• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Podwyżki 2019

Ja odbieram spotkanie w MF pozytywnie i widzę szanse na pewne modyfikacje w programie modernizacji, które zbliżą Nas do innych formacji mundurowych, także w kwestii podwyżek w roku bieżącym i kolejnym. Czekam na uzgodnienie z MF komunikatu/protokołu ze spotkania. Proszę o cierpliwość, ale skoro mam nadzieję na korzystne zmiany, to nie chcę działać pochopnie. Nie ustaliliśmy jeszcze tychże pozytywów, ale sprawa jest otwarta. Zobaczymy. Jutro opublikujemy komunikat z wydarzeń z ostatnich dni. Dużo się działo.

Chciałbym nieśmiało zauważyć , że jutro powoli się kończy....:cool:......cierpliwie czekamy....
 
A ja tam skarbek1972, tak bardzo o nasze, tj celników podwyżki się nie boję. Różnica jest taka, że my swoje wywalczymy:) Skarbowcy, niestety tylko miauczą :) I podczepiają się pod inne grupy zawodowe. Sami nie robią nic, a i jeszcze mają tw ludwika :)
 
A ja nie mogę otworzyć umieszczonego na stronie głównej komunikatu z wydarzeń z dnia 16. i 17.01.2019 r.,
 
A ja nie mogę otworzyć umieszczonego na stronie głównej komunikatu z wydarzeń z dnia 16. i 17.01.2019 r.,

ZZ Celnicy PL-6/19
KOMUNIKAT

Przedstawiamy niniejszym komunikat z wydarzeń z dnia 16.01. i 17.01.2019r., w
których uczestniczył ZZ Celnicy PL.
W dniu 16.01.2018r. odbyło się spotkanie naszego związku z ministrem Pawłem
Cybulskim, w obecności dyrektorów departamentów MF.
Oczekujemy na protokół ze spotkania, którego treść postaramy się uzgodnić z MF(takie
otrzymaliśmy zapewnienie), natomiast pragniemy zaznaczyć, że ponad 3,5 godzinne spotkanie,
daje nadzieję na zmiany, które pozwolą na traktowanie funkcjonariuszy SCS tak jak
funkcjonariuszy innych formacji mundurowych oraz jeszcze lepsze warunki dla pracowników
KAS, aniżeli dotąd były zapowiadane.
Strony zapowiedziały kontynuację dialogu, jak również korespondencji w sprawie.
Drugą bardzo dobrą wiadomością, jest informacja, że w dniu 17.01. Komisja ds. Petycji,
wbrew stanowisku MF i MSWiA, przyjęła jednogłośnie projekt ustawy emerytalnej, który
znosi 55 lat i 5 lat zadań policyjnych dla funkcjonariuszy SCS. Związek uczestniczył w tym
posiedzeniu, jak również we wszystkich wcześniejszych.
MF i MSWiA wnioskowały o odrzucenie, gdyż MSWiA zapowiada swój projekt i zniesienie 55
lat, tak jak zapisano to w porozumieniu MSWiA z ZZ działającymi w MSWiA, stąd obecny
projekt nie był w ocenie resortu potrzebny. Posłowie nie zgodzili się z tą argumentacją,
uzasadniając, że projekty będą mogły być łącznie rozpatrywane.
Jest szansa na załatwienie tej sprawy do lipca 2019r.
Projekt Komisji Petycji nie zawiera kwestii zaliczenia wcześniejszych lat pracy do wysługi
emerytury, gdyż petycja nie dotyczyła tego zagadnienia. Petycję złożył funkcjonariusz.
Tę sprawę związek będzie wyjaśniał już w lutym na pierwszej rozprawie w Sądzie Okręgowym
w Warszawie, gdzie odbędzie się rozprawa z odwołania funkcjonariusza od decyzji ZER
MSWiA.
Trzecią informacją, którą pragniemy przekazać środowisku zawodowemu, jest kolejna
fala wygranych w NSA osób, które nie otrzymały propozycji do KAS. NSA potwierdza
dotychczasową linię orzeczniczą, że organ powinien wydać decyzję dotyczącą stosunku służby.
Wyroki zapadały w dniu 17.01. i jest już ich ponad dziesięć w różnych składach orzekających.
Była też sprawa osoby, która otrzymała propozycję zatrudnienia. Ten skład orzekający uznał, że
właściwy jest Sąd Pracy.
W innych wyrokach, w sprawie „ucywilnionych” NSA jednak wskazuje, że reforma nie może
usprawiedliwiać różnicowania ochrony stosunku służbowego i za naruszające gwarancje konstytucyjne
należałoby uznać brak objęcia ochroną sądową tych funkcjonariuszy, którym z nieznanych
przyczyn ustawodawca przekształca a w istocie wygasza stosunki służbowe. … Uzasadnienie
decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego winno zawierać przedstawienie funkcjonariuszowi przesłanek z powodu których zaniechano złożenia propozycji dalszego
pełnienia służby i skorzystano z możliwości złożenia propozycji zatrudnienia.
Funkcjonariusz (…) ma bowiem pełne prawo do poznania przyczyn wygaśnięcia stosunku
służbowego (w świetle posiadanych przez niego kwalifikacji i przebiegu dotychczasowej służby.)
W innych wyrokach NSA wskazywał na zupełny brak drogi sądowej.
A zatem, w sprawie „ucywilnionych” NSA nie wypracował wciąż jednoznacznego stanowiska.
Czwartą informacją jest sprawa Podzespołu RDS, który w dniu 17.01. przyjął następujący porządek
obrad:
a/ Dyskusja nad pismem Przewodniczącego ZZ CELNICY PL z 3 września 2018 r. (dotyczącego
wprowadzania reformy w odniesieniu do pracowników S.C., skutków ucywilnienia i zwolnienia
i konieczności naprawy popełnionych błędów podczas wdrażania reformy.
b/Powołanie zespołu ds. zmian ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (UD
326)
c/ Sprawy różne.
Podzespół nie wypracował konkluzji w sprawie pkt.a, ale sprawa jest kontynuowana i mając
także na uwadze przebieg spotkania w MF w dniu 16.01., niezależnie od odpowiedzi resortu
udzielonej na piśmie i stanowiska wskazanego na RDS, mamy nadzieję, na dalszą szybką
naprawę i wycofanie negatywnych skutków związanych z ucywilnieniem i brakiem propozycji.
Sprawę tę związek mocno i jednoznacznie sprecyzuje w najbliższych dniach w trwających
sporach zbiorowych z dyrektorami IAS w całej Polsce, w szczególności, że MF uznaje się za
niewłaściwy w sprawie „ucywilnienia” i osób „bez propozycji” i ceduje wszystkie problemy na
DIAS.
Ponadto w sprawach różnych podniesiono na posiedzeniu RDS:
- powołanie zespołu ds. zmian ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (UD
326)
- kwestię podwyżek i wypłaty 2,3 % inflacyjnego (MF wskazał, że możliwy jest marzec br.)
- kwestię utajnionych nadgodzin (praca w nadgodzinach bez formalnej akceptacji przełożonego -
MF poprosiło o stosowne informacje w tym zakresie )
- ZZ postulowały o zagwarantowanie udziału w pracach nad projektem ustawy modernizacyjnej na
etapie przed przekazaniem do Departamentu Prawnego (MF widzi zasadność takiego
stanowiska);
- zgłoszono uwagi odnośnie braków kadrowych do realizacji akcji e- PIT w 2019 r. (zmiana m.in.
terminu zwrotu nadpłaty) – MF wskazało, że nie planuje zwiększenia zatrudnienia w US,
bowiem wszelkie wskaźniki istotne dla oceny administracji skarbowej są nadal mało korzystne,
- kwestię dodatków kontrolerskich (MF wskazało, że obecnie obowiązujące rozporządzenie jest
przejściowe i jest wypracowywany system pozwalający na rozwiązanie tej materii w sposób
jednolity dla trzech służb, bowiem teraz różne rozwiązania trzeba przełożyć na strukturę i
zadania KAS).
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy6-19-Komunikat.pdf
    105,3 KB · Wyświetleń: 194
Z pisma na stronie głównej:
- kwestię podwyżek i wypłaty 2,3 % inflacyjnego (MF wskazał, że możliwy jest marzec br.)
Czy to znaczy, że 2,3% w marcu, a podwyżka 655,00 zł do końca września, czy też oznacza to tylko tyle (i aż tyle), że pierwsza rata z 655 zł możliwa jest w marcu. No i co z 1% 0.5% za wysługę lat?! Pozdrawiam!
 
Z pisma na stronie głównej:

Czy to znaczy, że 2,3% w marcu, a podwyżka 655,00 zł do końca września, czy też oznacza to tylko tyle (i aż tyle), że pierwsza rata z 655 zł możliwa jest w marcu. No i co z 1% 0.5% za wysługę lat?! Pozdrawiam!

Ciągle jest dużo niewyjaśnionych kwestii.
Oprócz podniesionych wyżej uprzejmie zapytam, czy kwestia zaliczenia do emerytury mundurowej lat pracy w UKS (zgodnie z naszym projektem) jest przedmiotem uzgodnień, czy też została pominięta? Dodam, że dla wielu z nas to kwestia bardzo ważna.
 
Zadowoleni jesteście z obecnie trwających podwyżek dodatków kontrolerskich w MUCS w Warszawie? Chyba wszyscy dostali...jest ktoś, kto dostał więcej niż 5% podwyżki? :) Kiedy papiery będą wręczać?
 
Pozwolę sobie półżartem. Jeśli decydujący o podwyżkach czytają np. na konkurencyjnym forum ja kto niektórzy pracownicy (np. eksperci skarbowi) rozumieją zasady podwyżek "nie dostanę podwyżki bo mam stażowe wyższe niż 655" to może doszli do wniosku, że ludziom o takim przewodzie myślowym nie warto dawać.

Jak takie cuda opowiadają kierownicy na zebraniach z pracownikami to co się dziwisz. A najbardziej jecza te wszystkie eksperty od siedmiu boleści że stuletnim stazowym .
 
Ostatnia edycja:
Czy w tym pseudo porozumieniu była mowa o tym że w skład 655 wchodzi podwyższenie kwoty bazowej bo nie przypominam sobie 🤔. I jak to wygląda w innych służbch? Czy my znowu jesteśmy inaczej traktowani?
 
Czy w tym pseudo porozumieniu była mowa o tym że w skład 655 wchodzi podwyższenie kwoty bazowej bo nie przypominam sobie . I jak to wygląda w innych służbch? Czy my znowu jesteśmy inaczej traktowani?

Właśnie chodzi o to, że nie było i być nie może moim zdaniem. Dlatego, zadałem to pytanie, niezrozumiałym jest więc odpowiedź Departamentu Budżetu KAS, że podwyżka kwoty bazowej wejdzie w te "655".
 
U nas (pomorskie) pojawił się komunikat o podziale kwot na podwyżki i Dyrektor powołując się na porozumienie informuje, że w skład 655 wchodzi podwyższenie kwoty bazowej, tyle że w porozumieniu tego nie było. Znowu ktoś próbuje nas zrobić...
 
Ostatnia edycja:
U nas (pomorskie) pojawił się komunikat o podziale kwot na podwyżki i Dyrektor powołując się na porozumienie informuje, że w skład 655 wchodzi podwyższenie kwoty bazowej, tyle że w porozumieniu tego nie było. Znowu ktoś próbuje nas zrobić...


a co mówi komunikat o stażowym ? Albo o innych kwestiach?
 
U nas (pomorskie) pojawił się komunikat o podziale kwot na podwyżki i Dyrektor powołując się na porozumienie informuje, że w skład 655 wchodzi podwyższenie kwoty bazowej, tyle że w porozumieniu tego nie było. Znowu ktoś próbuje nas zrobić...

Ja bym dał temu spokój, to jakieś grosze są. W innych służbach kwota bazowa nie wzrasta, więc z tego powodu pokrzywdzeni nie będziemy. Raczej martwiłbym się o inne składniki.
 
Back
Do góry