• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Stosunek do służby wojskowej

D

dariusz.w13

Gość
Art. 22.1 kodeksu pracy zawiera katalog danych, jakich firma może żądać od kandydata do pracy lub pracownika. Nie przewiduje, aby mógł domagać się przekazania informacji o planach rodzicielskich czy stosunku do służby wojskowej. Ma do tego prawo, gdy zezwalają na to przepisy szczególne. Np. obowiązek poinformowania o stosunku do służby wojskowej dotyczy licencjonowanych pracowników ochrony, bo tak przewiduje ustawa o ochronie osób i mienia. Natomiast jeśli kandydat do pracy z własnej woli przekaże pracodawcy takie dane, ten może je przetwarzać.
Cały artykuł Art. 221.
tekst:

§ 1. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:

1) imię (imiona) i nazwisko,

2) imiona rodziców,

3) datę urodzenia,

4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

5) wykształcenie,

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.


§ 2. Pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania, niezależnie od danych osobowych, o których mowa w § 1, także:

1) innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,

2) numeru PESEL pracownika nadanego przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (RCI PESEL).

§ 3. Udostępnienie pracodawcy danych osobowych następuje w formie oświadczenia osoby, której one dotyczą. Pracodawca ma prawo żądać udokumentowania danych osobowych osób, o których mowa w § 1 i 2.

§ 4. Pracodawca może żądać podania innych danych osobowych niż określone w § 1 i 2, jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.

§ 5. W zakresie nieuregulowanym w § 1-4 do danych osobowych, o których mowa w tych przepisach, stosuje się przepisy o ochronie danych osobowych.
Nic dodać i nic ująć.
Poproszę Mnie doinformować podając podstawę prawną do wypełnienia kwestionariusza, z uwagi na to że nie wiem... czy nie zdradzę przypadkowo tajemnicy wojskowej :confused:
Podając min. stopień wojskowy, uregulowanie stosunku.... :D do służby wojskowej, przydział mobilizacyjny na wypadek zagrożenia, nr.... buta długość ... ;) itd.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
O kurde:eek: a ja chcialłem tylko by podano mi podstawę prawną przekazania pracodawcy informacji o swojej rodzinie i służbie wojskowej. Tylko tyle i nic więcej gdyż mam prawo chronić swoje dane osobowe, a sprawa tak się rozdmuchała że aż strach
stres.gif


To ja już może wypełnię ten pierdzielony druczek - a tak dla świetego spokoju
naughty.gif
 
Zgodnie z art. 51 Konstytucji, nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawnienia informacji dotyczących jego osoby. Z tego względu, z dniem 1.01.2004 r. zakres dokumentów, których pracodawca może żądać od kandydata do pracy został wymieniony w art. 221 K.p.

Pracodawca ma także prawo żądać od pracownika innych danych osobowych oraz danych osobowych jego dzieci, jeżeli konieczność posiadania takich danych łączy się ze szczególnymi uprawnieniami pracowniczymi wynikającymi z przepisów prawa pracy. Przykładowo, wiek dzieci może mieć znaczenie dla celów określania zasad podziału środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W zakresie konsekwencji wynikających z żądania i nie przekazania określonych danych osobowych pracownika lub jego dzieci, trzeba rozróżnić dwa stany faktyczne.

  • Nie przekazanie danych, o których mowa w art. 221 § 1 K.p. spowoduje np. nie przyjęcie do pracy kandydata.
  • W razie nie przekazania danych innych, koniecznych do ustalenia uprawnień pracownika skutki będą inne. Brak pozytywnej reakcji ze strony pracownika nie może być dyscyplinowany jako naruszenie określonego obowiązku pracowniczego. Przepis art. 221 § 1 K.p. mówi bowiem o prawie pracodawcy a nie obowiązku pracownika.
 
Ostatnia edycja:
a moze mi ktoś powiedziec po jakiego wała od nas wołają te dane skoro przy przyjęciu dane były spisywane przez kadry?? z tego co mi wiadomo to nawet od fc kserowali książeczki przy przyjeciu .... :cool: przeciez oni maja te dane, czyzby komus nowe zadania byly potrzebne przy wartościowaniu stanowisk?
 
...z tego co mi wiadomo to nawet od fc kserowali książeczki przy przyjeciu ....
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Art. 22.1 kodeksu pracy zawiera katalog danych, jakich firma może żądać od kandydata do pracy lub pracownika. Nie przewiduje, aby mógł domagać się przekazania informacji o planach rodzicielskich czy stosunku do służby wojskowej.
 
Dzisiaj ukazało się pismo sygnowane przez Panią Dyrektor w którym można przeczytać:
"Uprzejmie informuję, że obowiązek wypełnienia „Kwestionariusza osobowego......” stanowiącego załącznik do pisma 360000-OIN-SO-34/08 wynika z art. 58,116, 142 Ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U.04.241.2416 ), art. 22 Kodeksu pracy ( Dz. U.98.21.94 ), § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2004 r ( Dz.U.04.210.2136 )oraz § 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r ( Dz.U.96.62.286 ), którego załącznikiem jest wwym. kwestionariusz".
 
"Uprzejmie informuję, że obowiązek wypełnienia „Kwestionariusza osobowego......”
Nieprawda z podanych przepisów nic nie wynika prócz niewiedzy piszącego ww. pismo. Obowiązek podania przez pracownika danych z przywołanych w piśmie przepisów wcale nie wynika!!!! Wynika jedynie co najwyżej, że pracodawca ma prawo żądać od kandydata do pracy niektórych danych - a to jest zupełnie inna historia :(

Powtórzę się jeszcze raz ale - Zgodnie z art. 51 Konstytucji, nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawnienia informacji dotyczących jego osoby.

P.S.
Nie wspomnę o łamaniu zasad określonych w ustawie o ochronie danych osobowych jak np. przetwarzanie danych osobowych bez zgody osób których dane dotyczą (na "kwestionaruszu nie ma takiej zgody wiec nie wolno go przetwarzac) nie zabezpieczeniu danych osobowych ("kwestionariusze" z terenu idą do Izby ot tak luzem (...))

Sąd Najwyższy 16 marca 2000 r. wydał wyrok (I PKN 672/99, OSNAPiUS 2001, nr 15, poz. 490), w myśl którego przepisy ustawy o ochronie danych osobowych mają zastosowanie wobec danych dotyczących zatrudnienia tylko w zakresie nieuregulowanym przepisami prawa pracy.
 
Ostatnia edycja:
Z całym szacunkiem... ale:
Ja też bardzo proszę o wskazanie mi przysłowiowym paluchem podstawy prawne że pracodawca może żądać ode mnie informacji które mogą być informacjami niejawnymi, dla mnie pomocniczy wzór kwestionariusza osobowego nie stanowi prawa,tak więc:
z art. 58,116, 142 Ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U.04.241.2416 ) mówi:
Art. 58. 1. Obowiązkowi służby wojskowej w zakresie określonym w niniejszej ustawie podlegają obywatele polscy:
1) mężczyźni począwszy od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt, a posiadający stopień chorążego lub stopień oficerski - sześćdziesiąt lat życia,
2) kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do tej służby począwszy od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą czterdzieści, a posiadające stopień chorążego lub stopień oficerski - pięćdziesiąt lat życia.
2. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają jednak osoby wymienione w ust. 1, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby.
3. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety, które:
1) sprawują opiekę nad dziećmi do lat ośmiu,
2) sprawują opiekę nad dziećmi od lat ośmiu do szesnastu lub osobami wspólnie zamieszkałymi, zaliczonymi do I grupy inwalidów(7) albo obłożnie chorymi, jeżeli opieki tej nie można powierzyć innym osobom.
orzeczenia sądów
Art. 116. 1. Nie powołuje się do czynnej służby wojskowej osób, które ze względu na posiadane kwalifikacje lub zajmowane stanowiska pracy są niezbędne dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa Państwa.
Art. 142. 1. Obowiązkowi służby w obronie cywilnej podlegają:
1) poborowi uznani za zdolnych do służby wojskowej, przeznaczeni do odbycia:
a) zasadniczej służby w oddziałach obrony cywilnej, jeżeli nie korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej,
b) szkolenia poborowych w tych oddziałach,
2) przeznaczeni do tej służby:
a) żołnierze rezerwy nieprzewidziani do służby wojskowej albo do służby w jednostkach zmilitaryzowanych,
b) mężczyźni niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą sześćdziesiąt lat życia,
c) kobiety począwszy od 1 stycznia roku, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat życia.
2. Obowiązkowi odbycia szkolenia poborowych w jednostkach organizacyjnych obrony cywilnej mogą być również poddani przedpoborowi uznani za zdolnych do służby wojskowej, którzy zgłosili się ochotniczo do tego szkolenia.
3. Obowiązkowi służby w obronie cywilnej nie podlegają:
1) osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów(16),
2) kobiety w ciąży i w okresie sześciu miesięcy po odbyciu porodu,
3) osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat ośmiu,
4) osoby sprawujące opiekę nad dziećmi od lat ośmiu do szesnastu lub nad osobami wspólnie zamieszkałymi, zaliczonymi do I grupy inwalidów(17) albo obłożnie chorymi, jeżeli opieki tej nie można powierzyć innej osobie.

art. 22 Kodeksu pracy ( Dz. U.98.21.94 ) cytowany wyżej.

§ 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2004 r ( Dz.U.04.210.2136 ) w sprawie reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

§ 7. 1. Pracodawca będący podmiotem wskazanym w art. 116 ust. 6 ustawy, w ramach reklamowania na wniosek, sporządza pisemny wniosek, wskazując w nim imiennie osoby spełniające warunki, o których mowa w § 6 ust. 1, i przesyła go wojskowemu komendantowi uzupełnień.
2. Wniosek sporządza się w dwóch egzemplarzach.
3. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, ujmuje się następujące dane wskazanych w nim osób: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, stopień wojskowy, numer ewidencyjny PESEL, adres miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, zajmowane stanowisko lub pełnioną funkcję oraz uzasadnienie konieczności reklamowania, a w odniesieniu do osób zatrudnionych w zakładach pracy, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 i 6, również podstawę objęcia zakładu pracy programem mobilizacji gospodarki lub podstawę nałożenia zadania na rzecz obronności państwa.
4. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.


§ 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r ( Dz.U.96.62.286 ), w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika... którego załącznikiem jest wwym. kwestionariusz".


§ 1. 1. Pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:
1) wypełnionego kwestionariusza osobowego wraz z niezbędną liczbą fotografii,
2) świadectwa pracy z poprzedniego miejsca pracy,
3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
4) świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - w przypadku osoby niepełnoletniej, ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.
2. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy oraz dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie stosunku pracy.
3. Pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.
4. Pomocniczy wzór kwestionariusza osobowego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
I na tym kończę polemikę..... z podanych przepisów nie wynika żeby pracodawca mógł domagać się przekazania informacji o stopniu wojskowym, a w szczególności :
numer specjalności wojskowej, przynależność ewidencyjna do WKU, numer książeczki wojskowej, przydział mobilizacyjny do sił zbrojnych RP
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
No i h... nie wypełniłem, zobaczymy co teraz będzie się działo ze strony IC czy podobne szykana jak przy poleceniu nr 2?? Może mi sie upiecze, może nie zauważą, jako jeden z nielicznych wyłamaujących się oszołomów nie dalem się podejść i swoje sprawy zachowam dla siebie - takie jest prawo i mam zamiar z niego do końca korzystać!! Nie chodzi o te pieprzone dane bo to g..., chodzi o zasadę przestrzegania prawa (co nam wciąż wpajają) i tylko o to. Zobaczymy czas pokaże czy wyciągną konsekwencje dla niesfornych...
 
Witam wszystkich. Podepnę się pod ten temat żeby nie zaśmiecać forum. Chodzi mi o wypełnianie kwestionariusza który składa się podczas naboru do SC. Jeśli do tej pory pracowałem tylko na umowę zlecenie to czy mogę to wpisać w kwestionariuszu? ("pkt. 13 a) doświadczenie zawodowe") W ostatniej kolumnie w tabeli jest napisane: "Podstawa rozwiązania umowy o pracę/stosunku służbowego", a nie miałem umowy o pracę tylko zlecenie i nie wiem czy wpisywać to co przepracowałem na zlecaniu czy zostawić tą całą tabelę pustą. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
 
Stosunek do suby wojskowej

To, czy mamy uregulowany stosunek do suby wojskowej czy nie, nie ma dla banku zupenie znaczenia. Podczas naszej weryfikacji bank nie zaglda do naszej ksieczki wojskowej. Nie jest to wymagane.
 
To, czy mamy uregulowany stosunek do suby wojskowej czy nie, nie ma dla banku zupenie znaczenia. Podczas naszej weryfikacji bank nie zaglda do naszej ksieczki wojskowej. Nie jest to wymagane.
Jak by nie patrzeć ZŁOTA ŁOPATA za wspaniały odkop po prawie czterech latach się należy bezsprzecznie.
 
Back
Do góry