• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wcześniejsza emerytura....

FELIX450

Nowy użytkownik
Dołączył
7 Marzec 2008
Posty
6
Punkty reakcji
2
Miasto
wschód
Witam.
Pracowałem w administracji celnej od września 1981 roku do kwietnia 2012 roku.
Czy zgodnie z par. 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku , w wieku 60 lat mogę przejść na emeryturę, przyjmując ,że przepracowałem 15 lat w organach administracji celnej?
 
Owszem, jeśli przed 1999 r. pracowałeś w administracji celnej 15 lat, a to jest Twój przypadek, możesz otrzymać emeryturę po skończeniu 60 lat.
Śmiało do ZUSu, niech Ci wyliczą świadczenie.
 
Niestety mylisz się ! Premier Łobuzek zabrał nam ten przywilej wprowadzając dodatkowy zapis w ustawie emerytalnej , że trzeba przepracować 25 lat do 1 stycznia 1999. Ja byłem właśnie takim przypadkiem i musiałem pracować do 65 r. życia. Fakt, doliczyli mi rekompensatę i mam fajną emeryturkę.
 
Niestety mylisz się ! Premier Łobuzek zabrał nam ten przywilej wprowadzając dodatkowy zapis w ustawie emerytalnej , że trzeba przepracować 25 lat do 1 stycznia 1999. Ja byłem właśnie takim przypadkiem i musiałem pracować do 65 r. życia. Fakt, doliczyli mi rekompensatę i mam fajną emeryturkę.

Tak masz rację, moja koleżanka skorzystała z tego przywileju i odeszła na emeryturę w wieku 55 lat ale , tak jak piszesz, do 1999 r. miała 25 lat pracy w administracji celnej.
 
zdaje się że emerytura wcześniejsza za pracę w warunkach szczególnych należała się po min 25 latach i 55 lat wieku dla kobiet i 60 mężczyzn i była to emerytura z zus
po zmianach w 2008 zlikwidowano możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z tyt tych warunków a jako rekompensatę wprowadzono przeliczenie kapitału początkowego (na wniosek) jeśli osoba w warunkach szczególnych do 2008r przepracowała min 15 lat i nie ma to związku z emeryturą mundurową wcale no chyba że na ten moment osoba przed 99r przepracowała 15 lat w warunkach szczególnych osiągnęła warunki do uzyskania emerytury mundurowej i uzyskała warunki do uzyskania emerytury cywilnej (czyli wiek 60/65 k/m) i zawnioskowała o przeliczenie z tyt warunków szczególnych kapitału początkowego. oczywiście wniosek o emeryturę mundurową musi zdaje się być wcześniejszy.
 
Ostrożnie!
Przejście na emke mundurową pozbawia rekompensaty. Taką info otrzymałem w ZUSIE. Radzę się poinformować osobiście.
Do tego warunki szczególne uprawniają do chyba emki pomostowej tj od 60 roku pod warunkiem pracy w warunkach szczególnych po 2008 r choćby jeden dzień. Oczywiście jeśli się ma te 15 lat przed 2008. Radzę osobiście z papierami w ręku do ZUSU doradcy ds emki na bieżąco zweryfikują indywidualny przypadek.
 
No właśnie, to ciekawy temat. Jak to jest ? Jeśli przepracowałem w szczególnych warunkach (w administracji i w służbie) np. od 01.01.1993 r. do 31.12.2017 r. tj. 15 lat, to czy będę miał to uwzględnione przy przeliczaniu kapitału początkowego, zakładając, że chciałbym skorzystać z emerytury mundurowej liczonej od 1999 r. Bo widzę tutaj trzy możliwe warianty:

1) najbardziej korzystny i zdroworozsądkowy to rekompensata za cały okres 15lat po osiągnięciu 65 roku życia,
2) umiarkowany rekompensata częściowa za lata 1993 - 1998 (bo potem emerytura mundurowa)
3) najmniej korzystny to brak rekompensaty, bo od 1993 - 1998 to tylko 6 lat i nie spełnienie warunku (mimo, że w służbie też pracowałem/pełniłem służbę w szczególnych warunkach).

Wydaje mi się, że tej sprawy też należałoby przypilnować, bo może się okazać, że pomimo pracy/służby 15 lat w szczególnych warunkach możemy zostać z niczym. Proszę o rozwinięcie tematu przez kogoś kto siedzi bardziej w przepisach dotyczących tego zagadnienia.
 
ja pisałem o 15 latach przed 99
okres liczony do emki mundurowej od 99 roku w sposób naturalny zmniejszy okres wypracowany w charakterze szczególnym przed rokiem 99.
i dla tego wydaje mi się z jeśli jest wypracowane 15 lat przed 99 to nadal jest podstawą do przeliczenia kapitału początkowego który też dotyczy pracy przed rokiem 99. Oczywiście zgadzam się że należy potwierdzić w ZER i ZUS.
 
obawiam się że wariant 3. Jest to tylko do skonsumowania dla osób pracujących w cle wcześniej niż w 84r
 
Wszystko zależy od przepisów, a więc osób je tworzących oraz osób je interpretujących. Ja tylko zauważam, że pracując de facto 15 lat do roku 2008 w szczególnych warunkach można zostać w różny sposób potraktowany, a więc może to wpłynąć na wzrost mojej emerytury lub nie.
Wg mnie fakt pracy w szczególnych warunkach nie będzie miał wpływu na wysokość mojej emerytury mundurowej, dlatego stoję na stanowisku, że dopiero po osiągnięciu wieku 65 powinienem się cieszyć z rekompensaty przyznanej za ten 15 letni okres, a jeśli już nie za cały ten okres to przynajmniej za okres do 1999 roku. Podobnie jest z składkami zusowskimi, przecież te sprzed 1999 nie zostają wymazane. Te po 1999 zostają wymazane ale w zamian dostaję coś, czyli EMK-ę mundurową. Tak więc za lata w szczególnych warunkach też coś powinienem dostać do emerytury mundurowej, a skoro nie to całość powinna być uwzględniona przy EMC-e zusowskiej po osiągnięciu 65 lat. Takie jest moje zdanie i tak podpowiada logika, ale logika logiką, a przepisy i co gorsza ich interpretacje swoje. Mam nadzieję, że temat nie jest jeszcze definitywnie zamknięty i uda się w przyszłości coś wypracować w tym temacie. Oczywiście zdaję sobie sprawę czyją matką jest nadzieja ........
 
Back
Do góry