• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

akcyza za samochód

N

Nie zarejestrowany

Gość
Proszę o odpowiedź w sprawie opłaty za nabyty samochód na terenie UE tj akcyzy, a mianowicie, gdzie mam zapłacić podatek akcyzowy w przypadku gdy posiadam zameldowanie stałe w jednym województwie a faktycznym miejscem zamieszkania jest miasto położone w innym województwie(odległość znaczna).W tym mieście rozliczam też swój podatek dochodowy.Gdzie mam złożyć deklaracje o nabyciu wewnątrzwsólnotowym?
Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
 
Deklaracje skladasz w miejscu zameldowania.
Mozesz złozyc w miejscu zamieszkania w przypadku kiedy posiadasz jakikolwiek dokument potwierdzajacy fakt zamieszkania (umowa wynajmu, akt posiadania mieszkania, domu itp).
Jezeli mieszkasz w wynajetym mieszkaniu bez umowy, to wtedy musisz niestety udac sie do swojej rodzinnej miejscowosci i tam we wlasciwym urzedzie dopelnic formalnosci.
Pozdrawiam.
 
To nieprawda !!!
Spokojnie mozesz wyslac deklaracje poczta i nie musisz nigdzie sie udawac!!!
Inna sprawa, ze jezeli cos sknocisz, to korespondencji moze nie byc konca ...
 
Co wy wiecie o składaniu deklaracji ;-)

Po pierwsze primo - deklarację składa się w UC właściwym ze względu na miejsce zamieszkania - osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej lub nabywające wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe poza prowadzoną działalnością. Ale... Tutaj pojawia się problem bo naród mimo, że istnieje obowiązek meldunkowy nic sobie z niego nie robi i zamieszkuje poza miejscem zameldowania. W świetle obowiązujących przepisów istnieje domniemanie, że adres zameldowania jest adresem pod którym podatnik zamieszkuje (no bo przecież gdy zamieszkuje gdzieś indziej tzn. przebywa tam z zamiarem stałego pobytu, lub nawet nie, to powinien się tam zameldować). W praktyce przynajmniej części UC uznaje się że osobnik zamieszkuje poza miejscem zameldowania, gdy przedstawi jakieś papierki o tym świadczące. Lecz rodzi to inny problem - jeżeli organ podatkowy powziął informację o tym, że figurant zamieszkuje w innym miejscu niż jest zameldowany, to powinien o tym poinformować właściwy organ meldunkowy celem wymeldowania owego (nie wiem jak jest z odpowiedzialnością z KW lub innej ustawy).
Po drugie primo - oczywiście deklarację można wysłać pocztą, podatek zapłacić przelewem, ale... Jest rzeczą powszechnie znaną, że akcyza z tyt. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych nie jest płacona przez podatników (zawężamy tutaj pojęcie podatnika do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub nabywających wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe poza prowadzoną działalnością) z chęci jej zapłaty, lecz dlatego, że potrzebują oni papierka, który im umożliwi zarejestrowanie pojazdu. A pokażcie mi taki UC, który wyda potwierdzenie zapłaty akcyzy, bez dokonania czynności sprawdzających przewidzianych w art. 272 OP. A do tego potrzebna będzie obecność podatnika wraz z oryginałami dokumentów.
Po trzecie primo - wszystko zależy... od UC. W każdym zasady postępowania są inne. Dlatego w zapytaniu brak jest podstawowej informacji - w zakresie właściwości miejscowej, którego Naczelnika UC kandydat na podatnika przebywa z zamiarem stałego pobytu.
 
Dokładnie, chodzi mi tylko i wyłącznie o papierek potwierdzający opłacenie podatku akcyzowego,ktory jest potrzebny go rejestracji auta.
Dowiedziałem się, że wszystko jest fakultatywne ,bo w różnych U.C inaczej mogą podchodzić do danej sprawy...No cóż.
 
To nieprawda !!!
Spokojnie mozesz wyslac deklaracje poczta i nie musisz nigdzie sie udawac!!!
Inna sprawa, ze jezeli cos sknocisz, to korespondencji moze nie byc konca ...

Tak to prawda. Mozesz wyslac deklaracje pocztą.
Jednak do odbioru musisz udać się osobiscie.
Co do rejonizacji, napisałem jak ma sie sprawa kilka postów powyzej
Pozdrawiam
 
witam. możecie mnie "oświećić" co zmienia się (ponoć od poniedziałku) z akcyzą od aut sprowadzonych z UE?
słyszałem, że kto żyw (i ma sprowadzone auto) na gwałt chce/chciał złożyć wniosek jeszcze w tym tygodniu.
 
witam. możecie mnie "oświećić" co zmienia się (ponoć od poniedziałku) z akcyzą od aut sprowadzonych z UE?
słyszałem, że kto żyw (i ma sprowadzone auto) na gwałt chce/chciał złożyć wniosek jeszcze w tym tygodniu.
Jak nas oświecą, to i my oświecimy.
 
Ostatnia edycja:
Tak naprawde liczy sie data wjazdu na teren kraju.
Nas juz troche oswiecili nie za duzo ale zawsze
Pozdrawiam.
 
Co się zmieniło w sposobie zapłaty podatku akcyzowego od nabycia auta we wspólnocie po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o podatku akcyzowym? Mam na myśli praktyke stosowaną w U.C.? Czy powołują jakiś rzeczoznawców? Chce kupić auto na" zachodzie"(tam przebywam od jakiegoś czasu) i po powrocie chciałbym opłacić akcyzę ale ponoć nastąpiły jakieś zmiany...
Dziękuję za info.
 
Nic się nie zmieniło jeśli podajesz w deklaracji wartość taką jaką naprawde zapłaciłeś , wtedy nikt ci nie weryfikuje wartości i po sprawie . Jeśli wartośctwojego auta będzie rażąco odbiegac od cen rynkowych po odliczeniu akcyzy i vat to możeszzłozyc korektę nawartość , którą ci poda w formie pisemnsj UC , jeśli tego nie zrobisz uc zrobi to za ciebie postepowaniem z urzędu a ty bedziesz czekał na zaświadczenie do miesiąca , wartość ustalaja tak jak w urzędach skarbowych- nie ma co kombinować bo i tak pozostawili sobie jeszce wolą kwotę różnie 10%-33%, gdzie dopiero podnoszą po odbiczeniach podatków.
 
A po co płacić akcyzę???

Chce kupić auto na" zachodzie"(tam przebywam od jakiegoś czasu) i po powrocie chciałbym opłacić akcyzę ale ponoć nastąpiły jakieś zmiany...
Dziękuję za info.
Jeżeli Szanowny "Nie zarejestrowany" spełniałby wraz ze swoim pojazdem przesłanki zawarte w paragrafie 28 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 i Nr 99, poz. 688) to móglby uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu samochodu z podatku akcyzowego.
 
Wg jakich katalogów U.C. dokonują wyceny auta kupionego w UE?
Ponoć są jakieś odliczenia procentowe ale nie wiem ile i, na jakich zasadach one funkcjonują.
Nie jestem handlarzem ale zamierzam kupić auto dla siebie.
Np. VW Passat z 2002r. 1,9 TD, bez uszkodzeń.
Jeśli ktoś mi odpisze już dziękuję.
 
Gościu!
Powtarzasz kolejną BŁĘDNĄ interpretację pracy celników!!!
U.C. NIE DOKONUJĄ WYCENY sprowadzanych aut, tylko WERYFIKUJĄ PODSTAWĘ OPODATKOWANIA!!! WYCENĘ lub inaczej WARTOŚĆ towaru może określić jedynie specjalista w danej dziedzinie! Celnik ma w miarę możliwości, dążyć jedynie do sprawiedliwego pobrania dla państwa podatków (taki sam towar - taki sam podatek).
 
Wg jakich katalogów U.C. dokonują wyceny auta kupionego w UE?
Ponoć są jakieś odliczenia procentowe ale nie wiem ile i, na jakich zasadach one funkcjonują.
Nie jestem handlarzem ale zamierzam kupić auto dla siebie.
Np. VW Passat z 2002r. 1,9 TD, bez uszkodzeń.
Jeśli ktoś mi odpisze już dziękuję.

eurotax glass (program komputerowy autoryzowany przez MF)
pozdrawiam
 
Witam. Kupiłem auto w USA, dokonałem odprawy celnej w DE i teraz muszę złożyć deklaracje tzw AKCU w Urzędzie Celnym w Polsce. W związku z tym mam pytanie, w jaki sposób UC określi podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym jeśli zakwestionuje wartość przeze mnie podaną? Przecież auto nie nabyłem w UE lecz w USA?
Czy wliczy do tej podstawy również VAT płacony w DE i ,czy dana wartość auta będzie weryfikowana podobnie jak w przypadku aut kupionych w UE ( nabycie wewnątrzwspólnotowe)w oparciu o dostępne katalogi.
Proszę o odpowiedź.
 
Witam. Kupiłem auto w USA, dokonałem odprawy celnej w DE i teraz muszę złożyć deklaracje tzw AKCU w Urzędzie Celnym w Polsce. W związku z tym mam pytanie, w jaki sposób UC określi podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym jeśli zakwestionuje wartość przeze mnie podaną? Przecież auto nie nabyłem w UE lecz w USA?
Czy wliczy do tej podstawy również VAT płacony w DE i ,czy dana wartość auta będzie weryfikowana podobnie jak w przypadku aut kupionych w UE ( nabycie wewnątrzwspólnotowe)w oparciu o dostępne katalogi.
Proszę o odpowiedź.

Powinien określić na podstawie art. 10 ust. 5 Ustawy o podatku akcyzowym, czyli na podstawie przeciętnych cen rynkowych stosowanych w obrocie wyrobami akcyzowymi tego samego rodzaju w dniu powstania obowiązku podatkowego, pomniejszonych o podatek VAT i podatek akcyzowy. Powinien, ponieważ nie istnieje w tym wypadku żaden dokument pozwalający na ustalenie kwoty jaką nabywca zobowiązany był zapłacić w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym (brak transakcji pomiędzy nabywcą a dostawcą wewnątrzwspólnotowym). Najlepszym dla podatnika rozwiązaniem jest samodzielne zadeklarowanie podstawy opodatkowania wraz z pisemnym uzasadnieniem, że jest ustalona w oparciu o w/w artykuł oraz poparcie tego ofertami sprzedaży np. z portalu otomoto.pl. Jeżeli zostanie zadeklarowana podstawa opodatkowania rażąco odbiegająca od ceny rynkowych, to organ podatkowy z pewnością skorzysta z katalogów wartości rynkowych (Eurotax i Infoekspert) a tam ceny są niejednokrotnie wyższe nawet o 40% od ofert na rynku, co w wypadku samochodów o dużej wartości może być bardzo bolesne:).
 
Nie do końca się zgadzam z przedmówcą.
Nie jest prawdą wg mnie, że "nie istnieje w tym wypadku żaden dokument pozwalający na ustalenie kwoty jaką nabywca zobowiązany był zapłacić w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym (brak transakcji pomiędzy nabywcą a dostawcą wewnątrzwspólnotowym).".
Po pierwsze, gdzie jest napisane że nabycie wewnątrzwspólnotowe w akcycie to transkajca, która używając języka ustawy VAT-owskiej musi się wiązać z przeniesieniem własności między dostawcą z WE a polskim podatkiem. Definicja nabycia wewnątrwspólnotowego w akcycie jest prosta - przemieszczenie wyrobów na terytorium kraju. Podstawą opodatkoania jest zaś kwota jaką płaci nabywca. Czy w sytuacji kiedy podatnik najpierw importuje do Niemiec, tam dopuszcza do obrotu a potem przywozi do kraju to nie ma kwoty jaką płaci nabywca ?. No chyba jest. Aby do trnskacji nabycia wewnątrzwspólnotowego mogło dojść nabywca musi zapłacić dostawcy w USA/ To jednak nie wystarcza. Aby mogło dojść do WNT nabywca musi również zapłacić określone kwoty, które związane są z "ocleniem" auta w niemczech tak, aby zmieniło status na wspólnotowy. Są nimi cło i niemiecki VAT. W ten sposób mamy kwotę, którą płaci nabywca i która to kwota warunkuje realzację transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Co więcej nie dawno czytałem interpretacje jakiegoś UC. Podatnik importujący do Polski auta przez Niemcy (tam byłą odprawa) zapytał naczelnika UC, czy do podstawy opodatkowania w WNT (tj. kwoty któą płaci jako nabywca) musi doliczyć zapłacone w Niemczech cło i VAT tamtejszy. Naczelnik odpisał, ze tak bo są to kwoty jakie musi zapłacić w związku z WNT. Organ ten nie odpisał, że w ogóle nie ma kwoty, którą płaci nabywca i że w związku z tym trzeba sięgać do art. 10 ust. 5.
Wiem, że większość urzędó robi inaczej bo to prosty sposób, aby ściągnąć większą akcyzę. Uważam jednak, że podatnik jeśli będzie się odwoływałi skarżył do WSA włącznie, nie jest bez szans.
Można również przez analogię sięgać do ustawy VAT - owskiej. Tam również są transkacje nabycia WNT po imporcie w innym kraju UE. NA jje gruncie nikt nie ma wątpliwości że nie da się okrteślić podstawy opodatkowania w WNT.
Pozdrawiam,
 
Back
Do góry