• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

akcyza za samochód

Odp.

Z oplaceniem akcyzy nie brdzie !!! Od kiedy państwo polskie robi problem z płacenia mu podatków ?!
Co innego z nie-płaceniem, wtedy chętnie weźmie dodatkową kasę za cokolwiek - np. mandacik ...
 
Swiatełko w tunelu ??

Dla obliczenia akcyzy cena zakupu auta w USA może być niższa od wartości rynkowej podobnego samochodu w Polsce ze względu na specyfikę rynku amerykańskiego.

Podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą sprowadził ze Stanów Zjednoczonych luksusowe samochody osobowe marki Land Rover oraz Porsche. Samochody zostały sprowadzone na terytorium Niemiec. Podatek akcyzowy został zapłacony od ok. 50 tys. zł dla każdego samochodu. Taką podstawę opodatkowania wykazaną w deklaracji podatkowej zakwestionował organ celny, wskazując, że odbiegają one od średniej ceny takich samochodów w Polsce. Organ na podstawie opinii rzeczoznawców ustalił wartość rynkową pojazdów na ok. 100 tys. zł każdy.

Podatnik zaskarżył decyzję organu do sądu. Zdaniem podatnika cena tych pojazdów nie została zaniżona, ponieważ była to cena jaką określił amerykański sprzedawca, uwzględniając okoliczności występujące na amerykańskim rynku samochodowym. Skargę podatnika sąd oddalił.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd przyznał rację organowi celnemu, że samochody zakupione w USA, potem wprowadzone na terytorium UE w Niemczech i tam oclone, a następnie sprowadzone do Polski – są samochodami nabytymi wewnątrzwspólnotowo. Nie zgodził się jednak z podwyższeniem podstawy opodatkowania przez organ. Sąd wyjaśnił, że podstawą opodatkowania akcyzą przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego jest cena zapłacona przez nabywcę. Jednocześnie w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, gdy wysokość podstawy opodatkowania bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ wzywa do jej zmiany lub podania przyczyn uzasadniających tę wysokość. Następnie organ wszczyna procedurę, której celem jest urealnienie podstawy opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że procedurę weryfikacji wartości celnej w Polsce stosuje się dopiero wówczas gdy cena odbiega całkowicie od cen na rynku nabycia pojazdu. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I GSK 103/10
 
Z uzasadnienia:

Należy zauważyć, że omawiana procedura powinna być wdrażana tylko wyjątkowo i tylko wtedy, gdy podana cena nabycia (podstawa opodatkowania) bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej samochodu. Celem przepisu nie jest unifikacja cen wszystkich sprowadzanych z zagranicy samochodów i wprowadzenie dla samochodów podobnych jednakowej podstawy opodatkowania akcyzą, niezależnie od tego, za jaką cenę samochód został zakupiony. W szczególności jego celem nie jest przeciwdziałanie konkurencji i wprowadzaniu na rynek Polski tańszych samochodów pochodzących z tańszych rynków amerykańskich. Celem przepisu jest natomiast przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym i celowe zaniżanie ceny nabycia w stosunku do ceny rzeczywiście zapłaconej, dla późniejszego zaniżenia należnych opłat i podatków.

Wskazać należy, że z żadnych sformułowań powołanego przepisu nie wynika, że "uzasadniona przyczyna" różnicy między ceną samochodu a jego średnią wartością na rynku krajowym ma wynikać tylko z cech samego samochodu, czyli jego stanu technicznego, napraw, wad fizycznych i prawnych itd. Tak wąsko ujęte "uzasadnione przyczyny" różnic cenowych zupełnie nie uwzględniają odmienności rynków, z których zostały nabyte samochody. Tymczasem jest powszechnie wiadome (i łatwe do sprawdzenia), że ceny samochodów używanych, a w szczególności samochodów uszkodzonych, na rynku amerykańskim są znacznie niższe niż w Europie. Ta specyfika rynku w sposób oczywisty należy do "uzasadnionych przyczyn", dla których cena samochodu zakupionego w USA może znacząco odbiegać od ceny takiego samego samochodu na rynku krajowym. Dopóki cena ta mieści się w granicach cenowych właściwych dla rynku amerykańskiego, można mówić o "uzasadnionej przyczynie", o której mowa w art. 82a ust. 1 u.p.a. Cena transakcyjna, którą nabywca (podatnik) był zobowiązany zapłacić amerykańskiemu sprzedawcy dlatego jest niska i odbiega od cen na rynku polskim, że w USA samochody danej klasy mają takie właśnie ceny. Gdyby natomiast organ wykazał, że wskazana cena całkowicie odbiega od cen amerykańskich (w tamtym czasie, dla takich samochodów), to trudno byłoby mówić o istnieniu "uzasadnionej przyczyny", która pozwalałaby na przyjęcie jej jako podstawy opodatkowania. W takiej sytuacji istnieją podstawy do wszczęcia procedury weryfikacyjnej.

Podobny pogląd wyraził i bardzo trafnie uzasadnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 30 października 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 333/09.

Na konieczność bardzo precyzyjnej weryfikacji ceny będącej podstawą ustalenia wartości celnej pojazdów sprowadzanych z USA i określenia ceny w stosunku do cen obowiązujących na rynku amerykańskim wskazał też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2011 r. (sygn. akt I GSK 700/09). Wyrok ten potwierdza tezę, że dopiero cena odbiegająca całkowicie od cen na rynku nabycia pojazdu, przy uwzględnieniu realiów tego rynku, może uzasadniać weryfikację wartości celnej w Polsce.


A co robią urzędy i co sankcjonowała znakomita część wojewódzkich sądow administracyjnych ? - równaj w górę do cennika polskiego - wszak każdy to złodziej i oszust.
 
Zwrot akcyzy

Witam
Sprowadzilem samochod ze Stanów jakis czas temu i oplacilem za niego akcyze. Mam kupca ktory zamierza go wziac do Niemiec i tam go uzytkowac - nie jest mu potrzebne potwierdzenie zaplaty akcyzy. Jak moge ja wycofac ? Samochod zamierzam sprzedac w kraju a on go później wywiezie.
 
Częściowo kłopot Twój i wiekszości bierze się z tego ,ze dokonałeś odprawy celnej poza krajem. Jeśli zgłoszenie celne samochodu dokonałbyś w kraju na dokumencie SAD to nie miałbyś tylu problemów z określeniem podstwy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Innymi słowy nie kwestionowali by wartości celnej w U.C. Trudniej jest UC zakwestionować podstawę opodatkowania, bo co innego deklaracja AKC-U ,a co innego SAD.
 
Witam. Kupiłem auto w USA, dokonałem odprawy celnej w DE i teraz muszę złożyć deklaracje tzw AKCU w Urzędzie Celnym w Polsce. W związku z tym mam pytanie, w jaki sposób UC określi podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym jeśli zakwestionuje wartość przeze mnie podaną? Przecież auto nie nabyłem w UE lecz w USA?
Czy wliczy do tej podstawy również VAT płacony w DE i ,czy dana wartość auta będzie weryfikowana podobnie jak w przypadku aut kupionych w UE ( nabycie wewnątrzwspólnotowe)w oparciu o dostępne katalogi.
Proszę o odpowiedź.
 
Witam, mam mały problem bo już się pogubiłem w tych przepisach. Zakupiłem WV Touran w Norwegii i chciałbym go przywieść do Polski rozumie że cła płacić nie powinienem ponieważ Norwegia jest w unii gospodarczej ale jak jest z akcyzą i VAT?
 
Witam, mam mały problem bo już się pogubiłem w tych przepisach. Zakupiłem WV Touran w Norwegii i chciałbym go przywieść do Polski rozumie że cła płacić nie powinienem ponieważ Norwegia jest w unii gospodarczej ale jak jest z akcyzą i VAT?

Jeżeli przywieziesz auto do Polski jak osoba fizyczna (nie firma), płacisz tylko akcyzę,
odpowiednio dla pojemności silnika: do 2000 cm[SUP]3[/SUP] = 3,1 %, powyżej 2000 cm[SUP]3[/SUP] =18,6 %
WARTOŚCI pojazdu podobnego, zakupionego w Polsce, pomniejszonej o kwotę
należności.
Dopuszczalne jest przyjęcie wartości zakupu, przy nieznacznej różnicy kwoty
zakupu od wartości opisanej powyżej.
 
Jeśli chodzi Ci o to czy Norwegia należy do UE to należy stwierdzić że nie należy i będziesz musiał dokonać zgłoszenia celnego i opłacenia cła. Chyba że będziesz mieć świadectwo przewozowe EUR.1 lub deklarację na rachunku/umowie.

To świadectwo EUR2 już nie "chodzi"?
 
Aha czyli jak na rachunku będzie deklaracja: "Sprzedawca oświadcza, że towary, których dotyczy ten dokument handlowy, są objęte preferencjami jako towary pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego "to już nie potrzebuje Eur1 i nie muszę zatrzymywać się na granicy tylko w Polsce załatwić resztę formalności?
 
Aha czyli jak na rachunku będzie deklaracja: "Sprzedawca oświadcza, że towary, których dotyczy ten dokument handlowy, są objęte preferencjami jako towary pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego "to już nie potrzebuje Eur1 i nie muszę zatrzymywać się na granicy tylko w Polsce załatwić resztę formalności?
Jednak radzę telefon do infolinii bo strasznie ktoś tu błądzi.
 
Back
Do góry