• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przesyłka starej rzeczy z USA

hirosz

Nowy użytkownik
Dołączył
1 Grudzień 2017
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dzień dobry
Nie jestem celnikiem. Przepraszam, jeśli temat założyłem w złym miejscu.
Mam pytanie odnośnie przesyłki z USA do Polski. Mianowicie dogadałem się*z Panem ze stanów, że odda mi za symbolicznego dolara starą, uszkodzoną kamerę (kolekcjonuję rzeczy związane z filmami) pod warunkiem, że załatwię transport. Nie ma pudełka, nosi mocne ślady użytkowania - po prostu starszy sprzęt. Zapłaciłem za kuriera, niestety dosyć drogo bo to praktycznie same metalowe części i sporo ważyły więc wyszło lekko ponad 1000zł. Wartość u kuriera wyceniłem bodajże na $20. Do środka Pan ze Stanów dorzucił fakturę na dolara z opisem gift i tak to wysłał.
Jak to będzie wyglądało gdy przesyłka dojdzie do Polski? Czy będę musiał zapłacić cło od takiej paczki? Czy ze względu na gabaryty, albo sprawdzając wartość sprawnej, podobnej kamery może zakwestionować wartość.
 
Do 150 € przesyłki zwolnione są z należności celnych na mocy przepisów unijnych. Dodatkowo, polska ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia z VAT przesyłki o wartości poniżej 24 €. Jeżeli funkcjonariusze na cargo nie zakwestionują zadeklarowanej wartości, paczka przejdzie bez opłat. Tyle, jeżeli chodzi o kamerę.
Osobną kwestią jest to, że koszt transportu podwyższa podstawę opodatkowania. Znane firmy kurierskie zazwyczaj same składają deklaracje, zazwyczaj zgodną z prawdą. Często pobierając z góry płatność za dostarczenie towaru wliczają w to opłaty w państwie docelowym. Może nawet już zaplaciles za VAT jaki ma być naliczony w Polsce?
 
Back
Do góry