• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekty obywatelskie dot. Kas

Zebrałem już ponad 200 podpisów obywateli ,którzy popierają projekty obywatelskie.Nie powiem , że jest to proste , dlatego ludziom trzeba tłumaczyć o co chodzi , ile zbierzemy podpisów zależy od Nas samych , więc koleżanki i koledzy do dzieła.
 
Ktoś pisał, że obcy ludzie z zawiści będą odmawiać podpisywania, bo sami zarabiają niewiele. OK, jak już zaczniemy zbieranie zbierać podpisów trzeba tłumaczyć, że w przypadku jednego i drugiego projektu chodzi o zwiększenie wpływów budżetowych, a więc wzrost stopy życiowej każdego Polaka. Zresztą, jest o tym w uzasadnieniu. Poczytajcie. Bliscy i znajomi natomiast, podpiszą na pewno.
 
Panie Przewodniczący ja nawet mogę zbierać podpisy. Niestety nie odwalę czarnej roboty za ZZ, które swoimi działaniami nie połączyli ludzi a skonfliktowali. Dlaczego nikt ze zz (tak aktywnego przy pracach nad zfśs) nie roześle maila do ludzi w całej ias i powie o inicjatywie albo nie zorganizuje spotkania. Mogę się zaangażować ale w razie pytań do kogo mam pójść po odpowiedzi? I jak mam przekonać ludzi, którzy już w nic nie wierzą? Którzy przy ubiegłorocznych podwyżkach albo nie otrzymalI nic, albo otrzymali kwoty na miano podwyżki nie zasługujace. W tej izbie nikt nie wierzy już że może spotkać ich coś dobrego. Niech mi Pan powie jak ja skarbowiec mam tłumaczyć nawet najsłuszniejszą Waszą inicjatywę?
 
ZZ Celnicy PL ruszy w teren, jak ruszy akcja. Jak masz przekonać? Daj do poczytania projekt dot. modernizacji KAS i tłumacz, że to jest inicjatywa całego środowiska KAS, a nie wasza czy nasza. Nie ma takiego rozróżnienia. CO do rozsyłania maili, mam sygnały że ogólnie nasze informacje na mailach blokują niektórzy DIAS, dlatego tak ważne będzie bezpośrednie dotarcie do ludzi. My sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, dlatego liczę i wierzę w wielu ludzi, którzy nigdy nie działali w żadnych ZZ, którzy zrozumieją na czym polega akcja i oddolnie będą działać.
Będą osoby wskazane do kontaktu w każdej IAS jako odpowiedzialne za zbiórkę podpisów jak już ruszymy konkretnie.
 
Panie Przewodniczący - Nigdy nikogo nie rozróżniałem i nie dzieliłem na my czy oni. Chociaż często słyszałem, że jestem tylko głupi skarbowiec. Tak jestem skarbowcem z ponad 20 letnim stażem pracy. Może to pora, by przedstawiciele zz celnicy.pl ujawnili się tej reszcie która ich nie zna. Jeśli chodzi o maile - w tej IAS chyba z nimi nie byłoby problemu - przecież dyrektorem jest celnik, a jednym vice związkowiec. Rozmawiam z ludźmi - wielu podpisze. Ale nie zrobi tego bez rozmowy z autorami projektu. Tu tak nas doświadczenie nauczyło. Jesteśmy obecnie finasowo, zarówno funkcjonariusze jak i cywile, chyba najbiedniejszą z izb. I najgorsze jest to, że ludzie nie wierzą już w to że ktoś o nas zawalczy - ani dyrekcja ani zz. Tu nie ma już nadziei.
 
Ostatnia edycja:
Zjednoczmy się!

Kolejny raz Związki próbują stanąć na wysokości zadania. Brawo! Oby nam się udało! Mam nadzieję, że wszyscy poczujemy się jednością i wielu z nas zaangażuje się w akcję. Liczę również na tych, którzy na reformie skorzystali....a takich wcale nie jest mało. Ja niestety się do nich nie zaliczam:( Znam przypadki, że dla niektórych działalność skończyła się z chwilą wywalczenia (czasem bezpardonowo) munduru (!)
Sama zebrałam już ok. 50 podpisów. Naprawdę można. Trzeba tylko chcieć i nie zasłaniać się innymi. No i mieć odrobinę odwagi.
 
Art. 1. W ustawie z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji,
............................................................................................................................................................
2. Osobom, które były zatrudnione jako pracownicy lub urzędnicy administracji skarbowej i którzy weszli w skład Służby Celnej na mocy ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz zmianie niektórych innych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. 2003 nr 137 poz. 1302), a następnie zostali funkcjonariuszami Służby Celnej, na poczet okresu służby w rozumieniu niniejszej ustawy zalicza się cały okres pracy w administracji skarbowej.

3. Członkom korpusu służby cywilnej, którzy stali się funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej wskutek przyjęcia pisemnej propozycji pełnienia służby, otrzymanej na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – przepisy wprowadzające Krajową Administrację Skarbową (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948), okres zatrudnienia w jednostkach podległych Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych traktuje się jako okres służby w rozumieniu przepisów ustawy.


Można pisać projekty ustaw które maja jakąś szansę na realizację, ale nie mogę zrozumieć po co pisać i poświęcać tyle siły i energii na projekty które z góry wiadomo nigdy nie przejdą. Który rząd zgodzi się na rozwiązania zawarte w punktach powyżej?
To kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, nikt nie da cywilnym pracownikom emki mundurowej tylko dla tego, że potem zostali funkcjonariuszami, no bo niby z jakiej racji. To będzie jedna wielka niesprawiedliwość i pole do nadużyć, bo czemu jednym skarbowcom dać a innym nie? Jeśli mam zbierać pod czymś podpisy to muszę w tym widzieć sens i logikę i przede wszystkim w to wierzyć w projekcie obywatelskim zebrałem sto kilkadziesiąt podpisów bo widziałem w tym sens i wierzyłem, że to ma szansę powodzenia której teraz nie widzę.

I jeszcze jedno nie rozumie zmiany brzmienia art.15a, ustawy emerytalnej :

3) art. 15a otrzymuje brzmienie:
„15a. Zasady obliczania wymiaru emerytury określone w art. 15 dotyczą funkcjonariuszy Służby Celnej oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy rozpoczęli służbę przed dniem 1 stycznia 2013 roku”.

przecież treść tego artykułu jest zawarta w Rozdziale 1a gdzie jest mowa o funkcjonariuszach przyjętych po 31 grudnia 2012r.

Rozdział 1a
Emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia
2012 r.
Art. 18a. 35
1. Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. do służby w
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży
Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie
Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługuje na zasadach i w
wysokości określonych w niniejszym rozdziale.

Dzisiaj art. 15a brzmi tak:

Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1
stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach
określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.

Czy projekt nowej ustawy likwiduje jednocześnie podział na funkcjonariuszy przyjętych przed 1 stycznia 1999r i po a tym samym zrównuje prawa emerytalne. likwidując poprzedni zapis tego art.?

Dalej już tego projektu nie czytałem. Przepraszam wszystkich za to co napisałem a najbardziej Sławka którego szanuje i osobiście lubię ale tak to widzę i tak to rozumie. Pewnie teraz na mnie wylejecie wiadro pomyj a może to co napisałem zostanie zaraz zlikwidowane. Powodzenia.
 
Jeśli chodzi o maile - w tej IAS chyba z nimi nie byłoby problemu - przecież dyrektorem jest celnik, a jednym vice związkowiec.

To o niczym nie świadczy, ten vice jest anty zzcelnicy, wypraszał z obrad on jest z dobrej zmiany związku S dzięki temu ma stołek.

Wejdź na intranet tam jest zakładka związku i jest opisane wszystko od marca.

Fajnie że są takie osoby jak Ty które się angażują.

My zebraliśmy 180 podpisów uważam, że mało ale będziemy próbowali dalej. Zbieraliśmy wśród rodzin, pracowników i petentów.

Pozdrawiam
 
Kolejny raz Związki próbują stanąć na wysokości zadania. Brawo! Oby nam się udało! Mam nadzieję, że wszyscy poczujemy się jednością i wielu z nas zaangażuje się w akcję. Liczę również na tych, którzy na reformie skorzystali....a takich wcale nie jest mało. Ja niestety się do nich nie zaliczam:( Znam przypadki, że dla niektórych działalność skończyła się z chwilą wywalczenia (czasem bezpardonowo) munduru (!)
Sama zebrałam już ok. 50 podpisów. Naprawdę można. Trzeba tylko chcieć i nie zasłaniać się innymi. No i mieć odrobinę odwagi.
Dziękuję. Gdyby cały KAS poczuł się jednością w tej wspólnej przecież sprawie, to MF, dosłownie, klęknąłby :) Na to liczę, że to nastąpi. Wszystko w naszych rękach. Działajmy!
 
Stefan123.
Podpisałeś pierwszy projekt, a widzisz ta zasada także tam była ujęta. Zaliczaliśmy wczesniejsze lata Koleżankom i Kolegom z UKS, którzy zostali funkcjonariuszami w 2010r. To jest logiczne, bo gdyby przyjąć Twój punkt rozumowania, to na jakiej zasadzie zaliczać Nam celnikom lata w administracji celnej?
To jest też kontynuacja rzetelności ustawodawcy, który wcześniej zaliczał wcześniejszy staż PRACY, każdemu kto stał się funkcjonariuszem - vide ustawa o PSP z 1991r.
To powinna być zasada - każdy kto jest funkcjonariuszem w dniu wejścia w życie ustawy ma zaliczone. Nie ma usprawiedliwienia by dzielić, na tych co są funkcjonariuszami 5, 10 czy 15 lat, bo to własnie prowadziłoby do patologii.
Jedyne co uznaję za zasadne i jak projekt zostanie wniesiony to będę o to wnioskował, by dać datę graniczną, by rzeczywiście uchronić się przed dalszymi mianowaniami na funkcjonariuszy i zaliczaniem wstecz. To byłaby w istocie patologia, ale można to zabezpieczyć. To moje zaniedbanie w projekcie, ale od razu na Komisji to zgłosimy, jak już projekt wpłynie do Sejmu. Trzeba przyjąć datę graniczną.

Ponadto, na podstawie doświadczenia z prac Komisji i Podkomisji wiem, że zasada jest taka, by składać projekt, który obejmuje pełen zakres, nikogo nie różnicuje i nie pomija.
Rozmawiałem np. w Sejmie w KP PiS po uchwaleniu przez Sejm projektu obywatelskiego i przed Senatem i wiem, że pewnych spraw oni nie akceptują(akurat innych), ale to nie znaczy, że my mamy sami ze sobą negocjować i składać projekt, który uwzględnia to, że Posłowie czegoś nie akceptują. Jak wspomniałem chodzi akurat o coś innego.
Niemniej uzgodniony był wtedy kompromis w PiS i byłem pewny, ze wejdzie. Wszystko było na dobrej drodze przed Senatem, ale MF po prostu, mówiąc kolokwialnie, się położył.
To jednak znaczy, że jest wola do kompromisu i trzeba tylko obejść Naszego Szefa.
Projekt obywatelski, wniesiony raz jeszcze, bardzo Nam w tym pomoże, by wrócić do rozmów o tym kompromisie i walczyć równolegle o inne kwestie, których KP PiS nie akceptował wtedy.
Problem mamy z kierownictwem KAS, z którym nie ma w ogóle dialogu na ten i inne ważne dla Nas tematy. Dla Szefa KAS sprawa jest zamknięta. Trzeba zatem działać w inny sposób, by doprowadzić do tego, że ten temat wróci. Projekt obywatelski jest najlepszą drogą do tego. To Obywatele postawią sprawę raz jeszcze na forum Parlamentu. Wtedy wszystkie mankamenty, patologie obowiązującego obecnie prawa, będzie można wyraźnie zakomunikować. W chwili obecnej pisma kierowane do Premiera i innych instytucji trafiają na biuro Szefa KAS, a tam uważają, że wszystko jest w porządku.
 
... I najgorsze jest to, że ludzie nie wierzą już w to że ktoś o nas zawalczy - ani dyrekcja ani zz. Tu nie ma już nadziei.
Ludzie muszą zrozumieć, że niewielkim wysiłkiem, SAMI mogą o siebie zawalczyć.
Bywam w US i wiem jak ludzie się czują. Czują się traktowani jak przedmioty, mówią mi to. Nie boją się o tym mówić do obcej dla Nich osoby, a to już bardzo dużo. Ludzie muszą zrozumieć, że mogą dużo niewielkim wysiłkiem.
Ludzie muszą zrozumieć, że nie wystarczy narzekać, a tym gorzej pochylić głowę i tylko wykonywać coraz więcej pracy, ale trzeba zacząć działać.
Wiem, że najpierw musi wrócić u wielu nadzieja, ale widzę też, że ona wciąż jest. Trzeba wierzyć. A skoro jest nadzieja to wróci wiara. Muszą uwierzyć, że mogą bardzo dużo, że tak naprawdę, to zależy tylko i wyłącznie od Nich samych.
Jeżeli pół miliona Obywateli powie, że w KAS wystarczy zapisać niewielkie środki w budżecie na najbliższe 6 lat, a dzięki temu wzrosną znacząco wpływy budżetowe, to MF będzie miało problem z tym wielki.
Argumentów innych, które powinny poderwać Nas do działania, mamy mnóstwo. Będę o tym pisał podczas zbiórki podpisów. Proszę, by rozpowszechniać te komunikaty. Każdy, kto tutaj zagląda, może skopiować informacje i rozesłać wśród swoich znajomych w KAS w całej Polsce. Na razie natomiast spokojnie, akcja jeszcze nie ruszyła.
 
Ostatnia edycja:
:) gratulacje

Kolejny raz Związki próbują stanąć na wysokości zadania. Brawo! Oby nam się udało! Mam nadzieję, że wszyscy poczujemy się jednością i wielu z nas zaangażuje się w akcję. Liczę również na tych, którzy na reformie skorzystali....a takich wcale nie jest mało. Ja niestety się do nich nie zaliczam:( Znam przypadki, że dla niektórych działalność skończyła się z chwilą wywalczenia (czasem bezpardonowo) munduru (!)
Sama zebrałam już ok. 50 podpisów. Naprawdę można. Trzeba tylko chcieć i nie zasłaniać się innymi. No i mieć odrobinę odwagi.

Nie wszyscy spoczęli na laurach sam mimo tego, że jak piszesz "skorzystałem" bo zostałem w mundurze zebrałem dobrze ponad 100 podpisów, a momo to namawiałem i namawiam ludzi nie tylko z cła ale tez spoza do zaangażowania się w akcję. Jak piszesz w jedności siła i pamiętajmy, że jak sami o siebie nie zawalczymy to nikt nam nic nie da. Przeszłość wskazuje, że warto nie chować głowy pod stół. Pozdrawiam wszystkich :)
 
Panie Przewodniczący, ja od dłuższego czasu czytam stronę celnicy.pl. Wszystko fajnie, ale jak ja mam przekonywać ludzi do jakiejkolwiek inicjatywy, kiedy Ci ludzie widzą jak w ias Rzeszów wyglądają negocjacje w sprawie zfśs. Wie Pan jakie pada pytanie: czy zz są dla ludzi czy ludzie dla zz. Zz o czymś obradują, nikt do dziś nie wie jakie są propozycje. Jest maj a zfśs nie uchwalony. Powoli kiełkuje pomysł aby napisać do zz wszystkich aby w końcu się opamiętały i przestały ludzi lekceważyć. Jak ruszy akcja przyłącze się do niej, jednak bez aktywności zz celnicy.pl sam niewiele zdziałam. A chyba nie o to chodzi.
 
Alterego. Nasi przedstawiciele nie będą w stanie dotrzeć do wszystkich komórek organizacyjnych. To nie jest tak, że Związek to jest armia ludzi gotowych do działania na hasło. Ja byłem już w US i w 6 godzin jestem w stanie przejść i spotkać się z ludźmi max w dwudziestu pokojach.
Mów ludziom, którzy chcą aby ich odwiedzić, że to nie jest wykonalne, aby dotrzeć do wszystkich jednostek i mów im tak: albo działacie we własnej sprawie, albo będziecie marudzić dalej do emerytury. Czy tak trudno jest wydrukować wykaz i zacząć zbierać podpisy? Projekt jest do poczytania i albo się z nim zgadzasz albo nie. Jeśli tak, to działaj, jeśli nie, to siedź dalej i narzekaj ale nie przeszkadzaj chociaż innym w działaniu.
 
Panie Przewodniczący, zrozumiałem aluzję. Widzę, że dyskusja zmierza w złym kierunku, dlatego kończę ją.
 
Panie Przewodniczący, zrozumiałem aluzję. Widzę, że dyskusja zmierza w złym kierunku, dlatego kończę ją.


Tigger-Bravo.gif

Decyzja idealna ...
 
Stefan 123
Emerytura policyjna należy się za wykonywanie policyjnych zadań a nie tylko za wykonywanie zadań w mundurze, który dla ogromnej większości celników z racji wykonywanych urzędniczych zadań był raczej służbowym ubraniem.
A cywile z uksów to grupa byłych pracowników komórek wywiadu skarbowego, realizacyjnych, oraz dochodzeniowo-śledczych urzędów kontroli skarbowej i Ministerstwa Finansów. Osoby te wykonywały zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu, wykrywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw oraz przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. W zakresie swoich kompetencji posiadały tzw. uprawnienia „policyjne” dotyczące m.in. prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, zatrzymywania osób, przeszukiwania pomieszczeń oraz prowadzenia śledztw i dochodzeń. Znaczna część tych osób posiadała także uprawnienia do stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz była wyposażona w broń palną. Przy zatrudnieniu podlegała szczególnej i rygorystycznej procedurze naboru, w zakresie stanu zdrowia, sprawności fizycznej, badań psychofizjologicznych na wariografie oraz badań psychologicznych. Z uwagi na szczególny charakter wykonywanych zadań czas ich pracy podlegał odrębnym unormowaniom prawnym niż pozostałych członków służby cywilnej.
To cywile, którzy wykonywali brudną policyjną robotę i aż dziw, że w KAS tego nie uwzględniono.
 
Stefan 123
Emerytura policyjna należy się za wykonywanie policyjnych zadań a nie tylko za wykonywanie zadań w mundurze, który dla ogromnej większości celników z racji wykonywanych urzędniczych zadań był raczej służbowym ubraniem.
A cywile z uksów to grupa byłych pracowników komórek wywiadu skarbowego, realizacyjnych, oraz dochodzeniowo-śledczych urzędów kontroli skarbowej i Ministerstwa Finansów. Osoby te wykonywały zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu, wykrywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw oraz przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. W zakresie swoich kompetencji posiadały tzw. uprawnienia „policyjne” dotyczące m.in. prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, zatrzymywania osób, przeszukiwania pomieszczeń oraz prowadzenia śledztw i dochodzeń. Znaczna część tych osób posiadała także uprawnienia do stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz była wyposażona w broń palną. Przy zatrudnieniu podlegała szczególnej i rygorystycznej procedurze naboru, w zakresie stanu zdrowia, sprawności fizycznej, badań psychofizjologicznych na wariografie oraz badań psychologicznych. Z uwagi na szczególny charakter wykonywanych zadań czas ich pracy podlegał odrębnym unormowaniom prawnym niż pozostałych członków służby cywilnej.
To cywile, którzy wykonywali brudną policyjną robotę i aż dziw, że w KAS tego nie uwzględniono.

Bzdury piszesz poczytaj sobie odmowy TK na straż miejską,trzeba być w odpowiednim stosunku administracyjno prawnym a nie widziała żaba jak konia kują i sama nogę podstawia.
 
Sorki ale muszę zareagować. Kolega prawie policjant nie we wszystkim ale ma dużo racji. Dla jasności-jestem Celnikiem I nadal poczuwam się jako funkcjonariusz Służby Celnej. Niemniej byłych pracowników UKS pełniących te zadania które Kolega prawie policjant wymienił ja Celnik i Funkcjonariusz będę bronił ponieważ ich skrzywdzono. W moim wpisie nie odnoszę się do stosunku adminisroprawnego ale do zadań. Ponadto SM nie jest służbą państwową a UKS i owszem był służbą państwową. Miałem i mam wspólne działania z funkcjonariuszami SG Policji byłymi pracownikami UKS i to są kumaci Funkcjonariusze. A teraz oczekuję na krytykę. Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Sorki ale muszę zareagować. Kolega prawie policjant nie we wszystkim ale ma dużo racji. Dla jasności-jestem Celnikiem I nadal poczuwam się jako funkcjonariusz Służby Celnej. Niemniej byłych pracowników UKS pełniących te zadania które Kolega prawie policjant wymienił ja Celnik i Funkcjonariusz będę bronił ponieważ ich skrzywdzono. W moim wpisie nie odnoszę się do stosunku adminisroprawnego ale do zadań. Ponadto SM nie jest służbą państwową a UKS i owszem był służbą państwową. Miałem i mam wspólne działania z funkcjonariuszami SG Policji byłymi pracownikami UKS i to są kumaci Funkcjonariusze. A teraz oczekuję na krytykę. Pozdrawiam.

bzdury piszesz

idąc tą logiką za co emkę ma policjant gaciowy, archiwista, laborant itp.?

stosunek administracyjno-prawny i brak wpływu na konkretną komórkę, w której służymy i realizowane zadania

temat zastępczy - zawracanie wisły kijem
 
Back
Do góry