• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekty obywatelskie dot. Kas

Stefan123.
Przyjmij proszę do wiadomości, że projekty obywatelskie, zarówno jeden, jak i drugi, wniesione do Sejmu, mogą tylko i wyłącznie poprawić Naszą sytuację - vide także wyżej opisany przeze mnie kompromis jaki był uzgodniony w Senacie, zablokowany przez kierownictwo KAS. W najgorszym razie wniesienie projektów może nic nie zmienić, ale to byłoby wbrew PR obecnej władzy, więc jest mało prawdopodobne. A zatem wchodzi w rachubę tylko poprawa Naszej sytuacji. Nie rozumiem zatem wyszukiwania rzekomych mankamentów. A nawet gdyby były błędy, bo tylko ten co nic nie robi się nie myli, to możemy poprawić je na etapie prac w Komisji i to wyżej pisałem, że zrobimy w jednej z kwestii.

W art. 15a nie widzę jednak błędu.
Nowa treść art. 15a absolutnie nic nie zmienia w podziale funkcjonariuszy na przyjętych przed 01.01.2013 i po. Przepis dotyczy tych z grup przyjętej przed 2013 i jego celem jest tylko i wyłącznie doprowadzenie do stanu, gdzie wysokość emerytury funkcjonariuszy SC lub SCS będzie liczona jak innym funkcjonariuszom służb mundurowych (teraz tak nie jest).
 
USTAWA
z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby
Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej,
Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby
Więziennej oraz ich rodzin 1
........................................................................................................................................................................
Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1
stycznia 1999 r
., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach
określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.
................................................................................................................................................................................
Rozdział 1a
Emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia
2012 r.
Art. 18a.
1. Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. do służby w
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży
Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie
Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługuje na zasadach i w
wysokości określonych w niniejszym rozdziale.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza przyjętego do służby po dniu 31 grudnia
2012 r
., jeżeli przed tym przyjęciem:
1) pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie
Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży
Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej,
do której został przyjęty przed dniem 1 stycznia 2013 r.;
2) pełnił zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, do której został powołany
przed dniem 1 stycznia 2013

Projekt


Ustawa
z dnia……………..

o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tj. Dz. U. 2018 poz.132 z późn. zm. ) oraz niektórych innych ustaw
...................................................................................................................................................................................................
3) art. 15a otrzymuje brzmienie:

„15a. Zasady obliczania wymiaru emerytury określone w art. 15 dotyczą funkcjonariuszy Służby Celnej oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy rozpoczęli służbę przed dniem 1 stycznia 2013 roku”.

Przepraszam Cię Sławek ale z pełnym szacunkiem dla Ciebie nie jestem w stanie tego zrozumieć.
 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
Ostatnia edycja:
USTAWA
z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby
Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej,
Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby
Więziennej oraz ich rodzin 1
........................................................................................................................................................................
Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1
stycznia 1999 r
., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach
określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.
................................................................................................................................................................................
Rozdział 1a
Emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia
2012 r.
Art. 18a.
1. Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. do służby w
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży
Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie
Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługuje na zasadach i w
wysokości określonych w niniejszym rozdziale.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza przyjętego do służby po dniu 31 grudnia
2012 r
., jeżeli przed tym przyjęciem:
1) pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie
Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży
Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej,
do której został przyjęty przed dniem 1 stycznia 2013 r.;
2) pełnił zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, do której został powołany
przed dniem 1 stycznia 2013

Projekt


Ustawa
z dnia……………..

o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tj. Dz. U. 2018 poz.132 z późn. zm. ) oraz niektórych innych ustaw
...................................................................................................................................................................................................
3) art. 15a otrzymuje brzmienie:

„15a. Zasady obliczania wymiaru emerytury określone w art. 15 dotyczą funkcjonariuszy Służby Celnej oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy rozpoczęli służbę przed dniem 1 stycznia 2013 roku”.

Przepraszam Cię Sławek ale z pełnym szacunkiem dla Ciebie nie jestem w stanie tego zrozumieć.


Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1
stycznia 1999 r
., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach
określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.

to nie to samo co art.15 - dyskryminacja i nierówność nie?
 
Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1
stycznia 1999 r
., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach
określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.

to nie to samo co art.15 - dyskryminacja i nierówność nie?

Ale wg stanu prawnego na dzisiaj, mają wszyscy funkcjonariusze innych służb którzy rozpoczęli służbę po 1999r, więc trudno oczekiwać, że zrobią dla nas wyjątek. Nie widzę tu dyskryminacji (chyba, że masz na myśli naszą sytuację prawną)
A związki służb mundurowych walczą teraz właśnie o zlikwidowanie/zmianę art 15a
 
PJS. Awatar by wskazywał że jakiś starz masz. To dla przypomnienia art. 94 ustawy oSC z 1999 r
ust 2 proponuję przeczytać. Wielokrotnie już o nim pisaliśmy a ty swoje. No koment.
Zmień awatar.
 
Mnie tagrze ale o to chodziło.
Następnym razem wezmę to w nawias.
Przepraszam urażonych.
 
Witam . Od prawie roku , jestem już poza formacją , kiedy to po mega krzywdzącej złożonej mi propozycji pracy , której oczywiście nie przyjęłam , mój status funkcjonariusza został wygaszony . Mam pytanie . Czy komukolwiek z pokrzywdzonych funkcjonariuszy udało się wrócić do służby , do munduru ?
 
Witam . Od prawie roku , jestem już poza formacją , kiedy to po mega krzywdzącej złożonej mi propozycji pracy , której oczywiście nie przyjęłam , mój status funkcjonariusza został wygaszony . Mam pytanie . Czy komukolwiek z pokrzywdzonych funkcjonariuszy udało się wrócić do służby , do munduru ?

Z tego co wiem były przypadki, że ucywilnieni funkcjonariusze (a może i nie tylko, w końcu to byli pracownicy AP a nie f-sze celni są elitą) dostawali propozycję służby na podstawie art. 150 ustawy o KAS. Ale żeby dostać taką propozycję musisz być członkiem korpusu służby cywilnej i być zatrudniona w tej znamienitej instytucji, jaką jest KAS.
 
informacja publiczna

Z tego co wiem były przypadki, że ucywilnieni funkcjonariusze (a może i nie tylko, w końcu to byli pracownicy AP a nie f-sze celni są elitą) dostawali propozycję służby na podstawie art. 150 ustawy o KAS. Ale żeby dostać taką propozycję musisz być członkiem korpusu służby cywilnej i być zatrudniona w tej znamienitej instytucji, jaką jest KAS.

Myślę,że to nie były pojedyncze przypadki, a całkiem już spora grupa ludzi (biorąc pod uwagę, że się o tym nie mówi głośno) wróciła do munduru po wcześniejszym ucywilnieniu. Oczywiście z obciętą pensją i na niższe stanowiska. Myślę, że ZZ mógłby zwrócić się o informację publiczną do DIAS, ile osób i w jakich miesiącach zostało przywróconych do służby, z podaniem jakie stanowisko zajmowali wcześniej i na jakie ich przywrócono. Byłoby co poczytać.
 
Wysłałem za zpo ponad 200 wpisów razy 2 obywateli którzy popierają Nasze dwa projekty obywatelskie /projekty ustaw/,a co koleżanki i koledzy zrobiliście do tej pory w Naszej słusznej sprawie, jak nic nie chcecie zrobić dla siebie to proszę zróbcie to dla swoich koleżanek i kolegów,zebrać tylko po 10 wpisów to jest nic ważne są chęci i trochę zaangażowania .
 
Myślę,że to nie były pojedyncze przypadki, a całkiem już spora grupa ludzi (biorąc pod uwagę, że się o tym nie mówi głośno) wróciła do munduru po wcześniejszym ucywilnieniu. Oczywiście z obciętą pensją i na niższe stanowiska. Myślę, że ZZ mógłby zwrócić się o informację publiczną do DIAS, ile osób i w jakich miesiącach zostało przywróconych do służby, z podaniem jakie stanowisko zajmowali wcześniej i na jakie ich przywrócono. Byłoby co poczytać.

Propozycję służby w trybie art.150 Ustawy o KAS w lubelskiej IAS w zeszłym roku otrzymało szacuję 40-50 osób. Okoliczności oraz kryteria "uzgodnione" ze stroną związkową - były listy, rankingi pseudo kryteria a do munduru wróciły w większości osoby które nie używały datownika (kierownicy komórek, ogólny, pc etc.) cześć na granicę z tymi samymi pieniędzmi (co powoduje ciągłe zgrzyty). Jest zmowa milczenia a mimo rażącej dyskryminacji w trakcie tworzenia list a także procesu składania propozycji służby nikt ( mam na myśli organizacje związkowe) nie podjął wyzwania nagłośnienia tej kwestii - stanowiska kierownicze dla pewnych osób funkcyjnych chyba nie są przypadkiem. Osobiście jestem srogo zawiedziony tym co się stało, DIAS bezczelnie potraktował mój wniosek mimo iż złożyłem go w czasie kiedy jeszcze wszystkie dodatkowe etaty były nieprzydzielone.
Czekam na reakcje na wniosek o decyzję, później zapewne ponaglenie i WSA, może dostanę możliwość opowiedzenia swojej historii (a jest ciekawa) przed sądem, polecą nazwiska i fakty. Mnie już pozbawiono złudzeń.
 
Propozycję służby .........
Widzisz, z tego co ja pamiętam, w ogromnej większości wypadków warunkiem otrzymania propozycji munduru, było wyrażenie zgody na dojazdy na granicę. W ramach wsparcia albo GRK. Wtedy kilka osób zachowało się uczciwie i przyzwoicie - stwierdzili że nie dadzą rady (wiek, zdrowie), lub zwyczajnie nie chcą jeździć i zostali w cywilu - Szacunek za uczciwość.
Oczywiście część ludzi jeździ na granicę. A część? A część nagle okazała się potrzebna np. na lotnisku albo w innych komórkach które dziwnym trafem nie jeżdżą.
Potem był nabór ponowny "na granice"... znowu kilka osób znalazło się w mundurach na granicy - Szacunek za postawę, a kilka znalazło się w mundurach....
Nie oszukuj się Francis, związki dokładnie wiedziały i wiedzą nadal co i jak. oczywiście reagują, piszą listy, ale w taki sposób by nie postawić szefostwa w niezręcznej sytuacji... Chyba nie chcesz wymagać by związki np. zaczęły podejrzewać dyskryminację?
To był by dopiero nietakt...
ps. na szczęście w tym aspekcie można występować i po jakimś czasie.
 
Widzisz, z tego co ja pamiętam, w ogromnej większości wypadków warunkiem otrzymania propozycji munduru, było wyrażenie zgody na dojazdy na granicę. W ramach wsparcia albo GRK. Wtedy kilka osób zachowało się uczciwie i przyzwoicie - stwierdzili że nie dadzą rady (wiek, zdrowie), lub zwyczajnie nie chcą jeździć i zostali w cywilu - Szacunek za uczciwość.
Oczywiście część ludzi jeździ na granicę. A część? A część nagle okazała się potrzebna np. na lotnisku albo w innych komórkach które dziwnym trafem nie jeżdżą.
Potem był nabór ponowny "na granice"... znowu kilka osób znalazło się w mundurach na granicy - Szacunek za postawę, a kilka znalazło się w mundurach....
Nie oszukuj się Francis, związki dokładnie wiedziały i wiedzą nadal co i jak. oczywiście reagują, piszą listy, ale w taki sposób by nie postawić szefostwa w niezręcznej sytuacji... Chyba nie chcesz wymagać by związki np. zaczęły podejrzewać dyskryminację?
To był by dopiero nietakt...
ps. na szczęście w tym aspekcie można występować i po jakimś czasie.

Nieprawda !!!!!!!!!!!
Kłamstwo !!!!!!!!!!!

Pomimo pracy na granicy, swoich kwalifikacji itd. Nikt nie dał mi najmnieszej szansy, gdyż jestem potrzebny w miejscu, którym jestem... !!!!

Natomiast wielu ludzi "dobrej zmiany", którzy nie mają nawet wyobrażenia o pracy funkcjonariusza z "łapanki" ją dostali !!!!

To jest hipokryzja !!!! I na pocieszenie nie jestem odosobnionym przykładem :)

a Związki w Polsce są potrzebne, aby klepnąć "konsultacje społeczne"
 
Ostatnia edycja:
Nieprawda !!!!!!!!!!!
Kłamstwo !!!!!!!!!!!
Pomimo pracy na granicy, swoich kwalifikacji itd. Nikt nie dał mi najmniejszej szansy, gdyż jestem potrzebny w miejscu, którym jestem... !!!!
Przepraszam, nie znam wszystkich przypadków ze swojego dawnego UC w Lublinie (bo jesteś z "dawnego" Lublina ?) Wiem że nawet z akcyzy można było przeskoczyć w mundur na Dorohusk. Dlatego jestem mocno zdziwiony.
Ale to jest przykre kiedy Twoje kwalifikacje i fakt że jesteś niezastąpiony blokują Twoją drogę rozwoju zawodowego.
Natomiast wielu ludzi "dobrej zmiany", którzy nie mają nawet wyobrażenia o pracy funkcjonariusza z "łapanki" ją dostali !!!!
To jest hipokryzja !!!! I na pocieszenie nie jestem odosobnionym przykładem :)
a Związki w Polsce są potrzebne, aby klepnąć "konsultacje społeczne"
Widzisz, to nawet nie chodzi o ludzi dobrej zmiany, tu po prostu wystarczy mieć dobry układ. Wtedy możesz dostać awans. A jak nie potrafisz zapracować na niego, są tacy, którzy w imię "współpracy i dla dobra komórki" za Ciebie odwalą robotę. No bo żeby była podstawa do awansu, trzeba coś zrobić. Prawda że motywujące?
Konsultacje społeczne wyglądają tak, że związki przychodzą, pan dyrektor informuje jak dana sprawa zostanie rozwiązana, no i związki wychodzą. Cóż mogą zrobić? Narazić się?
Jeszcze nie teraz... Jak bliżej będzie do odwilży i zmiany wiatrów, wtedy i związki zmienią hals, żeby nowy pan łaskawie po główce poklepał...
Gorzkie są moje słowa ale płyną z rozczarowania i zawodu.
 
Mam pytanie. Czy podpisy co zbieraliśmy na wcześniejszych listach są ważne czy trzeba teraz ponownie zebrać podpisy tych osób?
 
Zgodnie z art. 99 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, rozporządzenie weszło w życie 20 dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE tj. 24.05.2016 r., a stosowane jest od dnia 25 maja 2018 r., , zatem nie ma obaw o wcześniejsze podpisy. Zresztą, kto odda tak drogocenny skarb? Na pewno nie ja:p
 
Back
Do góry