• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

II SA/Ol 672/17 - Wyrok WSA w Olsztynie

Czy to światełko to przypadkiem nie są reflektory nadjeżdżającego expressu EIP Pindolino?
Ja tam niby coś wygrałem w WSA, a nawet nie dostałem pisma...już się zatrudniłem i nie wiem, co dalej, co będę robić, już poza ale jeszcze cząstka mnie w SC...

Mnie ciekawi jak to może być.......(?)
WSA w dużej mierze orzeka na nasza korzyść: przywrócenie do służby lub konieczność wydania decyzji - "nota bene" danie szansy na nowe przyjecie propozycji cywilnej.
NSA zaczęło odrzucać.
Potem ETPS..... rozumiem, że wspólne wystąpienie....
I co dalej ? Przywrócenie? Nowe propozycje ? Odszkodowania?
Oj będzie się działo... Będzie......I ktoś powiedział : "Obyś żył w ciekawych czasach... "
Sławku do boju !
 
Znalazłem. I OSK 2794/17 z 18.01 - dotyczy wyroku z Gdańska. Propozycja nie jest decyzją ani innym aktem. W pełni podtrzymane argumenty Gdańskie. Szykuje się rzeź.
 
Czy ktoś z ucywilnionych widział swoją umowę o pracę?
Zgodnie z art. 29 par. 2 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. (itd. par 3)
Może taki dokument sąd uznałby za istotny (jako jakąś decyzję, dokument potwierdzający określoną decyzję DIAS) w postepowaniach o przywrócenie do służby lub ewentualnie o odprawę po "zwolnieniu ze służby", bo cywil chyba nie pełni służby?
Tylko tak sobie myślę.
 
Czy ktoś z ucywilnionych widział swoją umowę o pracę?
Zgodnie z art. 29 par. 2 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. (itd. par 3)
Może taki dokument sąd uznałby za istotny (jako jakąś decyzję, dokument potwierdzający określoną decyzję DIAS) w postepowaniach o przywrócenie do służby lub ewentualnie o odprawę po "zwolnieniu ze służby", bo cywil chyba nie pełni służby?
Tylko tak sobie myślę.

Te propozycje to były umowy, zawierały wszystkie elementy formalne dla umowy o prace, a nazwa nagłówka nie ma znaczenia.
 
Czy ktoś z ucywilnionych widział swoją umowę o pracę?
Zgodnie z art. 29 par. 2 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. (itd. par 3)
Może taki dokument sąd uznałby za istotny (jako jakąś decyzję, dokument potwierdzający określoną decyzję DIAS) w postepowaniach o przywrócenie do służby lub ewentualnie o odprawę po "zwolnieniu ze służby", bo cywil chyba nie pełni służby?
Tylko tak sobie myślę.

Tutaj są mądrzejsi od analizy prawnej, ale brzmi to logicznie.

I jeszcze jedno. Ja jestem maniakalnym zwolennikiem prawa i stanu faktycznego z danej chwili. Byłem celnikiem na podstawie USTAWA z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (nie wspominając o wcześniejszym rozporządzeniu). I czytam :

Art. 104. 1. Funkcjonariusza zwalnia si´ ze s∏u˝by w przypadku:
1) orzeczenia trwa∏ej niezdolnoÊci do s∏u˝by, z zastrze˝eniem ust. 2;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sĂ*du za przest´pstwo pope∏nione umyÊlnie lub umyÊlne przest´pstwo skarbowe;
3) zrzeczenia si´ obywatelstwa polskiego;
4) nieprzydatnoÊci do s∏u˝by, stwierdzonej w opinii okresowej w s∏u˝bie przygotowawczej;
5) niespe∏nienia wymogów okreÊlonych w art. 79, z wyjĂ*tkami, o których mowa w art. 80 ust. 4 pkt 1 i 3;
6) odmowy z∏o˝enia Êlubowania;
7) prawomocnego orzeczenia pozbawienia praw publicznych;
8) prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza;
9) odmowy wykonania decyzji w sprawie przeniesienia, o którym mowa w art. 86 ust. 2 i 5;
10) pisemnego zg∏oszenia przez funkcjonariusza ˝Ă*dania zwolnienia ze s∏u˝by;
11) trwa∏ej utraty zdolnoÊci fizycznej lub psychicznej do pe∏nienia s∏u˝by na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej przez lekarza orzecznika Zak∏adu Ubezpieczeƒ Spo∏ecznych, je˝eli nie ma mo˝liwoÊci pe∏nienia s∏u˝by przez funkcjonariusza na innym stanowisku odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych albo gdy funkcjonariusz odmawia przejÊcia na inne stanowisko;
12) niezg∏oszenia si´ do s∏u˝by w terminie 14 dni od dnia zakoƒczenia okresu oddelegowania w charakterze eksperta narodowego lub przedstawiciela S∏u˝by Celnej.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie ze s∏u˝by mo˝e nastĂ*piç w przypadku, gdy nie ma mo˝liwoÊci przeniesienia funkcjonariusza do s∏u˝by cywilnej.

Art. 105. Funkcjonariusza mo˝na zwolniç ze s∏u˝by w przypadku:
1) niewywiĂ*zywania si´ z obowiĂ*zków s∏u˝bowych w s∏u˝bie sta∏ej, stwierdzonego w dwóch nast´pujĂ*cych po sobie ocenach okresowych, mi´dzy któ- rymi up∏yn´âˆo co najmniej 6 miesi´cy;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sĂ*du za przest´pstwo inne ni˝ okreÊlone w art. 104 ust. 1 pkt 2;
3) powo∏ania do innej s∏u˝by paƒstwowej, a tak˝e obj´cia funkcji z wyboru w organach wykonawczych samorzĂ*du terytorialnego;
4) nabycia prawa do renty z tytu∏u niezdolnoÊci do pracy;
5) niewyra˝enia zgody na przeniesienie na ni˝sze stanowisko s∏u˝bowe;
6) nieobecnoÊci w s∏u˝bie z powodu choroby trwajĂ*- cej d∏u˝ej ni˝ rok;
7) warunkowego umorzenia post´powania karnego lub post´powania karnego skarbowego, je˝eli pope∏niony czyn stanowi∏ przest´pstwo umyÊlne Êcigane z oskar˝enia publicznego lub umyÊlne przest´pstwo skarbowe;
8) odmowy poddania si´ badaniom lekarskim, o któ- rych mowa w art. 130 ust. 1;
9) zaistnienia innej, ni˝ okreÊlone w pkt 1—8, wa˝nej przyczyny, je˝eli dalsze pozostawanie w s∏u˝bie nie gwarantuje nale˝ytego wykonywania obowiĂ*zków s∏u˝bowych, w szczególnoÊci gdy wymaga tego dobro S∏u˝by Celnej lub gdy nastĂ*pi∏a utrata zaufania niezb´dnego do wykonywania obowiĂ*zków s∏u˝bowych: zwolnienie funkcjonariusza ze s∏u˝by mo˝e nastĂ*piç w tym przypadku po zasi´gni´ciu opinii zwiĂ*zku zawodowego funkcjonariuszy; Dziennik Ustaw Nr 168 — 12678 — Poz. 1323
10) up∏ywu 12 miesi´cy okresu zawieszenia w pe∏nieniu obowiĂ*zków s∏u˝bowych, je˝eli nie ustĂ*pi∏y przyczyny b´dĂ*ce podstawĂ* zawieszenia;
11) osiĂ*gni´cia wieku 65 lat, je˝eli okres s∏u˝by umo˝- liwia mu uzyskanie prawa do emerytury, z osiĂ*gni´ciem tego wieku.

Art. 106. Stosunek s∏u˝bowy funkcjonariusza celnego wygasa:
1) z dniem Êmierci funkcjonariusza;
2) w przypadku niezg∏oszenia si´ funkcjonariusza do s∏u˝by — z up∏ywem 7 dni od dnia dor´czenia decyzji: a) o uchyleniu decyzji o zwolnieniu ze s∏u˝by albo b) o stwierdzeniu niewa˝noÊci decyzji o zwolnieniu ze s∏u˝b
y


Czy któryś z ww przypadków nastąpił ? Mi się wydaje że nie.
 
Ostatnia edycja:
Można pisać wszystko, jak to mówią, papier przyjmie wszystko. Ja tylko chciałem wiedzieć czy "cywil" - wg władzy, posiada dokument (uznawany w świetle prawa przez instytucje Państwa), który stwierdza, iż ktoś - po ucywilnieniu jest cywilem lub został zwolniony ze służby i przestał być funkcjonariuszem. W świetle wyroków części WSA propozycja pracy złożona przez DIAS nie jest dokumentem stwierdzającym nawiązanie stosunku pracy lub zwolnienie ze służby (osobiście również uważam, iż dokument - propozycja pracy (nawet po jej przyjęciu) jest tylko propozycją. Obecnie posiadam 1) umowę o pracę w administracji celnej, 2) akt mianowania do SC i przepis, że stosunek służby przekształca się w stosunek pracy. Tylko wg jakiej umowy ja pracuję (chodzi o dokument przewidziany przepisami prawa określający ...) ?
Gdyby ktoś poprosiłby mnie o pokazanie takiego dokumentu, musiałbym stwierdzić, iż nie posiadam umowy o pracę ani dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy.
Czy to jest normalne i zgodne z prawem?
 
Art. 29 § 2 k.p - umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
W propozycji to wszystko jest, ciężko się przyczepić. Ale dla nas ważniejsze od umowy o pracę jest to, czy prawidłowo wypowiedziano służbę. WSA w Gdańsku w ostatnich wyrokach pisze:
"Z drugiej strony, złożenie określonemu funkcjonariuszowi i przyjęcie przez tego funkcjonariusza propozycji zatrudnienia obligowało ten organ do wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego, równoznacznej w swej istocie - jak już wcześniej wskazano - z decyzją o zwolnieniu ze służby. Uzasadnienie takiej decyzji winno zawierać przedstawienie funkcjonariuszowi przesłanek, z powodu których zaniechano złożenia propozycji dalszego pełnienia służby i skorzystano z możliwości złożenia propozycji zatrudnienia. Funkcjonariusz, który w istocie traci swój dotychczasowy status ma bowiem pełne prawo do poznania przyczyn wygaśnięcia stosunku służbowego (w świetle posiadanych przez niego kwalifikacji i przebiegu dotychczasowej służby)."
Zobaczymy jak do tego podejdzie NSA. Te wyroki wydawali ci sami sędziowie, co wcześniej odrzucali skargi na propozycje. I wytłumaczyli nawet dlaczego odrzucali.
 
Art. 29 § 2 k.p - umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
W propozycji to wszystko jest, ciężko się przyczepić. Ale dla nas ważniejsze od umowy o pracę jest to, czy prawidłowo wypowiedziano służbę. WSA w Gdańsku w ostatnich wyrokach pisze:
"Z drugiej strony, złożenie określonemu funkcjonariuszowi i przyjęcie przez tego funkcjonariusza propozycji zatrudnienia obligowało ten organ do wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego, równoznacznej w swej istocie - jak już wcześniej wskazano - z decyzją o zwolnieniu ze służby. Uzasadnienie takiej decyzji winno zawierać przedstawienie funkcjonariuszowi przesłanek, z powodu których zaniechano złożenia propozycji dalszego pełnienia służby i skorzystano z możliwości złożenia propozycji zatrudnienia. Funkcjonariusz, który w istocie traci swój dotychczasowy status ma bowiem pełne prawo do poznania przyczyn wygaśnięcia stosunku służbowego (w świetle posiadanych przez niego kwalifikacji i przebiegu dotychczasowej służby)."
Zobaczymy jak do tego podejdzie NSA. Te wyroki wydawali ci sami sędziowie, co wcześniej odrzucali skargi na propozycje. I wytłumaczyli nawet dlaczego odrzucali.

Jeżeli w propozycji to wszystko jest, ciężko się przyczepić to mam PYTANIE czy ważne jest z naszej strony zachowanie poszczególnych terminów ? DIAS-Szef KAS-Sąd ?
 
Czy ktoś z ucywilnionych widział swoją umowę o pracę?
...
...
Tylko tak sobie myślę.


Parokrotnie zwracałem na to uwagę na Forum.
Przekonano mnie, iż wpierw należy wykorzystać podjęte już środki "zaradcze".
Czekam zatem grzecznie na swoją sprawę w WSA. Jednak w wypadku zaistnienia
takiej możliwości, nie omieszkam i tej kwestii spróbować wskazać i wykorzystać ...
 
Jeżeli w propozycji to wszystko jest, ciężko się przyczepić to mam PYTANIE czy ważne jest z naszej strony zachowanie poszczególnych terminów ? DIAS-Szef KAS-Sąd ?

Do WSA nie skarżyliśmy propozycji jako umowy o pracę, bo to nie ta droga. Próbowaliśmy skarżyć propozycję jako decyzję administracyjną i inny akt. I tu ważne były terminy. Na razie w NSA to nie przeszło. Została trzecia szansa. Ta z WSA w Gdańsku i z wcześniejszych spraw z wartościowania tzn, że samej propozycji nie można zaskarżyć, ale DIAS musi wydać decyzję. Jeżeli ta opcja przejdzie w NSA, to wszystkie terminy na odwołanie i skargę będą liczone od początku - od dnia doręczenia decyzji. A jak i ta opcja nie przejdzie, to ścieżka krajowa będzie zakończona.
 
Do WSA nie skarżyliśmy propozycji jako umowy o pracę, bo to nie ta droga. Próbowaliśmy skarżyć propozycję jako decyzję administracyjną i inny akt. I tu ważne były terminy. Na razie w NSA to nie przeszło. Została trzecia szansa. Ta z WSA w Gdańsku i z wcześniejszych spraw z wartościowania tzn, że samej propozycji nie można zaskarżyć, ale DIAS musi wydać decyzję. Jeżeli ta opcja przejdzie w NSA, to wszystkie terminy na odwołanie i skargę będą liczone od początku - od dnia doręczenia decyzji. A jak i ta opcja nie przejdzie, to ścieżka krajowa będzie zakończona.

Każdy termin ? Wszyscy moi znajomych - i z tych co przyjęli a i z tych co nie, szybko ogarnęli się i przesłali wezwania do DIAS i na nie otrzymali odpowiedzi. Ale potem to już różnie. Tylko część napisała Zażalenie do Szefa KAS.

Czy to może mieć wpływ....

I z innej beczki.... Ciekawe gdyby przyjeto rozwiązanie "niby salomonowe" i przedkładano nam nowe propozycje jako decyzje ale dot. tych samych stanowisk ciekawie ilu z nas by je jednak przyjęło.....
 
Ostatnia edycja:
Każdy termin ? Wszyscy moi znajomych - i z tych co przyjęli a i z tych co nie, szybko ogarnęli się i przesłali wezwania do DIAS i na nie otrzymali odpowiedzi. Ale potem to już różnie. Tylko część napisała Zażalenie do Szefa KAS.

Czy to może mieć wpływ....

I z innej beczki.... Ciekawe gdyby przyjeto rozwiązanie "niby salomonowe" i przedkładano nam nowe propozycje jako decyzje ale dot. tych samych stanowisk ciekawie ilu z nas by je jednak przyjęło.....

Na razie ciężko przewidzieć co będzie miało znaczenie. Zależy też kto co chce osiągnąć. Jeśli NSA każe wydawać decyzje, to nie będzie miało znaczenia. Wezwać można zawsze, a poza tym chyba nie będą czekać na wezwania i skargi, tylko wydadzą wszystkim z automatu. Jak NSA odrzuci wszystko, to żeby iść ze sprawą dalej trzeba mieć wyczerpany cały tryb zaskarżenia: dwie instancje administracyjne i dwie sądowe.
 
Każdy termin ? Wszyscy moi znajomych - i z tych co przyjęli a i z tych co nie, szybko ogarnęli się i przesłali wezwania do DIAS i na nie otrzymali odpowiedzi. Ale potem to już różnie. Tylko część napisała Zażalenie do Szefa KAS.

Czy to może mieć wpływ....

I z innej beczki.... Ciekawe gdyby przyjeto rozwiązanie "niby salomonowe" i przedkładano nam nowe propozycje jako decyzje ale dot. tych samych stanowisk ciekawie ilu z nas by je jednak przyjęło.....

Chyba większość by przyjęła i ... odebrała odprawę za służbę. Chyba że się mylę...
 
Na razie ciężko przewidzieć co będzie miało znaczenie. Zależy też kto co chce osiągnąć. Jeśli NSA każe wydawać decyzje, to nie będzie miało znaczenia. Wezwać można zawsze, a poza tym chyba nie będą czekać na wezwania i skargi, tylko wydadzą wszystkim z automatu. Jak NSA odrzuci wszystko, to żeby iść ze sprawą dalej trzeba mieć wyczerpany cały tryb zaskarżenia: dwie instancje administracyjne i dwie sądowe.

Znam takich co interesuje walka o mundur do końca; znam takich co mówią że wrócą nawet do nowego rozdania czyli zgodza się na cywila. A ja.. jestem maniakalnym zwolennikiem litery prawa... chciałbym aby sąd wypowiedział się w sprawia jako arbiter. Jasno, trzeźwo, sprawiedliwie.... ech.....
 
Każdy termin ? Wszyscy moi znajomych - i z tych co przyjęli a i z tych co nie, szybko ogarnęli się i przesłali wezwania do DIAS i na nie otrzymali odpowiedzi. Ale potem to już różnie. Tylko część napisała Zażalenie do Szefa KAS.

Czy to może mieć wpływ....

I z innej beczki.... Ciekawe gdyby przyjeto rozwiązanie "niby salomonowe" i przedkładano nam nowe propozycje jako decyzje ale dot. tych samych stanowisk ciekawie ilu z nas by je jednak przyjęło.....


Wierz mi lub nie, ale ja tym razem bym nie przyjął !!!

To jest dla mnie całkowicie obcy świat. Najlepsze swoje lata poświęciłem
robocie w cle i skarbówka jest dla mnie całkowitym przeciwieństwem.
Tak, żałuję przyjęcia propozycji pracy i "pluję sobie w brodę" z tego powodu.
Miałbym choć parę groszy "na start", a wszędzie indziej - na pewno - tak bym
się nie męczył.
Uprzedzam ewentualne zapytanie - jeżeli w sądach nie wygra Prawo (i PRAWDZIWA
SPRAWIEDLIWOŚĆ), to zapewne i tak się zwolnię ...
 
Wierz mi lub nie, ale ja tym razem bym nie przyjął !!!

To jest dla mnie całkowicie obcy świat. Najlepsze swoje lata poświęciłem
robocie w cle i skarbówka jest dla mnie całkowitym przeciwieństwem.
Tak, żałuję przyjęcia propozycji pracy i "pluję sobie w brodę" z tego powodu.
Miałbym choć parę groszy "na start", a wszędzie indziej - na pewno - tak bym
się nie męczył.
Uprzedzam ewentualne zapytanie - jeżeli w sądach nie wygra Prawo (i PRAWDZIWA
SPRAWIEDLIWOŚĆ), to zapewne i tak się zwolnię ...


Chyba tylko wystąpienie do Trybunału Sprawiedliwości UE lub innego organu międzynarodowego może spowodować wygranie Prawa (i PRAWDZIWEJ SPRAWIEDLIWOŚCI), tu szans nie ma. Co do zwolnienia, przemyśl to proszę, nie znam Cię, nie wiem ile masz lat, nie wiem skąd jesteś (mam dużo sympatii, lubię Twoje posty), ale łatwo na zewnątrz w wieku, dajmy na to 50 plus, nie jest. Ja nie przyjąłem śmiesznej propozycji , miałem, zatem coś „na start”, ale na zarabianie lepiej niż tu mam nadzieje gdzieś na przełomie marca /kwietnia. Komfort życia pewnie większy, ale chwile zwątpienia też były. Gdybym miał jednak wybór, postąpiłbym jeszcze raz tak samo.
 
Back
Do góry