• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

art 15a, L-4 a Służba Celna.

stefan 123

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
5 Luty 2017
Posty
918
Punkty reakcji
1 164
Czy Z.Z działające w Służbie Celnej zamierzają przyłączyć się do protestu służb mundurowych?

"Powodem oburzenia związkowców jest art. 15a ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji… (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 132 ). Zgodnie z nim emerytura funkcjonariusza, który został przyjęty do formacji mundurowej po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., jest ustalana wyłącznie na podstawie lat służby. Nie ma możliwości doliczenia do minimalnej emerytury (15 lat służby) okresów składkowych i nieskładkowych z systemu powszechnego. Inaczej są traktowani funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r. W ich przypadku wysokość świadczenia wzrasta o 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok składkowy poprzedzający służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata. Za każdy kolejny rok opłacania składek do ZUS świadczenie wzrasta o 1,3 proc. podstawy wymiaru. Okresy nieskładkowe (np. studia) są liczone po 0,7 proc. podstawy."
 
Nie wyobrażam sobie sytuacji w której wszystkie związki Celników nie idą wspólnie ze związkami innych służb mundurowych, cel jest jeden dla wszystkich formacji. Nie można się obrażać na nikogo !!! Sami jesteśmy za słabi. Banaś pokazał nam gdzie nas ma, nie ma możliwości dalszych negocjacji, jeśli będzie wola innych aby podjąć akcję protestacyjną to my też musimy. Czas na obiecanki - cacanki się skończył.
 
Przecież właśnie o to nam chodzi, o lata przed Służbą (czyli u nas przed 1999). Powinniśmy poprzeć kolegów. Wiemy jak to zrobić. Jedno pytanie będzie jakiś przekaz z central ZZ czy to mają być znowu "działania oddolne". Teraz chyba oddolne nie przejdą - trzeba współpracować z związkami Policji , SG i innych służb.
 
Przecież właśnie o to nam chodzi, o lata przed Służbą (czyli u nas przed 1999). Powinniśmy poprzeć kolegów. Wiemy jak to zrobić. Jedno pytanie będzie jakiś przekaz z central ZZ czy to mają być znowu "działania oddolne". Teraz chyba oddolne nie przejdą - trzeba współpracować z związkami Policji , SG i innych służb.
Takie same jak przy wprowadzeniu KAS-u ? jeśli tak, to i skutek będzie zapewne ten sam, no ale poza Sławkiem to raczej związki nie są zainteresowane walką na ostro o swoje. Myślę że za jakiś tydzień będę w stanie poprzeć tą tezę faktami.
 
Takie same jak przy wprowadzeniu KAS-u ? jeśli tak, to i skutek będzie zapewne ten sam, no ale poza Sławkiem to raczej związki nie są zainteresowane walką na ostro o swoje. Myślę że za jakiś tydzień będę w stanie poprzeć tą tezę faktami.

Możesz to rozwinąć ?
 
Możesz to rozwinąć ?

Jasne, poprawcie mnie jeśli coś przekręcę, ale za czasów wprowadzenia kasu, podjęto szereg działań, teoretycznie oddolnych - do których Sławek oczywiście nie mógł nakłaniać (mimo to poniósł ich koszty w całości i z nawiązką), wiele osób rozchorowało się, wielu pisało pisma, flagowało budynki itp.
Efekt, jaki był, każdy widzi dziś. I z perspektywy czasu, rozejrzyjcie się wokół siebie i sami sobie odpowiedzcie, gdzie są ówcześni liderzy? U mnie w izbie są nadal oficerami w mundurach. Prawa emerytalne nabyli, bądź nabędą bardzo niedługo.

Dlaczego wtedy, w okolicach dni młodzieży czy wizyty nato nie podjęto "oddolnie" bardziej zdecydowanych działań?

Dlatego teraz też uważam że nic spektakularnego (czytaj skutecznego) nie zrobimy. A jak się coś "zadzieje", będzie to częścią większego "interesu".
Ale oczywiście ponosi mnie fantazja i wyobraźnia, nie piszę o nikim konkretnym... pozostawiam to każdemu pod rozwagę.
 
Szkoda bo teraz jest szansa na współpracę z innymi słuzbami. Policjanci przyjęci do służby po 1999 teraz zobaczyli jak niekorzystne jest nie doliczenie do wysługi lat przed słuzbą. Teraz to jest wiekszość, zaczynaja odchodzić ma emki i widzą jaka to kicha. Teoretycznue za te lata dostaną eneryturę z ZUS ale dopiera za dwadzieścia kilka lat. Mają o co walczyć i my też możemy z nimi powalczyć.
 
Jasne, poprawcie mnie jeśli coś przekręcę, ale za czasów wprowadzenia kasu, podjęto szereg działań, teoretycznie oddolnych - do których Sławek oczywiście nie mógł nakłaniać (mimo to poniósł ich koszty w całości i z nawiązką), wiele osób rozchorowało się, wielu pisało pisma, flagowało budynki itp.
Efekt, jaki był, każdy widzi dziś. I z perspektywy czasu, rozejrzyjcie się wokół siebie i sami sobie odpowiedzcie, gdzie są ówcześni liderzy? U mnie w izbie są nadal oficerami w mundurach. Prawa emerytalne nabyli, bądź nabędą bardzo niedługo.

Dlaczego wtedy, w okolicach dni młodzieży czy wizyty nato nie podjęto "oddolnie" bardziej zdecydowanych działań?

Dlatego teraz też uważam że nic spektakularnego (czytaj skutecznego) nie zrobimy. A jak się coś "zadzieje", będzie to częścią większego "interesu".
Ale oczywiście ponosi mnie fantazja i wyobraźnia, nie piszę o nikim konkretnym... pozostawiam to każdemu pod rozwagę.


Pozwól Szanowny @dale, iż wykorzystam niniejszy Twój post i znaczący dobór
słów.

Bywa, że warto jest wracać pamięcią do minionych zdarzeń, aby wykorzystać
nabyte doświadczenie. Oczywiście upływ czasu i zawodność ludzkiego umysłu,
a także brak wiedzy o występujących szczegółach, mogą dosyć istotnie wpłynąć
na owe doświadczenie - zniekształcić, czyniąc je tylko pozornym.
W związku z tym proszę: gwoli DOŚWIADCZENIA - nie bawmy się już w słowną
"ciuciubabkę", bo skrytość nie ma już znaczenia, a Prawda stała się jego SEDNEM!
PRZYKŁADOWO - nie udawajmy, że każdy z nas pojmował dosłownie
[FONT=&quot] słowo[/FONT] "oddolny"
- zwrot wtedy technicznie konieczny. Użycie tego słowa zaczęło mieć obecnie wyraźnie
pejoratywne brzmienie i najczęściej (jeszcze inaczej jest w powyższym przypadku)
wykorzystywane jest li tylko do podkreślenia wypowiadanych zarzutów.

Drogi @dale. Brak mi pewności czy dobrze zrozumiałem wzmiankę o ówczesnych
liderach w Twojej Izbie, gdyż jest wszystkim wiadome (chyba) istnienie "układu"
w polskim "cle", który - jak miał się dobrze od czasów JK, tak ma się i teraz,
a we wszystkich Izbach jest dokładnie tak samo. Skoro jest to oczywiste,
to zapewne omijasz w wypowiedzi znaczące w temacie fakty, których mamy się
domyślić. By domyślić się czegoś, trzeba mieć wiedzę na podstawie której,
mniej lub bardziej lotny umysł JEST W STANIE wykoncypować rzeczywistość.
Zatem pytanie: -jak myślisz - jaka ilość spośród Koleżeństwa zrozumie Twoją myśl ??
Śmiem twierdzić, iż ZBYT MAŁA! Chociaż sam mam wrażenie "domyślania się"
o co Ci chodzi, jednak pozostaje to nadal jedynie DOMYSŁEM ...
 
Czy jest szansa na jakąś informacje o proteście FZZSM ze strony naszych związkowców czy raczej należy samemu kontaktować się ze związkami w SG lub policji?
 
No to super. Ciekawe jak będziemy się czuć jeżeli SG i Policja dostana te lata przed służbą na My nie.
 
Ja nie wiem dlaczego odrzucono Nasz wniosek. Nie dostałem odpowiedzi na piśmie. Domyślam się, ale nie będę pisał, bo to nie powinno być przedmiotem dyskusji publicznej, gdyż liczę wciąż na współpracę.
 
Ja nie wiem dlaczego odrzucono Nasz wniosek. Nie dostałem odpowiedzi na piśmie. Domyślam się, ale nie będę pisał, bo to nie powinno być przedmiotem dyskusji publicznej, gdyż liczę wciąż na współpracę.

A może dla tego, że Z.Z. Celnicy pl. zaczął przyjmować cywilnych pracowników, cywilnych urzędów skarbowych przez co stracił swój charakter związku zrzeszającego funkcjonariuszy mundurowych.
 
Nie dlatego. W Federacji SM są ZZ, które zrzeszają funkcjonariuszy i pracowników np. ZZ Służby Więziennej czy ZZ z PSP
 
Ostatnia edycja:
Obecna władza niczego bardziej się nie boi jak protestów. Tylko w ten sposób możemy domagać się tego co nam się należy. Musimy dołączyć do innych służb. Nikt za nas tego nie zrobi.
 
Back
Do góry