• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Protest w SCS

Środowisko musi się zintegrować! Inaczej skłóceni nic nie osiągniemy.
Wysłałem informacje o planowanym referendum do jednego z cywilnych ZZ, liczącym ok. 1 tys. członków. Czekam na reakcję.
Poza tym zarząd Celników.pl powinien podjąć się próby nawiązania kontaktu z innymi ZZ celem konsolidacji w tej akcji protestacyjnej w imieniu de facto wspólnego interesu.
 
No cóż @cat, to przestańcie płakać, że służby mundurowe was nie chcą. Widzicie źdźbło w cudzym oku, ale belki w swoim już nie.



Po pierwsze - mam uzasadnione wątpliwości, kto tutaj płacze (?!)

Po drugie - czytaj całość wypowiedzi, albo rób to ze zrozumieniem.

Po trzecie - Twój argument owszem, jest mocny, tylko ma się nijak
do "komentowanej" treści.

Gdybyś naprawdę chciał rozmawiać o porozumieniu, wyglądałoby to
nieco inaczej ...
 
Obawiam się że skarbowcy nie poprą żadnego referendum protestacyjnego w KAS z jednego powodu:
totalne olanie skarbowców w postulatach.
Wszystkie postulaty dotyczą tylko funkcjonariuszy. wystarczyło jednak zmienić jeden jedyny postulat (pierwszy) aby to zmienić. O ile reszta reszta postulatów jest obojętna (dla skarbowców) to pierwszy "stawia" w bardzo złym świetle nie tylko związek celnicy.pl (bo przedstawia to tak że dba tylko o funków a nie o całość - z cywilami) ale także prowadzi do dalszej eskalacji wrogości pomiędzy cywilami i funkami.
wystarczyło napisać tylko:
1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza i pracownika KAS.

jak rozumiem środowisko skarbowców poprze protest i się licznie przyłączy jeśli postulat zostanie zmieniony i rozszerzony o pracowników. Super.
 
Środowisko musi się zintegrować! Inaczej skłóceni nic nie osiągniemy.
Wysłałem informacje o planowanym referendum do jednego z cywilnych ZZ, liczącym ok. 1 tys. członków. Czekam na reakcję.
Poza tym zarząd Celników.pl powinien podjąć się próby nawiązania kontaktu z innymi ZZ celem konsolidacji w tej akcji protestacyjnej w imieniu de facto wspólnego interesu.

Moim zdaniem droga do sukcesu wiedzie przez porozumienie ze skarbowcami. pełna zgoda z Mirkiem 83
 
Postulat pierwszy jest kopią postulatów Federacji Służb Mundurowych, tak jak jest to napisane w piśmie. Dlatego nie ma mowy o pracownikach.
Ale od 6 zaczynają się postulaty, które dotyczą także środowiska skarbowców, np. w kwestiach płacowych ustawa modernizacyjna dla KAS, którą tak licznie podpisaliśmy. Tam jest wzrost wynagrodzeń i uposażeń dla wszystkich. Dążymy w perspektywie czasowej do osiągnięcia najniższej płacy w KAS na poziomie 3 x min. płaca dla wszystkich w KAS. Tak samo pamiętamy o UKS. Postulat 6 jeżeli zostanie zrealizowany, to także obejmie UKS, chodzi bowiem o zadania.
Zapewniam, że pamiętam o środowisku US i dawnego UKS.
Natomiast odpowiadając na zarzut zajmowania się głównie sprawami funkcjonariuszy, pragnę wyjaśnić, że ZZ Celnicy PL to Związek o charakterze mundurowym, co nie znaczy, że nie podejmujemy spraw skarbowców.
Sprawy funkcjonariuszy dominują i będą dominować. Mam w tej sprawie mnóstwo zgłoszeń od funkcjonariuszy i sam znam te tematy, więc je podejmujemy nijako z biegu.
Ze strony skarbowców nie ma po prostu zgłoszeń, a mimo tego podejmujemy sprawy skarbowców i pamiętamy o środowisku pracowników US. Proszę jednak zrozumieć, że ja czy ZG nie znamy Waszych tematów, innych niż te, które już podjęliśmy, dlatego nie mogę, bo nie potrafię samodzielnie, tak jak w przypadku funkcjonariuszy, podjąć tematu.
Wystarczy tylko zgłosić temat, pomóc go opracować na początek, a zapewniam, że podejmiemy szerzej. Tak samo indywidualną sprawę członka Związku wywodzącego się ze środowiska skarbowców.
Reasumując, ja to widzę tak jak jest w innych formacjach mundurowych działa to od lat, gdzie niektóre ZZ zrzeszają i funkcjonariuszy i pracowników, np. w SW czy PSP. Oni są ZZ o charakterze mundurowym, co nie przeszkadza im podejmować tematów pracowników, którzy zrzeszają się w ich ZZ. Ja to widzę podobnie w ZZ Celnicy PL.
Proszę zatem nie obrażać się na to, że ZZ Celnicy PL podejmuje głównie sprawy mundurowe, a proszę zgłaszać tematy do podjęcia dla pracowników US i zapewniam, że będziemy je podejmować. Proszę nie mieć do mnie pretensji, że nie podejmuję tematów skarbowców w większym zakresie, w takim jak niektórym z Was wydawałoby się, że powinniśmy, ale proszę zrozumieć, że ja nie mam zgłoszeń, a tematów tych w większości nie znam.
 
Postulat pierwszy jest kopią postulatów Federacji Służb Mundurowych, tak jak jest to napisane w piśmie. Dlatego nie ma mowy o pracownikach.
Ale od 6 zaczynają się postulaty, które dotyczą także środowiska skarbowców, np. w kwestiach płacowych ustawa modernizacyjna dla KAS, którą tak licznie podpisaliśmy. .
Panie Sławku, czy mógłby Pan rozwinąć myśl - postulat 7:
"7. Wycofania negatywnych skutków ucywilnienia funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej",

co mają autorzy postulatów na myśli?
Pozdrawiam.
 
proponuję, żeby skarbowcy w wątku "protest skarbówki" prowadzili rozważania dotyczące ich sytuacji, a w tym wątku pozwolili nam, funkom, zaplanować nasze działania
 
Postulat pierwszy jest kopią postulatów Federacji Służb Mundurowych, tak jak jest to napisane w piśmie. Dlatego nie ma mowy o pracownikach.
Ale od 6 zaczynają się postulaty, które dotyczą także środowiska skarbowców, np. w kwestiach płacowych ustawa modernizacyjna dla KAS, którą tak licznie podpisaliśmy. Tam jest wzrost wynagrodzeń i uposażeń dla wszystkich. Dążymy w perspektywie czasowej do osiągnięcia najniższej płacy w KAS na poziomie 3 x min. płaca dla wszystkich w KAS. Tak samo pamiętamy o UKS. Postulat 6 jeżeli zostanie zrealizowany, to także obejmie UKS, chodzi bowiem o zadania.
Zapewniam, że pamiętam o środowisku US i dawnego UKS.
Natomiast odpowiadając na zarzut zajmowania się głównie sprawami funkcjonariuszy, pragnę wyjaśnić, że ZZ Celnicy PL to Związek o charakterze mundurowym, co nie znaczy, że nie podejmujemy spraw skarbowców.
Sprawy funkcjonariuszy dominują i będą dominować. Mam w tej sprawie mnóstwo zgłoszeń od funkcjonariuszy i sam znam te tematy, więc je podejmujemy nijako z biegu.
Ze strony skarbowców nie ma po prostu zgłoszeń, a mimo tego podejmujemy sprawy skarbowców i pamiętamy o środowisku pracowników US. Proszę jednak zrozumieć, że ja czy ZG nie znamy Waszych tematów, innych niż te, które już podjęliśmy, dlatego nie mogę, bo nie potrafię samodzielnie, tak jak w przypadku funkcjonariuszy, podjąć tematu.
Wystarczy tylko zgłosić temat, pomóc go opracować na początek, a zapewniam, że podejmiemy szerzej. Tak samo indywidualną sprawę członka Związku wywodzącego się ze środowiska skarbowców.
Reasumując, ja to widzę tak jak jest w innych formacjach mundurowych działa to od lat, gdzie niektóre ZZ zrzeszają i funkcjonariuszy i pracowników, np. w SW czy PSP. Oni są ZZ o charakterze mundurowym, co nie przeszkadza im podejmować tematów pracowników, którzy zrzeszają się w ich ZZ. Ja to widzę podobnie w ZZ Celnicy PL.
Proszę zatem nie obrażać się na to, że ZZ Celnicy PL podejmuje głównie sprawy mundurowe, a proszę zgłaszać tematy do podjęcia dla pracowników US i zapewniam, że będziemy je podejmować. Proszę nie mieć do mnie pretensji, że nie podejmuję tematów skarbowców w większym zakresie, w takim jak niektórym z Was wydawałoby się, że powinniśmy, ale proszę zrozumieć, że ja nie mam zgłoszeń, a tematów tych w większości nie znam.

kolega da spokój z tym tłumaczeniem. zbieraliśmy podpisy pod projektem obywatelskim, tym pierwszym i tym drugim, to gdzie koledzy z us-ów byli w ogromnej większości? protest przeciwko kasowi w warszawie - takie samo pytanie. teraz 5000 ludzi zrzeszonych w zz też stara się coś zmienić, mimo wszystko. reszta znów kontestuje. mową rzeczą jest zarzut kastowości i dbanie o wyłącznie swój tyłek :D.

niech dalej siedzą i nic nie robią, to po wyborach pojadą i z nimi bez trzymanki. tyle w temacie.
 
teraz jednak jest już za późno- pismo przeczytali (większość) skarbowcy i ... czuje to co napisałem wcześniej. trzeba myśleć z wyprzedzeniem. teraz (chyba) większość skarbowców będzie uważać że celnicy.pl walczy tylko o funków (a cywili ma gdzieś) . to że cały związek ( a przynajmniej część) uważa że powinien reprezentować funków to ok. ale trzeba też wsiąść pod uwagę cywili- też są w związku. ale pisanie w postulatach że tylko funkowie się liczą i trzeba dbać o nich to przesada (pomijam wpisy niektórych na forum). tak jak napisałem wcześniej- jako jedność możemy tylko się liczyć. a tego nie widać. dalej są sztuczne podziały. co z tego że pracujemy w różnych urzędach (us, usc, Is) skoro mamy jeden cel- wzrost wynagrodzeń. inne cele przechodzą na dalszy plan. Owszem możemy walczyć o podwyższenie pensji - ale RAZEM. Żeby zmotywować środowisko skarbowców (cywiltrzeba dać coś co ich zachęci (czyli marchewkę)- na początek np; te obiecane 650zł na pracownika/ funka. tak jak wyszyło: dbamy tylko o funków a o resztę nie dbamy. trochę szkoda ale tak to wygląda.
 
Ostatnia edycja:
1. Jeśli chodzi o formy protestu to powinny być one wymierzone w stworzenie nacisku na MF, Premiera i Prezesa. Wszelkie pisma/akcje skierowane na DIAS jedynie skomplikują życie kolegom i koleżankom z Izb, bo to na ich barki spadnie odpowiadanie na setki pism pracowników. DIASi będą starali się ukryć problemy przed Szefem KAS aby pokazać jak dobrymi menedżerami są.
Moje przykładowe propozycje:
- list do Czerwińskiej, Morawieckiego i Kaczyńskiego od każdego członka Celnicy.pl. W formie papierowej, opisujący nasze postulaty z prośbą o spotkanie z przedstawicielami ZZ celnicy.pl w celu omówienia programu modernizacji SSC. Policjanci zrobili to samo i od razu Premier spotkał się ze związkami (co prawda z Solidarności, ale jednak zbiegło się to w czasie z listem).
- jeśli to nie pomoże to wynajęcie agencji PR aby pomogła nam pozytywnie sprzedać społeczeństwu nasze postulaty i uderzenie do mediów z jednoczesnymi innymi formami protestu analogicznymi do tych stosowanych obecnie przez Policjantów oraz w przeszłości przez Celników.

2. Związek zapomniał o ludziach z UKS a obecnie funkcjonariuszach SSC. Postulat nr 6 w ogóle nie uwzględnia lat 1999-2017 przepracowanych przy "zadaniach policyjnych".
 
dość dyskryminacji

- nagłośnienie wieloletniej dyskryminacji płacowej funkcjonariuszy, podtrzymanej w kas, polegającej na odmiennym wynagradzaniu za taką samą pracę - nie w różnych izbach w Polsce czy w różnych komórkach - ale często nawet w tej samej komórce - ludzie robią TO SAMO, w TEJ SAMEJ komórce, na zupełnie różnych stanowiskach a więc za zupełnie różną kaskę - specjalista i ekspert,

- wnioski do dias o skierowanie na komisję lekarską mswia w celu stwierdzenia, czy występujące u funka schorzenia i dolegliwości są wynikiem warunków w jakich pełnił on służbę lub charakteru wykonywanych obowiązków

- odmowa kierowania pojazdami służbowymi bez wykupionego AC

- wnioski do dias o wypłacenie zaliczki na poczet zdjęcia do legitymacji służbowej oraz udanie się do fotografa w ramach godzin służby - dlaczego mamy robić te fotki w prywatnym czasie za własną kaskę? mi prywatnie legitka nie jest do niczego potrzebna , a skoro jest niezbędna do wykonywania obowiązków?

dość!!!

jakie inne jeszcze macie pomysły?

jaka forma protestu byłaby bezpieczna dla nas, a uciążliwa dla mf?

oni rozumieją tylko język siły

wszelkie prośby, pisma, pagony, tabletki itp. zostaną zignorowane

jak, według was, możemy osiągnąć cel?

od razu, biorąc pod uwagę możliwość niepowodzenia referendum w kas - z powodu zbyt niskiej frekwencji lub/oraz bierności i zachowawczości środowiska cywilnego (znanego wielokrotnie z przeszłości), proponuję w takiej sytuacji przeprowadzenie bez zwłoki kolejnego referendum, tym razem zawężonego do funków sc-s, a dotyczącego protestu funków w związku z wieloma rozwiązaniami ustawowymi - m.in. organizacyjnymi, finansowymi i emerytalnymi, dyskryminującymi funków sc-s względem funków innych służb
 
Ostatnia edycja:
jakie inne jeszcze macie pomysły?

...


Dla mnie, bez względu na postulaty (skądinąd słuszne), cel referendum jest
więcej, niż oczywisty.
Pisanie czegokolwiek do kogokolwiek, obecnie jest pisaniem na Berdyczów
i nie ma co "zaklinać" ani treści, ani sposobu do tego.

Pomysły ?!
A co, jeszcze ich mało? Dobra, niech będą ich nawet tysiące i nawet wszystkie
wręcz genialne, lecz cóż z tego, jeśli postawa środowiska wciąż kończy się
tym samym - "... no to weźmy i zróbcie coś ..."!
Pytam: CO można zrobić, jeśli nawet "zapaleni" do jakiegoś działania, w jednym
momencie potrafią kretyńsko wszystko zrzucić na "Związek"?

Ta paranoja, stała się nie tylko powszechna, ale wręcz "normalna". Wszelkie
zarzuty, idiotyczne pytania "co zrobił Związek", żądania "niech Związek ..."
brzmią tak, jakby ludzie to wypisujący, nie tworzyli tegoż Związku.

Jeśli KAŻDY z nas nie ruszy dupska i nie przyjmie jedynie właściwej postawy
"ZWIĄZEK, TO JA !!" i nie uzna tego za PRAWDĘ, to nic się nie zmieni !!

ps
Dla rozwiania wszelkich wątpliwości - KAŻDE MILCZENIE, każda bezczynność
wobec ostatniego zdania, jest potwierdzeniem wyrażonego tu poglądu ...
 
@cat ja także uważam, że siła jest w Nas. Niezależnie czy jesteśmy w zz czy nie. Tylko takich, jak patrzę na otaczających mnie ludzi, jest niewiele osób. I to zarówno po stronie celniczej jak i skarbowej, funków jak i cywili. Ja zaprotestuję, Ty i kto jeszcze?
 

Dla mnie, bez względu na postulaty (skądinąd słuszne), cel referendum jest
więcej, niż oczywisty.
Pisanie czegokolwiek do kogokolwiek, obecnie jest pisaniem na Berdyczów
i nie ma co "zaklinać" ani treści, ani sposobu do tego.

Pomysły ?!
A co, jeszcze ich mało? Dobra, niech będą ich nawet tysiące i nawet wszystkie
wręcz genialne, lecz cóż z tego, jeśli postawa środowiska wciąż kończy się
tym samym - "... no to weźmy i zróbcie coś ..."!
Pytam: CO można zrobić, jeśli nawet "zapaleni" do jakiegoś działania, w jednym
momencie potrafią kretyńsko wszystko zrzucić na "Związek"?

Ta paranoja, stała się nie tylko powszechna, ale wręcz "normalna". Wszelkie
zarzuty, idiotyczne pytania "co zrobił Związek", żądania "niech Związek ..."
brzmią tak, jakby ludzie to wypisujący, nie tworzyli tegoż Związku.

Jeśli KAŻDY z nas nie ruszy dupska i nie przyjmie jedynie właściwej postawy
"ZWIĄZEK, TO JA !!" i nie uzna tego za PRAWDĘ, to nic się nie zmieni !!

ps
Dla rozwiania wszelkich wątpliwości - KAŻDE MILCZENIE, każda bezczynność
wobec ostatniego zdania, jest potwierdzeniem wyrażonego tu poglądu ...

Cat, trafna diagnoza ale możemy się obrażać na rzeczywistość, że jest taka jak jest albo dostosować do niej nasze działania.
Wielu ludzi będzie czekać i oglądać się na innych, ruszą dopiero kiedy zobaczą, że coś się dzieje. Dlatego moim zdaniem funkcyjni związków powinni wyjść do ludzi, zorganizować spotkania, wytłumaczyć cele i plan działania i posłuchać co ludziom leży na duszy. Takie akcje przedprotestacyjne są ważne bo pozwalają na przekonanie niezdecydowanych a jednocześnie ustalenie co ludziom przeszkadza i udoskonalenie akcji. Dlatego referendum jest dobrym posunięciem. Takie spotkania dla wszystkich są bezpieczne jednocześnie pokażą, że coś się dzieje, że jest siane ziarno, z którego coś może wykiełkować, wzbudzą niepewność na górze. Ludzie powinni poczuć, że ktoś chce ich wysłuchać. Decyzja czy idziemy razem ze skarbowcami czy sami jest trudna. Nie czuję się na siłach by powiedzieć co jest lepsze, a jednocześnie mam zaufanie do Sławka. Jednak w mojej naturze jest działać wspólnie, kierować się wspólnym interesem, łączyć a nie dzielić. Pamiętajmy komu na rękę i dlaczego są podziały w KAS.
 
Cat, trafna diagnoza ale możemy się obrażać na rzeczywistość, że jest taka jak jest albo dostosować do niej nasze działania.
Wielu ludzi będzie czekać i oglądać się na innych, ruszą dopiero kiedy zobaczą, że coś się dzieje. Dlatego moim zdaniem funkcyjni związków powinni wyjść do ludzi, zorganizować spotkania, wytłumaczyć cele i plan działania i posłuchać co ludziom leży na duszy. Takie akcje przedprotestacyjne są ważne bo pozwalają na przekonanie niezdecydowanych a jednocześnie ustalenie co ludziom przeszkadza i udoskonalenie akcji. Dlatego referendum jest dobrym posunięciem. Takie spotkania dla wszystkich są bezpieczne jednocześnie pokażą, że coś się dzieje, że jest siane ziarno, z którego coś może wykiełkować, wzbudzą niepewność na górze. Ludzie powinni poczuć, że ktoś chce ich wysłuchać. Decyzja czy idziemy razem ze skarbowcami czy sami jest trudna. Nie czuję się na siłach by powiedzieć co jest lepsze, a jednocześnie mam zaufanie do Sławka. Jednak w mojej naturze jest działać wspólnie, kierować się wspólnym interesem, łączyć a nie dzielić. Pamiętajmy komu na rękę i dlaczego są podziały w KAS.


Wiem, że czasem mnie trudno zrozumieć, lecz chyba nie uważasz,
że w jakikolwiek sposób zanegowałem referendum ?! Wręcz przeciwnie!

Co do jedności, uważam się za jednego z pierwszych jej orędowników,
a celem wszystkich moich "wypominek", jest powtarzanie (do znudzenia
i na wszelkie możliwe sposoby), że KAŻDY jest potrzebny i absolutnie
NIKOGO NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ !!!

ps
Chyba powinienem coś jaśniej sformułować:

- Każde milczenie i brak reakcji, na myśli i słowa zachęty pisane na Forum
(nie chodzi o moje, lecz wszystkie dążące do jedności) osobiście odbieram
przede wszystkim za deklarację przeciwko Koleżeństwu.

Każda milcząca osoba deklaruje się przeciwko innym, ale też przeciwko sobie samej ...

 
Luksik. Powtórzę raz jeszcze. Nie jest tak jak w koło Macieju przedstawiasz, że ZZ Celnicy PL nie interesuje się sprawami pracowników i przedstawia tylko tematy funkcjonariuszy. Wyjaśniałem to wyżej i proszę raczej, zamiast tylko marudzenia, o przedstawienie tematów, którymi powinniśmy się zająć wg Ciebie.
Ps. Mam wrażenie, że szukasz usprawiedliwienia, by nic nie robić, gdy przyjdzie co do czego. Jeżeli tłumaczę, że w postulacie nr 10 są podwyżki dla wszystkich w równej wysokości, to nie wiem dlaczego ma być za późno, jeżeli od początku pamiętamy o Was i mamy dobre intencje w tym zakresie. Postulaty 1-5 są kopią i dlatego są takie jakie są. Postulat 10 dot. wszystkich równo kwestiach płacowych - vide ustawa modernizacyjna, którą podpisałeś mam nadzieję. Przypomnę, że dążymy do tego, by w KAS WSZYSCY zarabiali 3 x min płaca!!! To jest nasz postulat dot. wynagrodzeń i uposażeń w perspektywie czasowej, przedstawiony w ustawie modernizacyjnej i nic tutaj się nie zmieniło.
 
Bolo1999. Myślę, że w ankiecie referendalnej wystarczy zaznaczyć pole funkcjonariusz/pracownik z KSC, pracownik nieobjęty mnożnikowym systemem wynagrodzeń i będzie wiadomo, jakie jest zaangażowanie w poszczególnych grupach pracowniczych. Na tej podstawie będzie można wyciągać dalsze wnioski.
 
Back
Do góry