• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

II SA/Ol 672/17 - Wyrok WSA w Olsztynie

W obu sprawach odroczenie ogłoszenia wyroków do 5.11 na godz. 12.00 i 12.10. NSA nie ukrywał, że musi jeszcze zastanowić się nad tymi sprawami. Jest nadzieja. Walczymy dalej. R.pr. IAS kompromitacja, mówią przed NSA, że właściwy jest Sąd Powszechhny, a w SP argumentują, że w ogóle nie ma drogi do Sądu.
 
Z artykułu "NSA może zmienić sytuację zwolnionych ze służby celników" wynika, że kolega wrócił do pracy. W związku z tym pytanie: jaki stopień służbowy został mu nadany , tzn. czy ten sam co przed zwolnieniem? (odp. może być na priv)
 
Czy ktoś wie jaki zapadł wyrok dzisiaj o 12.00 w NSA. Jeżeli tak to bardzo proszę o informację.

też czekam z niecierpliwościa wypowiedz Sławka w tych kwestiach, ale z tego co przed chwilą do mnie dotarło to , to że niekorzystny dla ucywilnionych a dla "wygaszonych" czyli tak naprawdę zwolnionych ma być wydana decyzja administracyjna - ale powtarzam nie wiem na ile to potwierdzona informacja
 
Wyrok II SA/Ol 672/17 niestety uchylony przez NSA.
Wyrok dot. sprawy "wygaszonego funkcjonariusza", wg tego co mnie poinformowano, nakaz wydania decyzji i jeśli to ma być decyzja zwalniająca, to muszą być uzasadnione szczegółowo powody zwolnienia ze służby. Nie wiem jakie przesłanki uprawniałyby organ do nie przedstawienia propozycji, tej informacji nie uzyskałem. Czekamy na uzasadnienie pisemne.
 
A jakie było uzasadnienie uchylonego wyroku? Czy uchylenie i umorzenie czy tak jak w Gdańsku przekazano do ponownego rozpatrzenia?
 
PRZEŁOMOWY WYROK !!! Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant Starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 23 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Ke 67/17 w sprawie ze skargi S. S. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w przedmiocie nieprzedstawienia pisemnej propozycji określającej warunki pełnienia służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i zobowiązuje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. do wydania decyzji w przedmiocie stosunku służbowego S. S., w terminie 14 dni od otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego.
 
Administracyjnego w Kielcach z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Ke 67/17 w sprawie ze skargi S. S. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w przedmiocie nieprzedstawienia pisemnej propozycji określającej warunki pełnienia służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i zobowiązuje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. do wydania decyzji w przedmiocie stosunku służbowego S. S., w terminie 14 dni od otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego.[/QUOTE]
Ok. Przełom dla wygaszonych.
Ciekawe jak się to może przełożyć na ucywilnionymi. W mojej opinii NSA stwierdza, wygaszony musi otrzymać decyzję bo nie otrzymał propozycji pracy ani służby a ucywilniony niekoniecznie bo otrzymał propozycję pracy.

Następuje przekształcenie a nie wygaszenie stosunku służbowego i w tym rozumieniu ten wyrok nie jest niestety przełomowy dla ucywilnionych.

Inne opinie?
 
PRZEŁOMOWY WYROK !!! Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant Starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 23 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Ke 67/17 w sprawie ze skargi S. S. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w przedmiocie nieprzedstawienia pisemnej propozycji określającej warunki pełnienia służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i zobowiązuje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. do wydania decyzji w przedmiocie stosunku służbowego S. S., w terminie 14 dni od otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Czy ta sprawa dotyczyła nieprzedstawienia propozycji służby, czy nieprzedstawienia propozycji pracy również?
 
ZWYCIĘSTWO W NSA z dnia 5 listopada możemy już pomału ocenić szerzej.
Jak wiadomo wcześniej zapadł wyrok WSA w Rzeszowie, gdzie ten Sąd zmienił dotychczasowe podejście.
W uzasadnieniu wyroku z Rzeszowa II SAB/Rz 72/18 możemy przeczytać w uzasadnieniu, że organ powinien kierować się przesłankami ustawowymi art.165 ust.7 ustawy pwu KAS i może wydać obecnie decyzję pozostawiającą w służbie funkcjonariusza, względnie decyzję zwalniającą, kierując się ww. przesłankami ustawowymi.
WSA w Rzeszowie powołuje się już na NSA tj. Postanowienie I OSK 896/18.
A zatem, jak sądzę, "wygaszonym" ale także osobom, które odmówiły przyjęcia propozycji pracy i zostały zwolnione, otwiera się droga powrotu do służby.

Oczywiście Związek pamięta o osobach ucywilnionych, które niestety na razie przegrywają w NSA, choć jeszcze nie wiemy jak NSA podejdzie do trybu - wniosek o wydanie decyzji.
Będziemy zatem próbować wrócić do Sądów Pracy - już mamy procesy pilotażowe w tej sprawie i sprawy też nie odpuścimy szerzej(inne różne działania), o czym wczoraj mówiłem w Sejmie na posiedzeniu Komisji przy okazji procedowania ustawy o KAS. Będziemy o Was walczyć do końca. Obiecuję to Wam!
 
Ostatnia edycja:
ZWYCIĘSTWO W NSA z dnia 5 listopada możemy już pomału ocenić szerzej.
Jak wiadomo wcześniej zapadł wyrok WSA w Rzeszowie, gdzie ten Sąd zmienił dotychczasowe podejście.
W uzasadnieniu wyroku z Rzeszowa II SAB/Rz 72/18 możemy przeczytać w uzasadnieniu, że organ powinien kierować się przesłankami ustawowymi art.165 ust.7 ustawy pwu KAS i może wydać obecnie decyzję pozostawiającą w służbie funkcjonariusza, względnie decyzję zwalniającą, kierując się ww. przesłankami ustawowymi.
WSA w Rzeszowie powołuje się już na NSA tj. Postanowienie I OSK 896/18.
A zatem, jak sądzę, "wygaszonym" ale także osobom, które odmówiły przyjęcia propozycji pracy i zostały zwolnione, otwiera się droga powrotu do służby.

Oczywiście Związek pamięta o osobach ucywilnionych, które niestety na razie przegrywają w NSA, choć jeszcze nie wiemy jak NSA podejdzie do trybu - wniosek o wydanie decyzji.
Będziemy zatem próbować wrócić do Sądów Pracy - już mamy procesy pilotażowe w tej sprawie i sprawy też nie odpuścimy szerzej(inne różne działania), o czym wczoraj mówiłem w Sejmie na posiedzeniu Komisji przy okazji procedowania ustawy o KAS. Będziemy o Was walczyć do końca. Obiecuję to Wam!

Dziekuję Sławek, dziękuję całemu Związkowi jestem "wygaszony" zwolniony i ten wyrok wlał do mojeg serca sporą ilość otuchy na sprawiedliwość, wiem ze jeszcze długa droga przed nami ( głównie ze względu na czas - czyli otrzymanie pozytywnego wyroku NSA następnie przekazanie akt do dyr. następnie otrzymanie decyzji, i znow to samo czyli przywrócenie (WSA,NSA) - ale strach pomyslec co byloby gdyby zapadł inny wyrok. w moim odczuciu wydaje mi sie ze warto byloby po kilku jeszcze pozytywnych wyrokach NSA- poprosic NSA o przyśpieszenie rozpraw czyli wystapienie przez pelnomocnika o przeprowadzanie rozpraw na posiedzeniach niejawnych w moim odczuciu przyspieszylo by to prace NSA ( nie trzeba rozpraw nie trzeba szukac sal do rozpraw) ale oczywiscie to zostawiam pod rozwazanie Związku i prawnikom. Czuje sie dumny ze jestem z ZZ Celnicy :) pozdrawiam
 
Zastanawiam się co dyrektorzy napiszą w uzasadnieniu decyzji zwalniającej. Generalnie, w większości zwolnieni są bez skazy i trudno im będzie coś zarzucić i to logicznie wyjaśnić. I tu mam pomysł - do pisania uzasadnień dyrektorzy powinni wyznaczyć "fachowców", którzy kierowali funkcjonariuszy na "listy śmierci". Nie zdziwiłbym się ze przy takim rozwiązaniu padłyby w uzasadnieniu argumenty typu: bo za dużo zarabiał, bo ma fajny samochód albo bo był za dobry. Tyle sarkazmu a tak na "poważnie" to nasi dyrektorzy i ich pomocnicy są w lekko ciemnej dupie.
 
Ostatnia edycja:
Zastanawiam się co dyrektorzy napiszą w uzasadnieniu decyzji zwalniającej. Generalnie, w większości zwolnieni są bez skazy i trudno im będzie coś zarzucić i to logicznie wyjaśnić. I tu mam pomysł – do pisania uzasadnień dyrektorzy powinni wyznaczyć "fachowców", którzy kierowali funkcjonariuszy na „listy śmierci”. Nie zdziwiłbym się ze przy takim rozwiązaniu padłyby w uzasadnieniu argumenty typu: bo za dużo zarabiał, bo ma fajny samochód albo bo był za dobry. Tyle sarkazmu a tak na „poważnie” to nasi dyrektorzy i ich pomocnicy są w lekko ciemnej dupie.

Generalnie zgadzam sie z Tobą bedzie baaaaarrrrdo trudno logicznie sensownie merytorycznie prawnie uzasadnic! Twój pomysł tez mi sie podoba z tymi kierownikami:)) myśle ze nie lekko tylko bardzo bardzo glęboko - a tak na powaznie to czekam na uzasadnienie NSA czy zostawi "im" jakąś "furtkę" czy pozamiata ich po całości:))))))
 
Generalnie zgadzam sie z Tobą bedzie baaaaarrrrdo trudno logicznie sensownie merytorycznie prawnie uzasadnic! Twój pomysł tez mi sie podoba z tymi kierownikami:)) myśle ze nie lekko tylko bardzo bardzo glęboko - a tak na powaznie to czekam na uzasadnienie NSA czy zostawi "im" jakąś "furtkę" czy pozamiata ich po całości:))))))


Ośmielę się zauważyć, że logiczne/merytoryczne uzasadnienie NIE JEST trudne !!

Jest absolutnie NIEMOŻLIWE, co jednak niewiele zmienia (moim zdaniem), dlatego
pozwolę sobie na pewne, kolejne swoje "głupie" pytania:

- skąd pewność, że logika/merytoryka NAGLE się "objawią" ?!

- czy istnieje WIEDZA, że jakieś dokumenty nie "zniknęły" (lub się nie "pojawiły") ?!

- jak uniknąć metody "kozłów ofiarnych", gdy wielu "decydujących" już "nie istnieje" ?!

- od kiedy u nas zaprzestano formy "udowodnienia niewinności", zamiast "dowiedzenia winy" ?!

- czy scenariusz: kolejna wymiana DIAS'ów, a reszta pozostaje jak jest - jest niemożliwy ?!

Mam jeszcze w zanadrzu kilka podobnych pytań, lecz "celuję" tu w kwestię, która WSZYSTKIE
nasze sprawy może "wyprostować", wyjaśniając wszelkie wątpliwości - przywrócić NORMALNOŚĆ!

- P R O T E S T W KAS ...
 
W tej chwili jest im o tyle trudniej niż przy propozycjach, że teraz będzie ogólnie znana wiedza kto pisze decyzję, kto ją podejmuje i na jakiej podstawie. Przy propozycjach wszystko było ściśle tajne/poufne , generalnie wydawało im się że nikt ze zwolnionych nie wie kto za czym stoi ( chodzi tu o grupę doradców dyrektora). W Rzeszowie po propozycjach pozbyli się dyrektora a za karę dali mu naczelnika US w Krakowie. Obecnie dyrektor jest z Przemyśla i będzie musiał się dobrze zastanowić gdy ktoś z góry lub on sam będzie chciał coś pomataczyć.
 
@niedobry a myślisz, że obecny dyrektor jest inny. Popatrz jak funkcjonuje (a właściwie nie funkcjonuje) izba w najprostszych dla pracowników sprawach i sam sobie daj odpowiedź.
 
Brak umiejętności zarządzania to jedno, za to nie bierze się większej odpowiedzialności. Wydanie decyzji z krzywym uzasadnieniem to odpowiedzialność służbowa i moralna. W tej chwili będzie z niej zwolniony ( takie mamy czasy) ale przyjdzie czas rozliczeń i za krzywiznę na pewno odpowie. Mam nadzieję, że nie będzie mataczenia w decyzjach a w przypadkach gdzie nie będzie miał argumentów, ich po prostu nie wyda. Ot cała filozofia.
 
@niedobry wielka jest Twoja wiara. Ale pozwolisz, że jej nie podzielę. Jeżeli ktoś nie jest w porządku w małych rzeczach takich jak sprawne wypłacanie świadczeń z zfśs itp.to w wielkich też nie ma co liczyć na rzetelność. Po czynach ich poznacie ... i poznaliśmy. Przepraszam za pesymizm ale na optymizm już mnie nie stać.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry