdy wzrok, po kilku minutach, przywyknie do niebieskiego kolorytu tła można, bawiąc się w naukowca badającego egipskie zamazane hieroglify, wczytać się w radosną twórczość p.o.
Niestety całość tekstu nie tylko pod względem wyglądu, ale też logiki, gramatyki, składni i leksyki pozostawia chmm.. wiele do życzenia np: użycie niespotykanej formy w życzeniach „sukcesy w pracy zawodowej” zamiast powszechnej „sukcesów w pracy zawodowej”, albo odkrywcze „ a także aby”, naprawdę rewelacja i na koniec sławny podpis (p.o. Dyrektora – to dla niewtajemniczonych). Całość została niejako „okraszona” typowymi „świątecznymi” frazesami.
Stworzenie czegoś tak niechlujnego, urągającego poczuciu estetyki odbiorcy musiało zająć autorowi trochę czasu (no właśnie –ile?)
Efekt jest taki, że życzenia wyglądają na pisane w myśl zasady „na odczepnego”- a to naprawdę –grzech największy. Przykro…..
 
"Frazes - skrzyżowanie małego człowieka z wielką sprawą."
Artur Maria Swinarski "Odwiedziny":

Wczoraj (i skąd nagle taka wizyta?)

gość nieproszony do mnie zawitał (...)

i z wielkim a pompatycznym gestem

przedstawił mi się: „Frazes jestem!”

I jak to u niego bywa w modzie,

zaczął mówić wpierw o pogodzie:

że śnieg pewnie spadnie (jaki?) puszysty...

że mróz będzie w nocy (jaki?) srebrzysty...

że jesień w tym roku była – trajkotał –

(jaka?) polska, a więc (jaka?) złota...

Mówił śląc mi spojrzenia (jakie?)

powłóczyste,

że wraca z akademii (jakiej?) uroczystej,

że były owacje (jakie?) spontaniczne (...)

Potem pan Frazes rozpalił się do cna:

że niewdzięczność (jaka?) czarna...

że działalność (jaka?) owocna...

że rada (jaka?) cenna...

że przepaść (jaka?) bezdenna (...)

Pasja mnie (jaka?) szewska chwyta

I wyrzucam gościa na łeb (na jaki?) na zbity.
 
Easyrider, guciocezar itp. WITAM PAŃSTWA bardzo serdecznie na forum portalu „CELNICY.PL” . Ponadto chciałbym szczególnie gorąco i serdecznie pozdrowić etatowych pracowników Wydziału Ogólnego Izby Celnej (chyba TO się tak teraz nazywa, ale może się mylę – z góry przepraszam, proszę sprostować) w miejscowości Kraków, dla których jako autorów w/w nicków ze specjalną dedykacją poniższy aforyzm
"Kiedy nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie."
Stanisław Słonimski (1853 - 1916)
 
Back
Do góry