• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Pytanie o uprawnienia f-szy grup mobilnych podczas kontroli drogowej

W rozumieniu art. 83 kks działanie takie jak: utarczki słowne, epitety pod kierunkiem kontrolującego, niegrzeczne (!) zachowanie w stosunku do kontrolującego, nawet bierny opór, nie są "utrudnianiem" - są na to orzeczenia Sądów. Sądy czytają art. 83 jako dotyczący podatnika mogącego nie okazywać księgi lub innego dokumentu dotyczącego prowadzonej działalności gospodarczej lub księgę lub inny dokument niszczyć, uszkadzać, czynić bezużytecznymi, ukrywać lub usuwać... Kontrola drogowa wewnątrz kraju - nawet z zamiarem poszukiwania nieopodatkowanych towarów, jest traktowana przez Sądy inaczej niż byśmy tego chcieli. Zastosowanie art. 83 kks musi wynikać z bezpośredniego obowiązku kontrolowanego i uprawnienia kontrolującego, co zatem jeśli kontrolowany w tej konkretnej sytuacji nie posiada obowiązków stricte podatkowych? Wkraczając w ten obszar działania treść art. 224 kk wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Osobiście wolałbym stosować art. 83 kks z racji tego kim jestem zawodowo, ale orzecznictwa w tym zakresie są z reguły jednoznaczne, zwłaszcza, jeśli nic podczas kontroli np. "karków" nie znajdziemy co podlegałoby naszej jurysdykcji. To jedynie moja opinia, ciekawe co na to nasi prawnicy. Co innego jak radzić sobie z takimi problemami "w lesie", tu niestety nie ma na to przepisu.
 
224 kk - nie podciągniesz tu biernego oporu. Czytałem różne wykładnie i tak to wychodzi.
83 kks - to samo. Napiszę jak jest u nas. Kontrolowany odmawia otwarcia bagażnika, wyjęcia i udostępniania bagaży bo go plecy bolą. Jednocześnie twierdzi, że udostępnia auto do kontroli i siedzi machając sobie nogami. Wtedy robimy swoje bez sankcji. Jeżeli odmawia wjazdu na bks, rtg itp. i krzyczy, że się nie zgadza to pouczamy o zażaleniu do prokuratora na czynności organu i walimy utrudnianie.
To tak w skrócie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
224 kk - nie podciągniesz tu biernego oporu. Czytałem różne wykładnie i tak to wychodzi.
83 kks - to samo. Napiszę jak jest u nas. Kontrolowany odmawia otwarcia bagażnika, wyjęcia i udostępniania bagaży bo go plecy bolą. Jednocześnie twierdzi, że udostępnia auto do kontroli i siedzi machając sobie nogami. Wtedy robimy swoje bez sankcji. Jeżeli odmawia wjazdu na bks, rtg itp. i krzyczy, że się nie zgadza to pouczamy o zażaleniu do prokuratora na czynności organu i walimy utrudnianie.
To tak w skrócie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Nie chodziło mi o bierny opór, lecz wykazanie niemożności zastosowania art. 83 kks na drodze wobec chama czy też "karków", co innego granica. Tak zrozumiałem pytanie zawarte w poście nr 1 tego tematu. Wiadomo, że dany czyn musi wypełniać dyspozycje przepisu. Sankcje wobec kontrolowanego wewnątrz kraju są różne w różnych art. kk, kw i wiadomo, że muszą być spełnione określone przesłanki. pozdro
 
I na drodze i na granicy przeprowadzamy kontrolę celno-skarbową, czyż nie?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
I na drodze i na granicy przeprowadzamy kontrolę celno-skarbową, czyż nie?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Kończąc, bo nie o to chodziło koledze zadającemu pytanie. Na granicę zgłasza się podmiot dobrowolnie, a na drodze zatrzymujesz "karka", który jedzie z siłowni do dziewczyny - jest różnica?
 
Nie. Nie ma. Prowadzimy kontrolę na pdst. tych samych przepisów. Jeżeli chodzi o karki i tym podobne tematy - nie są oni podmiotami podatkowymi. Jest różnica mdzy. kontrolą osób i pojazdów, a kontrolą przedsiębiorstw - podmiotów podatkowych. Standardowo nasza kontrola to kontrola celno skarbowa. Wyjątek to np. kontrola transportu drogowego, ruchu drogowego itd.
Zatrzymujesz kogoś na drodze i chcesz dokonać kontroli np. pod kątem fajek. Jaką podstawę prawną podajesz? Na jakich przepisach bazujesz w tym przypadku? Zmienić się może, przy pozytywnej kontroli, pdst. karna ukarani, z przemytu na paserkę. Ponadto przepisy obligują cię do pokazania legitymacji, przedstawienia się i posiadani przy sobie upoważnienia do dokonywania kontroli cs. Taka to różnica mdzy. granicą a drogą. Poza tym, podróżny przekraczając granicę sam nie zgłasza się do kontroli/rewizji. Odprawia się na pasie deklarując, bądź nie, przewóz towarów. Następnie opuszcza dpg, chyba, że zostanie wytypowany do rewizji, nieważne z jakiego powodu. A jest ich wiele. Nie mylmy ustnego zgłoszenia z rewizją/kontrolą cs.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
Z prostych spraw zrobiliście młyn...

Dpg to nie o samo co zadupie - bez monitoringu i wsparcia

Rewizja celna to co in niż kontrola a przeszukanie w 308 kpk to jeszcze co innego
 
Ale w sensie prawnym już nie ma kontroli celnej, rewizji celnej itp. Jest kontrola celno skarbowa-to co my robimy i do czego nas uprawnia ustawa o KAS, z jej delegacjami do kpk i innych ustaw.
Dpg, tak, jest monitoring i wsparcie. Na zadupiu tego brak. Tylko, że tu idzie rozkmina o przepisy. Chyba :)
Może opiszę jak to wygląda u nas:
Kontrola celno skarbowa (bks), przeszukanie osoby itd. jeżeli kończy się wynikiem negatywnym to opieramy się tylko i wyłącznie na ustawie o KAS, nie musimy zatwierdzać osobistej u proroka, jest szybciej i łatwiej.
Jeżeli mamy ujawnienie, to przechodzimy zdecydowanie na kpk, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
Tak po krótce...


Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
Ale w sensie prawnym już nie ma kontroli celnej, rewizji celnej itp. Jest kontrola celno skarbowa-to co my robimy i do czego nas uprawnia ustawa o KAS, z jej delegacjami do kpk i innych ustaw.
Dpg, tak, jest monitoring i wsparcie. Na zadupiu tego brak. Tylko, że tu idzie rozkmina o przepisy. Chyba :)
Może opiszę jak to wygląda u nas:
Kontrola celno skarbowa (bks), przeszukanie osoby itd. jeżeli kończy się wynikiem negatywnym to opieramy się tylko i wyłącznie na ustawie o KAS, nie musimy zatwierdzać osobistej u proroka, jest szybciej i łatwiej.
Jeżeli mamy ujawnienie, to przechodzimy zdecydowanie na kpk, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
Tak po krótce...


Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Postawione na głowie

O trybie przeszukania osoby decyduje jej wynik?

Nawet tak nie pisz...

Nie wiesz w oparciu o jakie przepisy ją zaczynasz?

Dla proroka będzie łatwiej...
 
No nie mogę... Wiem na czym bazuję.
Art. 78 kas - to mi wystarczy,
Na kpk przechodzę jeżeli coś znajdę, czytaj zabezpieczam dowody i wszczynam sprawę ks, działam wtedy w trybie procesowym.
Ustawa o KAS daje nam lekką elastyczność.
Od lat to działa i to sam prokurator podsunął taki pomysł.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
Dodam jeszcze: Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego



Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
No nie mogę... Wiem na czym bazuję.
Art. 78 kas - to mi wystarczy,
Na kpk przechodzę jeżeli coś znajdę, czytaj zabezpieczam dowody i wszczynam sprawę ks, działam wtedy w trybie procesowym.
Ustawa o KAS daje nam lekką elastyczność.
Od lat to działa i to sam prokurator podsunął taki pomysł.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Życzę Ci żebyś nie trafił na świadomego swoich praw obywatela, któremu się nie spieszy.
 
Przerabiane. To nie jest moja prywatna linia tylko przyjęty sposób działania w kilku OC, zaakceptowany przez kierowników DŚ. Nikt nie ogranicza praw obywatela. Dostaje protokół z pouczeniem. Po prostu nasza ustawa daje nam szerokie spektrum możliwości i z nich, jeżeli trzeba to korzystamy. Jest ustawa o KAS i odpowiednie rozporządzenie MF. Na granicy z nich korzystamy, gdy nie prowadzimy czynności procesowych. Ustawodawca dał nam taką możliwość aby maksymalnie uprościć czynności na dpg. Nie ma sensu komplikować prostych rzeczy. Jeżeli działamy z inspiracji innych służb, czy na polecenie prokuratora lub w związku z ujawnieniem, wtedy opieramy się na kpk. Czy wyobrażasz sobie aby każdą rewizję na bks zatwierdzać u prokuratora?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry