• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

II SA/Ol 672/17 - Wyrok WSA w Olsztynie

W pierwszych postanowieniach ze Szczecina było, że nie można zaskarżyć propozycji, ale DIAS powinien później wydać decyzję. Te postanowienia były chyba rozpatrywane przez NSA. Tu każda opcja jest dla nas korzystna. Utrzymanie tego postanowienia oznacza że będą musieli wydawać decyzje i wszystko "apiać od nowa".
 
Co znaczy w świetle ostatnio zmieniającego się orzecznictwa WSA? Zaczęły się pojawiać niekorzystne wyroki? 😕
 
Właśnie dowiedziałem się więcej na temat jednego z Postanowień z 18.01. Jest odrzucenie skargi, niemniej nie wyciągałbym wniosków, bo to może być sprawa przez nas nie pilotowana, a ponadto 19.01. wszystkie 5 posiedzeń wg info z kancelarii zostało odwołanych. Część ludzi poszła samodzielnie i nie wnioskowali o rozprawę, więc jak sądzę nasze wnioski może sekretariat nie przekazał do Sędziego w terminie i tak jak na początku niektórzy Sędziowie WSA dali się zwieść argumentacji organu, tak i ma to miejsce w przypadku tego Sędziego NSA, który wydał Postanowienie 18.01. na posiedzeniu niejawnym. Po namyśle i pochyleniu się nad sprawami, Sędziowie WSA wydawali już korzystne wyroki. W każdym wniosku o przyłączenie wnioskujemy o przeprowadzenie rozprawy. Związek złożył wnioski o przyłączenie do wszystkich spraw ze stycznia, zaplanowanych w NSA i jak sądzę, po tych odwołaniu posiedzeń z dnia 19.01., powinny odbyć się rozprawy.
Kolejne niejawne były pierwotnie zaplanowane już od jutra tj. 23.01. Zobaczymy i czekamy na informacje.

Związek w każdym razie zrobił wszystko co w naszej mocy, bo jak wspomniałem wysłaliśmy wnioski do NSA.

Ps. Proszę, aby osoby, które złożyły samodzielnie skargi poprzez swoich pełnomocników i zawnioskowały w nich o wydanie orzeczenia bez rozprawy, przekazały mi tę informację. Doświadczenia z WSA pokazują, że rozprawy są bardzo ważne i praktycznie wszystkie wyroki po rozprawach były na korzyść funkcjonariuszy.
 
Miałem telefon, że pozytywnie, podobnie w WSA Lublin pierwsze sprawy w ubiegłym tygodniu bodajże.
Wygląda na razie na to, że jeden Sędzia NSA uległ argumentacji organów. Tak samo na początku uległo część Sędziów w WSA. Miejmy zatem nadzieję, że to incydent, bo przecież taki kierunek oznaczałby tysiące spraw skierowanych do instytucji UE i ETPCZ. Nie wierzę, że ambicjonalne podejście paru osób, jest w stanie doprowadzić do tak poważnego narażenia na szwank prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że NSA, tak jak uczynił to już WSA, nas przed tym uratuje.
 
Tak sobie dumam .......
Jeżeli większość wyroków w WSA jest/będzie korzystna dla funkcjonariuszy a w NSA już nie.... czy to oznacza, że w kilkunastu WSA siedzą same durnie a w jednym NSA tylko mądre głowy ?
 
Grupa rezerwy, a z czego wynika konieczność wydania decyzji?

"Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie nie jest niewątpliwie decyzja,
o której mowa w wymienionych powyżej przepisach." - tyle zrozumiałem z tej pisaniny.
 
Ostatnia edycja:
Moja wypowiedź dla "RZ"
"€“ Te pierwsze rozstrzygnięcia NSA wydane na posiedzeniu niejawnym absolutnie nie przesądzają sprawy. W kolejce czekają dalsze wyznaczone na styczeń. Złożyliśmy wnioski o skierowanie ich na rozprawę oraz dopuszczenie związku w charakterze uczestnika postępowania. Musimy zrobić wszystko, by nie narazić na szwank prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Brak drogi odwoławczej oznacza bowiem tysiące skarg kierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i instytucji UE oraz narażenie Polaków na koszty – podkreśla Sławomir Siwy."

A na onecie tytuł, że celnicy straszą, kiedy to jest troska. Martwimy się, powinno być :)

Wierzę, że NSA nie ulegnie presji organów i finalnie uratuje Polskę przed ambicjonalnymi działaniami paru osób w MF, tak jak zrobiły to już poszczególne WSA. Paru osób, które swoim krótkowzrocznym i nieodpowiedzialnym postępowaniem dążą do narażenia na szwank prestiżu RP na arenie międzynarodowej i wszystkich Polaków na dodatkowe gigantyczne koszty.
 
Ostatnia edycja:
Grupa rezerwy, a z czego wynika konieczność wydania decyzji?

"Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie nie jest niewątpliwie decyzja,
o której mowa w wymienionych powyżej przepisach." - tyle zrozumiałem z tej pisaniny.

Trochę z tego:
"Sama propozycja nie kształtuje ostatecznie sytuacji prawnej funkcjonariusza, sama przez się nie zmienia dotychczasowej sytuacji. Sytuacja ta ulega zmianie dopiero z chwilą zajęcia przez funkcjonariusza stanowiska w przedmiocie przedłożonej propozycji."
A najbardziej z tego:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1DBB68F0E4
Ten sam sąd co odrzucał skargi na propozycje uznaje wszystkie skargi na bezczynność. Często składały to te same osoby.
 
Moja wypowiedź dla "RZ"
"€“ Te pierwsze rozstrzygnięcia NSA wydane na posiedzeniu niejawnym absolutnie nie przesądzają sprawy. W kolejce czekają dalsze wyznaczone na styczeń. Złożyliśmy wnioski o skierowanie ich na rozprawę oraz dopuszczenie związku w charakterze uczestnika postępowania. Musimy zrobić wszystko, by nie narazić na szwank prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Brak drogi odwoławczej oznacza bowiem tysiące skarg kierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i instytucji UE oraz narażenie Polaków na koszty – podkreśla Sławomir Siwy."

A na onecie tytuł, że celnicy straszą, kiedy to jest troska. Martwimy się, powinno być :)

Wierzę, że NSA nie ulegnie presji organów i finalnie uratuje Polskę przed ambicjonalnymi działaniami paru osób w MF, tak jak zrobiły to już poszczególne WSA. Paru osób, które swoim krótkowzrocznym i nieodpowiedzialnym postępowaniem dążą do narażenia na szwank prestiżu RP na arenie międzynarodowej i wszystkich Polaków na dodatkowe gigantyczne koszty.

To nie tylko stanowisko MF , ale całego Rządu, gdyż w każdym innym przypadku ktoś przerwałby tą farsę !!!

Wszyscy wiedzą, że jesteśmy doskonałym przykładem łamania w Polsce Konstytucji, ale cóż ten , kto dzisiaj rządzi ten ma rację, jednak władza wcześniej czy później musi się zmienić :)
 
Back
Do góry