• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Czy czas na czystki?

fix

Użytkownik
Dołączył
17 Marzec 2008
Posty
519
Punkty reakcji
19
Od 1-01-2010 ma wejść ustawa o rdukcji administracji o 10 % -oczywiście w ramach walki z kryzysem - czy w połączeniu z naszym "wartościowaniem" nie jest to przygrywka do czystek z ludzi niewygodnych ?W zapowiedziach rządu mają zostać najlepsi,nie wiadomo jednak według jakich kryteriów.Tym zwalnianym,ma przysługiwać 1-3 miesięczna odprawa ,nie ma być żadnych programów osłonowych ani odpraw kwotowych .Nie bedą liczone lata pracy ani wykształcenie,jak powiedział jeden z twórców ustawy nie widzi potrzeby tworzenia przywilejów dla tej grupy pracowników.Powstaje więc pytanie ,czy najlepsi będą ci posłuszni /Federacja ,Zrzeszenie ../a najgorsi ci nieposłuszni/Celnicy ,Solidarność.../Nie chcę siać defetyzmu ,jednak odnoszę wrażenie ,że jesteśmy świadkami kolejnej zagrywki rządu,by ich było na wierzchu .Ilość manipulacji jakie stworzył nasz SSC,Mf w poparciu częsci Związków , nie skłania do optymizmu.Rozbicie jedności celników staje się niestety faktem -lepsi ,gorsi.... A gdzie dwóch się bije ,tam trzeci korzysta ! Może jednak przesadzam ?
 
Wprawdzie ten projekt nas nie obejmuje, ale warto coś wyjaśnić.
Rząd dał w br. podwyżki w administracji, co kosztowało niemało. W kolejnym roku ma to odebrać, poprzez redukcję zatrudnienia o 10%.
To przedziwna filozofia i przyznam trudno jest mi w tym się połapać. Oczywiście przy okazji mówi się o jakiejś rzekomej "reformie"
administracji, aby była sprawniejsza, bardziej przyjazna petentom, itp. itd. - to dokładnie tak jak u nas, też rzekomo jest jakaś "reforma" usprawniająca służbę;)
Oj w ten sposób do niczego nie dojdziemy.
Oto komentarze i sonda przeprowadzona przez tych, których ten projekt dotyczy:
http://www.skarbowcy.pl/blaster/survey.php?read=yes&survey_id=8

Ps. A tak na marginesie. Mimo zachowania ww. central, jako środowisko pracownicze powinniśmy jeszcze wziąć chyba sprawy w swoje ręce?
Również te kilka osób GM i granicy, którzy dokonują wpisów pełnych zachwytu nad propozycjami MF, zapominając że nie zmienia się nic w kwestii bezpieczeństwa, praw, no i zapominają, że niebawem to samo MF wrzuci ogromną większośc zatrudnionych w tych komórkach do kat.C, co oznacza brak realnej regulacji płac(poza inflacyjną i awansem w stopniu co 5 lat - ok. 50zł brutto) dla ogromnej większości przez całe dekady.
 
Ostatnia edycja:
Hmmm..jakby nie było jesteśmy zatrudnieni w jednostkach administracji budżetowej i jednak to nas będzie dotyczyć... redukcją mają zostać objęte m.in. ministerstwa i ośrodki wykonawcze administracji publicznej to dlaczego niby nas to nie ma dotyczyć?? może tylko nie granicy...
Obowiązkowi racjonalizacji zatrudnienia mają podlegać wszystkie państwowe jednostki budżetowe (np. ministerstwa, urzędy centralne czy urzędy wojewódzkie), państwowe fundusze celowe oraz agencje państwowe, a także ZUS, KRUS i NFZ.

Obowiązek dokonania określonej w ustawie redukcji zatrudnienia będzie spoczywał na kierowniku. Za nieprzeprowadzenie racjonalizacji kierownik będzie podlegał karze upomnienia, nagany lub karze pieniężnej. Podczas przeprowadzania racjonalizacji zatrudnienia kierownicy mają kierować się w szczególności koniecznością zwiększenia efektywności wykonywania przez jednostkę zadań oraz osiągnięcia oszczędności poprzez zmniejszenie środków wydatkowanych na wynagrodzenia.

Jednostki, które udowodnią, że wszystkie powierzone zadania realizują bardzo efektywnie oraz, że zadania te mają szczególne znacznie z punku widzenia funkcjonowania państwa mogą zostać zwolnione z obowiązku redukcji zatrudnienia. Rekomendacje dotyczące zasadności zwolnień wyda specjalny zespół działający przy premierze. W celu wydania rekomendacji zespół będzie analizował dane dotyczące stanu zatrudnienia i procesu racjonalizacji uwzględniając między innymi metodę benchmarkingu czy obciążenie pracą.

Wymóg redukcji zatrudnienia nie odnosi się do żołnierzy, funkcjonariuszy, sędziów, prokuratorów, a także osób korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem oraz ochrony przed zwolnieniem w związku z osiągnięciem wieku przedemerytalnego.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r.
 
Ostatnia edycja:
Hmmm..jakby nie było jesteśmy zatrudnieni w jednostkach administracji budżetowej i jednak to nas będzie dotyczyć... redukcją mają zostać objęte m.in. ministerstwa i ośrodki wykonawcze administracji publicznej to dlaczego niby nas to nie ma dotyczyć?? może tylko nie granicy...
...

Przypomnijcie mi; którzy jeszcze "zatrudnieni w jednostkach administracji budżetowej" mają ustawę szczegółową? Czy szczegółowa nie ma być niezależna od ustaw ogólnych? Czego ja nie rozumiem ... ?
 
Cyt."Hmmm..jakby nie było jesteśmy zatrudnieni w jednostkach administracji budżetowej i jednak to nas będzie dotyczyć... redukcją mają zostać objęte m.in. ministerstwa i ośrodki wykonawcze administracji publicznej to dlaczego niby nas to nie ma dotyczyć?? może tylko nie granicy... Wymóg redukcji zatrudnienia nie odnosi się do żołnierzy, funkcjonariuszy, sędziów, prokuratorów, a także osób korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem oraz ochrony przed zwolnieniem w związku z osiągnięciem wieku przedemerytalnego. ..."

Ale zaraz, gro osób zatrudnionich w SC to są funkcjonariusze, a przecież "Wymóg redukcji zatrudnienia nie odnosi się do ... funkcjonariuszy...".
 
Na dzień dzisiejszy projekt dotyczy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ( oraz równorzędnych), więc u nas to chyba będzie dotyczyć pracowników służby cywilnej i technicznych.
 
ciekawa jestem jaki jest cel i przesłanie tego postu??co fix chcial osiagnąć zakladajac go..kolejny ferment,kogo maja zwolnic a kogo nie???
 
ciekawa jestem jaki jest cel i przesłanie tego postu??co fix chcial osiagnąć zakladajac go..kolejny ferment,kogo maja zwolnic a kogo nie???

Jaki miałem cel ? OBAWA przed działaniami rządu ,który tyle razy już nas wykiwał,złamał tyle własnych obietnic,za nic miał dane słowo publicznie ,także OBAWA przed działaniami części związków które przekonane o swej nieomylności idą ręka w rękę z rządem,by póżniej się dziwić ,że to miało być nie tak! Melu ,przeczytaj sobie relacje z negocjacji w sprawie Ustawy o SC-jak je przeciągano,jak odrzucano niby uzgodnione poprawki,jak prowadzono tzw.konsultacje spoleczne /1dzień/ itp,itd Nie posądzaj mnie o nieczyste intencje,nie mieszkam w dużym mieście,u nas jak traci się pracę ,to traci się wszystko- na 9700 zarejestrowanych bezrobotnych jest tylko 7 miejsc pracymamrodzinę ,kredyty i jeszcze trochę do emerytury .Nie mów mi o fermencie!
 
do fix

Czy Ty fixie nie powinieneś teraz zająć się swoją pracą bo jak mi wiadomo to właśnie w niej jesteś....
 
fix ale póki co nie zwalniają Ciebie,wiec nie panikuj...
a Twoja jak to napisałes OBAWA nic nie zmieni...i nadal sadze ze z tego postu nic nie wynika
 
fix ale póki co nie zwalniają Ciebie,wiec nie panikuj...
a Twoja jak to napisałes OBAWA nic nie zmieni...i nadal sadze ze z tego postu nic nie wynika

Och ,Mela .. Siadajmy więc pod drzewem i czekajmy jakie g...o na łeb spadnie ! To według Ciebie recepta na życie ?
 
moim zdaniem recepta na to co dzieje sie z Cłem jest......odejscie:D

wiem że to nie łatwe, a w moim przypadku przewraca sie wszystko , ale sorki ja tu nie widze przyszłości, a szarpać sie , kopac z koniem , o marne grosiaki....to nie moja bajka:p

radzę młodym i młodszym w cle szukajcie swego miejsca na innym statku , bo ta łajba ostro buja, kapitan nawalony non stop i niewiadomo kiedy jakąs skałe zaliczy:confused:

pozdr.
 
nie fix,nie zamierzam siedziec z założonym rękami,ale nie zamierzam straszyc sie nawzajem-zwolnią nie zwolnią...jaką kolejną idee fix zamierzamy wprowadzic tym postem...kolejny wirtualny protest...co tym razem...mam pomysł przyjdzmy WSZYSCY do pracy...:eek:
 
nie fix,nie zamierzam siedziec z założonym rękami,ale nie zamierzam straszyc sie nawzajem-zwolnią nie zwolnią...jaką kolejną idee fix zamierzamy wprowadzic tym postem...kolejny wirtualny protest...co tym razem...mam pomysł przyjdzmy WSZYSCY do pracy...:eek:

Hmm, myślałem ,ze lepsza idea fix niż pustka:D ? Nasza wymiana zdań coraz bardziej wpycha mnie w świat skojarzeń remontowo-budowlanych ,więc poprzestańmy na tym,przy swoich zdaniach i dajmy odpocząć od nas-WSZYSTKIM!:)
 
Ponad 80 proc. bułgarskiego importu paliw i olejów silnikowych przypada na szarą strefę gospodarczą - poinformował bułgarski wicepremier i minister finansów Simeon Diankow, cytowany przez niedzielną prasę sofijską.
Ta konstatacja jest wynikiem rewizji, dokonanych w ostatnich kilku tygodniach na przejściach granicznych przez rządową Agencję Celną, na czele której stał dawny generał MSW, szef wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną Wanio Tanow.

Od początku sierpnia, czyli od rozpoczęcia na rewizji, import paliw - przede wszystkim oleju napędowego - obniżył się 6,5 raza w stosunku do lipca. Import olejów silnikowych spadł aż 60 razy. Według Diankowa i Tanowa świadczy to, że ponad 80 proc. importu (98 proc. w odniesieniu do olejów) przypada na szarą strefę gospodarczą i trafia na rynek krajowy bez opłacenia cła i akcyzy.

Agencja Celna namierzyła 20 firm, które tylko w lipcu naraziły budżet państwa na straty wys. 12 mln lewów (6 mln euro).

Analogiczna sytuacja panuje w dziedzinie importu benzyny - na szarą strefę według Tanowa przypada 40 proc. importu.

Po rozpoczęciu rewizji cały sektor importu paliw "zadekował się" - powiedział szef wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną. Według niego nielegalne zapasy pochodzące z szarej strefy skończą się najpóźniej za miesiąc i wtedy na rynku pozostaną tylko uczciwe firmy, które płacą cło i podatki.

Zwiększenie przychodów do budżetu, to jedno z głównych zadań, jakie nowy premier Bojko Borysow postawił przed administracją celną i podatkowa. Obejmując urząd w końcu lipca, Borysow stwierdził, że deficyt budżetu państwa wynosi około 600 mln lewów (300 mln euro).

Zaaprobowane w tym tygodniu ramowe warunki tworzenia budżetów do końca kadencji obecnego rządu (w 2013 roku) przewidują, że w bieżącym roku deficyt budżetowy wyniesie 3 mld lewów (1,5 mld euro), a produkt krajowy brutto spadnie o mniej więcej 7 proc. W pierwszym półroczu 2009 roku spadek gospodarczy wyniósł 4,2 proc. wobec analogicznego okresu w roku 2008.
 
Back
Do góry