• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

art 15a, L-4 a Służba Celna.

W dniu 9 maja 2018 r. spotkał się Zespół powołany przez MSWiA do rozpatrzenia postulatów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 12 marca 2018 r. Część postulatów uzyskała pozytywną rekomendację Zespołu i zostaną one przedstawione Ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu. Pozostałe postulaty będą przedmiotem dalszych rozmów. Porozumienie obejmujące przedstawione na Zespole postulaty i ewentualny protokół rozbieżności Federacja i Minister mają podpisać do końca maja 2018 r.

Wprowadzenie odpłatności za tzw. nadgodziny, artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz wprowadzenie trzydziestodniowego okresu absencji chorobowej z zachowaniem 100 procent uposażenia, spotkały się z pozytywną rekomendacją Zespołu. Do dnia 30 czerwca 2018 r. mają powstać konkretne projekty ustaw. Wśród postulatów, za którymi opowiada się wyłącznie strona społeczna – na razie bez rekomendacji Zespołu – znajdują się kwestie tegorocznych podwyżek w wysokości 650 zł dla każdego funkcjonariusza, przywrócenia systemu emerytalnego w kształcie sprzed 1 stycznia 2013 r. oraz odmrożenia waloryzacji kwoty bazowej od dnia 1 stycznia 2019 r.

W ocenie współprzewodniczącego Zespołu, reprezentującego stronę ministerialną, na realizację postulatów które nie uzyskały akceptacji, nie ma pokrycia w bieżącym Budżecie Państwa, a zarezerwowanie odpowiednich środków w budżecie przyszłorocznym wymaga szeregu zmian systemowych i decyzji Rządu oraz Parlamentu. Przedstawiciele Federacji liczą jednak, że postulaty te spotkają się z pozytywną opinią Ministra i jego zaangażowaniem, które przełoży się na decyzje od lat oczekiwane przez funkcjonariuszy.

Komunikat został uzgodniony przez obie strony.
 
– Wyniki są jednoznaczne. W tej chwili 14 tysięcy policjantów, ale też strażaków, pracowników służby celnej i straży granicznej chce ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jeśli nie uzyskamy porozumienia z rządem, powołamy Ogólnokrajowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych Służb Mundurowych i będziemy realizować oczekiwania funkcjonariuszy – mówi nam Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.
 
"Będzie zatem komisyjny projekt ustawy znoszący 55 lat i 5 lat zadań policyjnych, bo tego dotyczyła petycja złożona przez funkcjonariusza".

Wszystko pięknie i ładnie, oczywiście cieszę się, że moi koledzy którzy nie łapali się na 55 i 5 teraz mają szanse przez ten projekt na poprawę swojego położenia i tego im z całego serca życzę. Ja mam jednak granice od 2004r i w tym roku kończę 55 lat wiec to nie dla mnie. Ja pytam, dlaczego w tym projekcie pominięto lata przed 1999r i dla czego Marysia mówiła o tej dacie jak o czymś z czym nie będą polemizować? Co z art. 15a? Teraz to są dla mnie najważniejsze tematy.
 
Pytasz, a jest napisane w moim poście, że petycja dotyczyła tylko 5 lat i wieku 55 i dlatego komisyjny projekt będzie dotyczył wyłącznie tych dwóch warunków - tj. ich zniesienia.

Temat wysługi - lata przed 99r. - nasz ZZ będzie podejmował w Sądach, bo pomału tam sprawy są kierowane.
Także projekt obywatelski zalicza do wysługi emerytury lata w administracji celnej.
Jak będziemy zgłaszać się do TK, to także to uwzględnimy naturalnie.
 
Zgadzam się z Przewodniczącym. Dla "ucywilnionych" i "wygaszonych" najistotniejszy jest warunek 5 lat, gdyż to on całkowicie wyłącza większość byłych funkcjonariuszy SC z systemu emerytur mundurowych. I likwidacja tego g.... zapisu pomoże największej liczbie poszkodowanych tą pseudoreformą. To powinna być podstawa i punkt wyjścia we wszelkich działaniach na rzecz zmiany tej zdeformowanej ustawy zaopatrzeniowej.
 
Proszę czytajcie ze zrozumieniem. Petycję złożył funkcjonariusz i ujął w niej 5 lat i wiek 55.
Ja przygotowałem projekt obywatelski, więc jak rozumiem piszecie, bo piszecie, ale nie do mnie.
Proszę nie używać zatem sformułować "Zgadzam się z Przewodniczącym" itp. :)
Przygotowujmy się do akcji obywatelskiej i wnieśmy do Sejmu projekt obywatelski, a finalnie osiągniemy wtedy satysfakcjonujący dla środowiska kompromis w tej sprawie
 
Napiszę tak, mi to jest naprawdę wszystko jedno czy art. 15a zostanie zlikwidowany czy zostaną nam zaliczone lata służby przed 1999r, w obu tych przypadkach mam już dzisiaj max emkę. Myślę, że większe szanse są na zlikwidowanie art. 15a tak jak o to walczą teraz policjanci a rząd zobowiązał się do przedstawienia do końca czerwca jak zamierza rozwiązać ten temat.
 
Stefan! Jakim cudem masz wypracowaną max emke jeśli nie zaliczą Ci lat pracy przed 1999? Masz dopiero 19 lat, które licza się do emki. Więc 40-sci parę % a nie max...
 
Stefan! Jakim cudem masz wypracowaną max emke jeśli nie zaliczą Ci lat pracy przed 1999? Masz dopiero 19 lat, które licza się do emki. Więc 40-sci parę % a nie max...



Żadnym "cudem"!

Istnieje kilka możliwości otrzymania "max" z tego, co w danej (indywidualnej) sytuacji
można by się spodziewać i nie zmienia tego istnienie bądź nie istnienie - rzeczonych warunków.



 
Stefan123. Jeżeli śledziłeś moje działania w Sejmie i Senacie przy projekcie obywatelskim, to nie rozumiem Twojego postu.
Pisałem też wyżej o tym, że jeżeli wniesiemy projekt to osiągniemy satysfakcjonujący wszystkich kompromis.
 
Stefan! Jakim cudem masz wypracowaną max emke jeśli nie zaliczą Ci lat pracy przed 1999? Masz dopiero 19 lat, które licza się do emki. Więc 40-sci parę % a nie max...

To bardzo proste dla rocznika 1963, czyli ludzi którzy w tym roku kończą 55 lat. W 1982 roku ten rocznik wchodzi na rynek pracy:

I przypadek
do roku 1999r ma 15 lat cywila ( 12 x 1,3 = 15,6% + 3 x 2,6 = 7,8% Razem za cywilne lata 23,4% ),
2 lata w monie ( 2 x 2,6 = 5,2%)
19 lat SC ( 4 x 2,6 = 10,4% )
razem 40 + 23,4 + 5,2 + 10.4 = 79%

II przypadek
do roku 1999r ma 4.5 lat uczelnia ( 4,5 x 0,7 = 3,15% )
1 rok w monie ( 1 x 2,6 = 2,6% )
12 lat cywila ( 9 x 1,3 = 11,7% + 3 x 2,6 =7,8% Razem za lata cywilne 19,5%)
19 SC ( 4 x 2.6 = 10,4% )
razem 40 + 3,15 + 2,6 + 19,5 + 10,4 = 75.65%


Nie zależy mi na tym czy lata przed 2000 rokiem potraktują mi jak mundurowe czy jak cywilne. Tylko teraz razem z pozostałymi służbami mundurowymi trzeba walczyć o wywalenia art. 15a. O co bardzo prosz nasze związki.

Stefan123. Jeżeli śledziłeś moje działania w Sejmie i Senacie przy projekcie obywatelskim, to nie rozumiem Twojego postu.
Pisałem też wyżej o tym, że jeżeli wniesiemy projekt to osiągniemy satysfakcjonujący wszystkich kompromis.

Tak Sławek oczywiście jest o.k. z Twojej strony. Tylko szkoda, że tak mało angażujemy się w usunięcie art. 15a. I żeby tylko to nie obróciło się przeciwko nam.
 
Ostatnia edycja:
Sławek staram się czytać ze zrozumieniem i znam zakres przedmiotowy petycji.
Niektóre wpisy to niekoniecznie odniesienia do tej sprawy.
Wskazałem likwidację 5 lat i art. 15a jako podst. godnych emek w odniesieniu do ogólnej sytuacji i w odpowiedzi na to, że jakoby likwidacja 5 lat zadowala ucywilnionych i wygaszonych, wiesz że tak nie jest. Tyle w tym temacie.
Zgadzam się ze Stefanem, że należy poprzeć protest/przygotowania do protestu federacji (czy jak się to oni nazywają).
To może być najszybsza droga do osiągnięcia kilku celów - patrz komunikat ze spotkania ZESOŁU MSWiA z ZZ. W sądach i w EU odsiedzimy swoje i za chwilę będzie 65 latek a tu okazuje się, że te emki nie są takie złe - narazie.

Pozdrawiam.
 
Stefan! Jesli prawdą jest o czym piszesz to dlaczego pracują u nas goście którzy maja ponad 60 lat i nawet 40 lat w cle? Nie odchodzą na emke twierdząc, że dostaną zaledwie 50% poborów bo za lata przepracowane przed 1999 r dostana emeryturę z ZUS jak skończą 65 lat. A Ty liczysz sobie lata pracy z cywila. To kto w końcu ma rację?
 
Witam!
Lata z cywila można doliczyć tylko gdy na emeryturę mundurową odchodzi się z art.15 u.o.z.e. funkcjonariuszy. W przypadku SC, czy SCS takie prawo będą mieli tylko ci, którzy przed 2.01.1999 r. odbywali służbę w resorcie MON lub MSW, ale nie zasadniczą tylko kandydacką w Policji czy SG, albo byli strażakami w PSP. Na ten temat są wykładnie na stronie ZER MSWiA. Ci, którzy odbywali służbę zasadniczą w WP, doliczają np. 2 lata, ale tylko jako bonus 5,2% do emerytury, która póki co jest liczona z art.15a tj. za okresy służby w SC(SCS).
 
Back
Do góry